Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מצולם: החלפת נוזל קירור כהלכתה, טנדר סאנגיונג אקטיון ספורטס 2008

איתמר
שימו לב! השרשור הזה בן 2898 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם.

ובכן הפעם תעדתי החלפה מצולמת של נוזל קירור, פעולה פשוט לכאורה אך זו ספציפית ארכה כמעט 10 שעות עבודה.

את הרעיון שאבתי מ ChrisFix, אחד ממכונאי-המקלדת החביבים עלי, תוכלו לראות את הסרטון המלא שלו כאן:

[video=youtube;s--5ft5YiHg]

ההבדל העיקרי בין התהליך שלו לשלי הוא מספר השטיפות שהוא ביצע למערכת והחלפת התרמוסטט שהוא עשה ואני מתכוון לעשות בעתיד, יחד עם משאבת המים שאני חושש לגורלה.

הרכב שבו התבצע הטיפול הוא טנדר סאנגיונג אקטיון שנת 2008 שעבר 223K ק"מ, יד ראשונה שכל חייו טופל במוסך מורשה כמו שעון שווייצרי. הדגשתי בכוונה שהוא טופל במוסך מורשה כי הממצאים לדעתי מחרידים ומוכיחים שמישהו פישל בעבודה שלו ושגם היסטוריית טיפולים מסודרת ממוסך מורשה היא לא בהכרח עדות לרכב שמור בצורה יוצאת דופן.

הסיבה העיקרית שרציתי לעשות את ההחלפה הזו מלכתחילה, למעט הרצון ביישור קו כולל, היא שמיכל העיבוי היה מלא בנוזל שקוף ומלא במשקעים חומים, ספק נוזל קירור ספק חלודה. לזה מצטרפת העובדה שהרדיאטור המקורי הוחלף לפני שנה (מה שמעלה את השאלה למה רדיאטור נזקק להחלפה אחרי 7 שנים, על אחת אם הוא טופל במוסך מורשה) + שני מוסכים מורשים ששאלתי ענו לי שהם לא משתמשים בנוזל המקורי, אחד משתמש ב"מים אדומים" והשני משתמש ב"פרסטון אדום".

:roll:

מפה לשם וכדי לחסוך חפירה מיותרת, מצאתי שעל נוזל הקירור לעמוד בתקן MB 325.0, זהו אחד מתקני היצרן של מרצדס לנוזלי קירור (המנוע של האקטיון הוא מנוע מרצדס בבסיסו).

קפיצה לאבי מ justmotor ויצאתי עם ארבעה מיכלי תרכיז של Febi הגרמנית שעומדים בתקן הנ"ל ובנוסף קניתי גם מים מזוקקים למהילה ושני בקבוקוני Prestone כמו אלו בסרטון של ChrisFix לשטיפת מערכת הקירור.

אופן ביצוע הטיפול:

1. פירוק הספויילר / מגן תחתון הקדמי (ארבעה ברגי 12 מ"מ):

IMG_20160507_121400.jpg

2. איתור פקק הריקון של הרדיאטור.

IMG_20160507_121430.jpg

3. פתיחת פקק מיכל העיבוי שהוא למעשה גם פקק המילוי של נוזל הקירור. יש להיזהר ולבצע את ההחלפה רק כאשר הרכב קר או עמד לפחות חצי שעה.

IMG_20160507_121500.jpg

4. ריקון המערכת. יצא בערך 8.5-9 ליטר מתוך 11.5 ליטר שיש במערכת. ניתן לראות ש"נוזל הקירור" צהבהב-שקוף משהו ועם משקעים רבים בתחתית הקערה.

IMG_20160507_131724.jpg

IMG_20160507_131731.jpg

5. פירוק מיכל העיבוי כלל פתיחה של שני ברגי 10 מ"מ, שחרור שני בנדים וניתוק הצינורות. את המיכל העלתי הביתה לשטיפה יסודית.

IMG_20160507_122445.jpg

IMG_20160507_122458.jpg

IMG_20160507_122512.jpg

6. משקעים שיצאו מהמיכל. עשיתי לו משהו כמו 10 שטיפות (!) עד שהפסיקו לצאת משקעים, וגם אז הוא לא היה נקי-נקי. אם יש זמן אפשר לנסות למלא אותו עם חומץ ולתת לו השרייה של לילה, אני בטוח שזה יפרק את רוב המשקעים.

IMG_20160507_123706.jpg

IMG_20160507_123601.jpg

7. הרכבת המיכל חזרה ברכב, סגירת בורג הריקון ומילוי מים מזוקקים בתוספת שני מיכלי ה Prestone. פרסטון ממליצים על יחס דילול של מיכל כזה לכל 11 ליטר, ומאחר ונפח מערכת הקירור הינו 11.5 ל' שמתי שניים.

IMG_20160507_132552.jpg

8. הנעתי את הרכב, חיכיתי שיתנקז האוויר וסגרתי את פקק מיכל העודפים. פרסטון ממליצים על הרצת המנוע בסרק למשך 10 דקות + 10 דקות נוספות עם מפוח על חימום. בנוסף ולניקוי יסודי יותר פרסטון ממליצים להשאיר את החומר במערכת במשך 3-6 ימים ואז לרוקן ולמלא נוזל קירור. פחדתי שניקוי כזה יהיה אגרסיבי מידי למערכת הקירור שאני לא יודע מה מצבה ולכן הלכתי על הניקוי העדין יותר אך השארתי את הרכב מונע במשך שעה במקום 20 דקות. מה שלא מומלץ לעשות (ועשיתי) הוא לתת גז בזמן הניקוי, זה יצר הקצפה שאני לא בטוח עד כמה היא טובה למערכת.

IMG_20160507_134443.jpg

9. לאחר חצי שעה~ נוספת בה נתתי לרכב להתקרר רוקנתי את נוזל הקירור וזה מה שיצא. ניתן לראות שהחומר פירק משקעים והוציא ג'יפה שהצטברה במערכת.

IMG_20160507_161943.jpg

IMG_20160507_160847.jpg

10. כאן מתחיל סבב השטיפות. קניתי 40 ליטר של מים מזוקקים והשתמשתי כמעט בהכל. כל סבב שטיפה התחיל בהמתנה של חצי שעה שהמנוע יתקרר, פתיחת פקק מיכל העודפים, פתיחת בורג הריקון, המתנה של 10-15 דקות שכל המים יתנקזו, סגירת פקק ריקון, מילוי המערכת במים מזוקקים, ניקוז אוויר והשלמת עודפים, לתת למנוע לעבוד 15-20 דקות וחוזר חלילה.

11. לאחר סבב של 6 שטיפות (וגם כי השעה הייתה 22:30 בלילה ונגמרו לי המים המזוקקים) השטיפה האחרונה יצאה מספיק נקייה לטעמי ועם מעט משקעים. מילאתי נוזל קירור ביחס 50:50 וסגרתי את הבאסטה.

IMG_20160507_211744.jpg

IMG_20160507_211758.jpg

IMG_20160507_211129.jpg

כאמור אני מתכוון לעשות עוד החלפה חלקית בקרוב אחרי שארכוש תרמוסטט ומשאבת מים חדשה בתקווה שזה ישתלם לטווח הארוך וימנע הפתעות בלתי צפויות ויקרות.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל הכבוד! איתמר מה מחירו של מיכל עיבוי? אולי בחום בארץ שווה להחליף?

אני אצלי ברכב כל חצי שנה רעננתי נוזל קירור, וכל שנתיים החלפה מלאה .

רכב בן 13 עם מערכת קירור מקורית כולה . השנה אחליף בתור יישור קו את כל הצנרת .

איתמר, מה שלום הצינורות קירור אצלך?

אגב, איזה צבע נוזל הקירור שקנית מאבי? כחול?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על השיתוף.

מדוע השתמשת דווקא במים מזוקקים לשטיפה?

מה היתרון שלהם על פני מים מהברז (או מים מהבריטה למהדרין) כאשר מדובר בשטיפה בלבד?

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על השיתוף, תאווה לעיניים !

אחד היתרונות הגדולים של הפרסטון, שגם יכול להפוך לאחד החסרונות הגדולים שלו, הוא יכולת פירוק המשקעים.

בעזרת פרסטון ניקיתי את מערכת הקירור בוולוו שלי, וכמות המשקעים שיצאה מהמערכת היתה בלתי נתפסת בעליל.

אבל אם הייתי משאיר את הנוזל, הרדיאטור היה נסתם בוודאות.

ולכן לאחר הניקוי היסודי מילאתי פראפלו.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא, נוזל רגיל.

בגלל זה לא מומלץ להשתמש בו במערכות קירור של מכוניות ישנות מאד (בעיקר רכבי אספנות ששנים רבות לא טופלו).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש ביניכם אי הבנה,

כידוע לפרסטון החברה יש מגוון מוצרים. (שמן מנוע הוא לא אחד מהם)

חן מדבר על נוזל ה-FLUSH של פרסטון - מה שמופיע במדריך, ולא על נוזל הקירור הנפוץ.

נוזל הקירור עצמו לא מנקה שום דבר.

Stay Dirty

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם נוזל הקירור של פרסטון, על אף שנחשב מעולה, נוטה לספוח לכלוך, וזה קצת בעייתי במכוניות שמערכת הקירור שלהן הוזנחה שנים ארוכות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש דעות של מכונאים לכאן ולכאן על הנוזל קירור הזה.

אני יודע שדווקא הוא מקבל ביקורות טובות מאוד אבל ייתכן שזה לא במערכות שהוזנחו.

בעבר היה לי אותו, אני שם לב שהמון שמים אותו ברכבים ישנים בלי בעיות מיוחדות. הוא גם זול, 50 שקל לגלון בערך ומוכן לשימוש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2898 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...