Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מה יותר טוב לישראל, טראמפ או ביידן?

סאמי

פוסטים מומלצים

גדי טאוב, מסכם ספר על הנשיאות של טראמפ:

בכל הקשור לנושאים מאקרו כלכליים, אין לי מושג מה נכון.

בכל הקשור ללמה הוא נבחר, אני מאמין שהכתוב מתאר נאמנה את מה שקורה.

א. מאמר מעניין מאוד (תודה על הקישור)

ב. אסף צימרינג מתייחס לחלק הנוגע בסין במאמר עם נתונים, ממליץ לקרוא

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה.

יש בכתוב קצת נתונים, אבל הם מאוד כלליים. הייתי רוצה מאמר שיסביר את הסוגיות שטראמפ עובד עליהן, באופן שגם מי שלא מבין במאקרו כלכלה וסחר בינלאומי, יוכל להבין.

אבל יש אמירה במאמר שאני לגמרי לא מסכים לה:

כלכלה של מעל מליארד איש פנתה לסוג אחר לגמרי של מדיניות כלכלית, והצטרפה כמעט בן לילה לשוק העולמי. כל הרגולציות, והמניפולציות המקומיות בשער המטבע, הן זוטי דברים

הם בכלל לא 'זוטי דברים'.

הכלכלה החופשית מבוססת על עקרונות פוליטיים שמבטיחים את החופש של השחקנים, תחת הבנה שיש כללים שכולם חולקים, כדי שהתחרות המסחרית תהיה מבוססת על כוחות השוק. בשביל זה, למשל, מורידים מכסים. כאשר מדינה משחקת באופן מלאכותי בשער המטבע, היא לא משחקת בהתאם לכללים, ולא מתחרה באופן הוגן.

ושער מטבע זה לא "זוטי דברים". זה גם אני, עם הידע המוגבל שלי, יודע.

דבר שני, העובדה שמדינה לא דמוקרטית מצליחה להשתלב בשוק החופשי, שנוצר ע"י מדינות חופשיות, זו בעיה. למשל, במשטר הסיני יכול פתאום המנהיג לשנות את הכללים, ולהפוך עצמו למנהיג לכל החיים. מכאן הדרך למעצמה הנוהגת בביריונות צבאית, קצר הרבה יותר. זה נורא פשוט. זוכרים את הערס שהיה מצטרף למשחק, לא מקבל איזו החלטה במהלכו, לוקח את הכדור ומחריב את המשחק לכולם?!

זה זה.

זה השותף למשחק שיהיה מוכן להקריב את כל המשחק, כי משהו לא מוצא חן בעיניו.

היתה לי שיחה עם קרוב משפחה על כך, לפני הרבה שנים. הוא עשה המון כסף מההבנה שלו במאקרו כלכלה. הוא חזה את הקשיים של גוש יורו, בין היתר, הרבה לפני שאני שמעתי על זה משהו. הוא טען שעם החופש הכלכלי, יגיע גם חופש פוליטי, ושזה בלתי נמנע. בינתיים... לא יודע אם זה אכן קורה.

ככה שלהגיד שמה שחשוב בסין זה רק עצם זה שהיא משתתפת... זה ממש לא נכון.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואללה, אור, מסוג המאמרים שכיף לפתוח איתם את הבוקר. הלכתי להודות גם לבעל הבלוג.

השקעתי את ה-12.5$, והתחלתי לקרוא את הספר על טראמפ. עברתי בערך 40 עמודים ובינתיים כל הטענות על "מהגרים לא חוקיים שגונבים עבודות" ועל סין מוצגות כמובנות וברורת מאליהן גם שם. חבל. ותמיד משמח לקרוא אנשים אחרים, שמנסחים בצורה רהוטה וברורה את הדברים הבסיסיים ביותר: זה שיש אנשים שחרא להם בארה"ב, לא אומר שכל מי שטראמפ מאשים אותו בזה אכן אשם בזה.

כאשר מדינה משחקת באופן מלאכותי בשער המטבע, היא לא משחקת בהתאם לכללים, ולא מתחרה באופן הוגן.

תקן אותי אם אני טועה, אבל גם אנחנו עושים את זה כל הזמן.

וחוץ מזה, אחת הטענות הבסיסיות נגד האליטות בארה"ב היא בדיוק זה שהם עצמם גם לא משחקים לפי הכללים.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראשית, לא אהבתי את הנימה הצינית "ואפילו אז – בשיא תהילתו, ענף התעשייה הקיף רק רבע מכוח העבודה.

מה אני אגיד ממש ענף זניח שהעסיק רק כל עובד רביעי בארה"ב.

שנית, הרפורמות הכלכליות של דנג שיאופינג התחילו בשנות ה-80 ונכנסו להילוך מלא בשנות ה-90. לפי הגרף ניתן לראות שהירידה בהיקף העסקה במגזר התעשייתי בארה"ב התחילה בשנות ה-70, אבל הצניחה החופשית התחילה בשנות ה-80.

שלישית סין לא משחקת לפי כללי משחק הוגנים וזו עובדה ידועה מזה עשרות שנים. קיבוע שער החליפין של היואן, כפייה על מיזמים משותפים עם יצרניות סיניות, העברת טכנולוגיה כפויה כתנאי כניסה לשוק הסיני, סבסוד של חברות סיניות שפועלות ב-special economic zones, סבסוד עלויות משלוח לחברות סיניות. חשבתם איך זה יכול להיות שמשלוח של מוצרים סינים מאייבי לישראל הוא בחינם?

במשך שנים זה התאים לשני הצדדים. חברות בינלאומיות הוזילו דרסטית את עלויות הייצור, גרפו רווחי עתק, קיבלו דריסת רגל בשוק של 1.4 מיליארד בני אדם ואיפשרו את תרבות הצריכה ממנה אנו נהנים כיום ומצד שני סין הצליחה להוציא מהעוני 800 מיליון בני אדם ב-30 שנה הישג שלא נראה כמותו בהיסטוריה של המין האנושי.

רביעית, ברגע שסינים יתחילו לעשות לתעשיות עתירות ידע מה שהם עשו לתעשיות המסורתיות בשנות ה-80 ו-90 אני בטוח שנתחיל לשמוע קולות אחרים לגמרי גם בצד הדמוקרטי ובערי החוף של ארה"ב. תזכרו את דברי. הימים האלה מתקרבים מהר מאוד.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וחוץ מזה, אחת הטענות הבסיסיות נגד האליטות בארה"ב היא בדיוק זה שהם עצמם גם לא משחקים לפי הכללים.

כשמדינות מערביות עושות את זה - הן משחקות לפי הכללים - למשל קונות המון המון מט"ח ספציפי שרוצים לחזק (נניח דולר), וככה בנק ישראל מחזיק רזרבות של כ-118 מיליארד דולר (לא מצאתי בחיפוש קליל חלוקה לפי סוג מטבע).

זה לא מה שסין עושה, נכון שהיא קונה בכמויות אג"ח ממשלתיות של ממשלות אחרות וכו', אבל כדי לחזק או להחליש את היואן, היא לא קונה דולרים או אירו או ין.

שנית, הרפורמות הכלכליות של דנג שיאופינג התחילו בשנות ה-80 ונכנסו להילוך מלא בשנות ה-90. לפי הגרף ניתן לראות שהירידה בהיקף העסקה במגזר התעשייתי בארה"ב התחילה בשנות ה-70, אבל הצניחה החופשית התחילה בשנות ה-80.

נכון, כי סין לא המציאה את הרעיון של להקים מפעלים ולייצר במדינות שבהן השכר נמוך, היא פשוט העתיקה את זה ושיכללה לרמת אמנות, למרות שזה משתנה כי השכר בסין כבר לא נמוך כמו פעם, ויש מדינות אחרות שבהן השכר יותר נמוך.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא חושב שהוא ציני. הוא מתייחס לדברים בפרופורציה, שזה מה שהוא אמור לעשות.

גם ארה״ב לא משחקת לפי כללי משחק הגונים - לא כלפי חוץ ולא כלפי פנים. חברות אמריקאיות יצרו מונופולים עצומים, בעיקר בתחום התוכנה, כמובן. חלקi כבר שלמו על זה קנסות, מה יהיה גורלן של פייסבוק ואמאזון קשה לדעת. ורק נזכיר שוב שאחת הטענות שמסבירות את עליית טראמפ - כן גם בספר - היא שהוא יצא נגד הממסד, שנתפס בין היתר כמושחת.

אני לא יודע מה יהיה אם מסין תצא הגוגל הבאה ואיך יתייחסו לזה בארה״ב. הטענה של הבלוג היא שסין לא באמת משפיעה כ״כ לרעה על כלכלת ארה״ב. אתה חושב שהוא טועה? אחלה. אתה יכול לנסות להוכיח אחרת וזה מעולה. אבל אתה זולג לטענת תומכי טראמפ כאילו לדמוקרטים ותושבי ערי חוף לא איכפת, כי סין כן פוגעת בכלכלה האמריקאית, פשוט לא בהם, וחבל.

ואפשר גם לחזור עוד שלב אחורה: לרוב בני האדם בעולם אין את הרקע וההבנה הכלכלים כדי להפריד בין טענות פופוליסטיות, לבין משהו קצת יותר מבוסס. ואני חושב שזה קצת קצת קצת far fetched להניח, כמו שעושה גדי טאוב, שמצביעי טראמפ ממרכז ארה״ב יודעים שסינים גונבים להם עבודות ומצביעים בהתאם. רובם לכל היותר יודעים לספר שהמפעל שבו עבדו נסגר. טראמפ מכוון אותם להסבר אחד. לא מעט כלכלנים טוענים שהוא טועה. ואפשר עדיין להניח שדעתם המקצועית שווה משהו והוא טועה, במקום שוב לייחס איזו ציניות או העדר אכפתיות ל52% מהמצביעים באמריקה.

וכדי שיהיה ברור: גם אני לא יודע להסביר באמת כמה סין משפיעה על אמריקה.

הנה עוד קצת

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל אי אפשר להכחיש שלא הייתה השפעה. הגרף מראה צלילה במשרות הייצור בארה"ב דווקא כאשר סין התחילה להיפתח למערב בשנות ה-80 תחת הרפורמות האדירות בכלכלה הסינית שהנהיג דנג שיאופינג. צירוף מקרים? אולי, אבל בוא, מחשבים ורובוטים לא היו מסוגלים להעלים כל כך הרבה משרות בשנות ה-80 ה-90. המחשב שלי ב-92 בקושי הריץ Lost Dutchman Mine.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עובדים במפעלים יודעים בדרך כלל לאן עובר הייצור כשהמפעל נסגר.

לדוגמה במעגל הקרוב של ההורים שלי היו כמה וכמה מועסקים במפעל אמקור בבית שמש, כשהחליטו להעביר את הייצור לסין חלק פוטרו וחלק עברו לנהל את הייצור בסין, כל אחד ואחד מהעובדים ידע בדיוק איפה יושב הסיני שעושה את העבודה שהוא עשה אתמול.

אגב אני יכול להגיד שעבור חלקם זה היה בדיעבד מצוין, כי הם יכלו להמציא את עצמם מחדש, דוד שלי היה גר בשכונה מעפנה, בבית ישן כשעבד במפעל, אחרי הסגירה עבר להיות טכנאי מזגנים, מקררים, מכונות כביסה וכו' עצמאי, לבחור לעצמו עבודות (למשל לא להתקין מזגנים) דיי במהירות הרשה לעצמו לעבור לדירה חדשה בשכונה חדשה, ובערך עשור לאחר מכן לעבור לבית פרטי באותה שכונה.

אם היה נשאר פועל ייצור לא היה יכול להרשות זאת לעצמו.

עריכה אחרונה על ידי m3x7r3m3

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנושא אחר - מה שטראמפ אמר על היהודים:

"I think Jewish people that vote for a Democrat — I think it shows either a total lack of knowledge or great disloyalty,"

בהתחשב בטראמפ והדעות שלו, נראה לי שהוא התכוון למשהו אחד ויצא משהו אחר, אני חושב שהוא רצה להיות הפוך ממנהיגים (ולמשל מטלאיב) שרומזים או אומרים במפורש שליהודים יש נאמנות כפולה (שזה מוכר כתפיסה אנטישמית), ולומר שיהודים שמצביעים לדמוקרטים הם לא נאמנים לישראל - כלומר יהודים שנאמנים לישראל זה המצב הרצוי.

ובגלל שזה לא מספיק ברור, וגם דיי קצר, זה יוצא שבמשפט קצר הוא הכניס יהודים וחוסר נאמנות, מה שגורם לתגובה פבלובית (ואולי גם צפויה) של תקיפה שלו על זה, למרות שהכוונה שלו (כנראה) הפוכה לחלוטין ממקרה קלאסי ואנטישמי של האשמה בנאמנות כפולה

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלו לא אותן טענות.

אתה יכול להשפיע על שער המטבע, ע"י קנייה/מכירה של מטבע חוץ, והשפעה על ההצע והביקוש, וגם ע"י שינוי ריבית, ועוד. אלו כלי שוק.

סין פשוט קובעת אותו עם החלטת ממשלה.

גם ארה״ב לא משחקת לפי כללי משחק הגונים - לא כלפי חוץ ולא כלפי פנים.

כהכללה, זה משפט שגוי. רב השחקנים במשחק, רב הזמן, משחקים לפי הכללים, כאשר הכללים עוברים כל הזמן התאמות.

אם מספר מספיק גדול של שחקנים חושב שהמשחק לא הגון, הוא מתפוצץ.

גם ארה"ב עברה תהליך של איגוד עובדים ושמירה על זכויותיהם, כשהמערכת נטתה יותר מדי לאי שיוויון, וגם בארה"ב פירקו תקופתית מונופולים, מברוני הנפט השודדים, דרך הפירוק של בל ועד הפירוק של מיקרוסופט.

זה בלי להתייחס גם לתועלת שהיתה למונופולים הללו, לאורך תקופה (למשל, הסטנדרטיזציה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, נתנה תועלת גדולה, לעומת ריבוי מערכות הפעלה וכלי אופיס).

ורק נזכיר שוב שאחת הטענות שמסבירות את עליית טראמפ - כן גם בספר - היא שהוא יצא נגד הממסד, שנתפס בין היתר כמושחת.

לטראמפ יש יתרון אחד כנשיא, הוא לא חייב שומדבר לאף ספונסר.

ואפשר גם לחזור עוד שלב אחורה: לרוב בני האדם בעולם אין את הרקע וההבנה הכלכלים כדי להפריד בין טענות פופוליסטיות, לבין משהו קצת יותר מבוסס.

גם אלו עם הטענות המבוססות, לכאורה, מפספסים בגדול.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנושא אחר - מה שטראמפ אמר על היהודים:

בהתחשב בטראמפ והדעות שלו, נראה לי שהוא התכוון למשהו אחד ויצא משהו אחר, אני חושב שהוא רצה להיות הפוך ממנהיגים (ולמשל מטלאיב) שרומזים או אומרים במפורש שליהודים יש נאמנות כפולה (שזה מוכר כתפיסה אנטישמית), ולומר שיהודים שמצביעים לדמוקרטים הם לא נאמנים לישראל - כלומר יהודים שנאמנים לישראל זה המצב הרצוי.

ובגלל שזה לא מספיק ברור, וגם דיי קצר, זה יוצא שבמשפט קצר הוא הכניס יהודים וחוסר נאמנות, מה שגורם לתגובה פבלובית (ואולי גם צפויה) של תקיפה שלו על זה, למרות שהכוונה שלו (כנראה) הפוכה לחלוטין ממקרה קלאסי ואנטישמי של האשמה בנאמנות כפולה

https://youtu.be/mXOnUQrW9w0

ראיתי את זה אתמול בערב, טראמפ צודק, יהודי שבוחר לתמוך בהתנהגות של השמאל לא נאמן ליהדותו. זה מצחיק איך אותם האנשים שקוראים לטראמפ טיפש הם אלו שמעוותים את האמת לנרטיב שלהם.

ברני סנדרס הזה סמרטוט רציני.

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

haters will hate

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יהודי שבוחר לתמוך בהתנהגות של השמאל לא נאמן ליהדותו.

צר לי אבל

facepalm.jpeg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אור, כשבמפלגה הדמוקרטית יש דמויות שמתבטאות באנטישמיות והן מקבלות במה על ידי שאר חברי המפלגה (היהודים) גופי התקשורת הגדולים (והיהודים) משהו פה מסריח, המניע של המפלגה הדמקורטית הוא כוח פוליטי, לא רווחת העם ולא הכלכלה.

אתה מוזמן לעקוב אחרי המרוץ לראשות המפלגה הדמקורטית, אני עוקב.

כשאין שום מצע קונקרטי (יש כמה הצעות תיאוריות ולא ברות יישום) עם תוכניות ממשיות לשיפור החיים למעט "אני יכול להביס את טראמפ" זה עצוב.

haters will hate

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שאתה עושה רדוקציה/דמוניזציה, ממש כמו אלו שמצהירים שכל מי שמצביע לרפובליקנים הוא גזען מיזוגן (וכו׳).

אין לי חיבה יתרה לאף מפלגה, וברני סנדרס אכן יותר גרוע מטראמפ בעיני, אבל אני לא רואה טעם (או הגיון) לטעון שמי שמצביע x הוא כך וכך, ברור לי שזה פופוליזם ילדותי וזול - ״מנטליות קבוצת כדורגל״.

להמחשה: במפלגה הרפובליקנית יש אנשים שמתבטאים בצורה מיזוגנית להחריד, האם אני אמור להסיק שאתה שונא נשים..? טראמפ קיבל אנדורסמנט מהkkk, האם אני אמור להסיק שאתה תומך בגישה שלהם..? (לא, ולא)

להכליל מן היוצא מהכלל אל הכלל זו טקטיקה דמגוגית, ועצלנית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מסכים איתך לחלוטין אבל זאת הטקטיקה שלהם, זאת הדעה של טראמפ וזאת הדיעה שלי, הוא אמר: אני חושב שיהודי שמצביע למפלגה הדמקורטית אינו נאמן לישראל.

זה ההבדל, הם מכריזים, זאת לא דעה זאת הצהרה, אתה רפובליקן? אתה גזען!

בלי שום קשר, זה סרטון ישן, מ2011 של טראמפ מרואיין בCNN, הוא מדבר פוליטיקה בין היתר וזה מרתק פשוט כשמנתקים את המדיה היום מטראמפ.

זה ראיון שנותן מבט לנשיאות של טראמפ בצורה מצויינת.

עריכה אחרונה על ידי בנצי

haters will hate

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...