Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

קריירה במדעי המחשב, מה עם העתיד?

yaniv572
שימו לב! השרשור הזה בן 3593 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכל חברי הפורום.

אני ראשית אקדים ואומר שתמיד אהבתי את תחום המחשבים.

גם במובן הפיזי ( פירוק והרכבה ) ולאחר שנחשפתי לתכנות בתיכון גם את זה מאוד אהבתי. תמיד אמרתי שזה מה שאני רוצה לעשות.

אז כך עשיתי, והתחלתי ללמוד במכללה למנהל ( שלשמחתי יוצא לי לשלם קרוב מאוד לשכ"ל אוניברסיטאי, לא הייתי משלם 30 אלף ש"ח לשנה לתואר כלשהו ) את התחום.

אני מאוד מתחבר להכל ומחכה בקוצר רוח להתחיל את סמסטר ב' וללמוד משהו חדש יותר.

אך לאחרונה עולות בי תהיות, של מה נעשה בגיל 40?

הרי מדובר הרבה בשנים האחרונות על הפסקת עבודה בגיל יחסית צעיר, דבר שמאוד מטריד אותי כי מבחינת מקצועות אחרים, יש אנשים שבגילאים האלו מגיעים לשיא שלהם.

ברור לי שאני, באופן אישי אם לא תהיה לי עבודה בגיל כזה אני לא אשב בבית ואנסה לעשות הכל כדי להביא משכורת, גם אם זה בעבודה "נחותה" ובתנאים פחות טובים.

השאלה - האם גם אלו שמתקדמים מבחינה לימודית ( תואר שני לדוג' ) נשארים מחוץ למעגל העבודה?

תחום המשפטים לדוגמה הוא תחום שמאוד מעניין אותי, וחשבתי אולי בעתיד אחרי שאני אסיים עם התואר הזה ללמוד גם משפטים ואיכשהו לערב גם בין משפט וגם בין תוכנה, אני לא כ"כ יודע כמה השילוב יכול להיות טוב.

או לימוד מנהל עסקים ובעצם לכוון לניהול?

כמובן שאי אפשר בדיוק לדעת מה צופן העתיד, אך הייתי שמח לקצת ייעוץ מחברי הפורום שעוסקים בתחום, מה דעתם יהיה ומה לעשות כדי לא להיגרר לזה. בעקרון הנושא הטריד את הוריי עוד לפני שהתחלתי ללמוד ובכל זאת בחרתי במקצוע הזה מתוך "אהבה" למקצוע, אך לאחרונה המחשבות עולות גם בראש שלי...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברשותך אני אצטט לך מהגיבוב, שם שאלה זהה עלתה אתמול ועניתי עליה ממש לפני כמה דקות

שטויות, מה שטויות, במיץ.

שים לב מאיפה מגיעים בד"כ אותם מתלוננים, מכל החברות ה"בטוחות", והם בטוחים שהם יישארו רלוונטיים עם הידע שלהם מלפני 15 שנה גם עוד 20 שנה.

התחום לא פשוט, מי שעומד במקום נופל (לא מדובר על טווח של לעמוד במקום יומיים, אבל אם תשאר באותה רמת ידע 3-4 שנים אתה במצב רע ויתחילו לרמוז לך, עוד שנתיים ויפלטו אותך, לא בגלל הגיל אלא בגלל החוסר ידע.

לא מזמן הצוות שאני נמצא בו התכווץ מ-6 ל-3 ועכשיו ל-4, אחד עזב (בגיל 35 כן?) כי קיבל הצעה להעלאת משכורת ב-20% בערך, השני נזרק והתחיל לעבוד במקום אחר תוך שבועיים בערך (גיל 38), השלישי עזב מרצונו למקום אחר בגיל 28.

הוקם צוות נוסף בקבוצה שאני נמצא בה, הביאו ראש צוות, שהביא איתו את כל הצוות שלו, 5 אנשים שהצעיר ביותר ביניהם בן 33, המבוגר ביותר עבר את ה-50.

חשוב בתחום הזה לשמור על קשרים עם קולגות ובעיקר ראשי צוותים וראשי קבוצות, ולשמור על ידע מעודכן.

בקבוצות מסוימות בחברה שבה אני עובד יש ממוצע גילאים של בערך 23-25, אבל באופן כללי בחברה הממוצע הוא מעל ל-33, וזאת חברה של 300 עובדים בערך.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים לגמרי.

אם אתה מצפה שמהתואר ולעבוד 9 שעות ביום זה כל הידע שתצתרך בחברה בטוחה וכו - אז אכן תפלט בגיל 40.

אנשים שלומדים לבד , דואגים להמשיך להיות רלוונטים וכל הזמן מתפתחים - נשארים רלוונטים.

יש לי מפתח שכבר עבר את גיל 60 - המשרה - פיתוח במובייל - תחום חדש מאוד יחסית.

תיהיה טוב (רמז לשבת ללמוד ולסיים את התואר - לא מספיק - אם אתה רוצה לבלוט - תמשיך ללמוד בערב תחומים נוספים , תחפש משרות סטודנט בתכנות בלבד! , תנסה להשתלב בפרוייקטי קוד פתוח או ליצור כאלו משלך) ותבלוט מעל התחרות - אחרת אין לך סיכוי כבר בסוף התואר לקבל משהו נורמאלי.

תשאר רלוונטי תמיד (כל פעם תדגום את המצב סביבך ותמשיך ללמוד טכנולוגיות חדשות - וליישם אותם - ידע תיאורטי לא שווה כלום).

וכמו שנאמר מעלי - תשמור על קשרים - חשוב מאוד!

ליביו

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני ממש מקווה שזה גם משהו שישתנה בעתיד, עם התפתחותה של מודעות מסויימת לנושא.

אני יודע שהיום רוב החברים שלי, שנמצאים בדרגים ניהולים זוטריים כלשהם, רחוקים מלפסול אנשים בגלל גילם לתפקידים שונים.

מקווה שככה זה גם ימשיך.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה לחבר'ה שעובדים בתחום התוכנה, האם אצלכם במקום העבודה עושים הבדלה של יוצאי מכללה לאוניברסיטה?,

אני מאמין שמדמ"ח זה תחום יותר ברמה אישית לבין רמת דיפלומה

(עד כמה הבן אדם משקיע והידע שלו בשפות רחב יותר -התפתחות מעבר למסגרת הלימודים) אני טועה? מה קורה בפועל? האם לוקחים אצלכם אנשים ללא ניסיון? (משרת ג'וניור\סטודנט).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה לחבר'ה שעובדים בתחום התוכנה, האם אצלכם במקום העבודה עושים הבדלה של יוצאי מכללה לאוניברסיטה?,

(עד כמה הבן אדם משקיע והידע שלו בשפות רחב יותר -התפתחות מעבר למסגרת הלימודים) אני טועה? מה קורה בפועל? האם לוקחים אצלכם אנשים ללא ניסיון? (משרת ג'וניור\סטודנט).

אם יש ניסיון רלוונטי - קיומו של התואר לא חשוב.

קיימות כמובן חברות גדולות ו/או ממשלתיות שמשתמשות בתואר בתור מסננת, אבל הן לא הרוב.

כמו שכתבו פה אלפי פעמים בפורום, הקושי זה להשיג את העבודה הראשונה (ומכאן חשיבות השמירה על הקשרים).

- - - - - - -

בנוגע לשטויות שכותבים בתקשורת על גיל - אפנה את המצקצקים למה שכתב ליביור.

כמו שמכונאי רכב צריך להישאר רלוונטי עם המכוניות החדשות והטכנולוגיות החדשות שתחובות בהן,

כך גם המתכנת.

או, כן, כמעט שכחתי - אפילו אחיות בבתי חולים צריכות כל העת להתעדכן ויש להן אפילו מבחנים

אם הן רוצות לעבוד כאחמש"יות או להתקדם לתפקיד של מנהלות מחלקה / סגניות.

להבדיל ממקצוע התכנות, אחות לא מעודכנת תישאר עם עבודה (כי זה מקצוע חיוני שתמיד חסר בו כוח אדם)

אבל השכר ידשדש והיא לא תורשה לבצע פעולות מסוימות. כן, כן. אמיתי לגמרי.

למה שאצל מתכנתים זה יהיה אחרת?!?

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הייטק זה הרבה מאוד מעבר למתכנתים וראשי צוותים שלהם.

יש המון תפקידים שלא כוללים תכנות או כוללים קצת תכנות.

מנסיון שיש לי, מי שבאזור גיל 35 בד״כ לא כותב קוד, אלא מאפיין, מעצב, מומחה עומסים ואוטומציה, יועץ מומחה, ארכיטקט, מקיים poc עם חברות אחרות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Nuker, יש סיכוי למצוא עבודה ללא ניסיון. לרוב זה יהיה בסטארטאפים ממש קטנים, או במשרות פחות נחשקות בחברות גדולות. לצורך העניין, מכיר כמה אנשים שהחלו את דרכם כבודקים או אנשי אוטומציה לאחר התואר.

במקום העבודה שלי ובהרבה מקומות אחרים שאני מכיר כבר לא ממש עושים הפרדה בין התארים, כל עוד אתה מחפש משרת מתכנת סטנדטרית פחות או יותר. מניח, לדוגמא, שלצוות האלגוריתמיקה של גוגל לא יקחו אף אחד מאיתנו והדרישות שם יהיו מאוד שונות, כמו תואר שני או כל דבר רלוונטי אחר.

חייב להגיד שאני בתור מי שסינן קורות חיים וגם ראיין לא מעט, כן הסתכלתי על מקום הלימודים של הבן אדם. ישנן מכללות שאני יודע שנותנות בסיס טוב (כמו תל אביב יפו), אבל לא כולם כאלו. מנגד, גם קצת ירדתי מזה אחרי שראיינתי בוגר טכניון, שלא הצליח לכתוב פונקציה רקורסיבית פשוטה במהלך ראיון העבודה.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי מחשבה להתחכם השאלה עד כמה זה יעבוד אם בכלל,

אם ניסתכל בגדול כמו כל בוגר תואר אדם שסיים ויוצא לשוק העבודה הוא מצד אחד רכש ידע ומצד שני הוא לא יודע את העבודה בתכלס.

ישנם קורסים רציניים בשוק של .נט (#C) וג'אווה שהם דיי היקפיים ותובעניים אני בספק שבמוסד לימודים מגיעים לרמה כזאת של ידע באחת מהשפות הללו, קורסים אלה עוברים מגוון של אנשים מדופלמים שרוצים להתפתח או אנשים בעלי פוטנציאל לסיים.

אז במקום ללכת לפי התבנית אני חושב על זה כסוג של back door.

ללמוד לתכנת ברמה מסויימת, להכנס לעבודה בתחום,להשלים לתואר כדי למקסם הכנסה (מתכנתים בלי תואר מקבלים קצת פחות -לא בהכרח).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא יעבוד בכלל.

שפה זה לגמרי כלי. לדעת לתכנת זה מושג יותר גדול. לא שב תואר ראשון מלמדים אותך לתכנת פר אקסלנס, אבל בקורסים האלו בהחלט מלמדים אותך רק שפה.

בוגר קורס לא היה מזומן אצלי אפילו לראיון אם אין לו ניסיון מהותי ומאוד רלוונטי, ומניסיוני 99% מהם לא יודעים כלום. אני לא מאשר כמעט לזמן כאלו יוצר אם אין להם רקע וניסיון סופר רלוונטיים.

בקשר לבוגרים טריים - במקרה הזה כן קצת משנה המקום לימודים אבל חשוב מאוד גם מה ניסית לעשות במהלך התואר. פרוייקטים מעניינים, קצת קוד פתוח - כל מה שיגרום לך להיראות מעבר למשהו שבא לחמם את הכיסא ולהוציא ציונים.

אם יש ניסיון רלוונטי - המוסד כבר פחות משנה. הבעיה הוא להשיג את הניסיון הרלוונטי האיכותי הזה.

העבודה הראשונה תהיה הכי קשה לקבל. (ואני ממליץ מאוד נגד מסלולים עוקפים כמו בדיקות ותמיכה אם אתה מכוון לתכנות.)

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

או נסיון או תואר רלוונטי (תואר רלוונטי - הנדסת תוכנה, מדמ"ח, יוצאי יחידות טכנולוגיות).

המעסיקים מעדיפים נסיון, ואם לא נסיון אז יש מדרג לגבי התארים (חלק יעדיפו יוצאי יחידות טכנולוגיות, חלק יעדיפו מהנדס תוכנה מאוני' מסוימת וכו').

בתחתית שרשרת המזון הזו בד"כ תמצא את חסרי הנסיון וחסרי התואר / הכשרה, מעליהם תמצא את יוצאי הקורסים לתכנות של ג'ון ברייס / סלע וכו'.

זה לא אומר שמישהו חסר נסיון ללא תואר לא ימצא עבודה, אלא שהם יזומנו אחרונים לראיונות, ונקודת הפתיחה שלהם תהיה נמוכה יותר, בראיון הם יצטרכו ממש להרשים.

אצלנו לקחו משרות ג'וניור, ועדיין לוקחים כל הזמן, משרות סטודנטים לא קיימות אצלנו.

אני מסכים לחלוטין עם מה שכתב ליביו, אין כאן קיצורי דרך, ותכנות זה הרבה יותר מאשר סך השפות שאתה יודע.

סתם לצורך העניין אני אגלה לך שעקרונית קורס תכנות בצבא מורכב מ-5% אסמבלי, 15% "C+-" (אובייקטים וספריות של C++ בשימוש כתכנות פרוצדורלי), 65% C#, עוד 5% SQL, ועוד 10% Java.

אבל מה הם אומרים לך? תוכניתן יודע לתכנת, תן לו השנה הזאת C#, שנה הבאה Java, שנה לאחר מכן PLSQL ושנה אחרי כן Python, ללמוד את השפה זה תחביר, תוכניתן טוב ילמד 60%-70% מהשפה תוך שבוע, 85% מהשפה תוך חודשיים, ותוך חצי שנה הוא מכיר מעל 90% מהשפה.

אצלנו קצת יותר מקובל ההסבות האלה, אבל הן באות בדרגים יותר גבוהים, ראש צוות QA שהופך לתוכניתן (אחרי שלמד תואר מדמ"ח במקביל לעבודה כן?), העניין הוא שהוא היה ראש צוות QA במשך 3-4 שנים, ובודק QA במשך 3-4 שנים לפני כן.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא יעבוד בכלל.

שפה זה לגמרי כלי. לדעת לתכנת זה מושג יותר גדול. לא שב תואר ראשון מלמדים אותך לתכנת פר אקסלנס, אבל בקורסים האלו בהחלט מלמדים אותך רק שפה.

כאן בא עוד היבט, הרי בהרבה חברות יושבים גם אנשים ללא תואר,

בקורסים האלו יש מקומות שהגדילו לעשות ו"מבטיחים" עבודה בסיום הקורס.

בחברה אחת מנפנפים אותך בהחזר של אלפים בודדים ובאחרת מחזירים את מלוא הסכום ששילמת. איפה הקאץ'?

*ידוע לי שהרבה זה ניסיון בלמכור מוצר

סתם לצורך העניין אני אגלה לך שעקרונית קורס תכנות בצבא מורכב מ-5% אסמבלי, 15% "C+-" (אובייקטים וספריות של C++ בשימוש כתכנות פרוצדורלי), 65% C#, עוד 5% SQL, ועוד 10% Java.

אבל מה הם אומרים לך? תוכניתן יודע לתכנת, תן לו השנה הזאת C#, שנה הבאה Java, שנה לאחר מכן PLSQL ושנה אחרי כן Python, ללמוד את השפה זה תחביר, תוכניתן טוב ילמד 60%-70% מהשפה תוך שבוע, 85% מהשפה תוך חודשיים, ותוך חצי שנה הוא מכיר מעל 90% מהשפה.

למיטב הבנתי ברגע שאתה יודע שפה אחת טוב המעבר הוא דיי חלק.

ואני לא רואה בזה קיצור דרך כי שלב התואר עדיין רלוונטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה קיצור דרך כי כרטיס הכניסה שלך (אלא אם כן אתה באמת תוכניתן פנומנלי) הוא התואר ולא הקורס הזה.

כמו שכתב כבר ליביו, השפה היא כלי, מה שאתה צריך ללמוד זה את עקרונות התכנות, תכנות נכון, הנדסת תוכנה (במנותק משפה), תכנות מונחה עצמים (שוב במנותק משפה).

בכל מקרה יהיה צורך בלימוד שפה כלשהי כדי ליישם את העקרונות שכתבתי למעלה, אבל זה תפקידם, אתה צריך לכוון ללמוד תכנות ולא שפת תכנות, זה הבדל עמוק מאוד שרק נראה סמנטי.

תשאל באיזה חברות הם מבטיחים לך עבודה ובאיזה שכר ובאיזה תפקידים וכמה זמן החוזה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהרבה חברות יושבים אנשים בלי תואר.

הם מתחלקים ברובם לאחת משלושת הקבוצות הבאות:

1. עילויים בתחום שעוסקים בזה בתור תחביב עוד מהזמן שרצת החוצה לשחק כדורגל עם הילדים ביסודי.

2. יוצאי יחידות טכנולוגיות

3. בוגרי קורסים במשרות ה״הבטחנו משרה - והפעם יצא לנו לקיים - אז בבקשה משרת פיתוח פח ב1/3 שכר מבוגר אוניברסיטה״

כמו כל דבר יש יוצאי דופן... אבל זה הרוב.

כמו שאמרתי לך ולא רק אני - אין קיצורי דרך כ״כ ובקורסים האלו מלמדים שפה , לא לתכנת לעומק. וגם השוק לא מתייחס לזה ככאלו.

וגם אם תלמד הכי טוב ותדע פיקס גם לתכנת - בקושי יזמנו אותך לראיונות.

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...