Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך לכוון לחץ אוויר בגלגלים לשיפור הביצועים

שימו לב! השרשור הזה בן 3730 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

**אין להעתיק את המאמר המובא כאן בשלמותו או חלקים ממנו (כולל תמונות) בלי אישור מפורש ממני שיינתן אך ורק בה"פ**

עכשיו כשיש לי מקלדת עברית, הגיע הזמן לתרגם מספר מאמרים (מאמרים? מגילות!) שכתבתי באנגלית לטובת המתייאשים (מאנגלית) שבינינו :wink:.

ראשון בסידרה - לחץ אוויר בצמיגים.

לחץ האוויר בצמיגים משפיע במידה רבה על ביצועי הרכב.

לכל רכב יש אמנם את המלצת היצרן שלו לגבי לחץ האוויר המתאים לו, לפעמים גם שתיים-שלוש המלצות שונות כגון לחץ אוויר מומלץ לעומס נמוך, נגיד נהג ועוד נוסע, או לעומס גבוה - נהג + שני נוסעים ומטען.

בין ההמלצות הללו לבין נהיגה ספורטיבית אין יותר מדי קשר שכן היצרן ממליץ על לחץ אוויר שהוא פשרה טובה בין ביצועי הרכב, שחיקת הצמיגים ונוחות הנסיעה בו.

מכיוון שנוחות הנסיעה ממש לא מעניינת אף אחד כשהוא מגיע לג'ימיקאנה או סתם יוצא לנסיעת כיף, הרי שלחץ האוויר לנהיגה ספורטיבית יהיה שונה מהמומלץ ע"י היצרן.

איך לכוון את לחץ האוויר בגלגלים לנהיגה ספורטיבית:

הערה חשובה: לכל צמיג יש את הלחץ הנכון לו, לדוגמה: אם לחץ האוויר הנכון לצמיג KUMHO ECSTA712 במכוניתך הוא X והצמיגים הוחלפו לכל סוג אחר של צמיג (אפילו אם הוא באותה המידה!) לחץ האוויר האופטימלי לנהיגה ספורטיבית עלול להשתנות, לא בהכרח אבל הסיכוי הוא סביר פלוס.

הערה חשובה ביותר: אין לראות בכתוב כהמלצה, האחריות מוטלת עליך בלבד, נהג בחוכמה וקח את הזמן להתרגל לכל שינוי שבוצע ברכב (כן, גם לחץ אוויר הוא שינוי).

הרעיון הוא להשתמש במקסימום שטח המגע של הצמיג מבלי להגיע לקריסת הדופן תחת עומס.

על רוב הצמיגים ישנם חיצים קטנים שיסמנו את הקצה האפקטיבי של שטח המגע כמו בתמונה המצורפת -

Tire-wear-indicator.jpg

בשביל לעשות את העבודה בזמן הכיוונון יותר קלה וגם קצת יותר מדוייקת, לא נשתמש רק בחיצי הסימון אלא נוסיף עליהם מצרך נוסף שאהוב על נהגי ג'ימיקאנה מתחילים במיוחד - משחת נעליים!

לא הסוג שמגיע בפחית השטוחה אלא הנוזל שמגיע במיכל פלסטי כזה עם ספוגית קטנה שאפשר לצייר איתו (ממש שיעור אומנות :wink:).

עוד דבר שיעזור מאוד עם יש - קומפרסור אוויר מהסוג שמתחבר למצת הרכב, אפשר להסתדר גם בלי אבל נחמד שיש אחד זמין עם צריך.

לביצוע הבדיקה נצטרך מגרש חנייה ריק בגודל בינוני, כזה שיספיק בגודלו לבצע שמיניות עם האוטו, העדיפות היא למשטח ישר למדי של אספלט במצב סביר פלוס, עדיפות רבה למשטח קרוב יחסית לבית או למקום שממנו אתם מתחילים את הנסיעה אחרת תצטרכו לחכות זמן מה עד שהצמיגים יתקררו... את הבדיקה עושים על צמיגים קרים יחסית ובכל אופן לא על צמיגים חמים ישר אחרי נסיעה.

והמצרך החשוב מכולם בבדיקה - מד לחץ אוויר (עדיפות רבה לאיכותיים יותר)!

ולמלאכה:

ממלאים אוויר בכל הגלגלים בערך 5 PSI יותר מהמומלץ על ידי היצרן, אם יש קומפרסור אז ממלאים במקום כשהצמיגים מתקררים, אם אין אז קצת לפני כן אבל חשוב שבעת תחילת הבדיקה הצמיגים יהיו קרים יחסית ועם 4-5 PSI יותר מהרגיל.

עכשיו, לוקחים את משחת הנעליים ומסמנים מספר קווים על היקף הצמיג, מהסולייה אל הדופן כמו שניתן לראות בתמונה -

Tire-press-marks.jpg

בדיקה אחרונה של הלחץ כדי לוודא במדוייק שהלחצים אכן שווים ל5 PSI יותר מהדרוש בכל הגלגלים ואנחנו יוצאים לדרך.

מתחילים בנסיעה בשמיניות במהירות איטית יחסית ומגבירים אותה לאט לאט למהירות בינונית, אין צורך ליותר מזה ואפילו לא כדאי, זה סתם ישבש את מטרת הניסוי, נא להקפיד היטב על תנועה חלקה של ההגה ולא "לשבור" אותו! יש לבצע את הנסיעה כשאתם מעמיסים את הפניות על הצמיגים אבל לא לגרום להם לאבד אחיזה.

תרגום -

* מהירות באיזור 50-60 קמ"ש מספיקה, אין צורך ביותר.

* יש להגיע למגבלות האחיזה של הרכב אבל לא לעבור אותן, מצב של תת-היגוי שבו נמרחת הדופן על הכביש לא ייתן לכם שום אינדיקציה, לעומת זאת הפניה של ההגה בקשתות גדולות בלי להגיע לגבולות האחיזה לא תיתן לכם גם כן אינדיקציה נכונה כי לא תגיעו למצב שאתם ממצים את האחיזה...

לאחר בין 60 ל-80 שניות של נסיעה בשמיניות יוצאים בזריזות מהאוטו עם מד לחץ האוויר ולוקחים קריאה מיידית של כל הצמיגים.

אם הניסוי בוצע כמתואר הלחצים יהיו מעט יותר גבוהים מהלחצים ההתחלתיים והנה השיטה איך "לקרוא" את המתרחש -

Tire-marking.jpg

הסימונים שציירנו על הצמיגים ישחקו על הסולייה כמובן אבל נוכל לראות במדוייק עד כמה הם יורדים אל תוך הדופן ובהתאם לסימונים לראות אם לחץ האוויר גבוה מדי, גבוה מהרגיל בדיוק במידה הנכונה או שמא לא גבוה מספיק.

רוב הסיכויים הם שבפעם הראשונה לא תגיעו בדויק למספרים הנכונים ותצטרכו לבצע את הניסוי שוב, סביר מאוד שגם יהיה הבדל כלשהו בין הלחץ האופטימלי מקדימה ללחץ האופטימלי מאחורה בהתאם לחלוקת המשקל של הרכב, כיוון הגלגלים וכו'.

רוב הסיכויים הם גם שתימצאו שהלחץ שפועל הכי טוב ברכב שלכם הוא בין 5-3 PSI גבוה יותר אבל לפעמים גם קצת יותר גבוה.

אני אוסיף בהמשך גם חלק נוסף "למתקדמים", עם פירוט יותר ספציפי לגבי ג'ימיקאנה.

מוטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 67
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

לפי מה שהבנתי , כאשר לחץ האוויר יהיה מעט גבוה יותר מהלחץ המומלץ , ביצועי הרכב יהיו גבוהים יותר. למה בדיוק אתה מתכוון במילה ביצועים? אחיזה צידית גבוהה יותר בסיבובים? אחיזה גבוהה יותר בהאצות ובלימות אגרסיביות? פחות רכות וחוסר יציבות בסיבובים? יותר חדות ותחושת "תקשורת" בהיגוי? והאם כל זה תקף גם לגבי כביש יבש ורטוב כאחד?

ועוד שאלה: אם הרכב יינהג כל יום בלחץ האוויר המתאים יותר לנהיגה ספורטיבית , עד כמה שחיקת הצמיגים תגדל?

בתודה מראש , עמרי

וואלאק אתה!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תסמן מהצד ותעלה קצת על הפנים של הצמיג (איפה שהוא נוגע באדמה) אחרי שתדר מהאוטו ותסתכל על המשחה תוכל לדעת לפי מה שנשאר (ומה שיש באיור) עד כמה הצמיג נשחק בפניות ! ולהוריד אוויר בהתאם

:silly: Cx5 - 2012

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ועוד שאלה: אם הרכב יינהג כל יום בלחץ האוויר המתאים יותר לנהיגה ספורטיבית , עד כמה שחיקת הצמיגים תגדל?

בתודה מראש , עמרי

השחיקה דווקא תפחת לדעתי... פחות שטח מגע מצמיג לא מנופח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שאתה טועה PENTOS.

יש יותר עומס על אותו שטח של הצמיג שכן נוגע בכביש, לכן השחיקה גדולה יותר.

תקנו אותי אם אני טועה.

גם לי יש סיוויק שחורה, רעה, ושמורה בקנאות מטורפת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי מה שהבנתי , כאשר לחץ האוויר יהיה מעט גבוה יותר מהלחץ המומלץ , ביצועי הרכב יהיו גבוהים יותר. למה בדיוק אתה מתכוון במילה ביצועים? אחיזה צידית גבוהה יותר בסיבובים? אחיזה גבוהה יותר בהאצות ובלימות אגרסיביות? פחות רכות וחוסר יציבות בסיבובים? יותר חדות ותחושת "תקשורת" בהיגוי? והאם כל זה תקף גם לגבי כביש יבש ורטוב כאחד?

בתודה מראש , עמרי

כשלחץ האוויר גדול יותר לצמיג יש פחות נטייה להתעוות ולקרוס תחת עומסים בעיקר בפנייה ובלימה.

בתאוצה חזקה מהמקום רמת האחיזה תפגע בשיעור נמוך (מאוד) ומכיוון שאנחנו לא מאיצים מהמקום יותר מדי פעמים במהלך נהיגה ספורטיבית הרי שזה לא ממש משנה יותר מדי, אלא אם אתה נוהג על איזו מפלצת שמפרפרת גם בהילוך שלישי ורובנו לא נוהגים על כאלו.. מעבר לתאוצה מהמקום אני לא מצליח להרגיש הבדל באחיזה בתאוצות ביניים כשהרכב כבר נוסע.

אם כך, היתרונות אכן יהיו אילו שציינת - אחיזה עדיפה (בהרבה!) בפניות, רמת רגישות גבוהה יותר בהגה,חדות תפעול הגה עדיפה, יכולות בלימה משופרות וכיוב'.

בנסיעה עם לחץ אוויר גבוה באופן קבוע ישחק מרכז הצמיג בשיעור גבוה יותר יותר המרגיל, מאוד תלוי בכמה יותר אתה מוצא לנכון שצריך להעלות את הלחץ, אני מניח שבמידה ותעלה את הלחץ ב 1-3 PSI ההבדל לא יהיה משמעותי, אבל אם תסע עם 7 PSI יותר מהמומלץ כל היום יש סיכוי סביר שחיי הצמיג יתקצרו במידת מה.

אל תשכח שנסיעה עם לחץ אוויר גבוה היא גם פחות נוחה וקצת יותר קופצנית, הצמיג ממלא חלק חשוב בשיכוך הזעזועים בתא הנוסעים.

צבי - נפתחה קבוצת תמיכה למעדיפי אנגלית בפורום האוף טופיק :wink:!

מוטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל תתחדש על המקלדת!! ואשמח להצטרף לקבוצת התמיכה לאנגלית :) (באמת משפשף קצת את האנגלית שלי :))

רציתי לדעת בנושא זה אם יש קשר בין המאמר שלך לגבי סימון עם משחת הנעליים לבין הפס הלבן *בצמיגים* שראיתי בכמה מכוניות, בעיקר אמריקאיות, או--שהפס הלבן אצלן זה רק ליופי :)

בתודה ובהמשך עברית נעימה ;)

דור

(עריכה- בתוך **)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק עוד שאלה אחת מוטי: האם לחץ האוויר המומלץ ברכבים שבמצבם הסטנדרטי מוגדרים כספורטיביים לא יהיה כבר הלחץ האידיאלי לנסיעה ספורטיבית?

וואלאק אתה!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלילי.

אני לא יכול להגיד לך לגבי הליגה של הפרארי אנזו, אבל מהחבר'ה שאני מתחרה איתם כולל מועדון הפורשה האיזורי ידוע לי בוודאות שהם באותה סירה כמונו.. כנ"ל לגבי הM3 שהייתה לי, גם היא לרוב הדעות נכנסת להגדרה של רכב ספורטיבי ולא, לחץ האוויר גם שם הוא פשרה כמו בכל רכב נורמלי אחר.

דור - הפס הלבן על דופן הצמיגים שאתה רואה במכוניות אמריקאיות לרוב נועד לקישוט (מכוער במיוחד :-P) בלבד.

מוטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מוטי,

כרגיל, מאמר מתומצת נכון, באורך הנכון ולעניין.

תודה.

נ.ב. העדפתי את האנגלית, זה עזר לי להשתפשף קצת.

צבי.

מוטי אל תקשיב להם ....מאז שאתה כותב בעיברית למדתי כבר שניים שלושה דברים..

נשוי לשתי חיפושיות 74 1300 האחת ידנית השניה חצי אוטומטית כבר לא חצי אוט' :twisted:.

וגם לסובארו בראט (טנדר ) 81 4X4.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

ראשית מוטי אמרתי שאני יעשה את הבדיקה - ואכן היום(לפני שעה עד רגע זה) הצתיידתי בקומפרסור ,מד לחץ אוויר מקצועי ,משחת נעליים לבנה , והרבה סבלנות !

הרכב הוא civic cupe - מידות גלגלים 205/40R17 - הלחץ אוויר עד לפני הבדיקה 34psi !!

לבדיקה מלאתי 36 psi על צמיגים קרירים ויצאתי לנסיעת עומס על הצמיגים , שחזרתי ראיתי שיש לי עוד הרבה להוריד והמשחה עדיין רחוקה מהקו , הורדתי ב 2 psi ועוד סיבוב , ככה כמה פעמים עד שהגעתי ל:

28 psi מאחורה !!!

30 psi מקדימה !!!

אחר כך סיבוב עם נהיגה סופר ספורטיבית - היו ממש כאילו אני נוסע על רכב אחר ממש הופתעתי מהשינוי , הרכב נהפך להיות דביק , פשוט לא האמנתי שאני נוהג על סיוויק !

מוטי חזק ואמץ אחלה שיטה שבעולם !!

לפעמים יש דברים שאנשים לא מתייחסים אליהם כי הם נראים כלא משמעותיים - אבל אלו הדברים שעושים את ההבדל !

JDM :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תאמת לקח לי בערך 40 דקות - נסיתי לדייק כמה שניתן !

רציתי לדעת רק מה קורה שמחליפים בולמים ? עם סוגי קשיחות או משנים זוויות קמבר , האם יש לבצע שוב בדיקה ?

JDM :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3730 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...