Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

קשר בין סוג ההנעה ליציבות הרכב במהירות גבוהה (?)

Discover
שימו לב! השרשור הזה בן 7052 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

היה לי דיון מעמיק עם חבר בנוגע להבדל הביצועים של הרכב בהתאם לסוג ההנעה שלו..

הוא התווכח איתי שרכב בעל הנעה כפולה אמור לעשות 0-100 מהר יותר..

הסברתי לו שזה לא ככה, וש"פתיחה" מ0-100 הולכת בסדר של הנעה אחורית, קדמית ורק בסוף - הכפולה.

הוא התרצה בנושא הזה - ואז התחיל לדבר שמבחינה פיזית, רכב שנוסע במהירות גבוהה במיוחד (180-190-200+),

בעל הנעה כפולה יהיה יציב יותר על הכביש מאשר רכב בעל הנעה קדמית/אחורית בגלל עילוי כלשהו..

והתחיל להסביר לי כל מיני שטויות בפיזיקה - לא ממש הבנתי, וכבר היה 5 בבוקר, אז אמרתי כן כן, הורדתי אותו בבית ונסעתי הביתה.

בקיצור, :smile:, האם יש איזה שהוא קשר בין היציבות על הכביש במהירות גבוהה לסוג ההנעה של הרכב?

תודה:wink:

מי שמודד את התקדמותו, הצלחתו ואושרו בצורה יחסית לאחרים, לעד ישאר מתוסכל;

תמיד יהיה שכן עם גינה גדולה יותר, דשא ירוק יותר ומכסחת-דשא חדשה יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם הדיון היה מעמיק, הייתם מתייחסים לשלשה מצבים - כביש רטוב, יבש או דרך עפר, כשבכל אחד מהם לסוג ההנעה משמעות נוספת.

כמובן שנתוני האצה ויציבות משתנים מרכב לרכב, ויש לבדוק דגם זהה עם שלושת גרסאות ההנעות השונות (אני לא מכיר כזה).

בכללי, ברכב הנעה אחורית בהאצה משקל הרכב "נשען" לאחור, ומצמיד את הגלגלים האחוריים המניעים לכביש, דבר המקטין את ההחלקה והבזבוז.

בכביש מפותל רכב בעל הנעה אחורית וכפולה יאבד פחות אנרגיה מאשר רכב הנעה קדמית, עקב ניתוק מערכת ההנעה ממערכת ההיגוי.

:multi: רז .

205GTI סטנדרטית (תלוי מה הסטנדרטים שלך...).

נמכרה.

טיול נהיגה

בפורשה קאררה 4 GTS.

המרצדס שלי

נמכרה.

טיול נהיגה ביגואר F-TYPE V8 5.0

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מתכוון לרכב זהה, בעל הנעה קדמית/כפולה

(לדוגמא, אודי A6 חדשה, מנוע 3.2 ליטר, בעלת הנעה קדמית עושה 0-100 ב6.9 שניות בעוד מכונית זהה בעלת הנעה כפולה עושה 0-100 ב7.1 שניות)

או בעל אחורית/כפולה

(לדוגמא, במוו סדרה 5 חדשה, מנוע 3 ליטר, אני לא יודע בדיוק את הביצועים - אבל יש הפרש של 0.2 שניות (בדיוק כמו באודי) בהאצה מ0-100)

כמו כן, ההשוואה נערכת בקו ישר - נגיד אוטובאן בגרמניה (בשביל שגם יהיה חוקי).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תקנו אותי אם אני טועה (מן הסתם יהיו כאלה שיצדיקו אותי, אך גם כאלו שיפריכו את טענותיי...),

אבל רכב בעל הנעה כפולה, לא מפרפר (יותר מידי) בפתיחה, ולכן הוא יהיה הראשון שיגיע ל100..

(כמובן בתנאים ש"ראזמל" קבע, שזהו רכב זהה רק עם הנעה שונה....)

וגם במהירויות הגבוהות יותר זה בעל ההנעה הכפולה לעולם לא יהיה יותר נחות מבחינת אחיזה, לעומת ההנעה האחורית, שלא נדבר על הקדמית....

נ.ב.

אני בעד בוגרי מגמת פיזיקה...

להבא ידידי, הקשב ולמד... :wink:

דברי הבלים אינם מזיקים כאשר אין אוזניים לשמעם...

הדבר הכי מעצבן בעולם זה שאחותי הקטנה פורסת את הלחם עקום! צריך ללמד את זה בביה"ס!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כללית בלבד (כי יש חריגים ואין לי כוח להתווכח):

בהנחה שמדברים על אותו רכב ובו נהג מיומן מאוד (כי לנהג לא מיומן עדיפה הנעה קידמית - סלחנית יותר לטעויות נהג וגם זה דיון בפני עצמו)-

1. הנעה אחורית תהיה מהירה יותר במסלול מאשר הנעה קידמית (ניתן להשתמש בכוח מוקדם יותר ביציאה מהסיבוב והאחיזה גבוהה יותר כי הכוח הולך לצמיגים אחורה וההיגוי מפעיל לחץ על הצמיגים קדימה בעוד שבהנעה קידמית אותו צמיג צריך "להחזיק" גם את ההיגוי וגם את כוח המנוע).

2. 4 על 4 יהיה עדיף על שניהם.

3. במהירויות גבוהות וגבוהות מאוד - יתרון ה 4 על 4 מתבטל ואף הופך לחיסרון - איבודי כוח וכו'.

זה ממש על קצה המזלג....

4. זה למה הרכבים המהירים באמת (פורמולה) הם הנאה אחורית (זו לא שגיאת כתיב... וזו רק דעתי...) :wink:

זכורני דיון ממצה בנושא בפורום - בצע חיפוש...

אלון

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

(כמובן בתנאים ש"ראזמל" קבע, שזהו רכב זהה רק עם הנעה שונה....)

:shock:

נעים מאוד:wave: . היוזר שלי בפורום הוא razmel, ושמי הפרטי הוא רז.

דרך אגב, התאוצה בדגמים שצוינו למעלה תלויה גם ביחסי ההעברה בגיר. יכול להיות שיש הבדלים בינהם בין המכוניות שבדוגמאות (אני לא מתמצא ביחסי ההעברה בדגמים הנ"ל).

:multi: רז .

205GTI סטנדרטית (תלוי מה הסטנדרטים שלך...).

נמכרה.

טיול נהיגה

בפורשה קאררה 4 GTS.

המרצדס שלי

נמכרה.

טיול נהיגה ביגואר F-TYPE V8 5.0

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל לא התכוונתי לכניסה ויציאה מסיבובים, מי יסיים את המסלול מהר יותר וכו'..

אני מדבר על מכונית אחת, ב3 וריאציות.

1- הנעה קדמית

2- הנעה אחורית

3- הנעה כפולה

עצם העובדה שההנעה האחורית תהיה הראשונה שתגיע מ0-100, הקדמית שניה והכפולה שלישית - אני כבר יודע.

מה שאני רוצה לדעת זה האם האחיזה של המכונית בכביש, במהירות של 250 קמ"ש, תהיה עדיפה במכונית בעלת הנעה כפולה?

או שלא יהיה קשר בין האחיזה של המכונית בכביש, בזמן שהיא נוסעת בקו ישר, במהירות של 250 קמ"ש ?

נ.ב.

אלון, אם תוכל לפרט בקשר לסעיף 3 שלך - אני חושב שזה יוכל לענות לי על השאלה :wink:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

0-100 ההנעה הכפולה תיהיה מהירה יותר בגיר ידני מאשר בהנעה אחורית. הקדמית תיהיה אחרונה...

הסיבה שבגיר אוטומטי רכב עם הנעה אחורית יגיע לפני רכב עם הנעה כפולה זה מכיוון שבהאצה ברכב אוטומטי אין לך קלאץ' וכו', ולכן כשאתה "פותח" אתה לא מעלה את הטורים. בגלל זה שני המכוניות מתחילות מסל"ד נמוך, הרבה לפני שיא כח המנוע, ומאיצות. במצב שכזה, ה 4X4 מאיט את הרכב.

בגיר ידני הנעה כפולה - אתה פשוט מרים את הטורים אל-על וזורק את הקלאץ' (זה שבדרך אתה שובר דפרנציאל, גיר ושאר רכיבים זה משהו אחר). בצורה הזאת הרכב נמצא בסל"ד גבוה מאוד, האוטו כבר מהמקום נמצא בשיא הכח שלו, והאוטו יוצא מהמקום כמו חץ עם מינימום של פרפור ומגיע ל 100 במהירות הכי מהירה שיש (ע"ע STI), בגלל מערכת ה 4X4.

לעומת זאת, אם תעשה את זה בהנע(א)ה אחורית ותזרוק את הקלאץ' - הצמיגים האחוריים יפרפרו המון מכיוון שלאוטו היה יותר מדיי כח והגלגלים לא מצליחים לאחוז = איבוד זמן. לכן, צריך לצאת מהמקום עם קצת פחות כח, כדיי שהאוטו לא יפרפר יותר מדיי - וככה האוטו מאבד מהיכולת שלו.

זה לפחות מה שאני חושב...

Back to the original - NC again.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עצם העובדה שההנעה האחורית תהיה הראשונה שתגיע מ0-100, הקדמית שניה והכפולה שלישית - אני כבר יודע.

מיליון אחוז...?

למיטב הבנתי רכב בעל הנעה אחורית מפרפר במקום בפתיחה, לעומת הנעה כפולה שיוצא מהמקום ישר.

דברי הבלים אינם מזיקים כאשר אין אוזניים לשמעם...

הדבר הכי מעצבן בעולם זה שאחותי הקטנה פורסת את הלחם עקום! צריך ללמד את זה בביה"ס!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

TB - ההסבר בהחלט נשמע הגיוני.. :roll:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מנסיוני, ברכב עם הנעה קדמית, קל לי מאוד להגיע לפרפור ביציאה. ברכב עם הנעה אחורית, בחיים לא הגעתי לפרפור. באותו רכב עם הנעה אחורית, ברוורס חזק יש פרפור מטורף.

כמו כן, ב4X4 שום דבר לא מפרפר.

לפני 22 שעות, hans כתב:

שטיפה, אגב, מעולם לא עזרה לי מי יודע מה. גם לא מים רותחים. אין תחליף לחיטוט עד שמשתחרר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

0-100

בגיר ידני הנעה כפולה - אתה פשוט מרים את הטורים אל-על וזורק את הקלאץ' (זה שבדרך אתה שובר דפרנציאל, גיר ושאר רכיבים זה משהו אחר). בצורה הזאת הרכב נמצא בסל"ד גבוה מאוד, האוטו כבר מהמקום נמצא בשיא הכח שלו, והאוטו יוצא מהמקום כמו חץ עם מינימום של פרפור ומגיע ל 100 במהירות הכי מהירה שיש (ע"ע STI), בגלל מערכת ה 4X4.

..

גם באוט' אפשר ללחוץ על הגז והברקס ביחד ולצאת עם יותר כח.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

nitch - הגעתי לפירפור גם עם הנעה קדמית, גם עם הנעה אחורית וגם עם.. טוב נו.. בינתיים עוד לא הגעתי לפירפור עם 4X4 :roll:

The Delusion - אפשר לדעת לפי מה אתה מנסח את מה שאתה אומר?

למה שיציבות של רכב, שנוסע בקו ישר, במהירות קבועה - תושפע מסוג ההנעה של הרכב?

זה שרכב בעל הנעת 4X4 יהיה יותר יציב בסיבובים ופניות - זה ידוע..

------

היי בן ! :wave:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דבר ראשון אני לא מבין איך הפורום מדרדר לשירשורים עם הודעות מפגרות כאלה

אז בשביל להחזיר את הסדר לכנו.

קודם כל בשביל כל חכמי החלם אני רושם ''הנאה אחורית'' עם א ולא עם ע בכוונה (תודה על ההבנה)

למרות שלא ממש הבנתי למה התככונו פה בקשר לאחיזה מפני שאין קשר בין האחיזה של הרכב

לסוג ההנעה בגלל שאחיזה תלוי בצמיגים ולא בסוג הרכב!

בקשר ליציבות הרכב אז ככה:

במידה שמדובר באותו רכב בדיוק שנגיד בשביל המקרה הזה קיים עם 3 סוגי הנעות אז ככה:

הנעה כפולה: תצא מהמקום הכי מהר בגלל שהרכב אינו מפרפר אבל ככל שהמהירות תגדל

ההנעה הכפולה תהפוך לנטל ותזיק לתאוצה יותר ממה שהיא מועילה, אבל בעת פניה עם הרכב

תהיה לה הכי הרבה אחיזה ויציבות מפני שהיא שולטת בכל הגלגלים.

הנאה אחורית: תצא מהמקום עם איבוד זמן קצר ביותר מפני שהמשקל נופל אחורה ולכן לוחץ על

הגלגלים האחוריים ומקנה להם יותר אחיזה, ככל שהמהירות גוברת במידה והרכב מצוייד בכנף אחורית

האחיזה של הגלגלים האחוריים תגדל ותאפשר תאוצה טובה יותר ובעצם תהווה יתרון ככל שהמהירות גדלה, כל עוד שהרכב ממשיך בקו ישר ואינו פונה להנאה אחורית הייתרון הגדול ביותר ובקשר לפניות

זה כבר שייך לסיפור אחר (מסובך יותר).

הנעה קדמית: מפני שבעת תאוצה חזקה כמו יציאה מעמידה משקל הרכב נופל לחלקו האחורי הגלגלים

הקדמיים ייאבדו קצת מן האחיזה שלהם והרכב יאבד יחסית הרבה זמן בגלל פירפור של הגלגלים

לכן סוג ההנעה הזה ייצא אחרון מהמקום ובעת תאוצה הוא תמיד יאבד קצת מן האחיזה מהגלגלים הקדמיים

לטובת הגלגלים האחוריים אבל זה עדיים יעיל יותר במהירויות גבוהות מהנעה כפולה מפני שהנעה קדמית אינה מאבדת כוח, בקשר לפניות כנ''ל כמו בהנאה אחורית.

כשיש לך דאבל וופר 8 אינצ' בכל דלת אתה מתחיל לחשוב פעמיים,

אם בכלל אתה צריך לשים סאב.

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=455879

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7052 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...