Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תיבה פתוחה מול תיבה אטומה

m_c_ofer
שימו לב! השרשור הזה בן 3020 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם,

אני רוצה לבנות תיבה חדשה לסאב מאחר והנוכחית נהרסה בגלל רטיבות :x

היצרן מספק 2 אפשרויות:

אטומה - קטנה יותר ולכן מתאימה לתא מטען קטן אבל עוצמת הבסים חלשה יותר (עד 3DB פחות)

פתוחה - גדולה יותר אבל אידיאלית לסאונד חזק ונקי.

השאלה היא כמה באמת זה משפיע? הרכב בו היה עד עכשיו הסאב הוא קטן ועומד לפרוייקט והמערכת הועברה לרכב עם תא מטען גדול. התיבה הישנה הייתה פתוחה ובקושי נכנסה בתא המטען של הרכב שעומד.

אנא עזרו לי להחליט כדי לאוכל ללכת ולהזמין פלטות לפני נתוני היצרן.

זה הסאב, אלו ההוראות לתיבה האטומה ואילו ההוראות לתיבה הפתוחה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לתיבה יש משקל מכריע על ביצועי הסאב והתוצאה הסופית ,אם עד היום הסאב היה מותקן

בתיבה פתוחה הייתי ממליץ לך ללכת על תיבה פתוחה חדשה.

אם תא המטען ברכב החדש הוא גדול יותר

אין שום בעיה ללכת על תיבה פתוחה ,תיבה סגורה תרסן את הסאב

הוא ישמע פחות חזק ,יותר מדוייק, הוא ירד פחות נמוך וללא באס ריפלקס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם לפי הנתונים של הסאב QTS די גבוע וגם כאשר אני הכנסתי נתונים לתוכנה אני אישית מבין רק דבר אחד, סאב הזא פשוט לא צריך תיבה. זה סאב FREE AIR

Безымянный.png

נראה לי לא רועים פה טוב את הגרפים ונתונים, אבל כדי לקבל QTC סביבות 0.7 טוכנה נתנה לי נפחים סביבות 200 ליטר גם באטומה וגם בפתוחה.

כאשר נפח עןלה פי 4 מה VAS של רמקול, זה אומר שזה מרחב פתוח.

נתון כזה מצויין לרמקולים לדלת. וסאב כזה יהיה מצויין להתקין על המגש אחורי.

HU:alpine w520e +701

Amp(tw+mid) Mcintosh mc420 Amp(midbass) Diamond audio D5 600.2

set: Eton rsr160 + mid: Eton_PFC80

Mono JL 500/1 sub: ID8

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

א. המלצת היצרן במקרה הזה היא נקודתית, לרוב הסאב יכול לעבוד בטווח של נפחים. לדוגמא אם היצרן כותב פה 1.45CF, סביר להניח שהסאב יתפקד סבבה גם בנפח קטן יותר, כמו 1.25CF. כמו כן, לא חייב לבחור בסלוט פורט גדול ובזבזני, אלא ניתן להסתפק בפורט עגול וחסכוני במקום.

ב. תיבה בנויה ניתן כמובן לתכנן מאפס ולנצל נפח באופן מיטבי, כך שהתיבה תיכנס גם ברכב עם תא המטען הקטן יותר. כמובן שהנפח שייבחר יהיה אותו נפח, אך אתה תבחר אם התיבה תהיה יותר ארוכה מגבוהה, או רחבה, או שטוחה או כל צורה שאתה צריך כדי שהיא תיכנס בשני הרכבים.

ג. רק אתה יכול לענות על השאלה: מה מתאים לך יותר. האם אתה צריך יותר את העוצמה או יותר את מקום האחסון (כמובן שמדברים על מצב נתון ומשאבים נתונים, תמיד אפשר להגדיל הספק ולהישאר בנפח קטן). אני באופן אישי בדעה שניתן לבנות תיבות פתוחות שתהיינה שילוב טוב (או פשרה טובה, אם תרצה) של עוצמה, מקום ודיוק.

Pioneer P90RS | Celestra RA | Seas Lotus Reference

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני הייתי בגישה שתיבה שנבנתה ע"פ הוראות היצרן תגרום לסאב להשמע הרבה יותר טוב מאשר סתם תיבה גנרית לסאב "10.

לכן, איך אני יכול לתכנן לבד תיבה שתביא לביצועים ברמה של התיבה המקורית שתוכנה ע"י היצרן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם לפי הנתונים של הסאב QTS די גבוע וגם כאשר אני הכנסתי נתונים לתוכנה אני אישית מבין רק דבר אחד, סאב הזא פשוט לא צריך תיבה. זה סאב FREE AIR

[ATTACH=CONFIG]448535[/ATTACH]

נראה לי לא רועים פה טוב את הגרפים ונתונים, אבל כדי לקבל QTC סביבות 0.7 טוכנה נתנה לי נפחים סביבות 200 ליטר גם באטומה וגם בפתוחה.

כאשר נפח עןלה פי 4 מה VAS של רמקול, זה אומר שזה מרחב פתוח.

נתון כזה מצויין לרמקולים לדלת. וסאב כזה יהיה מצויין להתקין על המגש אחורי.

היצרן לא מציין בשום מקום שזה סאב FREE AIR ואפילו נותן 2 אופציות לבניית תיבה. אז מה אני צריך להבין מזה? שהיצרן לא מבין כלום...?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

או שנתונים לא נכונים, כי לפי נתונים זה מידבאס גדול וגם לפי תוכנה ממבת ראשון (לפי מה שאנשי SQ אובים לקבל, QTS= 0.7) מקבלים שזה פרי אייר.

אפשר לעשות הכל,אפשר הכניס אותו אפילו ל 10 ליטר אם רוצים,אבל מה תקבל,זה משהו אחר.

או לתכנן תיבה פתוחה כמו שישראל אמר, עם פורט אחר וכיוון לתדר אחר. לפי מה שיהיה נוח. להתאים גודל ופורט.

דעתי אישית, סאב כזה לשים במגש אחורי וזהו.

יצרן לא נותן גם גרפים של הסאב, לא בתיבה ולא בפרי אייר, שבד"כ כן נותנים? מה זה אומר עליו? כלום. הוא מוכר לך מוצר ומוסיף תיבה שגם עולה כסף.

IMHO

HU:alpine w520e +701

Amp(tw+mid) Mcintosh mc420 Amp(midbass) Diamond audio D5 600.2

set: Eton rsr160 + mid: Eton_PFC80

Mono JL 500/1 sub: ID8

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ב. תיבה בנויה ניתן כמובן לתכנן מאפס ולנצל נפח באופן מיטבי, כך שהתיבה תיכנס גם ברכב עם תא המטען הקטן יותר. כמובן שהנפח שייבחר יהיה אותו נפח, אך אתה תבחר אם התיבה תהיה יותר ארוכה מגבוהה, או רחבה, או שטוחה או כל צורה שאתה צריך כדי שהיא תיכנס בשני הרכבים.

האם צורות תיבה שונות ישפיעו על התוצאה הסופית?

ז"א האם תיבות בצורת משולש / ריבוע / משושה בעלות נפח זהה יתנו תוצאות זהות או שלצורת התיבה גם ישנה חשיבות?

You may kiss the bride.

בא לשאול על חשבון בנק, יצא נשוי. קארספורום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צורת התיבה תשפיע על זרימת האוויר, ומכאן על הנצילות, ההתנגדות, הטמפרטורה, המהירות ועוד.

זה פחות קריטי בתיבה אטומה, יותר בפתוחה, בה האוויר ממש נכנס ויוצא, ולא רק נלחץ.

בשורה התחתונה- לרוב אנחנו נסיים בצורות די סטנדרטיות, אבל אם אתה בונה רכב במטרה למקסם את התוצאה למשל- אתה תרצה כמה שפחות עיקולים וחסימות שיורידו את מהירות האוויר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסאונד של הסאב עם התיבה הישנה היה מצויין ולא היו לי כלל טענות (מלבד המקום בתא המטען). אני לא מחפש למקסם שום דבר אלא רוצה להנות מבאס טוב וחזק.

השאלה היא כמה הבדל יהיה בין תיסה גנרית של סאב "10 לבין התיבה האטומה שהיצרן המליץ לבין התיבה הפתוחה שהיצרן המליץ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההבדל בין תיבה פתוחה לאטומה, הוא בערך 3 דציבל. איך מתארים זאת? תחשוב שבתיבה אטומה יש לך חצי מההספק מאשר בפתוחה. לדוגמא, אם שמעת את הסאב עד עכשיו עם הספק של 400RMS, אתה תרגיש תוצאה שוות ערך ל 200RMS.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקיצור, ללכת על תיבה פתוחה. התקדמנו.

עכשיו: ללכת על התכנון של היצרן (די מורכב. יש שם איזו מחיצה באמצע) או פשוט לבנות תיבה מלבנית פשוטה בנפח שהיצרן ציין עם פתח יציאת אוויר?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

או פשוט לבנות תיבה מלבנית פשוטה בנפח שהיצרן ציין עם פתח יציאת אוויר?

ממש לא.

התיבה לא חייבת להיות ב-ד-י-ו-ק בכמו שהיצרן תכנן, אבל אתה צריך לקחת את הנפח ושטח הפורט כקווים מנחים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3020 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...