Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

יש לך קישור למישהו שבדק אותה בדרך אחרת? אשמח לקרוא.

אני עדיין לא מבין מה הבעיתיות במציאת קורלציה בין שני משתנים.

כל מחקר מרוויח מרמת דיוק גבוהה, כנראה.

אני אחפש, עברו שנים מאז, למיטב זכרוני זה גם לא היה מוצמד לבחירות כלשהן אלא בין בחירות.

אין בעיה במידה ואכן לא הייתה אלטרנטיבה, ואז אפשר לנסות להוציא את המוץ מהתבן ולפחות לנסות להתבסס על שכונות כמה שיותר הומוגניות.

אבל בהינתן דרך מדויקת בהרבה, זה חוסר יכולת או רצון של הכתב שמכתיב התבססות על "מחקר" כזה.

בוא נאמר שבמכללת שבלול בעיר נידחת לבחירתך זה לא היה עובר בתור עבודה סמינריונית אפילו.

לדבר הזה קוראים "מגמה", וגם מניתוח בכלל לא מעמיק אפשר להסיק מסקנות לא רעות. אם כל אדם, השכלתו והכנסתו הם נקודת מידע, אז אין שום דבר רע בלהעיף מבט על העקומה שיוצאת לך מכל נקודות המידע האלו, ואם ה R^2 איפושהו בסביבות ההגיוני גם אם לא מושלם (נגיד 0.85), אתה יכול להתבסס די בבטחון על המסקנה המתקבלת.

וואלה, יכולות להיות נקודות שלא נמצאות על העקומה בכלל- אלא רחוקות ממנה שנות אור. אבל זה לא משנה, זה נלקח בחשבון בעקומה הכוללת.

ופה יש 2 מצבים:

1- באיזשהו קסם, המידע מתחלק ככה שכל הנקודות בעצם ממש רחוקות מהעקומה, אבל הממוצע יוצא מה שהוא יוצא (כלומר- כולם כמעט ללא יוצא מהכלל באותה שכונה אינם קרובים לממוצע, אלא נמצאים, למשל, חצי מהם 80% מעל להכנסה הממוצעת ו 80% מתחת להכנסה הממוצעת)

2- עקומת הממוצע שקיבלו היא יצוג לא רע, אפילו אם לא מדויק לחלוטין, של המציאות.

זה מעבר לקורלציה פשוטה, ולמרות שהמדד הסוציו אקונומי הוא לא תורה מסיני, טיול של 10 דקות ברחוב בישוב שקיבל ציון 4 לעומת אחד שקיבל ציון 8 יראה לך כבר חלק לא קטן מההבדלים.

אין גם שום דבר רע בהסתכלות בכדור בדולח כדי לומר את העתיד. אף אחד לא יאמר לך איך לבזבז את הזמן שלך.

הבעיה מתחילה כשאתה מתבסס על זה.

אני בעד למשל להסתכל על גרף כמו שהצעת - כל אדם, השכלתו והכנסתו, וההצבעה שלו.

אבל זה לא מה שעשו פה - לקחו את ההכנסה הממוצעת המדווחת ועשו ממוצע כלל ארצי, ולפי זה יצרו את הדירוג הסוציו אקונומי (הידוע בשם אשכול סוציו אקונומי), זה ציר אחד בגרף, לקחו את המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות באותו יישוב וזה הציר השני בגרף.

המדד הסוציו אקונומי יכול בהחלט לשקר, אני יכול לקחת אותך לסיור ביישוב של אשכול 1-2-3 ולהראות לך שכונות שלמות שנראות כמו אשכול 7-8-9, אם זה מבחינת נראות השכונה עצמה ואם זה מבחינת הבתים או הרכבים בחניות.

עריכה אחרונה על ידי m3x7r3m3

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 56.3 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4612

• SlowRide

4431

• פינדר

3493

• m3x7r3m3

2926

• חברי המעגל הראשון

אני חושב שהצמצום או הקישור ממומצע לשחור לבן, זו ה-ליבה של גישת ה-pc. זה לא שחור ולבן, כי ברור שיש גם עשירים ימניים ועניים שמצביעים כחול לבן. ולהתעלם מהקשר שקיים בין הרקע לבין דעות פוליטיות, זה כמו להתעלם מכל שני מאפיינים חברתיים תרבותיים אחרים שאתה יכול לחשב עליהם בעולם, ובדרך כלל זה בעיקר רק משתק שיח או הבנה (אפילו לא ביקורתיות).

לא מתעלם מהקשר בין רקע לדעה פוליטית, רק אומר שמעמד כלכלי זה לא הדבר היחיד שמשפיע על דעה פוליטית. להגיד עניים וחרדים ימין עשירים ומשכילים שמאל זה לא משתק שיח? זה מתעלם מכל שאר הדברים שמשפיעים על דעות של אדם.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלואורייד, אתה מקיש מן הכלל אל הפרט - אף אחד לא עושה את זה כאן (בפרט: לא יבגני). לטעון שסטטיסטית רוב האנשים ממעמד x מצביעים לy לא אומר שכל האנשים מ ...

לא ברור לי איך דווקא אותם אנשים עם השקפה כלכלית ימנית (כמוני) שלכאורה מבוססת יותר על נתונים ופחות על רגשות, פתאום חוטפים ג׳ננה כשמדברים על נתונים שמעצבנים אותם.

יש קורלציה מאוד ברורה בין מעמד סוציואקונומי ודעה פוליטית, וכפי שיבגני אמר זה לא רק בישראל. זה לא אומר שדעה אחת נכונה יותר מהאחרת, אפשר הרי לטעון שה״מבוססים״ פשוט התנתקו מהרחוב ולא מבינים כל מיני דברים פשוטים כי (...). אבל להתכחש לעצם הקורלציה עצמה זה poor practice - אלא אם יש הסבר חליפי שמראה שכל הנתונים האלו הם קשקוש בלבוש, האם זו הטענה שלך? איכשהו אני בספק שאתה טוען את זה.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו כן אם כבר בסטטיסטיקה עסקנן, מוכרח לצרף לטובת מי שפספס את הפנינה:

tbr.png

(סטיסטית הוא צודק, אבל סטטיסטית הוא מטומטם)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלואורייד, אתה מקיש מן הכלל אל הפרט - אף אחד לא עושה את זה כאן (בפרט: לא יבגני). לטעון שסטטיסטית רוב האנשים ממעמד x מצביעים לy לא אומר שכל האנשים מ ...

לא ברור לי איך דווקא אותם אנשים עם השקפה כלכלית ימנית (כמוני) שלכאורה מבוססת יותר על נתונים ופחות על רגשות, פתאום חוטפים ג׳ננה כשמדברים על נתונים שמעצבנים אותם.

יש קורלציה מאוד ברורה בין מעמד סוציואקונומי ודעה פוליטית, וכפי שיבגני אמר זה לא רק בישראל. זה לא אומר שדעה אחת נכונה יותר מהאחרת, אפשר הרי לטעון שה״מבוססים״ פשוט התנתקו מהרחוב ולא מבינים כל מיני דברים פשוטים כי (...). אבל להתכחש לעצם הקורלציה עצמה זה poor practice - אלא אם יש הסבר חליפי שמראה שכל הנתונים האלו הם קשקוש בלבוש, האם זו הטענה שלך? איכשהו אני בספק שאתה טוען את זה.

ברצינות אתם חייבים לעשות משהו עם היכולת קריאה / הבנה שלכם, גם אתה וגם יבגני קודם לא קראתם מה אנשים כותבים ולכן אתם ממציאים טענות ואז תוקפים את הטענות שהמצאתם, למרות שאף אחד לא טען אותן.

אף אחד (כולל אותי וסלואי) לא מתכחשים לקורלציה, אלא שאנחנו טוענים דברים אחרים:

1. סלואי טוען שזה מרדד את השיח להסתכל רק על הקורלציה הספציפית הזו

2. אני טוען שאת אותה קורלציה ניתן להראות, וראיתי דוגמאות כאלה, שמתקבלות אפילו כתזה באקדמיה, ואילו הכתבה הזו התקבלה ל"הארץ" אך ורק בגלל שהיא תואמת לאג'נדה שלהם ולא בגלל הרמה המקצועית שלה.

כמו כן אם כבר בסטטיסטיקה עסקנן, מוכרח לצרף לטובת מי שפספס את הפנינה:

[ATTACH=CONFIG]526873[/ATTACH]

(סטיסטית הוא צודק, אבל סטטיסטית הוא מטומטם)

יש בדיחה על תיאורטית ועל מעשית.

תיאורטית הוא צודק, מעשית הציוץ הזה מטומטם (לא יודע אם להגדיר אותו כמטומטם כי יש לי דברים יותר מעניינים לעשות מאשר לקרוא מה הוא כותב בטוויטר).

אבל בוא נאמר שזה לא הוסיף לו נקודות חוכמה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מתעלם מהקשר בין רקע לדעה פוליטית, רק אומר שמעמד כלכלי זה לא הדבר היחיד שמשפיע על דעה פוליטית. להגיד עניים וחרדים ימין עשירים ומשכילים שמאל זה לא משתק שיח? זה מתעלם מכל שאר הדברים שמשפיעים על דעות של אדם.

יש עוד פרמטרים שאפשר לבודד, כן. וגם בתוך זה, זה לא אבסולוטי. נגיד לא בטוח שבצהלה מישהו הצביע לחד"ש.

משתק את השיח?

ממש לא.

אתה יכול לשאול למה הקורלציה הזו קיימת (ומה הסיבה). אתה יכול מתוך זה לגזור, אולי, מה חסר לימין כדי להתחבב על הצפונבונים ומה חסר למרכז שמאל כדי להתחבב על תושבי הפריפריה. יכול להיות שזה יחזיר אותך שוב לשיח המעגלי של "יש אנשים שעדיין כועסים על מפאי", ויכול להיות שתבין שההצבעה היא לא רציונאלית אצל אף אחד, ובחיים לא היתה ולא תהייה כזו. בכל מקרה, אתה אולי יכול להבין את התופעה יותר טוב. גם אם זה לא בהכרח אומר לקבל את הכלים לשנות אותה.

וכן, זה נכון לגבי כל דבר, לדעתי, שאפשר לגזור מנתונים ולהסביר בעזרתם.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין גם שום דבר רע בהסתכלות בכדור בדולח כדי לומר את העתיד. אף אחד לא יאמר לך איך לבזבז את הזמן שלך.

הבעיה מתחילה כשאתה מתבסס על זה.

המדד הסוציו אקונומי יכול בהחלט לשקר, אני יכול לקחת אותך לסיור ביישוב של אשכול 1-2-3 ולהראות לך שכונות שלמות שנראות כמו אשכול 7-8-9, אם זה מבחינת נראות השכונה עצמה ואם זה מבחינת הבתים או הרכבים בחניות.

1- מתבססים על זה ברפואה, וחזק מאוד בתחום החיסונים והאפידמולוגיה. אבל אמסור להם שזה בזבוז זמן ושיחפשו דרך אחרת.

2- זה עדיין לא יגיד שום דבר, כי בדיוק כמו בפוסט הקודם, העניין הוא מגמות, לא אנקדוטות. אחד מעשירי ישראל גר בנתיבות וזה הישוב היחיד בישראל בו תמצא בוגאטי. האם מדובר בעיר עשירה עם הכנסה ממוצעת גבוהה? בהחלט שלא. (הנה דוגמה מצוינת לנקודת מידע שנמצאת שנות אור מחוץ לעקומת הממוצע- אבל אפילו זה לא מספיק כדי לעוות אותו!)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

או שלום לך מר פיקה, אני מבין שהביג פארמה מחזיקים אותך בפיירול? מאכזב!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

לא מתכחש ולא מתג'נן, רק אומר שזו הסתכלות מאד חד מימדית שלא משקפת את המציאות במלואה.

השבטיות בחברה הישראלית נובעת נטו מהבדלים בהכנסות? כולנו יודעים שלא.

יש עוד פרמטרים שאפשר לבודד, כן. וגם בתוך זה, זה לא אבסולוטי. נגיד לא בטוח שבצהלה מישהו הצביע לחד"ש.

משתק את השיח?

ממש לא.

אתה יכול לשאול למה הקורלציה הזו קיימת (ומה הסיבה). אתה יכול מתוך זה לגזור, אולי, מה חסר לימין כדי להתחבב על הצפונבונים ומה חסר למרכז שמאל כדי להתחבב על תושבי הפריפריה. יכול להיות שזה יחזיר אותך שוב לשיח המעגלי של "יש אנשים שעדיין כועסים על מפאי", ויכול להיות שתבין שההצבעה היא לא רציונאלית אצל אף אחד, ובחיים לא היתה ולא תהייה כזו. בכל מקרה, אתה אולי יכול להבין את התופעה יותר טוב. גם אם זה לא בהכרח אומר לקבל את הכלים לשנות אותה.

וכן, זה נכון לגבי כל דבר, לדעתי, שאפשר לגזור מנתונים ולהסביר בעזרתם.

לדעתי בחינה של המציאות דרך פריזמה כזו צרה זה פתח קל מאד להנחת הנחות שגויות. זה די משתק את השיח, כי ככה קל מאד לשחרר אמירות החלטיות כמו -

אמור לי כמה כסף יש לך ואגיד לך למי תצביע

תנו לי נקודת משען ואזיז את העולם, וואלה יופי.

וכל דעה נגדית קל מאד לסתור בטענה "הנה, נתוני סטטיסטיקה", כשבפועל המציאות הרבה יותר מורכבת.

כמו שאתה אומר, אפשר לנסות להסביר ממה נובעת החלוקה הברורה הזו. כדי לעשות את זה נכון צריך להסתכל מעבר לרמת הכנסה. מה עם רמת הדתיות למשל? השכלה? מוצא? גיל? מין? לאום?

זה בדיוק מה שהסתום הזה עושה:

[ATTACH=CONFIG]526873[/ATTACH]

טוען שיש קשר בין עלייה במנדטים של הליכוד לפעילות המעיים, סליחה, פעילות הרשת שלו.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1- מתבססים על זה ברפואה, וחזק מאוד בתחום החיסונים והאפידמולוגיה. אבל אמסור להם שזה בזבוז זמן ושיחפשו דרך אחרת.

תספר את ההמצאות שלך למישהו אחר.

לא באפידימיולוגיה ולא בחיסונים ולא ברפואה מתבססים על סטטיסטיקה של סטטיסטיקות של מטא סטטיסטיקות.

אין אפילו חצי מחקר רפואי שלא כולל כנתונים את האנשים עצמם.

אין בעיה לעשות אח"כ מטא מחקר על אוסף של מחקרים רפואיים, אבל זה לא המצב פה. זה לא מטא מחקר, זה "מחקר" על בסיס של מטא סטטיסטיקות, זה שני דברים שונים לחלוטין.

2- זה עדיין לא יגיד שום דבר, כי בדיוק כמו בפוסט הקודם, העניין הוא מגמות, לא אנקדוטות. אחד מעשירי ישראל גר בנתיבות וזה הישוב היחיד בישראל בו תמצא בוגאטי. האם מדובר בעיר עשירה עם הכנסה ממוצעת גבוהה? בהחלט שלא. (הנה דוגמה מצוינת לנקודת מידע שנמצאת שנות אור מחוץ לעקומת הממוצע- אבל אפילו זה לא מספיק כדי לעוות אותו!)

כמה טעויות:

1. הבוגאטי ככה"נ לא של שריקי למיטב הבנתי

2. הצעתי לקחת אותך לסיבוב שכונות ולא לבית ספציפי אחד.

או שלום לך מר פיקה, אני מבין שהביג פארמה מחזיקים אותך בפיירול? מאכזב!

כשתבין את ההבדל בין מטא מחקר למטא נתונים תן פינג נמשיך לדבר.

יש לך (ולא פעם ראשונה) חוסר-תרבות דיון לחלוטין, העירו לך על זה בכל מיני שרשורים, קח את זה כביקורת בונה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לך (ולא פעם ראשונה) חוסר-תרבות דיון לחלוטין, העירו לך על זה בכל מיני שרשורים, קח את זה כביקורת בונה.

modern-hanging-36-mirror-o.jpg

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

גבעת שמואל זה דוגמא יפה ליותר משכונה של רוב מצביעי ימין ממעמד כלכלי גבוה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואז m3x אמר:

וזהו דוקטור, אחרי זה אני לא זוכר כלום.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

[ATTACH=CONFIG]526890[/ATTACH]

ואז m3x אמר:

וזהו דוקטור, אחרי זה אני לא זוכר כלום.

אני אולי משתמש בציניות לפעמים, אני גם יכול לכתוב דברים קשים, אבל נדיר שאני אתקוף אדם ולא את הטיעון שלו.

ומילא אם זה היה רק אני, ורק בשרשור הזה.

וכמובן "העירו" זה בלשון רבים, כיוון שאני ממש לא היחיד שהעיר לו על זה.

זו פשוט דוגמה שאם לא מסכימים איתו הוא משתולל ומשתגע.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...