Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך הלך לי מנוע בגלל צינורית אחת קטנה (פוקוס 1.6 אקובוסט)

misterb
שימו לב! השרשור הזה בן 1589 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אחרי שמכרתי את הרכב, אני יכול לשתף את הסיפור המלא. מסיבות מובנות חששתי לפתוח את העניין בפומבי, אבל כל מי שהתקשר לברר פרטים על הרכב קיבל את כל המידע בשקיפות מלאה.

כשכל העסק התחיל להתגלגל התלבטתי אם לפרסם כדי להתייעץ ולהשתמש בכוח הפורום, אבל החלטתי שעדיף להתנהל בשקט מול היבואן. לא בטוח שזה היה נכון במבחן התוצאה, אבל קשה לדעת.

אז מה היה שם?

ערב שישי באמצע אוגוסט 2016, נסיעה מנהלתית בכביש 70 באיזור אליקים, פתאום אני מרגיש נפילה בסחיבה של המנוע, ונדלקת נורה צהובה של תקלת מנוע, לסירוגין. כל שאר המחוונים תקינים, חום מנוע באמצע כרגיל.

עוצר מיד בשוליים, מחבר קורא OBD, יש תקלה של cylinder 3 misfire. ניקיתי תקלות, כיביתי והנעתי מחדש, בתקווה שהתקלה הייתה רגעית ותעלם.

ממשיך בנסיעה, בהתחלה המנוע מרגיש בסדר, אבל דקה אחרי שוב חוזרת נפילה בסחיבה והנורה מהבהבת. אני מרגיש שבנסיעה עם רבע גז, בשיוט איטי על 80 בשישי אני יכול להתקדם, ומחליט לא לעצור באמצע שומקום בחושך, ולהגיע לתחנת דלק הקרובה בצומת פרדיס. עדיין הכל תקין, אני בודק כל הזמן את לוח השעונים - חום מנוע באמצע.

פתאום אני שומע נקישות מהמנוע בלחיצה על הגז מעבר לרבע בערך, בשלב הזה כבר הייתי כמעט בצומת, התגלגלתי אל התחנה לאט.

בשלב שנכנסתי כבר לתחנה פתאום נדלקה לי התראה קולית, מנורת STOP והתראה של SERVICE NOW. מיד כיביתי מנוע.

פתחתי מכסה מנוע - ואני רואה שהכל רטוב, וקיטור יוצא ממחבר של צינורית מים שנשבר לשניים.

אותו מחבר בדיוק נשבר באותה נקודה בעוד שלושה אקובוסטים שאני מכיר, רק שאצלם אובחנה הבעיה בזמן ותוקנה.

ככל הנראה התקלה שהופיעה לסירוגין של misfire הייתה בכלל בגלל המים שהרטיבו את מערכת החשמל.

?ui=2&ik=c83c020815&view=fimg&th=15ce9f00c8603b78&attid=0.1&disp=emb&realattid=ii_15ce9e6e7f809931&attbid=ANGjdJ9Q6jV_pxe0yBV9Njoef7s8XYdNr9ywJSKL-5tExRQHCjHGGBYyV-cBEBF6U5Ii1BTMV4dgbx-jZMVHYL1mEAgjOmn_jQJir4dmO4tgXZNfsGZc8kM7LQHMYAw&sz=s0-l75&ats=1498631682568&rm=15ce9f00c8603b78&zw

אלתרתי תיקון לצינור, מילאתי מים וקיויתי לטוב.. ניסיתי להניע - כלום. הבנתי שמשהו מאד לא טוב קרה - במינימום אטם ראש, כבר הייתה טחינה בפקק של השמן. הרכב נגרר למוסך מורשה פורד. אחרי בדיקה התקשרו להודיע את הרע מכל - יש בריחת קומפרסיה רצינית מהראש, במקרה הטוב ראש מנוע, כנראה גם בלוק.נזק של התחממות שנמשכה זמן רב. ולמה זה? כי שעון הטמפרטורה הראה קריאה שגויה, כי המים נשפכו החוצה בזמן קצר, והחיישן לא מדד מים, אלא אוויר.

וגם אם הייתה התחממות קלה - המחשב 'מסדר' את הקריאה ככה שהשעון מראה אמצע כל עוד לא הייתה חריגה מהטווח המותר. זה משהו שיכול לקרות בכל רכב, אם אין חיישן חום שמן או משהו חלופי.

הייתה אופציה לפרק ראש ולשלוח לשיפוץ (אם אפשרי), ולהמר שהמנוע לא ניזוק, או להחליף מנוע קומפלט למנוע משומש - נתנו לי הצעה של 7500 ש"ח למנוע, ושיפוץ ראש היה מגיע ל-5000, אז לא הייתה התלבטות.

אחרי שעשו שוב בדיקה של המנוע המשומש לפני משלוח - הסתבר שזה לא מנוע טורבו אלא רגיל. אז חיפשו מנוע כמו שלי שוב, מצאו רק אחד, והמחיר 8500 ש"ח. המחיר עדיין נשמע לי סביר מאד , אישרתי להביא אותו.

הביאו את המנוע, נראה יפה ונקי, אז קיויתי לטוב, הרכיבו את המנוע ואז הסתבר שהמנוע הזה גם דפוק, לא ממש הבנתי מה היה לא בסדר איתו, אבל כמה שניסו לא הצליחו להשמיש אותו. המוסך החזיר את המנוע למוכר והתחשבן מולו על העבודה וכו', לא עלה לי כלום.

הבעיה עכשיו הייתה שאין מנוע אחר משומש בארץ, זה היה היחיד.. אז התחלתי מסע חיפושים אחרי מנוע באיביי או דרך יבואני מנועים בארץ.

הגעתי למחירים בסדר גודל של 11K למנוע בלבד (בלי עבודה וחלקים נוספים). במקביל פניתי לשירות של דלק מוטורס בבקשה לסיוע, מדובר ברכב עם 60K, שטופל רק במוסך מורשה, והלך לו מנוע בגלל צינורית שכשלה ובלי שקיבלתי התראה על זה. המוסך פתח בקשה במחשב לGOOD WILL. כל הסיפור הזה לקח בערך חודשיים, כשבזמן הזה אני נוסע עם רכב חליפי מהמוסך.

למזלי עשיתי שם מנוי מועדון ב-100 ש"ח לשנה, ואחת ההטבות זה רכב חליפי במקרה שהרכב שלי נשאר במוסך. זה לא מנע מהם לעשות לי בעיות ופרצופים כאילו זה לא משהו שמגיע לי, הייתי צריך קצת לריב איתם על זה, אבל עברנו גם את זה (קיבלתי מזדה 3 שבורה עם 300K אבל מילא, יותר טוב מאוטובוסים).

אחרי שבועיים שחיכו לתשובה מפורד ואני שניה לפני הזמנה של מנוע מאיביי, כבר סגרתי מחיר עם מוכר ועם יבואן בארץ שיטפל בייבוא ובמשלוח ומה שצריך - הגיע אישור מפורד להשתתפות ב-50% בעלות של מנוע חדש מהשקית (ראש ובלוק).

אגב כדי שיאשרו את זה הם דרשו מהמוסך לפתוח את הראש ולראות את מצב הבלוק והבוכנות -

העסק היה טוטלוס. מה שעזר לאישור זה שאיכשהו הגעתי לנייד של נציגת פורד בארץ (דרך פורום אמריקאי) שעובדת מול דלק מוטורס, דיברתי איתה והסברתי לה את המצב. יומיים אחרי השיחה התקבל האישור, והיא גם כתבה לי בוואטסאפ שהיא אישרה 50%. האישור היה על 50% הנחה על הבלוק והראש בלבד.

המחיר הכולל למנוע עצמו אחרי הנחה, כולל מע"מ - 12K.

המנוע הגיע, הורכב ונבדק - ונראה שהכל סבבה. אז אחרי סה"כ כ-3 חודשים מתחילת הסיפור - הרכב הוחזר לי.

בחישוב של כל הסיפור המוסך הכניס 50% הנחה על כל החלקים, למרות שקיבלו אישור רק על המנוע - ואמרו לי שהם כבר יעבירו את זה מול דלק מוטורס ויהיה בסדר, יפה, זה הרבה כסף.

סה"כ עלות כולל חלקים נלווים ועבודה יצא 18K בערך (אחרי ה-50% כמובן).

נסעתי לדרכי, חצי שמח וחצי כואב בכיס.. אבל העיקר שהרכב חזר אליי. כמובן הרצה של 1000 ק"מ, נסיעה רגועה.

השמחה לא נמשכה הרבה - אחרי 24 שעות התחילו לי גמגומים קשים בנסיעה, שום נורה לא נדלקה.

התחילו דיאגנוזה ארוכה במוסך (שבוע), כחלק מתהליך האבחון מחשב הרכב פורק ונשלח למעבדה לבדיקה אם יש בעיה כלשהי בחיבורים - חזר בלי שמצאו בעיה.

בסוף הגיעו למסקנה שהבעיה במשאבת דלק לחץ גבוה - עוד 2000 ש"ח.. הסכימו לעשות את זה בלי חיוב על עבודה, רק על עלות החלק.

אין לי הסבר (וגם להם לא) איך קשור הסיפור הזה להתחממות של המנוע, אבל מה ההסתברות שתלך משאבת דלק באופן אקראי בדיוק באותו זמן?

הודיעו לי שהמשאבה הוחלפה והכל טוב. באתי לקחת את הרכב, עשיתי נסיעה עם המכונאי - וזיהיתי שעדיין יש בעיה במצבים מסויימים. המצב השתפר - אבל זה עדיין לא תקין. הוא הסכים איתי והמשיך לחפש את המקור - בסוף נמצא בקר חשמלי (סוג של ריליי, מתחת לספסל האחורי) של המשאבת לחץ גבוה שהיה מנופח ולא תפקד כראוי. עוד 1000 ש"ח..

בנסיעת מבחן הכל היה תקין סוף סוף. ואז אמרתי שאם הבעיה בתכלס היא בבקר - כנראה שהמשאבה סתם הוחלפה, אז ביקשתי שיחזירו את הישנה ונבדוק. כמו שצפיתי הבעיה לא חזרה.

ציפיתי שיזכו אותי על המשאבה לפחות - אבל לא הסכימו, כי אין להם מה לעשות איתה וזה כבר 'חלק משומש'. אחרי ויכוחים הגענו להסכמה שעוד חודשיים אם הכל יהיה בסדר עם המשאבה הישנה (המכונאי התעקש שהיא לא תקינה ותגרום שוב לבעיות בבקר) - יזכו אותי על 50% מהמחיר וישאירו אותה אצלי בכל מקרה..ואם תהיה בעיה יחליפו לי חזרה ללא חיוב. נו שויין.

כשבוע לאחר מכן הרכב שוב התחיל לגמגם. התבאסתי כמובן, אבל חשבתי לעצמי שלפחות יודעים מה זה, יחליפו את המשאבה בחדשה שיש לי בבגאז' וזהו, רק הלך הזיכוי הפוטנציאלי.

אז חשבתי... בבדיקה דווחו קודי תקלה של לחץ דלק נמוך. החליפו את המשאבה - לא עזר, עדיין מגמגם.

אז אמרו שכנראה הריליי שוב נדפק בגלל המשאבה הישנה.. אז יעלה לי עוד 1000 ש"ח לשים עוד ריליי חדש במקומו. לא הייתה לי ברירה, הסכמתי.

החליפו את הריליי, ועדיין לא נפתרה הבעיה. נוספה תקלה שמצביעה על קו פתוח בפיקוד של המשאבה מהמחשב.

עברו על כל החיבורים, החוטים וכו' - לא נמצאה בעיה. הגיעו למסקנה שיש בעיה במחשב עצמו.

קיבלו אישור להחליף מחשב חדש לבדיקה בלבד, אחרי שהחליפו הבעיות נעלמו - הכל עובד פיקס.

מחשב חדש עולה - כ-8000 ש"ח ! כאן כבר נשברתי. אין סיכוי שאני משלם את הסכום הזה עכשיו. פניתי לדלק מוטורס לעזרה, אחרי שהראיתי להם שאני יכול להביא מחשב חדש בקופסה מגרמניה ב-400 יורו, הם הסכימו לספוג חלק גדול מהעלות ושילמתי 'רק' 2000 ש"ח על המחשב החדש.

מאז הכל טוב והאוטו נוסע פיקס בלי שום בעיות (עשיתי עוד 15K עד שהוא נמכר).

הקונה קיבל אוטו עם מנוע חדש מהשקית, ועל הדרך גם הוחלפה רצועת טיימינג ומשאבת קלאץ' שאובחנה על הדרך.

אז לסיכום - הלכו 25K בגלל פאקינג מחבר מים בצינורית, שידוע כבעייתי. עשיתי מחקר על העניין הזה ומצאתי הרבה אזכורים לסיפור דומה עם מנוע אקובוסט באירופה, בעיקר ב-1.0 ליטר, אבל גם ב1.6.

יש TSB בעניין, רכבים ששרפו מנוע בצורה דומה לשלי - קיבלו החלפה למנוע חדש גם מחוץ לאחריות, ללא תשלום.

"Outstanding Field Service Actions 4S615 - FOCUS - 1.0L ECOBOOST - DEGAS HOSE"

הנה כמה לינקים בנושא :

http://www.fordownersclub.com/forums/topic/70211-buying-advice-please-16-ecoboost/

http://www.honestjohn.co.uk/user-article/111213/ford-focus-1-0

http://www.talkford.com/community/topic/247642-10-ecoboost-radiator-hose-pipe-recall/page-2

http://www.fordownersclub.com/forums/topic/69942-mk3-10-ecoboost-recall/

http://www.honestjohn.co.uk/user-article/112848/ford-focus-ecoboost

גם במוסך אמרו לי שבקוגה עם אותו מנוע מחליפים את הצינורית הזאת בדגם משופר, בלי המחבר הזה בכלל.

?ui=2&ik=c83c020815&view=fimg&th=15ce9f00c8603b78&attid=0.2&disp=emb&realattid=ii_15bed0c9cbd42eb4&attbid=ANGjdJ-28hPYQ41v7qqCmpBtdq_iQHi6NLJFPCIYaQ1zwyr3UbXNjibQca7eakAtuydUuLq0w4O5P4OtvcI0EGkLQfJk-V0-yfgvqk1uEXKiu_Y6WwTSkMXcGSnz8eM&sz=s0-l75&ats=1498631682568&rm=15ce9f00c8603b78&zw

אז לכאורה דלק מוטורס/פורד באו לקראתי, אבל לדעתי הם היו צריכים לקחת אחריות מלאה על העניין ולא לקחת ממני שקל. מאחר והייתי במצב בעייתי בלי רכב, הייתי שבוי שלהם ולא יכולתי להתחיל סחבת של בית משפט וכו'.

אגב, ממש לאחרונה יצא ריקול לרכבי קוגה עם מנוע 1.6 אקובוסט, כמו בפוקוס, להחלפת צינורות מערכת קירור ומיכל עיבוי. בנוסף - יצא ריקול לרכב הספציפי שלי, להתקנת חיישן גובה נוזל קירור. אם היה לי חיישן כזה הנזק לא היה נגרם - הייתי עוצר מיד עוד לפני שהמנוע התחמם. לפי הריקול כרגע אין עדיין קיט מוכן להתקנה, רק ברבעון האחרון של 2017 יהיה. בינתיים אמורים לעשות בדיקה מקיפה למערכת קירור למציאת דליפות ולתקן כל דליפה שנמצאה ללא עלות.

https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2017/RCMN-17V209-3326.pdf

(פוקוס לא מופיעה ברשימה כאן, אבל בהכנסת הVIN באתר של פורד מופיע קריאה פתוחה לריקול 17S09).

במסמך פורד גם מתחייבת להחזר כספי לרכבים שניזוקו/תוקנו לפני תאריך הריקול. פניתי לדלק מוטורס לקבלת פיצוי רטרואקטיבי, נראה מה יקרה. עכשיו אין לי בעיה ללכת לבית משפט..

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 169
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אין לי מה לומר חוץ מ "ירחם השם". טוב שזה מאחוריך.

www.car-pad.co.il - טיפים, חדשות, השקות, מבחנים, ועוד. על מכוניות. רק על מכוניות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואו, ואו, ואו.

המדריך המלא לכניסה לעולם הדיטיילינג

HU: Pioneer AVH2750BT | Midbass: Morel Virtus MW6 | Tweeters: Morel MT230 | Amp: Sundown SAX100.4 | SW: DLS Nordica 12" | SoundDeadener: Stinger Roadkill

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חתיכת סיפור.

מקווה בשבילך שהיבואן יחזיר לך את כל העלות ושלא תצטרך להכנס לתהליך ארוך של תביעה.

כל הכבוד על הסבלנות שלך ועל זה שאתה לא מתלהם.

אם מישהו מפורד קורא כאן, אז אחרי כל הסיפורים על הגירים מתחיל פה סיפור חדש. כדאי לטפל , לשלם ולהשתיק לפני שזה יהפוך לסיפור גדול יותר.

אסף

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא נעים בכלל.

יצאת בנזק גדול.

עם חוכמת הראייה לאחור - אני לא אומר את זה כדי לצחוק או לבקר, עשית טעות אחת קריטית בהתחלה, והטעות הזו נעשית גם במוסכים.

חיברת מחשב דיאגנוסטיקה במקום לפתוח מכסה מנוע ולהסתכל היטב אם משהו נראה לא תקין.

עמוס

וַיִּשְׁמַע אַבְרָם, כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו; וַיָּרֶק אֶת-חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ, שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיִּרְדֹּף, עַד-דָּן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ירחם ה' (או המפלצת, מה שמתאים לך).

כל זה בגלל צינורית אחת? מרשים. ממש. למה לא מחליפים אותה למשהו משופר וזהו? אין ריקול רק על ההחלפה הפשוטה הזו?

וכרגיל בישראל, כל תקלה היא מקור לא אכזב ליבואן / מוסכים מורשים לרווח של אלפי (או עשרות אלפי) שקלים. איכשהו דווקא יבואנים עם מוניטין אמינות דפוק מצליחים לפשל בעניין הזה של לקיחת אחריות (ולו חלקית) על נזק לא סביר מחוץ לתקופת האחריות (ע"ע שרשור ה-5008 מלפני כמה ימים).

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם זה היה VAG היו פה כבר 8 עמודים של השמצות.

הם הרוויחו את זה ביושר.

Sent from my Le X820 using Tapatalk

בשלב זה של חיי, אצהיר ללא התחייבות שלעולם לא אעבור לאוטומט כל עוד גופי מתפקד וגפיי נעות כמתוכנן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לכאורה כל המידע שהבאת תומך בכך שפורד (באמצעות היבואן) יצטרכו לחזיר לך את העלות החלפת המנוע. מקווה שלא תצטרך להילחם איתם וזה יהיה תהליך חלק.

בהצלחה!

Subaru BRZ 2.4 | Toyota Avensis 2.0 | Citroen C4 SX Automatic 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סיפור קשה אבל המקור לכשל הזה מובנה ברוב המכוניות- חיישן חום המנוע מודד את טמפ נוזל הקירור. ברגע שהנוזל בורח מד חום המנוע יכול להישאר באמצע, לעיתים אפילו מעט לרדת כי הוא באויר במקום בנוזל.

היה לי רכב אחד עם התראה על גובה נוזל קירור במיכל העיבוי. בשאר הרכבים שהיו לי ונתקלתי בהם אין את ההתראה הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא נעים בכלל.

יצאת בנזק גדול.

עם חוכמת הראייה לאחור - אני לא אומר את זה כדי לצחוק או לבקר, עשית טעות אחת קריטית בהתחלה, והטעות הזו נעשית גם במוסכים.

חיברת מחשב דיאגנוסטיקה במקום לפתוח מכסה מנוע ולהסתכל היטב אם משהו נראה לא תקין.

בגדול זה נכון, אבל מאחר ולא הייתה התראה על תקלה קריטית אלא רק נורת צ'ק אנג'ין צהובה, שאומרת בעיקרון להגיע למוסך בהקדם - העדפתי לא להסתכן בעצירה ויציאה לכביש בכביש בינעירוני ללא תאורה. לא האמנתי שאני אראה משהו בעין. אם הייתי רואה רמז להתחממות או משהו דומה כמובן שהייתי עוצר ופותח מכסה מנוע.

לגבי הצינורית - כמו שאמרתי, לרכבים אחרים כמו פורד קוגה עם אותו מנוע יש ריקול שככל הנראה כולל החלפה של הצינורית הזאת בדגם משופר.

כשהייתי במוסך אמרו לי שהם מחליפים את הצינורית הזאת לקוגות שנכנסות למוסך (עוד לפני שיצא ריקול, כנראה שהיה ריקול שקט).

לפוקוס לא יצא ריקול על הצינורית ספציפית. למישהו שם עוד לא נפל האסימון כנראה.

בכל מקרה המלצתי לכל בעלי האקובוסט שאני מכיר ללכת ולהחליף באופן יזום על חשבונם כדי למנוע בעיות. אם וכאשר ייצא ריקול על זה הם יקבלו החזר. מדובר על הוצאה של כ-400 ש"ח כולל עבודה ומע"מ.

אתמול שלחתי מכתב לדלק מוטורס ולא מזמן קיבלתי תשובה שאני צודק, יצא ריקול לרכב שלי להתקנת חיישן גובה נוזל קירור, באפריל השנה, אבל הוא עוד לא יצא בארץ, כי עדיין אין את הקיט הדרוש להתקנה, אמור להגיע לקראת סוף השנה.

יחד עם זאת, בגלל שאכן יש התחייבות של פורד להחזר הוצאות בגלל נזקי התחממות כתוצאה מאובדן נוזל קירור - ביקשו ממני לשלוח חשבוניות על כל התיקונים והם ינסו לקבל אישור להחזר כבר עכשיו. עד כאן נשמע חיובי, נקווה שיגמר בטוב.

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מוקדם לדבר, אך עד כה ההתנהלות טובה. המשך לעדכן בהתפתחויות, ואל תהסס לערב את נציגת פורד עליה דיברת.

המדריך המלא לכניסה לעולם הדיטיילינג

HU: Pioneer AVH2750BT | Midbass: Morel Virtus MW6 | Tweeters: Morel MT230 | Amp: Sundown SAX100.4 | SW: DLS Nordica 12" | SoundDeadener: Stinger Roadkill

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1589 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...