Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מעוניין ללמד את עצמי תוכנות סיב"מ ותיב"מ. מאיפה אני מתחיל בבקשה?

ברווז
שימו לב! השרשור הזה בן 3223 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

השאלה בכותרת.

אני מעוניין ללמד את עצמי מיומנות חדשה- תכנון בעזרת מחשב.

אני לא מכיר את התוכנות, והטיפונת ניסיון שיש לי עם גוגל סקטשאפ לא ממש עזרה לי להבין מי נגד מי. התוכנה הזו עיצבנה אותי, לא הסתדרתי איתה משום מה.

השאלה, בעצם, מתחלקת למספר חלקים:

1) מהם התוכנות הנפוצות כיום?

2) היכן אוכל למצוא מדריכים בסיסיים לעבודה איתן (מלבד יוטיוב, שזה הדבר הברור מאליו)? הכוונה, בסיסי ביותר- ברמה של "תקליק פעמיים על האייקון של התוכנה כדי לפתוח אותה". אני NOOB ירוק לחלוטין בקטע.

תודה לעונים.

ערוץ היוטיוב שלי: BuildiT - DIY Israel.

מעוניינים לעזור לחתולי הרחוב? מחפשים מתנה מיוחדת?

סבונים 100% טבעי ובעבודת יד- כל ההכנסות קודש לטיפול בחתולים. דברו איתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 57
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

מה אתה צריך?

להוציא שרטוטי דו-מימד טכניים? (אוטוקאד. רק אוטוקאד.)

שרטוטי דו-מימד+איזומטריות/אקסונומטריות? (עדיין אוטוקאד. אבל בפחות נחישות).

תלת-מימד פוטו-ריאליסטי? (3DS MAX. עדיין, ולמרות מה שתיכף יגידו לך).

STL'ים להדפסת 3D? (ריינו. וגם סולידוורקס המעצבנת).

להוציא Gקוד ישר משרטוט לCNC (סימטרון. יקירתי, ותוכנת התיב"מ הראשונה שלמדתי).

עיקר העיסוק שלך ישנה מאד את מה שכדאי לך ללמוד.

כל תוכנה חזקה בתחומה, ועושה את שאר הדברים בצורה צולעת, יותר או פחות.

*SU זו לא תוכנת תיב"מ.

זה צעצוע.

עריכה אחרונה על ידי natco

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בדעה שונה לחלוטין מ NATCH.

במידה ואנחנו מדברים על מידול ושרטוט של חלקים והרכבות מכניות, אוטוקאד ממש לא מומלצת. אם מדברים על הנדסת בניין הסיפור שונה.

שתי התוכנות המובילות בשוק הן סולידוורקס וסילידאדג' (יש גם פרו אינג'ינייר אבל לא אוכל לתת עליה את דעתי).

עם שתיהן תגיע לתוצאות זהות, הסולידוורקס יותר "יוזר פרנדלי", נוחה לשימוש ואינטואטיבית למדיי.

סולידאדג', בגרסותיה האחרונות מכילה פיצ'רים מתקדמים יותר (בעיקר "סינכרוניוס שנוח מאוד לעריכת מודלים קיימים ועוד..) אך מעט מסובכת יותר לתפעול. שתיהן נוחות משמעותית מאוטוקאד שבעיקר דו מימדית (אני לא מכיר חברה שמשתמשת באופציות המידול התלת מימדי שלה).

אני הייתי ממליץ להתחיל עם סולידוורקס, לטעמי היא הכי פשוטה לתפעול.

ניתן ללמוד מהיוטיוב או מאתרים אחרים, ישנם קורסים בסיסיים של סיסטמטיקס (החברה המפיצה), אני למדתי אוטוקאד באופן בסיסי באמצעות ספר autocad for dummies, אולי יש כזה גם לסולידוורקס.

ברגע שאתה קולט את אופן העבודה, אתה מתגלגל הלאה מהר מאוד. אם תסתבך אני מוכן לעזור לך, מאמין שתוך שעתיים כבר תבין את הבסיס.

עריכה אחרונה על ידי YURI
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים עם קודמי לגבי סולידוורקס - התוכנה שאיתה יהיה לך הכי פשוט להתחיל. צריך להיות לי איפשהו דיסק עם הקלטות של הקורס הוירטואלי שהועבר לי באוניברסיטה. אם תרצה אחפש אותו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברווז, על-מנת לתכנן ולהוציא לייצור מוצר שתוכנן בעזרת תוכנת תיב"מ צריך ללמוד כמה מקצועות נוספים כגון: שרטוט טכני קרי קריאת שרטוט והבנה של סוגי המבטים חתכים ומתן מידות וכדומה, תורת החומרים, תורת הייצור ועוד כמה דברים ששכחתי כבר.

בעבר היה מקצוע נפוץ שנקרא שרטט והיו בתעשיה שרטטים שלמדו את המקצוע בתיכון במשך כמה שנים. עד לפני כמה שנים עבדתי עם שרטט בגיל 60 שהייתי זורק לה שרטוט הרכבה הבנוי מעשרות חלקים והתפקיד שלה היה לחלץ מבטים וחתכים ולתת מידות ולהוציא שרטוט ייצור אבל גם את העבודה הזו לא תוכל ללמוד בהתכתבות.

אם אתה מתכוון ללמוד לצייר בעזרת תוכנת תיב"מ שרטוטים עבורך אתה בהחלט יכול להעזר בשפע ההצעות שנכתבו על-ידי קודמיי.

גם בעזרת VISIO אתה יכול לשרטט/לצייר חיש קל שרטוט דו מימדי בעזרת שפע הסיפריות הזמינות להורדה.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה אתה צריך?

להוציא שרטוטי דו-מימד טכניים? (אוטוקאד. רק אוטוקאד.)

בין היתר, בתור התחלה.

שרטוטי דו-מימד+איזומטריות/אקסונומטריות? (עדיין אוטוקאד. אבל בפחות נחישות).

什么他妈的是什么?

תלת-מימד פוטו-ריאליסטי? (3DS MAX. עדיין, ולמרות מה שתיכף יגידו לך).

STL'ים להדפסת 3D? (ריינו. וגם סולידוורקס המעצבנת).

STL זה כמו STD?...:lol:

להוציא Gקוד ישר משרטוט לCNC (סימטרון. יקירתי, ותוכנת התיב"מ הראשונה שלמדתי).

כן! סוף סוף משהו שהבנתי! בין היתר, זה חלק מהמטרה.

עיקר העיסוק שלך ישנה מאד את מה שכדאי לך ללמוד.

כל תוכנה חזקה בתחומה, ועושה את שאר הדברים בצורה צולעת, יותר או פחות.

*SU זו לא תוכנת תיב"מ.

זה צעצוע.

נתקו, בחייך,

איזה חלק מ"בסיסי ברמה של תקליק פעמיים על האייקון" לא היה ברור? :lol:

תודה על התגובה המפורטת, אבל כמעט לא הבנתי ממנה כלום.

לחידוד הנקודה, אני מעוניין ב-2 כיוונים: מודלים תלת מימדיים ו-G קוד ל CNC.

אני לא יודע מי מהם קל יותר ללמידה, אבל כרגע אני מעוניין ללמוד מידול בתלת מימד. אגב, אם אני אדע לבצע את זה, אני אוכל לשלוח את הקובץ ישירות למדפסת תלת מימד, הבנתי נכון?

אני בדעה שונה לחלוטין מ NATCH.

במידה ואנחנו מדברים על מידול ושרטוט של חלקים והרכבות מכניות, אוטוקאד ממש לא מומלצת. אם מדברים על הנדסת בניין הסיפור שונה.

שתי התוכנות המובילות בשוק הן סולידוורקס וסילידאדג' (יש גם פרו אינג'ינייר אבל לא אוכל לתת עליה את דעתי).

עם שתיהן תגיע לתוצאות זהות, הסולידוורקס יותר "יוזר פרנדלי", נוחה לשימוש ואינטואטיבית למדיי.

סולידאדג', בגרסותיה האחרונות מכילה פיצ'רים מתקדמים יותר (בעיקר "סינכרוניוס שנוח מאוד לעריכת מודלים קיימים ועוד..) אך מעט מסובכת יותר לתפעול. שתיהן נוחות משמעותית מאוטוקאד שבעיקר דו מימדית (אני לא מכיר חברה שמשתמשת באופציות המידול התלת מימדי שלה).

אני הייתי ממליץ להתחיל עם סולידוורקס, לטעמי היא הכי פשוטה לתפעול.

ניתן ללמוד מהיוטיוב או מאתרים אחרים, ישנם קורסים בסיסיים של סיסטמטיקס (החברה המפיצה), אני למדתי אוטוקאד באופן בסיסי באמצעות ספר autocad for dummies, אולי יש כזה גם לסולידוורקס.

ברגע שאתה קולט את אופן העבודה, אתה מתגלגל הלאה מהר מאוד. אם תסתבך אני מוכן לעזור לך, מאמין שתוך שעתיים כבר תבין את הבסיס.

אחפש ספר דומה. תודה.

מסכים עם קודמי לגבי סולידוורקס - התוכנה שאיתה יהיה לך הכי פשוט להתחיל. צריך להיות לי איפשהו דיסק עם הקלטות של הקורס הוירטואלי שהועבר לי באוניברסיטה. אם תרצה אחפש אותו.

אני מאד אשמח. תודה רבה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש גם nx. זו התוכנה שאני למדתי בה. משתמשים בה המון בתעשייה. אבל יותר קשה להשיג אותה (בניגוד לסוליד וורקס).

אם בכל זאת תשיג, אמור להיות לי את החומר העיוני של ההרצאות + התרגילי הגשה + הפתרונות שלי. כולל הפרוייקט סוף (קורס שרטוט גרפי ממוחשב בהנדסת מכונות בטכניון)

נדמה לי אתה יכול להביא אותו עם 172 כ"ס, וזה יותר ממה שאתה מבקש ב 22 כ"ס, אז אל תלחץ עד הסוף.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברווז, על-מנת לתכנן ולהוציא לייצור מוצר שתוכנן בעזרת תוכנת תיב"מ צריך ללמוד כמה מקצועות נוספים כגון: שרטוט טכני קרי קריאת שרטוט והבנה של סוגי המבטים חתכים ומתן מידות וכדומה, תורת החומרים, תורת הייצור ועוד כמה דברים ששכחתי כבר.

מסכים חלקית. ידע נרחב בתחומים שציינת הוא הכרחי אם אתה רוצה לייצר מוצר איכותי ומסחרי.

על מנת לייצר מוצר בסיסי ניתן להסתדר גם עם ידע בסיסי ביותר בתחומים הנ"ל (מלבד קריאת שרטוט כמובן, למרות שגם כאן, בימינו יש מגוון גדול של מכונות חיתוך/עיבוד שבבי שמייצרות על סמך מודל).

עובדה שיש לא מעט מסגריות של קיבוצים שמייצרים בהן מוצרים על בסיס "תחתוך ותרתך" ומתקבלים מוצרים שמישים אך לא איכותיים.

שוב, השאלה היא מה מנסים להשיג.

NX זה האמא של סולידאדג', מיועדת בעיקר למפעלים גדולים ולהרכבות ענק, היא יותר "עוצמתית" מסולידאדג' וסוליוורקס ומכילה המון אפשרויות אבל גם מסובכת ופחות ידידותית. אני לא רואה סיבה להתחיל ממנה.

עריכה אחרונה על ידי YURI
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מכור של מנוע ה-POST PROCESSING (החלק בתוכנה שעוזר לך ליצור G קוד "אוטומטי" ממודל שבנית, בצורה גרפית-אינטואיטיבית, מבלי שתצטרך לדעת לכתוב אפילו פקודת G אחת) של סימטרון.

ה-CAMWORKS של סולידוורקס תמיד נראה לי יותר מידי פירוטכניקה על פחות מידי אפשרויות.

אבל קח בחשבון שאני למדתי סימטרון בתחילת שנות ה-90, והספקתי "להתרגל" אליה, עד שבכלל נולד הCAMWORKS.

בכל מקרה, אם חלק מהמודלים שלך ילכו להדפסה תלת-מימדית תצטרך קבצים שהסיומת שלהם היא אותו STL (שזה קיצור של STereoLithography).

ובזה, עד כמה שאני שונא להודות בכך, הסוליוורקס חזקה.

הנה, תראה כמה שהCAMWORKS נחמדה.

היא ממש נותנת לך הדמיה של המכונה, ומוצאת לך טעויות יצור, על ידי הדמיה ממוחשבת שלו, לפני שכרסום אמיתי נגע בחומר אמיתי.

בכל מקרה, מכיוון שנטשתי את תחום היצור לפני 15 שנה, וכיום אני רק מתכנן (באוטוקאד) , אני לא יודע אם ה"סטיגמות" שיש לי עדיין נכונות.

בזמני, הסוליד היתה ממש בלתי-אפשרית בשרטוט טכני דו מימדי פשוט. כל דבר שם היה לוקח פי שלושה זמן, מכיוון שכל האוריינטציה היתה תלת-מימדית, גם כשלא היית צריך את זה.

אם כל מהנדסי המכונות של הפורום אומרים שהיום סולידוורקס זה הדבר, אז אני נכנע. :-P

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל מקרה, מכיוון שנטשתי את תחום היצור לפני 15 שנה, וכיום אני רק מתכנן (באוטוקאד) , אני לא יודע אם ה"סטיגמות" שיש לי עדיין נכונות.

בזמני, הסוליד היתה ממש בלתי-אפשרית בשרטוט טכני דו מימדי פשוט. כל דבר שם היה לוקח פי שלושה זמן, מכיוון שכל האוריינטציה היתה תלת-מימדית, גם כשלא היית צריך את זה.

גם אנוכי עבדתי המון שנים עם סימטרון בתיכנון מכני החל מהגרסאות הראשונות שיצאו לשוק בשנות ה-90. בסביבות שנות ה-2000 עבדתי עם הסוליד של סימטרון ואכן תהליך התכנון של חלקים בסוליד היה ארוך ומיגע גם בגלל חוסר בסיפריות של חלקים תקניים. תמיד היה ניתן לעבוד עם סימטרון (עד גרסה 12 עד כמה שאני זוכר) רק בדו מימד גם מבלי לשרטט גוף תלת מימדי (WIRE FEAME) וככה חלק גדול מהמתכננים עבדו בזמנו.

פשוט מייצרים כמה VIEWS ריקים על ציר YX ומתחילים לשרטט.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים חלקית. ידע נרחב בתחומים שציינת הוא הכרחי אם אתה רוצה לייצר מוצר איכותי ומסחרי.

על מנת לייצר מוצר בסיסי ניתן להסתדר גם עם ידע בסיסי ביותר בתחומים הנ"ל (מלבד קריאת שרטוט כמובן, למרות שגם כאן, בימינו יש מגוון גדול של מכונות חיתוך/עיבוד שבבי שמייצרות על סמך מודל).

להיות מתכנן מכני או מתכנן טוב זה לא רק לדעת לעבוד עם תוכנת תיב"מ. תוכנת התיב"מ היא כלי בידי המתכנן ולא להיפך. אם מחר אני צריך לקבל עובד חדש לעבודה בתכנון מכני ממש לא מעניין אותי אם המועמד שולט בסולידוורקס או פרו אינג'ינר אני צריך לדעת אם למועמד יש ניסיון בתיכנון מכני.

להיות מתכנן מכני טוב זה ניסיון של שנים וגם קצת כישרון טבעי את השאר כמו לימוד לעבוד בתוכנת תיב"מ ניתן בקלות להשלים על-ידי שליחת העובד לקורס ולאחר מכן לזרוק אותו למים הקרים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים איתך ב100%.

אבל ניתן לתכנן מוצר שמיש גם עם ידע מועט יחסית בתחומים הנ"ל. רוב הסיכויים שהמוצר לא יהיה טוב, אבל שמיש.

השאלה לאיזה רמת תכנון מר ברווז רוצה להגיע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התיכנון הוא פונקצייה של שימוש ואימון. מה שאני צריך זה ללמוד כרגע את הבסיס, משם אוכל להבין מה אני עושה ולהתאמן, עד שאגיע לרמה שממנה אוכל להוציא משהו סביר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים איתך ב100%.

אבל ניתן לתכנן מוצר שמיש גם עם ידע מועט יחסית בתחומים הנ"ל. רוב הסיכויים שהמוצר לא יהיה טוב, אבל שמיש.

השאלה לאיזה רמת תכנון מר ברווז רוצה להגיע.

בכול תחום תמיד תמצא כמה עפרונות מחודדים שגם ללא ניסיון מסוגלים להוציא עבודה מעולה ללא ידע בתחום שציינתי.

אם אתה עובד עם קבלני משנה או/גם עם חברות מחו"ל אשר מייצרות עבורך מוצר בעיבוד שבבי ואתה מקבל בבוקר טלפון ומצידו השני של הקו נמצא מנהל המפעל ואומר לך שהחלק שלך נמצא על מכונת ה-CNC וחסרה לו מידה או חסר לו מברז OVER SIZE ואתה צריך לתת פיתרון מעכשיו לעכשיו במקרים כאלה רק הניסיון והידע שצברת במהלך השנים בתכנון וגם היכולת לשרטט ביד שרטוט ברור וקריא באים לידי ביטוי.

לא תמיד גוגל יכול לעזור :?

עריכה אחרונה על ידי מרק10

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...