Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

"אתם מנסים לחסוך, אך אצל עובדי המדינה הדלק זורם כמים" - לעובדי מדינה יש ליסינג אחר

ניקו פ.
שימו לב! השרשור הזה בן 3845 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כתבה מעניינת של דובי בן-גדליהו מתוך MAKO. הכתבה המלאה.

לאור צמצום נסועת נהגי הליסינג, כנראה שהוחלט לבדוק מה קורה עם רכבי הליסינג של משרדי המדינה. כרגיל, החוקים שחלים על האזרח לא חלים על המדינה. אני חושב שהשורה האחרונה בתכבה מדגישה בדיוק את התחושות של כל אדם בארץ, ולא רק בתחום הרכב. לי אישית אין רכב ליסינג, ואני עדיין מזדהה עם נהגי הליסינג שמשלמים אלפי שקלים בחודש על רכבם.

ציטוטים מעניינים:

הממשלה מחזיקה בצי הרכב הגדול במדינה ושם לא תמצאו ניסיונות לחסוך בדלק. הניסוי היחיד להתייעלות בוצע בצי רכבי הליסינג הצה"לי, אך בפועל ההחלטה יצרה "בור שומן" אדיר ובזבוז של מאות מיליוני שקלים.

בחודש שעבר התקבלה בממשלה התוכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר, שכללה החלטה חשובה והיא "לעודד את ציי הרכב הגדולים להפחית את כמות הנסועה השנתית" לטובת הפחתת צריכת הדלק והפליטה.

יורשה לנו להציע לשדרג את ההמלצה המצוינת הזו: העם זקוק לדוגמה, ולממשלה יש כלי מצוין לתת אותה. קוראים לכלי הזה "צי הרכב הממשלתי והציבורי", וזה שנים שהוא מהווה חטוטרת תקציבית ענקית וכבדה הרובצת על גב הציבור. הקופה הציבורית המדולדלת מממנת את העלות החודשית והשוטפת של אלפי כלי רכב "לבנים" צמודים של משרדי הממשלה עצמם (כ-4,500 על פי ההערכות), פלוס אלפי כלי רכב צמודים לקציני משטרה, פלוס קרוב לעשרת אלפים כלי רכב "לבנים" צמודים של הצבא בלבד (לא כולל כלי רכב מבצעיים).

לאלה יש להוסיף עוד כמה אלפי כלי רכב, הממומנים בעקיפין מהקופה הציבורית בציים של רשויות מקומיות, הכנסת, חברות ממשלתיות כמו חברת החשמל והרכבות ועוד. לפיכך, יש כאן בהחלט כר פורה ומצוין ליישום ההחלטה, בהתאם לסיסמה "התחל את המהפכה בחצר האחורית שלך".

הבדיחה של המכרז ההיברידי

בשנים האחרונות אכן נשמע לא מעט "רעש ירוק" בסוגיית צי הרכב הממשלתי. דוגמה טובה היא המסמך שפורסם ביולי אשתקד תחת השם: "ביצוע החלטת ממשלה בנושא 'ממשלה ירוקה', ייעול התפעול של משרדי הממשלה". במסמך יש פרק שלם העוסק בהקניית אלמנטים סביבתיים למינהל הרכש והרכב הממשלתי, הרוכש ומתחזק את רכבי הממשלה והמשטרה. ברשימת ההמלצות ניתן למצוא בין השאר "מתן ניקוד נוסף במכרזי מינהל הרכש לרכב עם צריכת דלק נמוכה", "קביעת דרגת זיהום מקסימלית לכלי הרכב שיירכשו", וגם הכנסת "שיקול העלויות בגין שימוש ברכב לכל חייו" ובכלל זה צריכת הדלק.

במבט ראשון, המכרז נראה כמו התקדמות נחשונית. אחרי עשרות שנים שבהן תנאי ההצטיידות העיקריים של הממשלה היו מחיר הרכישה, אורך הרכב ונפח המנוע, נוצר ביקוש לכלי רכב ירוקים וחסכוניים בדלק למינהל הרכב הממשלתי, משטרת ישראל, שב"ס ומשרד הביטחון.

אלא שאנחנו, טרדנים שכמותנו, התעקשנו לקרוא את האותיות הקטנות במכרז, ובהן כתוב שאומדן כלי הרכב לרכישה הוא 10 מכוניות מהקטגוריה היקרה יותר ו-20 מכוניות מהקטגוריה הזולה יותר. לא, לא השמטנו אפסים. אלה הכמויות. גם אם בסופו של דבר ירכוש מינהל הרכש כמות גדולה פי שלושה מזו המוצהרת, ההיקף הזה עדיין מכניס את כל המהלך המרשים לקטגוריה של "תרגיל ביחסי ציבור". אנחנו מוכנים גם להמר שהוא יזכה למקום נאה ברשימת ההישגים הממשלתיים הירוקים שיוגשו לארגון ה-OECD לקראת "סקר המחויבות הסביבתית" הבא של ישראל.

זה לא כל מה שמסתתר במכרז. יש בו גם אומדן קילומטרים שנתי לכלי הרכב שיירכשו. כ-60 אלף ק"מ בשנה לרכב צמוד למשטרה ולשב"ס וכ-40 אלף כלי רכב בשנה למינהל הרכב הממשלתי. זהו פחות או יותר אומדן הקילומטרים התקני של כלי רכב ממשלתיים צמודים במכרזים ממשלתיים והוא עולה ב-30% כמעט על הממוצע הנדיב כשלעצמו של כלי הרכב הצמודים במגזר הפרטי בישראל.

כאן כמובן צריכה להישאל השאלה: אם הממשלה ה"ירוקה" שלנו כבר עושה מאמצים לרכוש כלי רכב חסכוניים במיוחד (נעזוב לרגע את הכמויות מצחיקות) כדי להראות לציבור ולעולם שהיא מודעת לחיסכון, האם לא היה פשוט יותר לעשות זאת באמצעות הגבלת הנסועה - במיוחד לאור העובדה שקיימת החלטת ממשלה עדכנית וברורה מאוד בנושא? האם רכב בנזין ממשלתי רגיל שנוסע "רק" 30 אלף ק"מ בשנה לא יהיה חסכוני יותר מרכב היברידי שנוסע 60 אלף ק"מ? אל תרוצו לגיליון האקסל, זו הייתה שאלה רטורית.

הצבא צועד על דלקניו

עוד כר ניסוי פוטנציאלי להתייעלות הממשלתית הוא צי רכבי הליסינג הצה"לי. לצה"ל יש צי עצום של כלי רכב צמודים פרטיים - קרוב לעשרת אלפים יחידות (המספר המדויק לא פורסם אף פעם) - וכולם רכבי "תנאי שירות" לבנים הצמודים לקצינים ולנגדים. ההחלטה להעביר את הצי של צה"ל לליסינג התקבלה באמצע העשור הקודם (בעידוד החשכ"ל אז, ירון זליכה), במטרה לחסוך הון לקופה הציבורית. בחודשים האחרונים עובדים בצה"ל על תוכנית לרענון של צי הליסינג, שערכו קרוב ל-1.5 מיליארד שקל. ההצטיידות עצמה תבוצע כנראה ברבעון השלישי של השנה הבאה, ויש לכך שני היבטים. הראשון הוא שמדובר באיחור קריטי לעומת מועד ההחלפה המתוכנן. המשמעות לקופה הציבורית היא שחלק לא מבוטל מצי הרכב הצמוד של הצבא מורכב כיום ממכוניות ישנות וצמאות מאוד, חלקן בנות יותר מחמש שנים, שעולות לצה"ל הרבה יותר ממכוניות חדישות. אבל מילא. מי סופר.

ההיבט השני הוא שמכרז ההצטיידות הבא מהווה הזדמנות פז ליישם את מה שהממשלה עצמה החליטה, כלומר להצטייד בכלי רכב ירוקים במוצהר, ויותר מכול - להגביל בחוזה הליסינג את הקילומטרז' הצה"לי, בהתאם להחלטת הממשלה. רוצים לשכנע אותנו להוריד נסועה? אתם קודם.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בצה"ל הרכבים הלבנים מאוד מוגבלים בדלק, מה גם שרכב לבן יש אך ורק לנגדים בדרגת רנ"ג (דרגת החוגרים הגבוהה ביותר), ולרס"ן ומעלה, או מתוקף התפקיד.

וכל זה כשרס"ן, סא"ל ורנ"ג מקבלים סופר מיני סדאן, אל"מ מקבל משפחתית וכו'.

לפני כמה שנים העבירו החלטה שמי שיש לו רכב לבן צמוד בצה"ל יקבל הקצאת דלק בליטרים לפי ממוצע הצריכה של אותו רכב והמרחק של אותו משרת מביתו לבסיסו וחזרה + כמות ק"מ מסוימת (עד כמה שאני זוכר נמוכה מאוד).

מה שכן תנאי הליסינג בזמנו היו ל-5 שנים אאל"ט כדי לקבל הצעת מחיר טובה יותר לליסינג, ודרך כך צה"ל יקבל הצעת מחיר טובה יותר.

אני לא יודע מה קורה במשרדי הממשלה השונים, אבל לדעתי שם מישהו ברמה מקבילה לרס"ן או סא"ל לא מקבל מכונית כזו אלא מסדרה או שתיים גבוהה יותר.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בצה"ל הרכבים הלבנים מאוד מוגבלים בדלק, מה גם שרכב לבן יש אך ורק לנגדים בדרגת רנ"ג (דרגת החוגרים הגבוהה ביותר), ולרס"ן ומעלה, או מתוקף התפקיד.

לפני כמה שנים העבירו החלטה שמי שיש לו רכב לבן צמוד בצה"ל יקבל הקצאת דלק בליטרים לפי ממוצע הצריכה של אותו רכב והמרחק של אותו משרת מביתו לבסיסו וחזרה + כמות ק"מ מסוימת (עד כמה שאני זוכר נמוכה מאוד).

מה שכן תנאי הליסינג בזמנו היו ל-5 שנים אאל"ט כדי לקבל הצעת מחיר טובה יותר לליסינג, ודרך כך צה"ל יקבל הצעת מחיר טובה יותר.

אני לא יודע מה קורה במשרדי הממשלה השונים, אבל לדעתי שם מישהו ברמה מקבילה לרס"ן או סא"ל לא מקבל מכונית כזו אלא מסדרה או שתיים גבוהה יותר.

שטויות. מישהו שאני מכיר נתן לי לראות את החשבונית שלו, עם הקצאת הדלק, וזה היה כמות עצומה. הוא נוסע בלי סוף ולא מתקרב בכלל לכמות שנותנים לו.

חוץ מזה, קבע לא משלמים את אותו מחיר שמשלמים באזרחי. הם משלמים הרבה פחות.

עריכה: הקדימו אותי וכתבו את המחיר החודשי לפני

קקטוסולר ידנית

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יודע מי זה היה ומתי, אבל כשאני שירתתי בדיוק נכנסה הפקודה של הגבלת הדלק, והיא מאוד הגבילה את אותם אנשים.

העניין הוא שבצה"ל מצפים מאותם רס"נים ומעלה להשתמש ברכבים שלהם לצרכי היחידה לא מעט פעמים.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אי אפשר להקצות צריכת דלק קבועה למשרתי קבע כי המון פעמים יש להם נסיעות לבסיסים אחרים וכד'.

בנוסף מקרוב משפחה רס"ן אין שום הקצאה של צריכת דלק והם נוסעים איך שרוצים וכמה שרוצים .

Miata NC

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ייתכן שזה תלוי יחידות, ביחידה שבה אני שירתתי הייתה הגבלה קשה מאוד על דלקים לרכבים לבנים.

יכול להיות שלא כל היחידות נכנסו לרפורמה בו זמנית.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יכול להגיד בוודאות שכן יש הגבלת דלק לרכבים צמודים בצה"ל (רכבים לבנים) של אנשי קבע וקצינים. כמובן שיש יוצאים מהכלל בהתאם לאופי התפקיד. בגדול, בזמנו כאשר הוכנסה "הרפורמה" הזו, נלקח ממוצע צריכת הליטרים של אותו איש קבע והופחתה ב10% כשלב ראשון. כמובן שיש כאן קטע מעט לא הוגן כי מי שהשתמש ברכב בהגזמה כלומר, עשה רכב *ונה של המשפחה, הרוויח מכיוון שהוא עדיין קיבל הקצאה גדולה של דלק. מי שרוב נסיעותיו אכן היו בית-בסיס-בית הפסיד. מכיר לא מעט אנשי קבע שהקצאת הדלק שלהם לא מכסה להם אפילו את מינימום הנסיעות בסיס-וחזרה מכיוון שהם נדרשים לעיתים לתת את הרכב גם לשימוש היחידה.

מעבר לכך, התחילו להכניס גם הגבלה ברכבי הסעות של בסיסים ולכן שימוש לא מושכל ברכב היה גורר מיצוי של הקצאת הדלק לחודש ואז הרכב היה עומד כמו פסל.

על רכבים מבצעים ורכבי אבטחה לא חלות הגבלות דלק מכל סוג שהוא.

התחלתי מאוד להילחץ, יש לי גם וילונות שחורים באוטו והראייה עוד יותר נמוכה, גם אורות דמוי קסנון של פיליפס שלא מאירים שום דבר בגשם כמעט) והיה די מפחיד. סעו בזהירות !
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קצת סדר בבלגאן:

רכבים אישיים בצהל אכן מוגבלים בדלק.

אני אישית מכיר כמה קצינים ששילמו מכיסם לא מעט פעמים על דלק.

מה שעושים בדר"כ זה מעבירים הקצאות מרכבים יחידתיים שנסעו פחות ברבעון מסויים ונשאר להם יתרה.

פשוט מעבירים ליטרים מכאן לשם.

בכללי יש הגבלה והיא ממש לא אינסופית כמו שאמרו פה.

כרגיל, מי שקרוב לק. הרכב היחידתי יקבל תוספות בלי בעיה.

אלי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כאחד שראה איך ההגבלה בצה"ל פועלת מלמעלה. מקפידים מאוד שאף מ"פ או לוחם לא יתקע. אם זה קרה קציני הלוגיסטיקה מקבלים בראש מהמח"ט/מאו"ג. מה שכן, ברגע שמתחיל להיגמר הדלק התלונות עולות במעלה השרשרת, והופ, הנה התווספו כמה אלפי ליטרים לחטיבה/אוגדה. נדירים המקרים שמישהו נתקע בלי דלק בגלל שאין. אם זה קורה, זה כי לא שמים לב לקבלות התדלוק שמראות כמה ליטרים נשארו בהקצאה. אגב, רכבים חומים לא מוגבלים בכלל, והרבה מאוד אנשי קבע מתניידים בהם רוב היום, כד להשאיר את הלבן בבסיס. אני חושב שצה"ל יכול להתייעל עוד הרבה כלכלית, ולא רק ברכב, וזו בדיוק מהות הכתבה. ממשלה שדורשת ייעול מהאזרחים, שתראה דוגמה, ולא להפך כפי שקורה היום.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא יודע מי זה היה ומתי, אבל כשאני שירתתי בדיוק נכנסה הפקודה של הגבלת הדלק, והיא מאוד הגבילה את אותם אנשים.

העניין הוא שבצה"ל מצפים מאותם רס"נים ומעלה להשתמש ברכבים שלהם לצרכי היחידה לא מעט פעמים.

ומה עם אותם יחידות שבהם משרתים כ-5 או יותר קציני רכב וכל אחד לוקח את הרכב לקצה השני של הארץ (רכבים חומים) וצוחק לכולם בפנים? גם ילדים בני 24 שהדיו על הניירות קבע עוד לא התייבשה.

כל זה מניסיון

לפני 16 שעות, HybridBoy כתב:

1. לא אישרתי לך לצטט אותי לחתימה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ניקו. צודק.

זה בדיוק מה שקורה לצערנו. בסוף מבזבזים ונוסעים כמה שרוצים.

לפעמים צריכים לריב ולהתווכח אבל בסוף מקבלים כמה ליטרים שרוצים.

אלי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצטרף לנושא הרכב בצה"ל,

יש מגבלת דלק אבל ניתן להעביר הקצבה בתוך יחידות.

נכון שבקבע משלמים על רכב פחות מבאזרחות, אבל הרכב שייך רק למשרת הקבע ולא ניתן להעבירו ליתר בני המשפחה.

לאישתו של משרת הקבע מותר לנהוג ברכב בנוכחותו בלבד. בצבא הרכב משרת הרבה פעמים כרכב עבודה לכל דבר, כלומר לוקחים את הרכב ממשרת הקבע לצורך פעילות שוטפת (נסיעה לבסיסים, ניסויים וכו')

בסופו של דבר ההטבה של הרכב מפצה על שכר יחסית נמוך (אני מדבר על קצינים מקצועיים בדרגות רס"ן)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני יכול להעיד שבחיל הים העסק די נוקשה וזה אכן הוביל לחיסכון משמעותי בדלק ולתכנון נכון יותר ויעיל יותר של נסיעות. כמובן שברכבים חומים נכנס נושא האמינות אך זהו נושא נפרד. לרוב מדובר ברכבים ייעודיים אשר אמורים לבצע משימות ספציפיות מאוד והנסיעות שהם מבצעים צריכות להיות תחת פיקוח.

התחלתי מאוד להילחץ, יש לי גם וילונות שחורים באוטו והראייה עוד יותר נמוכה, גם אורות דמוי קסנון של פיליפס שלא מאירים שום דבר בגשם כמעט) והיה די מפחיד. סעו בזהירות !
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שטויות.

בתור חייל בשירות סדיר אני יכול לומר לך שיש ביזבוז נוראי.

היחידה שלי מחזיקה צי רכב עצום של יחס 1:3 מול חיילי הבסיס.

אחרי שאתה מוציא את כמות הרכבים המוצמדים(רסן ורנג) עדיין נשאר לך למעלה מ-30 רכבים לא מבצעיים כלומר רכב לבן שנמצא לטובת חיילי היחידה.

אני באופן אישי לקחתי לא פעם ולא פעמיים רכב מהיחידה שלי לנסיעות אישיות ולפעמים גם סופשים ואני עכשיו סהכ סמל ראשון.

למשרדי הביטחון אין שום הגבלה וישש גם חשוב לציין דבר קטן כזה שנקרא כרטיס דלק שהוא מחולק לכל מי שחפץ בו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3845 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...