Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מצולם: החלפת גומיות (כריות) מוט מייצב קדמי - טויוטה יאריס T Sport 2006

איתמר
שימו לב! השרשור הזה בן 3351 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם.

לא מזמן ובעת עבודה שגרתית על הרכב שמתי לב שהכריות היושבות על הבורג המחבר בין המשולש למוט המייצב כבר עשו את שלהן.

תפקיד המוט המייצב (נקרא גם Stabilizer או Anti-roll bar) הוא להעביר משקל ולחזק את האחיזה כאשר הרכב נמצא בפנייה או כאשר גלגל אחד נתקל במהמורה, או אז צד אחד של הרכב רוכן תחת העומס ואילו הצד השני שואף לעלות למעלה. המוט המייצב הוא מוט מתכת עבה וגמיש אשר מצמיד את הגלגל שאינו נוטל בעומס אל הקרקע ומסייע בשמירה על היציבות הכיוונית עד תום הפנייה.

להמחשה: נניח שאתם בעיקול חד שמאלה. נכנסתם לעיקול מהר והגלגל הקדמי ימני נמצא תחת עומס רב, רוב המשקל נופל עליו -> הקפיץ מתכווץ -> הבולם נסגר -> מהלך המתלה מתקצר. באותו הזמן הגלגל השמאלי מתנהג בדיוק להפך, המתלה נפתח, הקפיץ מתארך והאחיזה פוחתת.

זה בדיוק המקום בו המוט המייצב בא לידי ביטוי. העומס המופעל על הגלגל הימני מועבר דרך המוט המייצב למתלה השמאלי ומכריח את הגלגל השמאלי להישאר דבוק לקרקע. בנוסף המוט מפחית את המשקל שמגיע לצמיג הימני ושואף לאזן את העומס בין שני הגלגלים בצורה שווה. זה מה תורם להפחתת תת היגוי ורכינת המרכב. זו התיאורייה ב 60 שניות, מי שמעוניין להרחיב יש לא מעט סרטונים ב Youtube.

מצרכים דרושים:

8 כריות חדשות

2 מוטות מקשרים חדשים

4 אומי ניילוק חדשים

סט ראצ'ט

סט מפתחות פתוחים (10 ו 12)

ג'ק וחמורים

יום יפה בלי גשם

כאן ניתן לראות סכמה של הגשר התחתון עם המוט המייצב. באדום אלה המרכיבים של מוט הקישור המקשר בין המשולש למוט המייצב, בירוק בושינג "D" שלבסוף לא הוחלף עקב חוסר גישה. כמובן שהכל X2:

attachment.php?attachmentid=363385&stc=1&d=1385998225

8 כריות חדשות ו 2 בושינגים D שכאמור לא הותקנו בסוף:

attachment.php?attachmentid=363386&stc=1&d=1385998225

2 ברגים ("המוט המקשר") ו 4 אומי ניילוק. המיוחד באומים הללו שהם כוללים סוג של ניילון / פלסטיק אשר מהווים נעילה לאום והוא לא יכול להיפתח בזמן נסיעה.

attachment.php?attachmentid=363387&stc=1&d=1385998353

תקריב אום ניילוק:

attachment.php?attachmentid=363388&stc=1&d=1385998503

מצב הכריות לפני:

attachment.php?attachmentid=363389&stc=1&d=1385998567

ולאחר הפירוק:

attachment.php?attachmentid=363390&stc=1&d=1385998609

כרית חדשה וכרית חדשה פחות:

attachment.php?attachmentid=363391&stc=1&d=1385998692

תהליך ההרכבה פשוט אבל די טריקי, ביליתי לא מעט זמן כדי להרכיב מחדש את העסק עד שמצאתי את הדרך הנכונה, לא פשוט לחבר מחדש משהו שנמצא בלחץ תמידי.

את העבודה הזו אגב התחלתי ביום שישי, רק כדי לגלות שהבורג הימני היה עקום (כנראה חטף בומבה אצל הבעלים הקודמים מאיזו ירידה לא זהירה ממדרכה) וצריך לקנות בורג חדש :evil:

אפשר לראות בתמונה שהבורג הימני עקום וששתי כריות הרחיבו את החור המקורי:

attachment.php?attachmentid=363392&stc=1&d=1385998993

זהו.

העבודה לקחה משהו כמו 4 שעות (3.5 שעות התעסקות עם צד ימין, חצי שעה צד שמאל) והחלקים (מקורי. הכל. גם האומים) עלו כ 297 ש"ח (מחיר חבר, כולל הבושינגים שלא הותקנו).

איתמר

toyota1.JPG

GGG 001.jpg

GGG 011.jpg

GGG 012.jpg

GGG 006.jpg

GGG 007.jpg

GGG 008.jpg

GGG 016.jpg

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא וגם לא ציפיתי לשיפור. המוט עובד על המתלים ועל זוויות גלגול, כאן דווקא נראה לי שכן הרגשתי שיפור כלשהו בעיקולים מוכרים.

איתמר

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא. הגומיות לא היו גמורות ולא הגיעו למצב של "ברזלים". אני מאמין שהמצב שלהן היה רע כבר כמה שנים, לא אתפלא אם זה בגלל העיוות במוט המקשר (שכנראה התרחש לפני 4 שנים לפחות אצל הבעלים הקודמים).

כמו שרשמתי קודם, הן גם לא משפיעות על ההיגוי או חלק בטיחותי אחר למעט הפחתת זווית הגלגול.

איתמר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 11 חודשים מאוחר יותר...

אהלן יש לי את הבעיה הזאת ביאריס 2003 ובמוסך הם דורשים על זה הון עתק 1300 שח על ההחלפה של המוט גם האם יש פה מישהו שיכול לשלוח אותי למקום זול יותר או להסביר לי איך לתקן את זה ואיפה לקנות את החלקים בזול תודה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודשיים מאוחר יותר...

שלום איתמר,

בעקבות המדריך שפרסמת שתי שאלות:

1. אני עומד לפני מבחן רישוי שנתי לפולו שלי (2001 6n2) וגומיות המייצב שלי סדוקות

(בחלק המתחבר למשולש , אך המצב קצת פחות גרוע מזה שאצלך בתמונות), האם יש להחליפן? מצב כזה עובר טסט? (במידה ולא מעדיף להחליף לפני)

2. מהי הטכניקה שקיצרה משמעותית את ההחלפה בצד השמאלי לחצי שעה בלבד?

תודה ולילה טוב, גלעד :lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3351 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...