Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

1/43 ראלי 1986 סיטרואן BX 4TC - כישלונה המפואר של סיטרואן

שימו לב! השרשור הזה בן 2855 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

1982 קטגוריה B מצטרפת לעולם ה-WRC, סיטרואן ממהרת להכניס את ה-Visa המתחרה הצנומה אל משבצת ה-1300/1600 סמ"ק (B 9/10 בהתאמה) כדי חלילה לא להישאר מאחור, אך סיטרואן שעד עתה לא הצליחה להשיג אליפות במגרש היצרניות עדיין רעבה לקצת אבק כוכבים ובמקום להילחם רק בגזרה הנמוכה של הקטגורייה סיטרואן מחפשת גם נציגה "כבדה" עם מנוע 2 ליטר ומעלה (B 12) שתוכל לעמוד מול רכבים כדוגמת הקווטרו של האודי וה-205 טורבו של חברת האם פיג'ו.

בסיטרואן פיתחו מספר אבי טיפוס של הויזה אשר יכלו בנקל להיכנס לגזרת ה-B12 אבל בסיטרואן כמו בסיטרואן לא עושים דברים מהראש אלה ישר מהבטן, וה-BX המשפחתית הגדולה והחדשה מקבלת תשומת לב ובמקביל לויזה נעשים מספר פיתוחים וגרסאות ראשוניות ל-BX הנעה כפולה. הגרסה הסופית נקבעת על ידי מנהל קבוצת הראלי של סיטרואן גיא ורייה ושמה החדש הוא 4TC.

הסיטרואן BX 4TC מרשימה למראה אך היא גדולה אפילו ביחס ישיר לקווטרו של האודי שדי דומה לעקרון המבני של ה-4TC, בנוסף סיטרואן לא מוותרת על אחד מסימני ההיכר שלה והיא וכוללת ב-4TC מערכת מתלים הידראולית שנועדה להציג עליונות בכל הקשור לאחיזה מיטבית על משטחים משתנים אך מנגד מוסיפה משקל ויוצרת פתח לתקלות מביכות. מערכת הקירור בתורה הועברה לתא-המטען כדי לאזן מעט את חלוקת המשקל וכמובן שכונסי האוויר האחוריים שמתאימים יותר למנועי סילון די מסגירים את העסק.

בסיטרואן מאוד אופטימיים לקראת עונת הראלי של 86 והמראה הקרבי של ה-4TC מוסיף בהיבט הפסיכולוגי לתחושת הביטחון. עם פתיחת עונת ה-WRC בטבילת האש הראשונה במונטה קרלו בסיטרואן מבינים שהזאב שלהם הוא לא יותר מכבש בעור של זאב וכנראה שאם עובדים עם הלב יותר מאשר הראש אז התוצאות פחות מדויקות ממה שמצפים. ה-4TC מתגלה כמכונה מגושמת, חסרת מחץ ועם לא מעט בעיות אמינות, אפילו רכבים מקטגוריות נמוכות מצליחים לגרום ל-4TC לטעום אבק וזה כמובן לא סימן מבשר טובות לפחות לא בשביל סיטרואן.

במירוץ פתיחת העונה במונטה קרלו סיטרואן מכניסה שני כלים מספרם: 15 ו-17, אף אחד מהם לא מצליח לסיים, ה-15 עושה תאונה משביתה וה-17 מצדיק את בעיות האמינות של סיטרואן אחרי שהוא נתקל בתקלה משביתה במערכת ההידרואלית. במירוץ השני בשבדיה סיטרואן שוב מכניסה שני כלים הפעם: 10 ו-11, מספר 10 מראה סימני חיים ומסיים במקום השישי, מספר 11 מושבת בגלל תקלת מנוע. במירוץ השישי של העונה אך השלישי במספר בשביל סיטרואן על הרי אקרופוליס ביוון סיטרואן מכניסה שלושה כלים: 14, 17 (חוזר) ו-19, מספר 14 עושה תאונה משביתה, 17 ו19 מושבתים בגלל תקלות במערכת המתלים. בשלב הזה ארגון FIA משהה את קטגוריה B (ומי שעוקב אחרי הפרסומים שלי יודע כבר בעל-פה) בגלל שני אירועים טרגיים על המסלולים בפורטוגל וקורסיקה.

סיטרואן מנצלת את ביטול הקטגוריה לקראת עונת 87 והיא גונזת באופן רשמי את הפרויקט BX 4TC, ואם זה לא מספיק, כחלק מתקנות קבוצה B סיטרואן נדרשה לייצר לפחות 200 כלים בייצור סדיר ומהמעט שהיא מכרה היא נאלצה לקנות בחזרה (ולפעמים במחיר גבוה יותר ממה שמכרה) וזה בגלל בעיות אמינות קשות שאפיינו את הדגם. סיטרואן השמידה את רוב המלאי שלה והיום נשארו אולי מספר עשרות בודדות של הדגם מה שהופך אותו לדגם מבוקש ביותר בשוק, מסתבר שהאופי המיוחד של סיטרואן הופך אפילו את הכישלונות שלה לאגדות.

הדגם שלי מייצג את ה-4TC מספר 17 על מסלול במונטה קרלו, הדבר היחיד שלא תואם זה "הבאקטים" (המושבים) שלא נכונים בעליל, במקור הם בצבע אדום עם רצועות צהובות ופה הם בצבע שחור עם רצועות אדומות, אך בקנ"מ כזה ועוד בקטגוריית מחיר כזו אין לי הרבה על מה להלין, ובלי קשר לזה הדגם מרשים ומדויק להפליא.

תמונה של הרכב בתצוגה, המדבקות כמובן עדות למירוץ האחרון שהוא זכה להשתתף בו באקרופוליס יוון:

citroen-bx-4tc-madrid-motor-days-1.jpg

Citroën BX4TC 1986 - Wambergue Philippe & Vieu Jean-Bernard - Rally Monte Carlo - IXO

citroen bx 4tc 1.jpgcitroen bx 4tc 2.jpgcitroen bx 4tc 3.jpgcitroen bx 4tc 4.jpgcitroen bx 4tc 5.jpgcitroen bx 4tc 6.jpgcitroen bx 4tc 7.jpgcitroen bx 4tc 8.jpg

סרטון מהשנים האחרונות של הרכב שכמובן עדיין נושא את המדבקות של אקרופוליס:

עריכה אחרונה על ידי iDaNm
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פוסט מעולה!

תודה רבה על הסקירה. זה בהחלט כישרון של סיטרואן להפוך כשלונות להצלחות או לפחות לעורר סקרנות בלתי רגילה. יפה אמרת.

הדגם נראה די טוב ומפורט חיצונית. (למרות שאני פחות מתמצא בקנ"מ הזה)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

יואב :arrow:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סקירה מעולה!

דגם יפה מאוד, לא אהבתי את ה"אייליינר" מסביב לפנסים הקדמיים אבל חוץ מזה מאוד יפה.

ולמי שלא יודע, יש אחת כזו בארץ!

ראיתי תמונות, נראית מדהים בלי רביעיית הפנסים

Renault Clio RS EDC 200

רכב ספורטיבי זה כמו קונדום. עדיף שיהיה לך ולא תרצה להשתמש בו, מאשר שתרצה להשתמש בו ולא יהיה לך.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דגם יפה מאוד, לא אהבתי את ה"אייליינר" מסביב לפנסים הקדמיים אבל חוץ מזה מאוד יפה.

כן במבט שני הפנסים גם מתגלים כלא אמינים ביחס למקור אך כמו שציינתי בכללי הדגם מרשים דיו כדי לחפות על הגליצ'ים האלו. אני כרגע די מנתב את התקציב על כמות ולכן אני מתפשר על האיכות, אולי בעתיד שאני אהיה יותר מבוסס בעסק האיסוף ויותר עמוק בכיס אני אנסה להיכנס לליגה היותר מעניינת בתחומי האיכות וגרסאות מוגבלות ייצור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נהניתי מאד מהסקירה והדגם נראה מצויין 8) האם סיטרואן האריכו את החרטום או שזה נדמה לי? ומעניין שהם השאירו אותה עם 4 דלתות, או זה מקובל בעולם הראלי?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האם סיטרואן האריכו את החרטום או שזה נדמה לי?

עד כמה שידוע לי אכן האריכו את החרטום בשביל עוד מקום למנוע הגודש.

ומעניין שהם השאירו אותה עם 4 דלתות, או זה מקובל בעולם הראלי?

לא הכי נפוץ אבל זה קיים בחלק מהדגמים ולא רק אצל סיטרואן, אולי יש בזה יתרון אחזקתי ואולי זה קשור לזה שכדי לקבל אישור לקטגוריה בראלי יש מגבלת ייצור מינימלית שמאלצת את המחלקה הטכנית להתחשב בדרישות השיווק של הדגם אבל עקרונית מצד הביצועים של הרכב עדיף בלי הדלתות האלו.

בסיטרואן הייתה הרבה ביקורת פנימית על כל התהליך שהוביל לתוצאות העגומות האלו ובסופו של דבר סיטרואן חזרה לעולם ה-WRC רק בשנת 1998 עם הקסארה אך הפעם הרבה יותר חדה ונחושה וכמו שמקסים אוהב לציין סבסטיאן לואב סיפק לסיטרואן מספיק הצלחות בשביל הדרך הקשה שהחברה הזו עברה בעולם ה-WRC.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האם סיטרואן האריכו את החרטום או שזה נדמה לי? ומעניין שהם השאירו אותה עם 4 דלתות, או זה מקובל בעולם הראלי?

סיטרואן האריכו את החרטום כי ל TC4 יש מנוע אורכי ולא רוחבי כמו בשאר דגמי ה BX.

המנוע נלקח מהקרייזלר 180, משפחתית גדולה ודי כושלת שיוצרה בשנות ה 70'.

אותו מנוע שימש גם את הפיג'ו 505 טורבו.

מכונית מירוץ עם 4 דלתות זה דבר ממש לא מקובל בעולם המירוצים, ולמיטב זכרוני היא היתה היחידה, למעט אולי הפורד סיירה, שהיתה במבנה 4 דלתות.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכונית מירוץ עם 4 דלתות זה דבר ממש לא מקובל בעולם המירוצים, ולמיטב זכרוני היא היתה היחידה, למעט אולי הפורד סיירה, שהיתה במבנה 4 דלתות.

:mm_yeah:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Avia, תודה רבה על התמונות! רכב מהמם גם בגרסה הפרטית שלו, היא נראית כאילו הוא עוד שומר אותה בקרטון :lol: ממש נוצצת ושמורה. מעניין אם הבחור עוד מוציא אותה למפגשים ככה שאוכל לראות אותה "חיה" מול העיניים.

תודה רבה על תוספת המידע :mm_yeah: , ידעתי שבסוף החבר'ה מהאספנות ישימו לב אלינו ויבואו להשלים לנו קצת מידע מההיסטוריה.

בניגוד למה שנהוג לחשוב התצורה הזו קיימת ברוב היצרניות אבל רק בחלק ספציפי של דגמים, בדרך כלל זה קורה שמכניסים רכב גדול למערכת וכנראה שמחלקת השיווק לא יכולה למכור רכבים גדולים -כמה ספורטיביים שיהיו- בלי תוספת הדלתות, והפורד סיירה שהבאת כדוגמה היא דווקא די יוצאת דופן ולמרות שהיא משפחתית גדולה פורד ייצרו אותה במבנה של שתי דלתות. רכבים -תצורה 4- לדוגמה: סובארו לגאסי ואימפרזה, סקודה אוקטביה, מיצובישי גאלנט ולנסר, רנו 12, סיטרואן CX ואני בטוח שיש עוד כמה דגמים לרשימה. בכל מקרה אני בטוח שבמחלקה האמונה על ביצועי הרכב מעדיפים להיות בלי התוספת של הדלתות שכן זה גורר פגיעה ביכולות מסוימות של המרכב (גרר הרכב, גמישות השלדה וכן הלאה...).

עריכה אחרונה על ידי iDaNm
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2855 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...