Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

סיכום 14 אלף ק"מ עם פיאט 500 POP ידנית – הטוב, הרע והזעירה

נהג מתחיל
שימו לב! השרשור הזה בן 3606 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אז הנה הגענו ל-14 אלף ק"מ עם הפיאט 500 – מבחוץ לבנה כשלג, מבפנים לבנה עם ריפודים אדומים (שילוב שמתאים ל"משחקי הכס"), יפה כקומקום רטרו מעוצב, איטית כמו סבתא שקמה להביא לך אוכל כשאתה מורעב וחסכונית כמו אישה פולניה שקיבלה כסף לבזבוזים רק על דברים משמחים.

סיכום התקופה שלי עם הפיאט הוא סובייקטיבי ופחות מתמקד בנתונים יבשים. השאלה שאני מסתובב איתה היא "האם ההחלטה לרכוש דווקא את הרכב הזה היתה נכונה?", והתשובה מורכבת. השיקול המרכזי לרכישה היה תקציבי. באותה תקופה חייתי עם סיטרואן C5 2003 שעמדה יומיים לפני טסט, תיקונים יקרים וביטוחים וידעתי שאני צריך להשכיב עליה כמה אלפים טובים שתזרימית לא היו לי אז.

הרכב עלה כשמונים אלף ש"ח על הכביש (100% מימון, כ-1100 ש"ח לחודש), ביטוחים מוסיפים כ-380 ש"ח לחודש ומיכל הדלק מכיל 35 ליטר אוקטן 95. אני מתדלק אחרי בערך 450-550 ק"מ בכפוף לאופי הנסועה עבור המיכל שמולא.

את הרכב קיבלתי בראשית נובמבר אך בקושי נסעתי איתו בחודש הראשון עקב מחלה, כך יוצא שאני עושה בערך 2300 ק"מ בחודש, שני שליש בין עירוני ושליש עירוני לערך.

כלכלית? נראה לי שזה win אמיתי. בוודאי שיש רכבים זולים יותר לרכישה, אבל מי שהיה שותף לתהליך הרכישה יודע שבכל האמור לעניין הרכבים שלי, השיקול הכלכלי הוא לא היחידי (גם בתקופות תזרימיות לא פשוטות. יש כל מיני סוגי ויתורים).

מעבר לזה, בואו נדבר על חוויית הבעלות והשימוש היומיומי. אין ספק שכיף גדול לפגוש בבוקר את הרכב הזה, במיוחד אחרי שטיפה. נכון שצבע לבן עושה חסד עם הלכלוך הישראלי, אבל עדיין – הפיאט 500 היא יצירה עיצובית שצריכה להיות מבריקה ונוצצת כדי באמת לתת את הוואו. תא הנוסעים וסביבת הנהג הם מקום שכיף להיות בו; עיצוב הפנים של הפיאט הוא גאוני בעיני מהבחינה הויזואלית ומבחינה ארגונומית: הרכב מרגיש מרווח בהרבה מגודלו, הוא נוח יחסית לנהג ולנוסע שלצידו (וגם לילדה שבמושב הבטיחות מאחורה).

מערכת הסאונד סבירה בהחלט, במיוחד בג'אז, ווקאלי ובכלל במיד ריינג'. חסרונות מורגשים: רמת התפוקה של הרדיו גבוהה בהרבה מאשר מהדיסק וזו בעיה במעבר בין מקורות, והחסרון במקור USB הוא ממשי ופוגם בהנאה מהשימוש ברכב למי שנוסע ארוכות ואוהב לגוון את המוזיקה שהוא שומע. התקנת מודול USB עולה כ-900 ש"ח והיא אינה על הפרק בשלב זה מכיוון שאני לא מתכוון להשקיע בשדרוג הרכב (לא ג'אנטים, לא סופית אגזוז, לא צביעה ססגונית וכדומה).

שני ספיקות היו לי ברכישת הרכב, ובשניהם התפשרתי - נוחות וביטחון. כיום אני מרגיש שנוחות הרכב טובה יותר ממה שחששתי, למרות שנסיעות ארוכות מצריכות עצירת התרעננות כל שעה וחצי. הבעיה היא פחות המושבים ויותר גלגל ההגה בעל החתך האובלי והטקסטורה המחוספסת שהופכת ללא נעימה אחרי כשעה. נסיעות מנהלה של כשעה הן בסדר למרות שאתה שמח להגיע ליעדך ולהינפש, מה שלא קרה ב-C5.

מבחינת אמינות, אין מה לדווח כצפוי מרכב בגיל כזה. אחרי 10 אלפים ק"מ החלפתי שמן ופילטרים במוסך מורשה בעלות סבירה ביותר.

לעניין תחושת הביטחון, למעשה ה- gripe היחידי הרציני שיש לי עם הרכב. ובכן, 7 כריות אוויר, בקרות מכאן ועד לשם וכל זה הכל בסדר, אבל הרכב כל כך קטן ומרגיש כאילו אני נוהג בצנצנת של דג זהב. אני מרגיש לא בטוח והשילוב עם החולשה המטרפת של המנוע גורמת לי להרגיש כמטרה נייחת ולהתגעגע לסיטרואן או למעשה לכל רכב פול סייז סדאן שנהגתי בו. כל עוד אתה לא מועך את הדוושה (ומתחיל לשרוף דלק יקר) אתה נידון לשיוט איטי בדרכים בין עירוניות ולנהיגה ריאקטיבית לחלוטין ופסיבית.

תוסיפו לזה את העובדה שהראש של הקטנטנה אשכרה יושב על החלון האחורי ותקבלו את המסקנה שלי מהאוטו: זה רכב שמהווה רכישה מעניינת ומהנה, חסכוני במידה רבה אבל שאשמח כשיתאפשר לי למכור ולחזור לסגמנט "רכב מנהלים" בו אני מרגיש יותר בבית.

אני בטוח ששכחתי כמה דברים אז תרגישו חופשי להעיר ולשאול, אם אזכר אוסיף בהמשך, פשוט אמרתי שאם לא אכתוב עכשיו אזכר רק לקראת 30 אלף ק"מ...

“.You will never reach your destination if you stop and throw stones at every dog that barks"

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זו 500 עם מנוע ה-1.2? אם כן, מה שאני אוהב באופי של המנוע, לבד מהיותו גמיש ונעים מאד לשימוש עירוני בשל תפוקת מומנט נדיבה בסל"ד נמוך, הוא שיש לו שני מצבים: אם אתה לא דוחק בו, הוא חסכוני מאד ואם אתה דוחק בו אתה כן מקבל תזוזה נמרצת בתמורה לדלק שאתה שורף - במיוחד על המשקל של ה-500 - וגם אז השד לא נורא (אפשר לבחור להתנהל באופן נמרץ כל הזמן ולקבל ביצועים אטמוספריים מהטובים בקטגוריה בתמורה לצריכת דלק סבירה, או לבחור לקבל צריכת דלק מהטובות בקטגוריה בתמורה להתנהלות סבירה).

עריכה אחרונה על ידי Fkl0ster
:idea:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמע, יצא לי רק פעם אחת לנסוע על C5, וקשה אחרי זה לנסוע על רוב הרכבים, אז בוודאי ה-500, אחרי שנסעת קבוע ב-C5, תרגיש לך פחות נוחה משמעותית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עיצוב הפנים של הפיאט הוא גאוני בעיני מהבחינה הויזואלית ומבחינה ארגונומית

(ההדגשה אינה במקור).

נראה לי התבלבלת קצת עם האלפא...? :wink:

קודם כל - אהבתי את הכתיבה שלך (טוב, זה לא חדש שאתה כותב טוב).

ה"בעייה" היא ירידה מרכב גדול ולפעמים גם חזק (C5, 156ׂׂ) לרכב קטן, נחמד ומעוצב ככל שיהיה - אבל - חסר הכח וחסרה תחושת הבטיחות שפלטפורמה יותר גדולה יכולה לתת (אפילו באופן מדומה). לדברים האלה מתרגלים במידה שמרגישים בחסרונם מהר מאוד.

בכל אופן - אני מבין שבתור נסיון - זה היה (ועודו) נסיון מעניין.

הלא כן ?

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זו 500 עם מנוע ה-1.2? אם כן, מה שאני אוהב באופי של המנוע, לבד מהיותו גמיש ונעים מאד לשימוש עירוני בשל תפוקת מומנט נדיבה בסל"ד נמוך, הוא שיש לו שני מצבים: אם אתה לא דוחק בו, הוא חסכוני מאד ואם אתה דוחק בו אתה כן מקבל תזוזה נמרצת בתמורה לדלק שאתה שורף - במיוחד על המשקל של ה-500 - וגם אז השד לא נורא (אפשר לבחור להתנהל באופן נמרץ כל הזמן ולקבל בתמורה את ביצועים אטמוספריים מהטובים בקטגוריה לצד צריכת דלק סבירה או לבחור לקבל צריכת דלק מהטובות בקטגוריה בתמורה להתנהלות סבירה).

נכון, אבל אני נדרש יותר מדי לעבור למצב לחיצה, ואז המלאך על כתפי הימנית מציק לי שאני שורף דלק "ואז מה עשינו ברכישת הפיאט"...

ארקו, נכון מאד.

חולגי, אני מאד אוהב את העיצוב של הפיאט הקטנה, שאפו למעצבים האיטלקים. ובאמת אני לא מתרגל לתחושת חוסר הכח וחוסר הבטיחות\תחושת הביטחון. חוסר הכח מפריע לי ביום יום (בסופי שבוע אני עם כח בשפע) ומשנה את הנהיגה שלי בצורה שלא נעימה לי.

גודלו הזערורי של הרכב מפריע לי מבחינה בטיחותית ואני מקווה שזה ישאר ברמת התיאוריה והדיון ולא יהפוך למשהו מוחשי חו"ח, זה בהחלט משהו שלא מתרגלים אליו.

“.You will never reach your destination if you stop and throw stones at every dog that barks"

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

"הראש של הקטנטנה" ? לא מאמין שיש לך ילדים ואתה קנית רכב כזה..

נכון שלפעמים חושבים מהלב ולא מהראש אבל זה רכב לא מתאים בעליל ליותר מזוג..

בשמונים אלף שח יכולת לקנות רכב טרי יחסית אם כי לא חדש ,שהיה מתאים הרבה יותר לצרכים שלך ,אבל אתה בטח יודע את זה ,פשוט הפתיע אותי הקטע של הילדה.

...Our necessities are few but our wants are endless

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נכון, אבל אני נדרש יותר מדי לעבור למצב לחיצה, ואז המלאך על כתפי הימנית מציק לי שאני שורף דלק "ואז מה עשינו ברכישת הפיאט"...

להיפך, אתה יכול ללחוץ מבלי לחשוש :) אם תלחץ אותו ותדחק בו אתה עדיין תקבל צריכת דלק טובה למדי - בוודאי ראויה להיקרא מצוינת ביחס לביצועים שאתה מקבל. אהרונוביץ' מצא שהפנדה, ששוקלת טון(!) - כלומר 150 ק"ג יותר מה-500 - חסכונית פחות מהמיי - שהיא בעצמה החסכונית בקטגוריה - ב-14% תחת מבחן מאומץ והיא בכל זאת מצליחה לצאת מהמקום באופן נחוש ממנה למרות יתרון המשקל (150 ק"ג) של הגרמנייה. בקיצור, ככה בדיוק בונים מנוע המותאם לרכב קטן המבלה בעיר. שיתבוננו הקוריאנים וילמדו..

עריכה אחרונה על ידי Fkl0ster
:idea:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלום, כשטנדר נכנס ברכב שלך מאחורה אתה מעדיף שיהיה לו מטראג' שיתקפל לפני שהוא מגיע לכסא האחורי, לא?

ברור שאין לזה סוף אבל יש מינימום הכרחי של שטח ספיגת אנרגיה, שלפיאט פשוט אין.

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא כשיצא לי לנהוג סופ"ש על אלטו ידנית (ירחם השם) הרגשתי צעיר יותר ב20 שנה.

משהו בגודל הזערורי עם שילוב התיבה הידנית עושה את הכל הרבה יותר נמרץ, זריז ועירני.

ב5008 אני מרגיש כמו נהג אוטובוס מנומנם לפעמים.

עז יפנית בסלעים

yahav.biz | mineralz.co.il

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלי, הרכב כיפי מאד. הוא מושך מבטים ושיחות מגברים, נשים ובעלי חיים כאחד. אין ספק שהוא מיוחד ומשובב נפש.

כאמור, "נמרץ" זה עניין של השקפה, ואני מעדיף לשייט עם הפיאט כמה שניתן ולא לתת בגז; ההבדל בינה לבין האלפא הוא גדול מדי מכדי שאתענג על פתיחות עם הפיאט :-D

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מבין שאתה וזוגתך גמישים מספיק בשביל להניח את הקטנה במושב בטיחות מאחור..

האם נכנסת עגלת תינוק בתא מטען או שהגזמתי?

איך תפעול ההילוכים ברכב,האם הוא נוח בהתייחס למיקום הידית?

לסיכום,נהניתי לקרוא, ללא ספק אחד הרכבים שיותר כיף לראות על הכביש לידך בזמן נהיגה, ניסיתי לשכנע את אחותי לרכוש אך בסוף היא הלכה על האיבו.

תמשיך להינות ותודה על הסקירה.

סעו בצד ימין!!

306XT,307XS,Mito155 HP בעבר

,Giulietta QV. היום

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מבין שאתה וזוגתך גמישים מספיק בשביל להניח את הקטנה במושב בטיחות מאחור..****טוב שהזכרת לי. הדלתות גדולות מאד ונפתחות כמעט 90 מעלות, מה שמעניק לי אפשרות לחגור את הקטנה בנוחות, למרות היקפי המשמעותי והיות הרכב במרכב קופה.

האם נכנסת עגלת תינוק בתא מטען או שהגזמתי?****נכנסה מקלארן Volo, שידועה בתור קומפקטית ביותר. לא ניסיתי אחרות, קשה לי להאמין שתכנסנה בקלות, אם בכלל.

איך תפעול ההילוכים ברכב,האם הוא נוח בהתייחס למיקום הידית?****מיקום ידית ההילוכים מושלם. את מוט ההילוכים הייתי לוקח הביתה למיטה מרוב שהוא מושלם, יפה וחמודי. רציני.

לסיכום,נהניתי לקרוא, ללא ספק אחד הרכבים שיותר כיף לראות על הכביש לידך בזמן נהיגה, ניסיתי לשכנע את אחותי לרכוש אך בסוף היא הלכה על האיבו.

תמשיך להינות ותודה על הסקירה.

תודה רבה, בכיף.

עוד לעניין נוחות הגישה לתוך הרכב - יש לי שכן מבוגר שלצערינו סובל מפרקינסון ושיוצא לי להסיע אותו די הרבה. זהו אחד מהרכבים היחידים שהוא יכול להכנס ולצאת לבד ובצורה מכובדת. לשלילה יש לציין את היעדר ידית האחיזה העליונה. הישיבה היא יחסית גבוהה, ובצירוף הדלתות הגדולות קל להכנס ולצאת.

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לשלילה יש לציין את היעדר ידית האחיזה העליונה. /QUOTE]

קטע מוזר היעדר ידיות אחיזה בפיאט/אלפא, בג׳ולייטה שלי ובמיטו הקודמת נעדרו לחלוטין ידיות אחיזה מהרכב.

לעומת זאת ראיתי שבגולייטה 170 הן קיימות, לאיטלקים פתרונים...

סעו בצד ימין!!

306XT,307XS,Mito155 HP בעבר

,Giulietta QV. היום

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מאוד מתחבר לחשש בעניין הבטיחות. לא חייבים להרחיק עד מנהלים, גם vag קומפקטית או יונדאי סטיישן יספקו תחושה עדיפה משמעותית. גם הרכב של חן. אולי ההורים שלי יסכימו סוף סוף למכור את בוולבו 75 שלהם אם אני אגיד שזה לחבר...

בכל מקרה, שלא נדע :-)

מחפש קבריו לא יקרה שתנייד 2+2.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3606 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...