Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

קרדיולוגיה ואקזיסטנציאליזם קירקגורי - כולסטרול בעד ונגד

nitch
שימו לב! השרשור הזה בן 3866 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בהמשך לשרשור הזה: http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=3750877#post3750877

יצא לי לקרוא כמה מאמרים על רמות כולסטרול גבוהות והטיפול בהן.

המסקנות:

1. כולסטרול גבוה זה לא טוב

2. כולסטרול גבוה לא משנה, כל עוד יש יחס של מתחת ל1:5 לכולסטרול הטוב

3. כולסטרול תלוי במה שאוכלים, וניתן להפחית אותו על ידי המנעות ממזונות מסויימים (ביצים, בשר אדום וכו')

4. כולסטרול מיוצר בגוף וגורמי הסיכון הם גנטיים, תאכל מה שבא לך

5. פעילות גופנית עוזרת להפחתת רמות הכולסטרול

כפי שהקורא הנבון בוודאי שם לב, 1 ו2, וכמו כן 3 ו4 סותרים אחד את השני. כולם מסכימים רק על 5.

יש למישהו כאן תובנות על מה הגישה העדכנית, וממה צריך להיזהר?

תודה,

ליעד

לפני 22 שעות, hans כתב:

שטיפה, אגב, מעולם לא עזרה לי מי יודע מה. גם לא מים רותחים. אין תחליף לחיטוט עד שמשתחרר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תיראה, הנושא כמובן נוטה לכאן ולכאן. הקהילה המדעית מוציאה תחת כנפיה מאמרים בנושא זה כל שני וחמישי, מאז שנות ה- 60.

יש סוגים שונים ממנו בגוף; כמו שאני רואה זאת (ואני כמובן לא איש רפואה), הייתי מחלק את נושא הכולסטרול לכמה נושאים:

1. כולסטרול חשוב מאד לגוף. הוא הוא אחת מאבני הבניה החשובים ונושא עומס בהעברה ובניה בגוף.

2. יש כולסטרול שעודפים ממנו לא מזיקים כמו הסוג השני (ומכאן החלוקה העממית והשגויה לפעמים ל- "טוב" ול- "לא טוב").

3. עודף כולסטרול "רע" מזיק לגוף. אבל רק עודף! הצטברות העודפים היא נטייה גנטית ו/או הזנחה של הגוף (מיעוט פעילות גופנית, עישון שעוזר לספוח וכו').

4. לא לאכול ביצים היא טעות גדולה מאד מאד מאד. עדיף להימנע מאכילת בשר, חטיפים ושאר דרעקס אבל לאכול ביצה אחת ביום!

5. הימנעות היסטרית מכולסטרול תיגרום לגוף להגיב באופן לא מאוזן ולייצר בעצמו כולסטרול "רע" באופן קיצוני ואז אכלנו אותה.

בבוא היום, כאשר ימצאו בגופי עודף כולסטרול, אבצע את הפעולות הבאות (שאגב אני כבר מבצע כיום):

א. פעילות גופנית מאוזנת על בסיס תלת שבועי.

ב. 1 ביצה ביום. שתיית הרבה מים, גם בחורף.

ג. אני צמחוני ונמנע מבשר. כך אמשיך.

ד. אכילת ירקות ופירות על בסיס יומי.

כמובן שכל אחד הוא שונה וצריך לבצע השינויים בהתייחסות למצבו. אצלנו בעבודה יש בחור שמצאו אצלו עודף כולסטרול. מיד הרופא (שהרבה פעמים מחפש את הפתרון הקל והקוסם) הציע כדורים להורדה. הבחור התעלם מהכדורים והחליט לבצע הליכה על בסיס יומי + התעמלות מבוקרת בבית, שינוי דרסטי של הדיאטה ולאחר חודשיים ביצע שוב בדיקה: כמובן שהכולסטרול התאזן לו. על הדרך גם לחץ הדם שלו ירד.

בשורה תחתונה: תתעמל באופן מאוזן. תאכל באופן מאוזן ותשתה הרבה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממה שידוע לי דווקא בשנים האחרונות הקהילה המדעית מוצאת יותר ויותר סימוכין לכך שרמות הכולסטרול בגוף

תלויות יותר בגנטיקה ופחות במה שאתה מכניס לפיך כמו שחשבו בעבר. כמובן שאין זה אומר שאתה יכול עכשיו

לבלוס בלי הכרה דברים שמנים ולהפסיק להתעמל. לראייה יותר ויותר אנשים מתלוננים כי למרות היותם שומרים על אורח

חיים בריא הכולל התעמלות קבועה עדיין יש להם רמת כולסטרול גבוהה ועל זה הרופאים תמיד משיבים כי זה תלוי

בגנטיקה שלהם - בקיצור אכלו אותה. הווה אומר, אם יש לך כולסטרול גבוה והתעמלות + שמירה על מזון בריא ומזין עוזרת

לך לשמור על רמה נמוכה - הרווחת, אם לאו אכלת אותה והברירה היחידה שיש לך היא כנראה כדורים להורדת הכולסטרול.

"כל מי שנוסע לאט ממני הוא אידיוט, וכל מי שנוסע מהר ממני הוא מטורף"... :lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דבר אחד (או 2) אומר שישנה את כל הגישה

1. אין קשר בין כמה כולסטרול אוכלים ומה הרמה שלו בגוף

בידיוק כמו שאין קשר בין כמה שומן אוכלים וכמותו בגוף

2. מחסור בפעילות גופנית זה האמא של רוב מחלות ההזדקנות וגם הגורם הראשון שמשפיע על רמת הכולסטרול

לתגובה רצינית, ראה את הודעתו של gsi16v.
זה משפט שלא ציפיתי לראות בפורום הזה
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיוק מה שכתב gsi.

אפשר להגיע לרמות גבוהות של שני סוגי הכולסטרול בלי לגעת בטיפה

של כולסטרול או שומן רווי!

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וואו , השרשור הזה ההפך המוחלט ממה שכתבתי , הייתי בטוח שיהיו פה תגובות נוסח "הדיאטנית שלו לא מסכימה לי ביצים!" :lol:

אני באותה הדעה של החברים , בהתאם לגל מאמרים הולך וגובר כנגד התפיסות המיושנות של כולסטרול .

MX-5T 05>911 S 08>S2000 07>S2000 06>S2000 08>Mazda 6 05+Z800 14+Polo 98>Suzuki Splash 09 :cry:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם כדי לזרוק עוד גפרור למדורה, להלן המתכון לחיים בריאים ונטולי חולי ככל האפשר -

3. עודף כולסטרול "רע" מזיק לגוף. אבל רק עודף! הצטברות העודפים היא נטייה גנטית ו/או הזנחה של הגוף (מיעוט פעילות גופנית, עישון שעוזר לספוח וכו').

בשורה תחתונה: תתעמל באופן מאוזן. תאכל באופן מאוזן ותשתה הרבה.

2. מחסור בפעילות גופנית זה האמא של רוב מחלות ההזדקנות וגם הגורם הראשון שמשפיע על רמת הכולסטרול

תזונה מאוזנת ופעילות ספורטיבית על בסיס קבוע. סה טו. עם דגש גדול יותר על הפעילות. אדם המקפיד על פעילות יבנה חוסן פיזיולוגי שיאפשר לגופו להתמודד לא רק עם איומים קריטיים (מחלות שנובעות מווירוסים \ השפעות חיצוניות, עייפות החומר וכו'), אלא גם לאזן איומים יום-יומיים כמו הצטברות כולסטרול \ כל דבר אחר. לגוף יש מערכות הגנה עצמית שיודעות לעבוד מצויין, אם רק דואגים לתחזק את כלל המערכת... יש מחזוריות שלמה של ניקוי רעלים ואם אתה אוכל בצורה בריאה ומאוזנת וכן עוסק באופן קבוע בפעילות ספורטיבית - לא צריכה להיות לך בעייה לפנק את עצמך מדי פעם עם ארוחה שכזו בדוניה רוסה או בכל מקום אחר. הספורט יאזן את ה"חטא" הנקודתי הזה.

HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT

DOESN'T WORK HARD

1353594600_28_1_USD_7_dark.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הממממ... יש פה מסקנות חיוביות ושליליות בשבילי.

ראשית הבהרה, אני לא מסתמך על קארזפורום, יש לי פגישה עם רופא עוד מעט, רציתי להגיע עם קצת יותר מידע מעובד בנוסף למה שאני קורא.

הגעתי לגיל שלושים המכובד לא מזמן, ובבדיקה השנתית אותרה עליה ברמות הכולסטרול. אני עדיין בערכים תקינים (אם כי גבוליים בחלקם), אבל זו הפעם הראשונה שהבדיקה שלי לא מרהיבה בכל הפרמטרים.

התזונה שלי מצויינת בדרך כלל, אבל בחודשים האחרונים שיפרתי אותה עוד יותר. אני בכושר סביר, טוב מרוב האוכלוסיה, אבל לא מתאמן באופן מסודר, ומסתמך על טיפוסים סדירים על ההר שאני גר עליו או טיולים, וקצת אימון עצמאי בבית עם מוט מתח ועבודת קרקע.

הסיבה שבעטיה נדלקה לי נורה אדומה מתחילת העליה היא שאמא שלי עברה ניתוח מעקפים מרובע באופן פתאומי בגיל 52. מדובר במורה לחינוך גופני שגדלה במושב ואכלה אוכל אורגני דל שומן כל חייה, כך שיש לי פה איתות שהגנים שלי ככה ככה בנושא הזה. סבא שלי נפטר בגיל 61 משבץ, אז אפשר לבסס פה תבנית.

המסקנה החיובית, לא צריך לוותר על הסטייקים, זה לא יעזור.

המסקנה השלילית, אם הגברה של הפעילות הגופנית לא תוריד אותי חזרה לערכים נמוכים, אני אצטרך להתחיל להסתכל על אופציות תרופתיות בשנים הקרובות.

לפני 22 שעות, hans כתב:

שטיפה, אגב, מעולם לא עזרה לי מי יודע מה. גם לא מים רותחים. אין תחליף לחיטוט עד שמשתחרר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשהגנטיקה משחקת תפקיד (ולצערי ממה שאתה מספר - זה אכן כך), עדיף דווקא כן להמנע מסטייקים. זה כן יעזור. זה לא יוסיף / יעלה את הכולסטרול (בשר בקר - הכי "גרוע", לא מבחינת הטעם למי שאוהב, אלא מבחינת שומן וכולסטרול).

הגברת הפעילות הגופנית - זה תמיד יהייה טוב.

הרבה בריאות.

alfa 156 2.5.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברצוני להוסיף דבר קטן וחשוב שהרבה אולי לא יודעים. אסור ליפול בפח כאשר מפרסמים על מוצר כזה או אחר שהוא עם 0 כולסטרול כמו שעושים עם שמני הבישול. אומנם שמני בישול הם באמת עם 0 כולסטרול כי הם באים מהצומח אבל יש בהם כמות גבוהה של שומן רווי. למי שלא יודע אז השומן רווי הופך במרוצת הזמן לכולסטרול בעצמו. אז שקונים מוצר כלשהוא, לא ליפול לטריק של מעט כולסטורול או נטול כולסטרול וכיוצא בזה. יש לבדוק את כמות השומנים במוצר. ואם מדברים על לאכול בריא יש לבדוק גם את כמות הנתרן, מלח במוצר. צריכה גבוהה של מלח גורמת לעלייה בלחץ הדם שיכול להרוג אנשים בלי שהם יודעים אפילו. לעלייה בלחץ דם אין שום סימנים שנראים בוודאות לכן קוראים למחלות לחץ דם "הרוצח השקט".

לכל הצמחוניים למינהם, יש להיזהר ממוצרים צמחוניים כמו למשל טבעול. יש לבדוק היטב את רמות המלח במוצרים הללו. אם אינני טועה פעם אחת שבדקתי ב 3 נקניקיות צמחוניות שלהם יש כ 600 מ"ג מלח שזה מעל לרבע כמות המלח היומית המומלצת לאדם בוגר.

ובתור אדם צמחוני שאוכל טופו, אני יודע שמרביתכם חושבים שזה גיי אבל ב 100 גרם טופו יש פי שניים סידן מאשר מב 100 גרם גבינה. כמו כן, סידן מהצומח נקלט בכמות רבה ובקלות רבה יותר מאשר סידן מן החי. למרבה האירוניה, בכדי לקלוט סידן בגוף המגיע מהחי הגוף משקיע סידן "מהמלאי" שלו. חשוב מאוד לזכור זאת כי מעל גיל מסויים יש לכולנו בריחת סידן מהעצמות, במיוחד לנשים.

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

ישראל טילן, המיתוס והאגדה, מגדולי מהנדסי ישראל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עבר זמן העריכה בהודעתי הקודמת -

1. אין קשר בין כמה כולסטרול אוכלים ומה הרמה שלו בגוף

בידיוק כמו שאין קשר בין כמה שומן אוכלים וכמותו בגוף

לדעתי יש קשר... ברגע שעוסקים בפעילות ספורטיבית נכנס לתמונה מנגנון נוסף ש"מאזן" את התמונה, ולכן על פניו נראה כאילו אין קישוריות מכיוון שניתן לאכול "מה שבא לי" ולשמור על רמות כולסטרול תקינות (או כל דבר אחר), אך הקישוריות קיימת... בהעדר פעילות מספקת, מערכות הגוף אינן פועלות בצורה אופטימלית, ולגוף אין כלים לפרוק \ לאזן את העודפים כראוי (לאו דווקא של כולסטרול, של כל דבר). מכאן, שאדם שלא מקפיד על פעילות קבועה אינו "נהנה" מאותו מנגנון מונע הזדקנות, שדואג "לרענן ולאזן" את המערכת. וברגע שמנגנון ניקוי הרעלים יוצא מהתמונה - נחשפת קורלציה כמעט ישירה בין המזונות שנכנסים לנו לפה באופן קבוע לבין הכמויות שימצאו במערכת, לאור העדר מנגנון הניקוי כאמור. אדם חסר פעילות שיצרוך על בסיס קבוע מזונות עתירי כולסטרול \ שומן רווי \ כל דבר אחר יחווה הצטברות שלהם במערכת. התזונה והפעילות תמיד קשורים אחד לשני במובן כלשהו, כמו יין וייאנג...

התזונה שלי מצויינת בדרך כלל, אבל בחודשים האחרונים שיפרתי אותה עוד יותר. אני בכושר סביר, טוב מרוב האוכלוסיה, אבל לא מתאמן באופן מסודר, ומסתמך על טיפוסים סדירים על ההר שאני גר עליו או טיולים, וקצת אימון עצמאי בבית עם מוט מתח ועבודת קרקע.

אתה חייב אימון סדיר!

הספורט מאפשר לגוף לנקות ולתחזק את עצמו כראוי, ולכן זה טיפול לכל דבר. יש הבדל של שמיים וארץ בין אימון נקודתי כזה או אחר (גם אם בתדירות תכופה יחסית, כמו שאמרת - טיפוס על הר, קצת מתח וכאלה), לבין אימון קבוע ומסודר בו תשיג שתי מטרות -

א. כמו שאת הרכב מכניסים לטיפול מוגדר כל X קילומטר, כך צריך לתחזק גם את מערכות הגוף באופן סדיר. תכניס את הכושר למעגל השגרה שלך באופן קבוע (ביום X כך וכך זמן, ביום Y כך וכך) ותהנה מתחזוקה שוטפת. ברגע שאתה עוסק באופן תכוף בפעילות מאומצת כלשהי יש לגוף אפיק לפורקן רעלים ועודפים לא רצויים. כשאתה עושה את זה מדי פעם ובאופן לא סדיר זה אמנם כיף וטוב כדי לשמור על כושר כללי, אבל זה לא משרת את המטרה הזו. תתחיל משם, רוב הסיכויים שזה יעזור.

ב. תוכל להתקדם. כשאין תבנית אימון מסודרת קל מאוד לדרוך במקום. כשתהיה לך תכנית כושר אישית (בין אם תחליט שמתאימה לך הליכה יומית של כמה קילומטרים + קצת מתח ושכיבות שמיכה, ובין אם אימון דו \ תלת שבועי בחד"כ), אתה תהנה מכושר טוב, ולא מכושר סביר, תוכל לסמן לעצמך מטרות ולהשיג אותן. תחזוקה שוטפת ולא תחזוקת שבר, למען אמינות ואריכות ימים :wink:

HARD WORK BEATS TALENT WHEN TALENT

DOESN'T WORK HARD

1353594600_28_1_USD_7_dark.png

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש הרבה מחקרים בנושא, כולם אומרים משהו אחר. ישנה הדיעה של כל תומכי דיאטות האדם הקדמון, שאומרים שאין שום קשר בין צריכת מוצרים שומניים, או עתירי כולסטרול, לבין הרמה שלהם בדם. ניסיוני האישי מראה שזה לא נכון, אך ישנם אנשים שמעידים שזה כן נכון. בכל מקרה, לאף אחד מאיתנו (לא אני בדעתי, ולא הם) אין ממש את הכלים להוכיח את זה (ואל תגידו לי בדיקת דם שעושים אחת לחצי שנה, כי זה לא מוכיח דבר). לפיכך, אני רק יכול להסיק שזה משתנה מאדם לאדם. למשל, אצלי יש תלות רבה בין מה שאני אוכל, לרמת השומנים בדם, ואצל שכן שלי אין. זה יכול לנבוע מכמה סיבות: אולי בגלל הגנטיקה שלנו, אולי בגלל שהוא אוכל דברים נוספים שמאזנים את צריכת השומן שלו, אולי כי הוא עושה יותר ספורט, ואולי כי אשתו מוצצת לו את כל הדם יחד עם השומנים והכולסטרול. בכל מקרה, אני עוד לא הצלחתי למצוא שורה של מחקרים מדעיים ועדכניים, שתומכים בדיעה זהה. מספרי לימוד שקראתי, נכתב שיש קשר בין המזון שאתה אוכל לבין הכולסטרול והשומנים שיש לך בדם, והגיוני בהחלט שאצל חלק מהאנשים הקשר זניח, ואצל חלקם יותר משמעותי.

לסיכום, אם יש למישהו בעיות עם כולסטרול, והוא מרגיש שהוא עושה מספיק ספורט, שינסה לשנות מעט הרגלי תזונה, ואולי זה יעזור. לחלופין, למי שיש בעיות כולסטרול, ולא מעוניין לשנות הרגלי תזונה, יכול לנסות לשלב יותר פעילות גופנית, ואז לחפש תוצאות. בריאות רבה.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מסכים איתך, אבל לא מבין למה אתה טוען שבדיקה כל חצי שנה לא מוכיחה דבר. אם שינית הרגלים, ובבדיקה הבאה רמות הכולסטרול השתנו, אפשר להניח קשר סיבתי.

לפני 22 שעות, hans כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מסכים איתך, אבל לא מבין למה אתה טוען שבדיקה כל חצי שנה לא מוכיחה דבר. אם שינית הרגלים, ובבדיקה הבאה רמות הכולסטרול השתנו, אפשר להניח קשר סיבתי.

אני מבין איפה נראה שאני סותר את עצמי, אסביר: התכוונתי שבדיקה חד-פעמית, שמתבצעת פעם בחצי שנה היא לא פרמטר אמין לבדיקת השפעה של מזון על הדם. כדי לראות השפעה "אמיתית", צריך לבצע כמה בדיקות בתנאים זהים, כאשר ההבדל היחיד הוא המשתנה הבלתי תלוי, זה שאת השפעתו אתה בודק (במקרה הנ"ל, סוגי מזון שאדם צורך). בפועל, הבדיקה לא תמיד אמינה. למשל, הפסקת לאכול מאכלים שומניים, והתחלת לעשות ספורט, ואחרי כמה חודשים עשית בדיקת דם, שהראתה שכמות הכולסטרול ירדה. הבדיקה הזו, לא מוכיחה שמזון משפיע על כולסטרול בדם, מכיוון שהיו פרמטרים נוספים שהשתנו (התחלת לעשות ספורט).

בדיקה חד פעמית יכולה להראות לך את מצב השומנים בדם שלך בצורה מדויקת, אבל היא לא יכולה להסביר כתוצאה ממה בדיוק נגרם השינוי. (לא שזה אמור לעניין אותך, אם יש שינוי לטובה, כנראה שאתה עושה משהו נכון).

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...