Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

משרד הבריאות מזהיר: החומר שמוזרק ב-MRI מצטבר במוח

Tsachi89
שימו לב! השרשור הזה בן 2420 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

באזהרה שהופצה לכלל הרופאים מדווח משרד הבריאות כי עדויות מרחבי העולם מצביעות על כך שחומר הניגוד גדוליניום, המוזרק לגוף לפני כל בדיקת MRI ראש, מצטבר במוח. עדיין לא ידועה מידת הסכנה לאדם כתוצאה מכך, אך רשויות בריאות בצפון אמריקה, אירופה ומקומות נוספים מפרסמות המלצות לפיהן יש לצמצם ככל האפשר את השימוש בחומר

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5013411,00.html

“Mastering others is strength. Mastering oneself makes you fearless.”

Lao tzu

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בארה"ב - אין שינוי בשימוש בחומר.

באירופה - ממליצים לצמצם שימוש.

יודעים שהוא מצטבר במוח, בעצמות (ועוד מקום שאינני זוכר כרגע).

לא יודעים האם החומר משפיע, למרות שלפי הניסיון עד עכשיו- כנראה שהחומר בטוח

http://wb.md/2wLeRpM

http://wb.md/2wM7wV9

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו בכל בדיקה וטיפול רפואי יש תמיד לשקול יתרונות וחסרונות.

בינתיים ההנחיה היא לשקול את ההצדקה של כל בדיקה מול הסיכון (הלא מכומת) שלה.

גם בדיקות רנגן מתבצעות במספרים גדולים למרות הקרינה המיננת, שלא כל כך ברור עד כמה היא מזיקה בכמויות המקובלות.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעבר ליתרונות שיש בכל אחת משיטות ההדמייה, הקרינה הרבה שיש בבדיקת סי.טי. מסוכנת הרבה יותר (על בסיס הידוע היום) לאנשים שחייהם עוד לפניהם. כמות הקרינה בסיטי יכולה להגיעה לכזו כמו פי 200 או יותר מצילום רנטגן.. מצד שני הבדיקה מצילת חיים או חיונית מאד לאבחון במקרים אחרים, היא זמינה, קצרה ופשוטה יותר ליישום.

נזקי חשפה לקרינה מתחילים להשפיע אחרי שנים רבות ולכן לאדם בן 75 שאיננו כל כך בריא הרי בדיקת סי.טי איננה כה מזיקה.. לאדם בריא בן 30 שזקוק לסדרה של בדיקות, כנראה עדיף MRI. כמובן שהנזק הקרינתי מצטבר ו-2 ו 3 בדיקות במהלך החיים זה כנראה משהו די זניח

בעלים גאה :inlove: של פיאט 124 ספיידר 1800.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ספיידרמן - CT ו-MRI אינן בדיקות חלופיות. כל אחת מהן תבחר לצרכים שונים. לכן הביטוי "MRI עדיף" מטעה מאד, בהרבה מאד מקרים דווקא CT עדיף, ולא רק מהשיקול הכלכלי.

מעבר לכך, ההתקדמות הטכנולוגית מביאה לצמצום מהיר של החשיפה לקרינה בבדיקות מבוססות רנטגן.

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שתי הערות בדחילו ורחימו חח,

ביצעתי פעמיים MRI ללא זריקת חומר. לפעמים זה לא הכרחי,

במקרה שלי אחרי ת''ד בשעה 0400 לפנות בוקר התעקשתי לבצע בלי

חומר, פשוט לא אוהב שמזריקים לי חומרים לגוף,

אז,יש הרבה מקרים שניתן לבצע גם בלי חומר,

במקרה ישב לידי בתור איש שמתעסק עם נושא ה MRI ואמר לי שישנם הרבה סוגים של בדיקות,

הבדיקות היותר שטחיות קיימות בקונטיינרים הניידים. במרכזים הרפואיים הסריקות יותר עמוקות ויסודיות

ואז באמת אין מניעה בהזרקת חומר השיקוף.

לגבי הסי טי זה על אותו עיקרון בערך.תלוי על איזה סריקה מדובר ואז מתאמים את עוצמת הצילום,

ככל שהבדיקה יותר מעמיקה עוצמת הקרינה תגדל,אגב גם בסיטי יש חומר שמוזרק לגוף בד''כ שנותן

שיקוף יותר טוב.

כמו שאמרו פה קודם יש סכנה אפסית לאדם בריא שמבצע סי טי פפם/פעמיים בשנה,

שלא נדע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי - נראה לי שלא הבנת.

קודם כל - ה-CT וה-MRI הם מכשירים המבוססים על עקרונות שונים.

ה-CT מבוסס על קרינת רנטגן ואילו ה-MRI מבוסס על תגובה של גרעיני האטומים לשידור בתדר רדיו (קרינה לא מיננת) בתוך שדה מגנטי חזק. מקורו בשיטה אנליטית בכימיה הקרויה NMR, (ראשי תיבות של Nunlear Magnetic Resonance) אבל המילה Nuclear נשמעה לאנשים מאיימת מכדי להתאים למכשור רפואי ולכן התקבלו ראשי התיבות MRI (שהם Magnetic Resonance Imaging).

כמכשירים הפועלים על עקרונות שונים לכל אחד סט תכונות ויכולות שונה ולכן משמשים למטרות שונות.

בדיקת ה-CT היא בדיקה מהירה (צילום אורך מספר שניות. ההכנה אורכת יותר), פשוטה מאד מבחינה טכנית, אין קושי להעביר כל חולה, גם במצב קריטי, דרך המכשיר ולקבל תוצאה מהירה.

לעומת זאת בדיקת MRI היא בדיקה יותר ממושכת, והמגנט העצום מגביל את האפשרות להכניס חולים המחוברים לסוגים מסויימים של ציוד או המצריכים ניטור.

גם המידע המתקבל מהבדיקות שונה, והן אינן תחליפיות!!

לגבי מכשירים ניידים ומכשירים קבועים - שוב, יש סוגים שונים של מכשירים עם מאפיינים שונים - למשל עוצמת השדה המגנטי, יש מכשירים בעלי מגנט חזק במיוחד אשר מאפשרים סוגים מסויימים של בדיקות שמכשירים עם מגנט חלש אינם מאפשרים. אבל לא מדובר ב"שטחיות" אלא בצרכים שונים.

ואחרון - הסיפור שלך על MRI אחרי תאונת דרכים לא מסתדר לי, אם כי אינו פסול לגמרי. בדרך כלל המידע הדרוש במצב דחוף כגון זה, המתקבל במהירות וביעילות מ-CT, שבבתי חולים מסויימים אפילו צמוד לחדר המיון. אני מניח שהבדיקה שעברתה היתה CT, וההחלטה אם להזריק חומר ניגוד או לא להזריקו היתה עניינית יותר מאשר הבחירה שלך. יש מצבים בהם עדיפה בדיקה בלי חומר ניגוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי - נראה לי שלא הבנת.

קודם כל - ה-CT וה-MRI הם מכשירים המבוססים על עקרונות שונים.

ה-CT מבוסס על קרינת רנטגן ואילו ה-MRI מבוסס על תגובה של גרעיני האטומים לשידור בתדר רדיו (קרינה לא מיננת) בתוך שדה מגנטי חזק. מקורו בשיטה אנליטית בכימיה הקרויה NMR, (ראשי תיבות של Nunlear Magnetic Resonance) אבל המילה Nuclear נשמעה לאנשים מאיימת מכדי להתאים למכשור רפואי ולכן התקבלו ראשי התיבות MRI (שהם Magnetic Resonance Imaging).

ואחרון - הסיפור שלך על MRI אחרי תאונת דרכים לא מסתדר לי, אם כי אינו פסול לגמרי. בדרך כלל המידע הדרוש במצב דחוף כגון זה, המתקבל במהירות וביעילות מ-CT, שבבתי חולים מסויימים אפילו צמוד לחדר המיון. אני מניח שהבדיקה שעברתה היתה CT, וההחלטה אם להזריק חומר ניגוד או לא להזריקו היתה עניינית יותר מאשר הבחירה שלך. יש מצבים בהם עדיפה בדיקה בלי חומר ניגוד.

תקרא את הודעתי שוב ושוב, לא כתבתי שיש זיקה בין הבדיקות הללו,מובן שאלה שתי בדיקות

שמבוססות על עקרונות שונים.

איך הבנת שכתבתי שיש קשר בינהם,על סמך מה?

לגבי ת''ד זה לא היה מיידית. בערך 4 חודשים אחרי ת''ד שסבלתי כאבים,

הייתי צריך להוכיח נזק לפיצויים שהגיעו לי כחוק,היה סדק באחת החוליות,

אין קשר לפוסט הזה.

אולי הייתי צריך לציין את נושא הזמן שחלף כתבתי אחרי ת''ד והסקת מסקנה

(בצדק) שזה היה מיידי.

בדיקת ה-CT היא בדיקה מהירה (צילום אורך מספר שניות. ההכנה אורכת יותר), פשוטה מאד מבחינה טכנית, אין קושי להעביר כל חולה, גם במצב קריטי, דרך המכשיר ולקבל תוצאה מהירה.

לעומת זאת בדיקת MRI היא בדיקה יותר ממושכת, והמגנט העצום מגביל את האפשרות להכניס חולים המחוברים לסוגים מסויימים של ציוד או המצריכים ניטור.

גם המידע המתקבל מהבדיקות שונה, והן אינן תחליפיות!!

גם פה אתה מדבר עם בעל ניסיון במשך 8 שנים עם הבן עברנו המוני בדיקות

סיטי ו MRI אני כבר (לצערי) מכיר את ההבדלים והשוני ואפילו את העובדים

במכונים בשמותיהם,

אין חכם כבעל ניסיון למרות שהייתי מעדיף להיות חסר ניסיון.

א גוט שאבס

עריכה אחרונה על ידי yossy

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח שספריאל התכוון לומר (ואם לא - אז אני אומר זאת) - לא הבנת את השוני בין הבדיקות.

ישנן בדיקות שמצריכות חומר ניגוד וישנן בדיקות שאינן מצריכות חומר ניגוד.

לך אין את הידע והסמכות להחליט אם להשתמש בחומר ניגוד או לא.

אינך רוצה להשתמש בחומר ניגוד והבדיקה/צילום מחייבת זאת ? תודה, אתה יכול ללכת. אין טעם לעשות סתם צילום שלא ייתן שום מידע.

יתכן כי זאת בדיקה שללא חומר ניגוד תיתן מידע פחות איכותי - אז יתנו לך לעשות את הבדיקה/צילום (אין אפשרות לחייב אותך לקבל חומר ניגוד)

במקרים בהם לאדם יש רגישות כלשהי לחומר ניגוד - אז מחפשים פתרון אחר (לא תמיד יש).

בניגוד לדברי ספריאל, יש מקרים בהם מעדיפים בדיקת CT/רנטגן על פני בדיקת MRI עקב שיקולי עלות וזמינות (הדוגמא הכי ידועה - בדיקת ממוגרפיה).

כיצד בוחרים איזו בדיקה לעשות ? יש כאן שיקולים של נזק מול תועלת ולעיתים גם שיקולים כלכליים (בהנחה שניתן לעשות את הבדיקה ב-2 השיטות, אז בד"כ בוחרים בבדיקה הזולה יותר - CT). אלו שיקולים של הרופא שאתה אינך מודע אליהם.

עריכה אחרונה על ידי guya72
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי, לא בא לי להתנצח, אך זה ציטוטת מתוך הודעתך

...לגבי הסי טי זה על אותו עיקרון בערך...

מכל מקום, לצער כולנו ברור שאתה מכיר את הבדיקות, אבל הדמיון החיצוני בין המכשירים והתמונות שהם מפיקים עשוי להטעות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ציטטת רק שורה אחת תקרא את כל הפיסקה. גם בסי טי יש חומר ניגודיות ויש עוצמות שונות.לזו היתה כוונתי.

שוב אני מדגיש שברור כשמש שמדובר בשתי בדיקות שונות ועקרונן שונה לחלוטין.

שלא נזדקק.

את כל השאר פירטת יפה ספיריאל.

עריכה אחרונה על ידי yossy

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברור לחלוטין שמדובר בבדיקות שונות לחלוטין, אבל לעיתים שיקול המחיר מנצח.

בצבא, למשל, קשה מאוד לקבל בדיקת MRI. שמעתי זאת ממספר חיילים שעברו תחתי, ובנוסף ממקור ראשון - אחי סובל מבעיות גב ולמרות המלצה ברורה מרופא לבדיקת MRI הוא נשלח לארבעה צילומי CT עד שסירב לעבור בדיקות נוספות. הצבא חוסך על חשבון מנות הקרינה שהוא מקבל.

I see now that the circumstances of one's birth are irrelevant; it is what you do with the gift of life that determines who you are

Mewtwo -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...