Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הייתי בטיול על אופנועי שלג בגאורגיה, ושרדתי כדי לספר + וידאו

Caveman
שימו לב! השרשור הזה בן 2264 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני כמה ימים חזרתי מטיול ג'יפים בן שבוע בגאורגיה. כן, עכשיו, בינואר, ג'יפים, בגאורגיה. זה מסוג הטיולים האלה שידוע שמזג האויר יהיה מחורבן, ידוע שהרכבים יתקעו, ובכל זאת נוסעים, כי זו גם חוויה.

בקצרה, כי לא על זה אני רוצה להרחיב, היה מדהים. טבע נפלא, מזג אויר מושלם (אני מחובבי החורף), רכבים ברמת תחזוקה מהגרועות שיצא לי לחוות (פטרולים דיזל/בנזין ופוראנרים בנזין V8 ), אנשים מדהימים, ואוכל טוב.

הערת צד לגבי הטויוטה, איזה באסה שלא מכרו את הדגם הזה פה בארץ. המנוע הזה פשוט פנינה, וזה לגמרי אוטו טוב יותר מלנד קרוזר ממוצע שיש לנו פה לדעתי.

אני כן רוצה להרחיב על אופנועי השלג, בעיקר כי אין לנו פה בארץ אותם, או את מזג האויר שמאפשר שימוש בהם. זו גם הייתה הסיבה העיקרית שנסעתי לטיול, אפילו שאני נהנה מהחלק של הג'יפים, וידעתי פחות או יותר למה לצפות מטיולי ג'יפים קודמים בחו"ל.

כחלק מהטיול, תוכנן מיני טיול של יום שלם על אופנועי שלג. התכנון היה רכיבה מהעיירה בקוריאני (Bakuriani) עד העיירה טבטסקורי (Tabatskuri), ארוחת צהריים כפרית מסורתית שם ובחזרה. מזג האוויר נע בין קצת ערפילי, לבהיר ומדהים, לסופת שלגים לא פשוטה שעצרה אותנו למשך כשעה+- בחזור.

יש מפה, לא לדאוג :)

map-zoomout.jpgmap-closeup.jpg

קבוצת הכלים שלנו הייתה מורכבת מאיזה אוסף מוזר של כל מיני אופנועים שחלקם באמת נמצאים שם עבור השכרה לתיירים, ושייכים לאיזו חברה כלשהי, וחלקם כלים פרטיים של אנשים שמתאגדים בחורף, ומשכירים אותם דרך אותה חברה, לתיירים. לא ממש ידעתי למה לצפות, מעבר לזה שאמרו לי "זה כמו טרקטורון, לא מסובך יותר מידי". צפיתי בכמה סרטונים ביוטיוב, ואמרתי יהיה בסדר.

התייצבנו ב-9 בבוקר, כמו שסוכם, המקומיים כמובן הגיעו בשעה איחור בערך, כייאה למקובל, העמידו את אותה שורה של אסופת כלים, ויאללה מתחילים.

האופנוע שצוות לי הוא של חברת Ski-Doo מדגם MXZ, עם מנוע 500 סמ"ק, שנת 99 אם זה משנה. בגדול, אני יודע עליו בערך את אותם הדברים שאתם כנראה יודעים על אופנועי שלג. יש לו מצערת יד מוזרה בתפעול שלה, ברקס שעוצר את הזחל- שלא ממש אפקטיבי מעבר לפשוט לעזוב את הגז, יש לו חימום לשני הגריפים (זה מגניב ממש), יש לו פול-סטרטר, והוא צהוב- שזה חשוב מאוד כמובן.

אין לאופנועים רישוי במובן של רכב רגיל, אבל הם כן נדרשים לעבור בדיקת בטיחות שכזו אחת לשנה, מתאר לעצמי שזה גם נעשה בספק קומבינה, ספק חאפריות כמו רוב הדברים במדינה. חבישת קסדה ממש איננה בגדר חובה, אבל אני אישית לא עולה על כלים כאלה בלי, מה גם שצריך משהו לתפוס עליו את המצלמות, ולא נראה לי שהקרחת שלי או מסיכת הסקי תתאים לזה.

הנה תמונה מגוגל:

2001_MXZ.JPG

יצאו איתנו שלושה מדריכים מקומיים, שליוו את השיירה. היציאה מהעיירה אל היער קצת טריקית למי שמעולם לא תפעל כלים כאלה, אפילו שהרבה עקרונות נהיגת שטח תקפים גם פה. מעברי נחלים שחוצים את השבילים מצריכים כניסה איטית ורציפה, וסחיטה רציפה לא חזקה של המצערת ביציאה. כמו כן כל מיני עליות מושלגות שנראות מה זה מפחיד, אבל אם שומרים על גז בריא וקבוע, האופנוע צוחק על זה כאילו לא היה קיים.

בסופו של דבר, התפעול לא מי יודע מה מסובך ברגע שקולטים את העיקרון. באיזור 3500-4000 סל"ד המצמד נתפס, והדבר הזה מתחיל לזוז, ואז כל עוד לא מאפשרים למנוע להגיע לסל"ד סרק, המצמד נשאר תפוס. הטריק האמיתי הוא להבין את זה, ואז אפשר לזחול באיטיות כשצריך, במקום לנהוג כאילו עם רגל מעץ על הגז. קטע נוסף הוא שצריך לנסוע כדי שהוא יפנה, לפעמים אפילו עם גז דיי בריא, בגלל שהרי אין גלגלים מקדימה, רק את צמד המגלשים. הסכינים שם למטה צריכים לייצר להם שביל, ואז האופנוע מתקדם בכיוון שרוצים.

בפניות קצת יותר מהירות נשענים פנימה אל תוך הפניה, אם זה שיפוע צד נשענים לכיוון הנגדי, וזהו בגדול.

אה כן, הברקס, נועל את הזחל דיי בקלות, וזה מפחיד כשזה קורה- כל מיני החלקות צד שכאלה, אז צריך להיות איתו מאוד מאוד עדין. מה גם שעל שלג עמוק, אפשר פשוט לעזוב את הגז, והאופנוע עוצר דיי בזריזות.

כוח לא חסר לו וכשסוחטים את המצערת עד הסוף "נדבקים" למושב מהתאוצה. חלק מהחבר'ה אפילו קיבלו אופנועים עם מנועי 600/700 סמ"ק. לאחד המדריכים היה YAMAHA בבעלותו הפרטית, וזה ממש כמו לראות שילוב של אופנוע סופר ספורט לכביש, עם אופנוע מוטורקרוס, רק בשלג. כמובן שבוצעו שם כל מיני קפיצות, "ווילי" וכו', תענוג לצפות במישהו שיודע לתפעל את זה כמו שצריך.

אחרי שמבינים את העקרון, בחיי שזו חוויה פשוט מדהימה. הזריזות שהכלי הזה מסוגל לפתח בה מהירות, עצם העובדה שאפשר ממש להשעין אותו בדומה לאופנוע רגיל, והמקומות שהוא מגיע אליהם, רכב בחיים לא היה מסוגל לנסוע שם. שלג בעומק של המותניים - זהירות כשיורדים מהאופנוע, כאילו לא קיים עבורו. כמה חבל שאין לנו את התנאים לשימוש פה בארץ, זה אחד הצעצועים המגניבים ביותר שיצרה האנושות לדעתי. הרים בגבהים שפשוט אין לנו פה, מושלגים כולם, שלג קלאסי לסקי, מרחבים פתוחים עצומים שמאפשרים שיוט נינוח למדי במהירות של 60-70 קמ"ש, שמיים כחולים כמעט נקיים מעננים, עוצר נשימה ממש.

צילמתי יחסית מעט עם הטלפון ברכיבה (הוא היה בתוך החרמונית רוב הזמן), אבל הגופרו על הקסדה עבדה יפה מאוד, והכנתי סרטון שאני מאמין שמעביר את החוויה טוב, מקווה שתהנו :)

IMG_8102 (Custom).JPGIMG_8095 (Custom).JPGIMG_8067 (Custom).JPGIMG_8125 (Custom).JPG

[video=youtube_share;NbSWM3ytSt8]

עריכה אחרונה על ידי Caveman

!AWDSOME

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היתה לי חוויה דומה במסגרת "ספארי חורף" בלפלנד. כאן תמצאו תמונות שצילם חבר הפורום pasat04 (שבזכות השרשור שלו נודע לי על הטיולים האלה, שהיו עבורי בגדר חלום ילדות) וגם אני. היו כמה חוויות כו כלים שהתהפכו בערוצים קטנים (למזלנו על המדריכים, לא התיירים - הם יודעים להחלץ מזה). המסלול שעשינו, בקרבת העיירה Rovaniemi בירת לפלנד הפינית, כולל נסיעה ביערות וגם על אגם קפוא (עם הפסקה לדייג מתחת לקרח).

יום סיור כזה עולה, אם עושים באופן פרטי, בסדר גודל של 150 אירו לזוג. יש גם טיולי אקסטרים של כמה ימים ובמסגרתם מגיעים עד משולש הגבולות פינלנד - נורווגיה - רוסיה.

קיים גם באיסלנד, סד"ג ש של 1000 ש"ח ליום לאדם (אבל זו מדינה יקרה במיוחד).

חייב לומר שהדבר הזה כיפי עד שמגיעים לקטעים חרושים שבהם השלג הפך לקרח והזחלים חרצו אותו. בקטעים כאלה הישבן סובל, למרות תלבוש החורף שמזכירה דובון צבאי, רק צבעונית ומותאמת לטמפרטורה של מינוס 30 מעלות ורוחות עזות.

אישית הייתי חושש מאד לעשות זאת בגאורגיה, בחוג המכירים שלנו היו כמה אנשים שנפצעו שם בתאונות והטיפול הרפואי שקיבלו היה ירוד ביותר. שמעתי גם על אנשים שנפצעו בלפלנד (לאו דווקא על האופנועים הללו), אבל שם הרפואה מערבית וראויה.

מי שרוצה שיגגל snowmobile.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן, כיף אדיר. בלפלנד האופנועים היו זוגיים, לשני רוכבים.

בקבוצה שלנו בלפלנד מישהי שברה רגל. באחד מהמקומות עם שלג עמוק, בפנייה, התהפכו חלקית על הצד, הרגל נלכדה מתחת לאופנוע, ונשברה.

קיבלה טיפול רפואי (ניתוח) מעולה בבי"ח מקומי, בשיתוף עם הביטוח הרפואי שעשתה לפני הנסיעה.

עריכה אחרונה על ידי pasat04

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפלנד זה סדר גודל של 1800-2000 אירו לכשבוע (תלוי במארגן, בתכנית ובתאריכים).

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה גאורגיה, אני בטוח שהעלויות סבירות :-P

נראה כיף גדול, מחזיר גם אותי אחורה לטיול שעשיתי בלפלנד. יש משהו מרומם נפש בנופים לבנים ושמיים כחולים, במיוחד כשמשלבים אותם עם רכיבה מהירה על כלי כזה.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה גאורגיה, אני בטוח שהעלויות סבירות :-P

אכן, הייתי פעמיים בגרוזיה (לא מתחבר לשם גאורגיה), העלויות (של הכל) זולות מאוד ביחס לכסף ישראלי. אנשים נפלאים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו שטנק נוסע בחול - שטח הפנים של הזחלים והמגלשים מספיק גדול.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מגניב. יש בסרטון כמה קטעים של לבן על לבן, רק לבן בצדדים, מלפנים ומאחור. חלום.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2264 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...