Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מקדמי גרר

Serpent
שימו לב! השרשור הזה בן 7897 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מקדם הגרר מאפשר, ביחד עם שטח הפנים של הרכב הנתון לחשב את הגרר של הרכב בכל מהירות נתונה. הגרר משפיעה על המהירות המרבית ועל צריכת הדלק.

בעבר, לא הייתה התייחסות רבה לנושא. מכוניות תוכננו עם מעט מאוד מחשבה בכיוון. מדי פעם, יצרן כזה או אחר תכנן מכונית קצת יותר אירודינמית (כגון הקרייזלר airflow משנות השלושים עם עיצוב דמוי קטר). המכונית של שנות ה-50 וה-60 "התגאו" במקדמי גרר סביב ה-0.4

משבר הדלק ושיטות חדישות לתיכנון כלי רכב הובילו לשיפור אדיר באירודינמיקה של כלי הרכב. חשוב לדעת שבתחום זה, מראה עיניים עלול להטעות. מכוניות שנראות חלקות ומהירות הן לא תמיד בעלות בעלות מקדמי גרר נמוכים. הלקסוס LS המקורית, שנראתה רבועה במקצת, התגאתה במקדם גרר מעולה של פחות מ-0.3 ! הרבה יותר טוב משל פורשה 911 מאותם הימים... דוגמא נגדית - לאודי TT יש מקדם גרר של 0.36 !!

ככלל - דברים בולטים מגדילים את הגרר. כמו גם עזרים אירודינמיים, כנפיים, ספוילרים חצאיות וכדומה. מכוניות פתוחות גם הן סובלות מגרר גבוה עקב המערבולות הנוצרות. חלונות פתוחים - כנ"ל.

מכוניות נוסעים מודרניות כיום הן בעלות מקדם גרר של 0.3 ואפילו פחות, לרכבי שטח ומכוניות פתוחות יש לרוב מקדמי גרר קרובים יותר ל-0.4 כנ"ל למכוניות ספורט קיצוניות עם עזרים אירודינמיים וכונסי אוויר גדולים.

אם הייתי מולטי-מליונר הייתי קונה:

ב.מ.וו. M5 ליום-יום, בגלל ההנאה

בנטלי Azure לסופי-שבוע, בגלל הגריל

ומיורה שהייתי שומר במוסך ומקריב לה קורבנות כל לילה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנוסחה לחישוב התנגדות אויר היא R=CV*V (איך עושים פה "בריבוע"??)

כלומר ההתנגדות שווה לקבוע כפול מהירות בריבוע. הקבוע הוא מקדם הגרר.

ציוני דרך בתולדות מקדם הגרר:

הסאאב הראשונה (בשנת 1947) התגאתה במקדם גרר של 0.30

בשנות ה- 50 וה- 60 מקדמי הגרר לא היו טובים, כי לאף אחד לא היה אכפת. דוגמה טובה היא הסיטרואן DS שנראתה אוירודינמית, אך תכנונה כלל לא התבסס על מנהרת רוח.

יוצאת דופן היתה האלפא ג'וליה המרובעת, שהשיגה מקדם גרר של 0.32 (אם אני זוכר טוב) בזכות תכנון חכם ויעיל.

אודי 100 משנות ה-80 (1984??) השיגה מקדם גרר סנסציוני של... 0.30 :D

אופל וקטרה (1989) הגיעה ל- 0.29!!

המרצדס S החדשה מתפארת ב- 0.27.

לעומת זאת, מקדם גרר הוא לא הכל בחיים - ותוכיח זאת הפרארי אנזו, ש"מתגאה" במקדם גרר של 0.37 (שנייה רק לטנדרים ול- PT קרוזר 8) )

הרעיון הוא שכח ההצמדה שמייצרת האנזו פוגע ב"חלקלקות" שלה, מגדיל את מקדם הגרר, אך מונע מהמכונית להמריא אל על במהירויות גבוהות.

היתה לי אלפא אדומה / היתה לי אלפא / היום אני נוסע / בדלתא לבנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

R=Cx*A*V^2 אם אינני טועה. למרצדס S ול-C החדשה מקדמי גרר דומים מאוד - אבל ה-C תייצר פחות גרר משום ששטח הפנים שלה (A) קטן יותר. המקלארן F1 גם התגאתה במקדם גרר מעולה (אל תתפוס אותי - בסביבות ה-0.3) וגם בשטח פנים קטן בזכות גובהה המיניאטורי ורוחבה הצנום (יחסית למכונית על), המהירות המרבית המסחררת הושגה בזכות נתונים אלו.

למכוניות פורמולה 1 יש מקדם גרר סביב ה-0.5, אבל שוב פעם - שטח פנים מאוד קטן, לכן המהירות המרבית הפוטנציאלית (כתלות ביחס העברה סופי ותנאי המסלול) אדירה.

האודי והווקטרה אכן היו פורצות דרך. תכנון נכון חייב לעבור דרך מנהרת הרוח, לסיטרואן CX החלקה היה מקדם גרר עלוב של 0.36 (אהם, כמו ל-TT).

אם הייתי מולטי-מליונר הייתי קונה:

ב.מ.וו. M5 ליום-יום, בגלל ההנאה

בנטלי Azure לסופי-שבוע, בגלל הגריל

ומיורה שהייתי שומר במוסך ומקריב לה קורבנות כל לילה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לאופנועים יש מקדם גרר של 0.6 בערך עקב מערבולות שיוצר הרוכב, זה זוועה (אבל שטח פנים זעום).

נקודה מעניינת היא שככל שהעצם ארוך יותר כך ירד הגרר הכולל שלו (לא מקדם הגרר, אלא הגרר).

למכירה פנסים קדמיים מקוריים חדשים לGTI MKV

My grandfather rode a camel, my father rode a camel, I drive a Mercedes, my son drives a Land Rover, his son will drive a Land Rover, but his son will ride a camel -

Rashid bin Saeed Al Maktoum

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לאלפא 145 (שגם היא מרובעת) יש 0.32 -

כשמביאים בחשבון גם את הג'וליה (גם 0.33) נראה שהאיטלקים יודעים לבנות מכוניות יעילות מבחינה אוירודינמית.

היתה לי אלפא אדומה / היתה לי אלפא / היום אני נוסע / בדלתא לבנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין בעיה.

לפני כמאה שנה הומצאה המכונית הראשונה (כל תולעי הספרים מתבקשים לתקן אותי כאן ועכשיו). למרבה הפלא, אותה מכונית ראשונה לא כללה מזגן, לא תיבה אוטומטית (למרות התנגדותו הנמרצת של שוטה הכפר תיאודור ירונימוס כוכביצקי) ולא הגה כוח.

בגלל שכל העסק היה בחיתוליו ובגלל שלא המציאו עדיין את החיתול, נטו אותן יצירות זוועה יורקות עשן להתקלקל ולשבוק חיים לצידי הכביש.

באותם ימים, היתה יריבות מרה בין בעלי הכירכרות לבין בעלי האוטומובילים ולכן, מה גדולה היתה שמחת בעלי הכירכרות כשראו אחד תקוע. שוטה הכפר ירונימוס כוכביצקי נהג לאמר שהמכונית לעולם לא תצליח (למעשה הוא אמר שלא תיצלח דרכם של רשעים) מכיוון שצריך להעביר הילוכים ובסוס צריך רק לנקות חרא.

(לימים נינו הגדול שיכלל את האימרה לדרגה של אם יש לך הילוכים אתה צריך לאכול חרא).

בכל אופן - כשהיתה אחת המכוניות נתקעת התעורר הצורך בגרר הראשון.

משה שגרירוביץ' (עד אז חלבן במקצועו) היה נרתם בשימחה למשימה בתמורה לחופן קופיקות נוצצות וגורר את הרכב לעיירה הקרובה.

מכיוון שבאוסטרו-הונגריה היה מאוד קר לפני 100 שנה (לא המציאו את אפקט החממה. בעצם, לא המציאו את החממה...) נטו בעלי המכוניות לקפוא למוות בזמן ההמתנה לגרר.

בשלב כלשהוא , הגיעו אנשי המאה ה19 למסקנה שלחכות מעל שעה בשביל גרר זה ממש לא לעיניין.דבר ראשון הם נשבעו שאם היהודים שבינם יקימו מדינה - היא תתבסס על חופש דת, גזע ואי המתנה לגרר מעל שעה. בכל שלושת הסעיפים הם נכשלו.

אבל דבר אחד יצא טוב -

בכל עיירה היה כזה מין ילד טמבל ומעצבן שעלה לכולם על העצבים ולכן היו שולחים אותו לכל מיני שליחויות ושטויות.

בעיירתנו היה זה מוטל'ה זרזירוביץ'.

מוטלה קיבל את התפקיד הנכסף של לרוץ לפני המכונית ואם היא היתה נתקעת, תפקידו היה לרוץ עוד יותר מהר , בטמפרטורה של מינוס 19 מעלות ולקרוא לגרריסט.

התקווה היתה שזרזירוביץ' הקטן לא יחזור - אבל החרייאט הקטן תמיד היה חוזר עם גרר.

בכל אופן - אותו זרזירוביץ' שהיה נשלח לקדם את פני הגרר הפך למקדם הגרר הראשון בעולם.

אחרי שמכוניות הפכו לאמינות יותר נשכח מקדם הגרר הקטן וכדי להנציח את שמו של אותו נודניק, ניתן השם מקדם הגרר ל...

נו...

הזה עם האווירודינאמיות...

נו...

איך להסביר את זה?? זה עם הרוח....

נו...

שMIURA יסביר!!!!!!!

גברים ממאדים ונשים מפגרות על כל השכל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

LOL

תומר, שתהיה בריא , אני לא מתרכז בגללך בעבודה !

:morning:

תודו שיש לנו את הסמיילים הכי מגניבים בעולם

וגם את התומר הכי מגניב בעולם

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7897 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...