Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

היום לפני 27 שנה: טילי סקאד נורו על ישראל. כך זה נשמע

itamarg
שימו לב! השרשור הזה בן 2238 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לא נתפס שחלפו מאז 27 שנה.

זוכרים? איזה חוויות יש לכם מהחדר האטום?.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 63
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בסרטון מצויין התאריך 16.2.1991.

באזעקה הראשונה הייתי בעבודה, במשמרת לילה, בחדר מחשב, שמוקם במרתף הבניין, כך שהייתי מוגן. לא הייתי בכלל רגוע, כי האישה והילדים היו לבד בבית. מצב מורכב מאוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

הטילים הראשונים לא היו ב-17 או 18 לינואר?

זוכר את זה כמו אתמול.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בויקיפדיה כתוב שמבצע סופה במדבר התחיל ב 17.1.91

וזה מתוך אתר עיריית תל אביב:

ב-17 בינואר 1991, פרצה מלחמת המפרץ, ולמחרת נחתו 6 טילי סקאד ראשונים על תל-אביב-רבתי.

בגלל חשש כבד מטילים כימיים חילקה הממשלה לתושבים מסיכות אב"כ, וכולם הכינו חדרים אטומים ביריעות ניילון וסרטי הדבקה, ואגרו מצרכים בסיסיים, כמו קופסאות שימורים ובקבוקי מים. גם היריעות וגם מצרכי המזון נעלמו במהרה מהמדפים. עם האזעקה והקריאהברדיו ובטלביזיה "נחש צפע" נכנסו התושבים לחדרים אטומים וחבשו את מסיכות האב"כ. תינוקות הוכנסו ל"שמרטפים", מעין אוהלי ניילון אטומים. בתי הספר וגני הילדים הושבתו מלימודים, בימים הראשונים. הפופולריות של נחמן שי, "המסביר הלאומי", שהנחה והרגיע אותנו מעל מרקע הטלביזיה הרקיעה לשחקים. 39 טילי סקאד נחתו על ישראל, רובם באזור תל אביב וגוש דן. השכונות שנפגעו הכי קשה בתל- אביב-יפו היו שכונת התקווה ושכונת עזרא. למרבית המזל עיקר האבדות היו ברכוש ומיעוטן בנפש.אדם אחד נהרג ו-3 לקו בהתקפי לב. כל הטילים שנחתו היו קונבנציונלים ללא נשק כימי. סוללות טילי פטריוט מארה"ב נגד טילים, הוצבו בנקודות שונות בעיר.

http://tel-aviv.millenium.org.il/NR/exeres/FB17AEC8-6875-4D4F-AEF8-E1CF4B7DC992,frameless.htm

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

27 שנה... בעיקר גורם לי לחשוב שאני מתקרב בצעדי ענק להיות חתיאר!

אנחנו נזכרים בערגה, אבל במציאות זה לא היה נעים בכלל. הטילים הראשונים פגעו בלילה שבין ה-17 ל-18 בינואר בסביבות אחת או שתיים בלילה. זה היה הלילה המפחיד ביותר, הייתה אי-וודאות והיסטריה מאחר ואף אחד כמובן לא ידע אם סדאם יממש את איומיו לתקוף בנשק כימי.

למחרת השכם בבוקר נשלחתי, חיוור כסיד ומשקשק מפחד, לדודים בב"ש, ונשארתי שם כמה שבועות. לקראת סוף המלחמה (מבחינתנו) חזרתי הביתה, הלימודים בבית הספר התחדשו, בכלל עם הזמן כולם פיתחו שיגרה ואפילו היתה כבר "אוירת סוף קורס" - אני זוכר שבהתקפה האחרונה היו שני מטחים, אחד באמצע הלילה כרגיל, והשני ממש מאוחר באופן חריג עם אור ראשון באזור שש; חלק מהאנשים כבר לא טרחו אפילו לחבוש מסכות או להכנס למקלט.

חן - נחת בחתיכה אחת או לא, זה לא היה כל כך משנה. העיקר שמטר שברים חמים נפל לארץ וגרם לנזקים גדולים מאוד. מה שכן, למיטב ידיעתי היה רק הרוג אחד מפגיעה ישירה של טיל או חלק של טיל - אבל עשרות רבות מתו מהתקפי לב וכן מחנק כששכחו להוציא את הפקק של המסיכה.

עריכה אחרונה על ידי קורן בן אשר

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזו מלחמה מפחידה. הייתי בן 7 וחצי ובכל זאת הבנתי הכל.

אפילו קראתי ספר על לוחמה כימית ודרכי התמודדות איתה.

עשרות טילים נחתו בגוש דן וכמה נהרגו?

בקיצור - היה פה נס גדול מאד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הטילים הראשונים נחתו בלילה שבין 17-18 בינואר (בין חמישי לששי). אני הייתי במקום בטוח - במילואים בצאלים, בדיוק מעבר לקשת הטווחים של הטילים - אבל אשתי היתה בחיפה עם תינוק בן 6 שבועות שהוכנס לממ"ט (מישהו זוכר את ההמצאה השטנית הזו, כנראה מסוכנת מאד). העניין הוא שבצאלים נעלו את חוות הטלפונים הציבוריים ולא אפשרו למילואימניקים לדבר עם הבית. בסופו שןל דבר שחררו אותנו, ובלילה הבא היתה התקפה על חיפה, כמובן שהפטריוט לא עשה שום דבר חוץ מרעש, וטיל פגע ישירות ב"לב המפרץ" שעדיין היה בבניה. השליש האמצעי נהרס והתיקונים היו ממושכים, בכניסות נתלו שלטים "למרות הטיל עסקים כרגיל" ובקומה השלישית נפתחה כעבור כמה חודשים "סטקיית הסקאד".

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקיצור - היה פה נס גדול מאד.

לא יודע אם נס זו המילה הנכונה. בסופו של דבר הסקאדים היו נשק טרור חסר משמעות צבאית. טילים לא מדוייקים, חסרי ביות סופי שבסופו של דבר גם התפרקו באויר. גם ההתגוננות האזרחית הוכחה בסופו של דבר כיעילה ביותר. אם היו טילים מדוייקים או חלילה רש"ק גז עצבים - היינו במקום אחר לגמרי.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא מדבר על הטילים האלה כאמצעי לחימה מדוייק או יעיל.

מספיק לראות את תמונות הנזק מכל נפילה כזאת ולהבין שנזק כזה עצום בלי אף הרוג זה לגמרי נס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למיטב ידיעתי, רק אחד מן הטילים באמת נחת על הקרקע בישראל..

אני מכיר שנפל טיל ברחוב אסף ברמת גן, וההדף ממנו שבר זגוגיות גם ברחובות קרובים אליו, כמו רחוב יואב הקורב לגבעת נפוליאון, שם גרה סבתי.

אני חושב שהיה הרוג אחד בכל המלחמה, קשיש שחטף התקף לב או משהו דומה.

בתור ילד בן 10, אני זוכר את התקופה הזאת די לחיוב. הפחד והלחץ נעלמו אחרי כמה ימים, שהבינו שלא תהיה מתקפת גזים.

החדר האטום שלנו עבר די מהר למקלט הבית, ואני ושתי אחיותיי היינו ישנים במרתף, כדי שנהיה כמה שיותר קרובים.

תקופה נחמדה, של שלושה שבועות חופש מבית הספר, וטלויזיה סביב השעון, עם ערוץ 1 וערוץ 2 הנסיוני, שהעביר תכניות לילדים לאורך הבוקר.

נוסטלגיה.

סוזוקי ג'ימני His side- JLX-L 2006 [   ] [][][][][] [   ]

טויוטה קורולה Her side- GLI 2013

שימרו על מרחק בכביש ועל קירבה בלב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יודע אם הם התפרקו באוויר או נחתו על הקרקע שלמים, אבל לי זכור בניין אחד בגבעתיים וכן בית בסביון שנהרסו קליל לאחר פגיעה של מה שזה לא היה.

את המלחמה עצמה אני זוכר כחוויה נחמדה סה"כ, לא זוכר שום פחד וזוכר לחיוב את ה"קייטנה" שאירגנו לנו.

זכורים לי הפיצוצים העמומים ששמענו בחדר האטום בלילה הראשון למלחמה ואמא שלי אמר שזה "נפל בים". אה הא.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איתמר, איפה גרתם אז?

היה סיפור על טיל שניסה לפגוע בגלילות, ואכן נפל לים.

זוגתי גדלה בערד, וגם שם נפל טיל, שהיה מכוון למפעל הטקסטיל בדימונה.

סוזוקי ג'ימני His side- JLX-L 2006 [   ] [][][][][] [   ]

טויוטה קורולה Her side- GLI 2013

שימרו על מרחק בכביש ועל קירבה בלב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כרגע עסוק בעבודה אבל ארחיב בלילה.

רק רוצה לציין, עשרות טילים נפלו בשלמותם וגרמו נזקים קשים מאד.

ברמת גן מוטט בניין שלם, באלנבי תל אביב מוטט חצי בניין, בקריון פגע בול רק מזל שלא הסתיימה הבניה אז היה ריק מאדם, ועוד ועוד, לא מעט פגיעות ישירות.

אישית, לא מאמין בניסים כי לא מאמין במחולל הניסים, אבל באמת היה פה הרבה מזל/יד נעלמה שיצאנו מהעניין ללא אף הרוג (למעט 2 שלמיטב זכרוני אחד היה דום לב והשני חנק ממסכת האבכ).

שרתתי באותה תקופה ביחס"פ (לא בתפקיד לוחם) והייתי במיקום נפילה של כל טיל וטיל.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקריון פגע בול
לב המפרץ, זה האח המעאפן של הקריון.

לפני 22 שעות, hans כתב:

שטיפה, אגב, מעולם לא עזרה לי מי יודע מה. גם לא מים רותחים. אין תחליף לחיטוט עד שמשתחרר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...