Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

איך משפיע לחץ האוויר בצמיג על אחיזה ביצועים וצריכת דלק?

yaari30
שימו לב! השרשור הזה בן 3478 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

השאלה נשאלת באופן תיאורטי לחלוטין.

אם מטרתי לקבל צריכת דלק טובה זה אומר שככל שיהיה יותר לחץ אוויר בצמיג, תהיה פחות אחיזה מאחר ויהיה פחות חיכוך וכך בעצם פחות התנגדות של הצמיג עם הכביש.

אם מטרתי לקבל יותר אחיזה אני אוריד את לחץ האוויר ובעצם יהיה יותר שטח מגע לצמיג עם הכביש אך יצרוך יותר דלק מאחר ורמת ההתנגדות של הצמיג עם הכביש תהיה גבוהה הרבה יותר.

עכשיו השאלה היא איך זה משפיעה מבחינת ביצועים?

לדוגמא: אם אני ממלא לחץ אוויר גבוהה, אז יש לרכב פחות התנגדות מהכביש ובאופן תיאורטי יותר קל לו לסובב את הצמיג ולהאיץ הלאה, אז ביצועי הרכב יהיו טובים יותר אך האחיזה תהיה נמוכה יותר, זה נכון?

ואם אמלא לחץ אוויר נמוך יותר בצמיגים אז אקבל יותר אחיזה , אבל תהיה לרכב יותר התנגדות ויהיה לו קשה יותר להאיץ, זה נכון?

אז ללחץ אוויר נמוך יש יתרון ברכבים בעלי הספק מומנט וכ"ס גבוהים מאחר והצמיג כנראה לא יפרפר עם לחץ אוויר נמוך ויוכל להאיץ מהר יותר.

*אני לא הולך לשחק עם לחץ האוויר בצמיגים ואשאר עם המלצת היצרן, אני מעוניין לדעת איך באופן תיאורטי כל העניין הזה עובד.

מה נכון, מה לא נכון ואיך זה באמת משפיע על הביצועים?

את זה אני שואל כי אפשר ברכב שלי למלא מס' קומבינציות של לחצי אוויר שמומלצים מהיצרן שאחד מהם נקרא "ECO" אחד "COMFORT" וכו וכו'

תודה על התשובות,

יערי

כל כך קר היום שראיתי פוליטיקאי מכניס את היידים רק לכיס הפרטי שלו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

. לחץ אוויר נמוך מדי מעלה משמעותית את צריכת הדלק של המכונית, ולכן את הוצאות הרכב הדלק.

2. שחיקת הצמיג עולה בצורה משמעותית כשחסר בו אוויר, ומתוך כך יש צורך להחליפו לעתים קרובות יותר. שוב הוצאות, סתם כסף שהולך לאיבוד כי התעצלתם.

3. צמיג שחסר בו אוויר, מאבד מכושרו מכל הבחינות. כך למשל ההיגוי של הרכב יהיה לקוי, כלומר: ההגה יתפקד פחות טוב ופחות מדויק, ובנוסף יהיה ההגה "כבד" יותר – קשה יותר לתפעול.

4. מרחק הבלימה של המכונית נפגע (מתארך), דבר שיכול כמובן לעלות בתאונה או אף בחיי אדם חלילה.

5. אחיזת הכביש בסיבובים ובעקומות יורדת משמעותית, ועלולה להגיע לכלל איבוד שליטה ברכב – בעיקר בזמן בלימה.

6. המכונית עלולה לצאת מאיזון בזמן בלימה, ובעיקר בלימת חירום, ולהסתבסב או לסטות מנתיבה – מה שעלול להיגמר באסון.

7. ניקוז המים בכביש רטוב נפגע בצמיג בו חסר אוויר, והמכונית עלולה להיכנס למצב "ציפה", בו אין לנהג שליטה על ההיגוי כלל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רונן, תחסוך קצת לעמוס השרת ותביא ישר את הלינק לאתר מסלולים משם ציטטת את הכתוב. :wink:

יערי - אם לא יצא לך לקרוא עדין, אז - איך לכוון ללץ אוויר בגלגלים לשיפור ביצועים.

בגדול יש כאן ענין של איזון ופשרה בין המשתנים. אתה לא רוצה צמיג עם לחץ נמוך מדי מצד אחד ומצד שני לא גבוה מדי.

יש "טווח יעיל" למטרות שציינת.

אם לא תקבל תשובה נרחבת יותר בינתיים אנסה למצוא איזשהו מאמר בנושא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי לא (קיבל תשובה). אם ללכת לפי חוקי ג'פרדי, אז השאלה לתשובה שכתבת היא - מה המשמעות ללחץ אוויר נמוך מדי בצמיגים.

בעוד שפותה"ש מתייחס לדעתי לאותו "טווח יעיל" שהתייחסתי אליו ובו מצד אחד ניתן "לכייל" את הצמיג לנוחות (לחץ נמוך יותר) מבלי לפגוע יותר מדי בנקודות שעלו בתשובתך לבין ביצועים ו/או צריכת דלק עדיפים (לחץ גבוה יותר), ושואל על התאוריה מאחורי הדברים.

עריכה אחרונה על ידי Tom_22
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רונן תודה לך על התשובה המפורט, אבל אתה בעיקר ענית על "למה לא טוב לנסוע עם לחץ אוויר נמוך בצמיגים" במקום על השאלה שהיא "מה היתרונות של לחץ אוויר נמוך, ומה של לחץ אוויר גבוה"

שזה מתקשר באופן ישיר לטווח היעיל שטום מדבר עליו, אכן תום למדתי הרבה מהשרשור ההוא על מילוי אוויר נוסף לנהיגה ספורטיבית והבנתי מדוע עדיף להוסיף מעט יותר אוויר ממה שהיצרן ממליץ מאשר מדוע עדיף להוריד 5 מהמלצת היצרן.

שוב תודה :D

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא בקיא מספיק כדי להרחיב בנושא בצורה מפורטת ופשוטה לאדם ההדיוט (לא אדיוט!), אבל, נתקלתי לדוגמה במחקר הזה מ-2006: http://onlinepubs.trb.org/onlinepubs/sr/sr286.pdf

לא, לא קראתי את כולו, אבל בחלק הסיכום שלו מצויין לדוגמה ש:

- בלחצי צמיגים אופייניים בין 24-36psi, כל ירידה של 1psi שוות ערך לעליה בהתנגדות לגלגול של כ-1.4%.

- בלחצים שמתחת ל-24psi העליה בהתנגדות משמעותית יותר עם המשך הירידה בלחץ האוויר.

- באופן טיפוסי, המשמעות של הורדת ההתנגדות לגלגול ב-10% שוות ערך לחסכון בדלק של בין 1% ל-2% בלבד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבחור שואל אם המטרה לקבל אחיזה מהכביש אז צריך להוריד אוויר מהצמיגים ויהיה יותר שטח מגע בין הצמיג לכביש

והתשובה היא שהוא לא ישפר אחיזה בכביש תסתכל בתמונה האמצעית.

אלה אם נוסעים בשטח רצוי להוריד אוויר כדי לשפר אחיזה.

NipuchDegem.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה יפה שאתה מדבר בשמו של פותה"ש כשהוא בעצמו ענה לך ואמר שהכיוון הוא יותר לגבי לחץ נמוך שאינו נמוך מדי (כמו שאתה מציג זאת), אלא עומד במגבלות שמיוצגות ע"י היצרן. וזאת לעומת לחץ אוויר גבוהה יותר, בין אם מצויין ע"י היצרן, או לאו (אבל במגבלות של הצמיג).

משום מה זכור לי דיון דומה שגם שם השתתפת בו והתעקשת על הענין הזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השאלה נשאלת באופן תיאורטי לחלוטין.

אם מטרתי לקבל צריכת דלק טובה זה אומר שככל שיהיה יותר לחץ אוויר בצמיג, תהיה פחות אחיזה מאחר ויהיה פחות חיכוך וכך בעצם פחות התנגדות של הצמיג עם הכביש.

אם מטרתי לקבל יותר אחיזה אני אוריד את לחץ האוויר ובעצם יהיה יותר שטח מגע לצמיג עם הכביש אך יצרוך יותר דלק מאחר ורמת ההתנגדות של הצמיג עם הכביש תהיה גבוהה הרבה יותר.

עכשיו השאלה היא איך זה משפיעה מבחינת ביצועים?

לדוגמא: אם אני ממלא לחץ אוויר גבוהה, אז יש לרכב פחות התנגדות מהכביש ובאופן תיאורטי יותר קל לו לסובב את הצמיג ולהאיץ הלאה, אז ביצועי הרכב יהיו טובים יותר אך האחיזה תהיה נמוכה יותר, זה נכון?

ואם אמלא לחץ אוויר נמוך יותר בצמיגים אז אקבל יותר אחיזה , אבל תהיה לרכב יותר התנגדות ויהיה לו קשה יותר להאיץ, זה נכון?

אז ללחץ אוויר נמוך יש יתרון ברכבים בעלי הספק מומנט וכ"ס גבוהים מאחר והצמיג כנראה לא יפרפר עם לחץ אוויר נמוך ויוכל להאיץ מהר יותר.

*אני לא הולך לשחק עם לחץ האוויר בצמיגים ואשאר עם המלצת היצרן, אני מעוניין לדעת איך באופן תיאורטי כל העניין הזה עובד.

מה נכון, מה לא נכון ואיך זה באמת משפיע על הביצועים?

את זה אני שואל כי אפשר ברכב שלי למלא מס' קומבינציות של לחצי אוויר שמומלצים מהיצרן שאחד מהם נקרא "ECO" אחד "COMFORT" וכו וכו'

תודה על התשובות,

יערי

הבחור שאל אם מורידים לחץ אוויר בצמיגים אז יש יותר אחיזה?

עריכה אחרונה על ידי רונן שחפ
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן בשמחה, מצאתי את ספר הרכב באינטרנט לכן אין צורך שאלך לצלם, אלו המצבים שדיברתי עליהם "Comfort" ו "Eco"

543ef2127ba30.jpg

אני מצרף גם את התמונה כלינק כדי שיתאפשר לראות אותה בבירור: לינק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חשבתי שאתה מדבר על האלרו. לפי מידת הצמיגים ונפחי המנוע אני מבין שממש לא :lol:

מה זה? אחת מהאחיות C1/107/Aygo?!

הייתי מצפה לראות שהלחץ בעומס מלא יהיה הכי גבוה, אבל אולי זה גם "לחץ נוחות".

טוב זה ברור לך שעכשיו אתה צריך לעשות ניסוי של שבוע/יים נסיעות בלחץ נוחות ושבוע/יים בלחץ אקו, למדוד הבדלים בצריכת הדלק ולשוב לדווח לפורום, נכון? :wink:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3478 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...