Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

טויוטה אוריס היבריד / הייבריד / היברידית 2012

Cadillac58
שימו לב! השרשור הזה בן 3805 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

נעזרתי הרבה בפורום בהתלבטויות ארוכות לגבי רכב חדש, ואני שמח "להחזיר" אינפורמציה למתלבטים.

נתחיל עם השורה התחתונה: טויוטה אוריס היבריד הוא רכב איכותי, נוח, מהנה, חווייתי וסופר-חסכוני. אחרי נהיגה של למעלה מ-1,000 ק"מ - צריכת הדלק במישור החוף עם מזגן הייתה 22.1 ק"מ לליטר לפי חישוב בין תדלוקים, ו-23.1 ק"מ לליטר לפי מחשב הדרך. נתוני המעבדה לנסיעה משולבת: 26.3 ק"מ לליטר (הכי טוב בארץ, נקודה) ואני מאמין שבלי מזגן, אחרי כמה אלפי ק"מ "הרצה" ועם נהיגה מתונה - אפשרי להשיג 25 ק"מ לליטר במישור החוף (טרם ניסיתי נהיגה הררית).

תנאי הדרך בהם השגתי את הצריכה הנ"ל (871 ק"מ על 39.4 ליטר, מהירות ממוצעת 41 קמ"ש): נסיעות יום יומיות מאשדוד לתל אביב ובחזרה בשעות העומס, עם הפקקים באיילון וכל הבלאגן של גוש דן. הסעות לחוגים, הסעות לגנים, כבישים מהירים בחלק מהדרך - ותמיד עם מזגן. לא הבחנתי בהבדלים בצריכת הדלק בין מהירויות שונות, שזה מדהים לדעתי. יש הבדלים רק בעליות ובתאוצות. אופי הנהיגה: מתון. סבלנות בהאצות ושמירת מרחק, אבל גם 120 קמ"ש כשאפשר. מצב נהיגה Eco. משהו על הנהג: טויוטה ראשונה שלי, לא "שפוט" של המותג. היברידית ראשונה וגם רכב חדש ראשון, אחרי 5 מכוניות שקניתי מליסינג. הרכב השני במשפחה הוא פורד מונדיאו 2.3L מהדור האחרון (מעולה מכל בחינה חוץ מצריכת דלק של 1:11).

התרשמות אישית מהנהיגה באוריס: הרכב מרגיש איכותי, בעיקר בכל הקשור למערכת ההיברידית. בשנייה שעוזבים את דוושת הגז - הסוללה מתחילה להתמלא. בבלימה הטעינה מתעצמת. כל טיפת אנרגיה מנוצלת ומשתמרת (החום מהבלימה מוסב לאנרגיה חשמלית, המנוע החשמלי מסייע בבלימת הרכב). הנעה בכפתור בלי מפתח ובלי טיפת בנזין. יציאה שקטה לחלוטין לדרך. עד 50 קמ"ש אפשרות לנסיעה על סוללה בלבד, לאורך 2 ק"מ ובלי טיפת דלק - נפלא בפקקים וברמזורים. כל התיאור הנ"ל מסביר שמדובר בחוויית נהיגה אחרת! כיף, מודרני, יעיל, אפילו מעניין... המינוס: הרכב כבד מאוד, 135 ק"ג יותר מהאוריס הרגילה. זה חייב כיול שילדה נוקשה יותר, לא תענוג בפסי האטה למשל. אבל בסה"כ מתגברת יפה מאוד על שיבושים בדרך, בהחלט לא קופצנית.

המערכת ההיברידית של האוריס זהה לחלוטין לזו של הפריוס ושל הלקסוס ההיברידית (מנוע בנזין 1.8 ליטר בטכנולוגיה אחרת, יותר חסכונית ועם פחות כח - 99 כ"ס, ובנוסף מנוע חשמלי חזק במיוחד בהספק של 82 כ"ס. ההספק המשולב הוא 136 כ"ס עם 21.1 קג"מ, משום שהמנועים מגיעים לשיא הכח בסל"ד שונה). כמו כן שלוש ההיברידיות של טויוטה מצויידות בגיר רציף יעיל, ללא אפשרות להעברת הילוכים ידנית. אין גם מד סל"ד, אלא רק אינדיקציה עקיפה על סיבובי המנוע דרך מד היעילות האנרגטית. ודרך אגב, היאריס ההיברידית שתגיע בסתיו תצויד במערכת היברידית מלאה אך מוקטנת (ותשבור את השיא הישראלי הנוכחי של האוריס היבריד בצריכת דלק).

נוחות המושבים טובה, לא מעייף גם אחרי נהיגה של שעה וחצי. הנדסת האנוש מצוינת. מבחינת מרחב פנימי - דומה מאוד למשפחתומטית רגילה עם בסיס גלגלים של 260 ס"מ, לא יותר צפופה ממזדה 3 ו-C4 שהיו לי, ובטח גם לא מדומותיהן. גם ברוחב היא לא נופלת מאף אחת מהן, עם 1.76 מ'. שני מבוגרים יישבו בספסל האחורי עם מרווח סביר, ילדים כמובן אין שום בעיה גם להושיב שלושה. החיסרון העיקרי למשפחות הוא בגודל תא המטען: רק 280 ליטר, שבקושי מספיק למזוודה גדולה אחת ולתיק יד, או לעגלת תינוק. מי שצריך תא מטען גדול ביום יום (ולא רוצה לקפל את המושב האחורי) שייבחר רכב אחר.

איכות החומרים בתא הנוסעים סבירה. זו לא האיכות של מונדיאו וגם לא הפלסטיקים החלולים של הונדה אינסייט (ועוד נגיע בהמשך להשוואה מול האינסייט). בגובה הישיבה הפלסטיקים רכים/מרופדים, ואומרים שבטויוטה אין "קרקושים" גם אחרי שנים. ההגה מצופה עור ונוח מאוד לאחיזה, לא קל מדי ולא כבד מדי. ידית ההילוכים היא כמו ג'ויסטיק זעיר שיושב מוגבה ומתחתיו יש חלל שלא ממש אפשר לנצל למשהו, אבל עיצוב נחמד (זהה לפריוס בעניין זה). הריפודים באים רק בצבע שחור חסר חן, אבל מצליחים להרגיש גם נוחים וגם חזקים ואמידים מספיק - כאן לא ייקרעו הבדים. כמובן שקונה פוטנציאלי יכול לגשת לסוכנות ולבחון את כל זה בעצמו לפני הקנייה.

אבזור - אבזור בטיחות מלא עם 7 כריות ו-5 כוכבי ריסוק. מראות מתקפלות חשמלית, מפתח חכם (רק שלט בעצם), בקרת אקלים לא מפוצלת, כניסת USB, תאורת יום (פנסי לד), שליטה מגלגל ההגה על מחשב הדרך ומערכת השמע. אפשר להוסיף בתשלום בקרת שיוט - אני הוספתי כי זה היה במבצע... מוסיפים ידית (מקורית) מאחורי גלגל ההגה. שיהיה. האכזבה הגדולה מבחינת אבזור היא שאין את מסך המגע בקונסולה המרכזית - באסה! באירופה המסך הזה הוא סטנדרט ואפילו ביאריס החדשה הוא קיים כאופציה, אבל לא באוריס היבריד. לא ברור למה היבואן התעקש להסיר אותו, ברכב היברידי זה מתבקש במיוחד. בקיצור, במקום המסך יש רדיו דיסק רגיל לגמרי, עם תצוגת LCD שראינו כבר לפני עשור וגם קשה לקרוא אותו בשמש. גם איכות הרמקולים בינונית למדי. היעדר המסך דחק את כל שפע נתוני מחשב הדרך ללוח השעונים, בתוך מד המהירות. הנתונים, כולל תרשים זרימת האנרגיה הידוע, מופיעים בלופ של 8 מסכים והם ברורים לקריאה ולהבנה. כל השליטה והכוונונים מתבצעים ע"י כפתור אחד וזה פחות נוח.

מראה - אודה על האמת: קניתי את האוריס למרות הצורה שלה ולא בזכותה. במבט ראשון יש לה עיצוב של סופר מיני ואתה מתבאס לשים 140,000 שקל על זה. מצד שני אני לא משתגע בכלל על העיצוב של הפריוס והפלסטיקה שבתוכה.

הגרסה ההיברידית זהה כמעט לחלוטין לאוריס הרגילה (שתוחלף ב-2013) וממש, אבל ממש, לא מושכת תשומת לב או מצהירה הצהרות "ירוקות", להבדיל מהפריוס והאינסייט. ההבדלים החיצוניים היחידים הם תאורת לד ביום, גריל עם פס כרום רחב ונאה והסמל של טויוטה, שבא על רקע כחלכל בהיברידיות. החישוקים - סגסוגת קלה (מגנזיום) 15 אינץ', עם צמיגי מישלן חוסכי אנרגיה בחתך גבוה - 195/65/15, שצפויים להחזיק לדעתי 80 אלף ק"מ.

אגב למרות העיצוב הקומפקטי שלה, האוריס לא מכונית קטנה. אורכה 4.25 מ' שזה בערך כמו כל משפחתית 5 דלתות מוכרת, כגון יונדאי i30 או C4. גולף למשל קצרה ב-5 ס"מ, הפוקוס האצ'בק ארוכה ב-10 ס"מ. ובכל זאת, מבחוץ היא ניראית קטנה ובסיכומו של דבר זה ממש לא אוטו של פוזה או רושם.

דבר אחרון בנושא המראה החיצוני הוא הצבע. היבואן מביא רק צבע מטאלי, כך שקודם כל תוסיפו אוטומאטית אלף שקל למחיר מחירון של 135,900 (תתנחמו בכך שבאנגליה צבע מטאלי עולה 2,800 שקל). כל הצבעים הם בגווני שחור-לבן, ולדעתי הלבן פנינה הוא גם היפה וגם הפרקטי מכולם. בשמש הוא נראה משגע. זה טוב לדעת כי לא תראו אוריס היבריד בתצוגה ולא תראו לבן פנינה על רכב אחר (אולי בפריוס, אני לא בטוח).

אוריס הייבריד מול הונדה אינסייט: הייתי קרוב כחוט השערה לקנות את האינסייט החדשה, שעברה מתיחת פנים משמעותית באפריל 2012. אם הונדה היו נותנים עוד קווטץ' במחיר הייתי קונה, כי אוריס היבריד לא היה ניתן להזמין בכלל עד חודש יוני. בדיעבד, אני מאושר שלא לקחתי אינסייט. קודם כל גילוי נאות - כל מה שאני יודע על האינסייט החדשה הוא מנסיעת מבחן ומקריאה של הרבה חומר בארץ ובחו"ל. לא נעבור דבר-דבר, ואפשר להגיע לשורה התחתונה: האוריס עולה על האינסייט בכל פרמטר אפשרי, חוץ משלושה: גודל תא המטען (באינסייט עוד 45%), גלגל רזרבי (באוריס פשוט אין, יש ערכה לתיקון נקר וביטוח גרירה...) ומחיר - על האינסייט תשלמו 5,000 שקל פחות, כי בהונדה נותנים הנחה של כ-3,000 שקל ובטויוטה לא מורידים שקל (אבל הפער הזה ייעלם במכירה).

מגזין "אוטו" פרסם בגיליון יולי מבחן השוואתי בין שני הדגמים והתוצאות הן חד משמעיות לטובת האוריס.

אציין נתון אחד בשביל לסבר את האוזן: המנוע החשמלי של האינסייט נותן 14 כ"ס, ושל האוריס נותן 82 כ"ס. לא באותה ליגה. התוצאה: תאוצה, סחיבה, תחושת ביטחון בכביש מהיר, ו... המזגן לא כבה ברמזורים ובפקקים כמו שקורה באינסייט במצב עמידה. דווקא מבחינת מנוע הבנזין, ההבדלים הם לא כל כך גדולים כמו שאפשר היה לחשוב מתוך המספרים: 1.3 ליטר באינסייט מול 1.8 ליטר באוריס. רק 11 כ"ס הפרש.

צריכת הדלק באוריס טובה מהאינסייט בכ-10%. האינסייט אומנם ארוכה יותר ב-15 ס"מ, אבל בסיס הגלגלים שלה קצר יותר ב-5 ס"מ, כלומר כל תוספת האורך הולכת לתא המטען, ולא לתא הנוסעים. האינסייט נמוכה ב-8 ס"מ משמעותיים, אם מבוגר יושב מאחור, וגם צרה יותר ב-6 ס"מ - לא מעט.

לסיכום, האוריס היבריד היא פריוס מוקטנת (10 ס"מ פחות בבסיס גלגלים), ואילו אינסייט היא ג'ז מוגדלת (5 ס"מ יותר מהג'ז בבסיס גלגלים). שתיהן בקבוצה 3, אבל אינסייט "נולדה" בקבוצה 2 ואוריס "נולדה" בקבוצה 4, וזה כל ההבדל על רגל אחת.

לסיכום - למי היא מתאימה: לדעתי אוריס היברידית מתאימה למי שנוסע לפחות 25 אלף ק"מ בשנה, ובמיוחד נאנק מפקקים ומנסיעה עירונית אינטנסיבית. בפקקים ובעיר אין לאוריס שום מתחרה - לא פלואנס דיזל, לא פאביה, לא אינסייט וגם לא פריוס. מס' 1 בהפרש גדול. עוד תנאי עבור רוכש אוריס הוא רגל רגועה על הגז. מי שחייב לצאת ראשון ברמזור - זה לא אוטו בשבילו! אפשר אומנם להעביר למצב Power ואז 136 סוסים עושים את שלהם, אבל מי שקונה אוריס היבריד רוצה את ה-23 ק"מ לליטר שייפצו על עלות הרכישה הגבוהה. במצב Power או עם רגל כבדה על הגז הטווח הריאלי הוא 17-19 ק"מ לליטר, עדיין טוב בהרבה מ... בעצם ממי לא?

השאלה הגדולה היא האם היא מתאימה למי שנוסע כמעט רק בדרכים מהירות בלי פקקים. מקריאה בלבד - בתנאים כאלה הפלואנס דיזל סוגרת חלק גדול מהפער, והכוונה לא רק לצריכת דלק אלא לשקלול הנוחות, הביצועים והאמינות. התרשמותי היא שהאוריס מוצלחת מאוד גם בדרכים מהירות ומציעה חבילה מנצחת, אבל אף פעם לא נהגתי בדיזל.

תמורה לכסף: אנחנו ישראלים, לא פראיירים... רוצים רכב שמרכיב המס בו הוא הנמוך ביותר. אוריס היבריד היא הרכב היחיד בישראל שנהנה גם ממס קנייה מופחת של היברידית (30%) וגם מפטור ממכס כיוון שהיא מיוצרת באנגליה ולא ביפן (10.5% במצטבר). התוצאה: יותר "רכב", פחות מס. איך רואים את זה הכי טוב? משווים למחירים של טויוטה בשוק משוכלל כמו אנגליה. כנסו לאתר הרשמי של טויוטה באנגליה, www.toyota.co.uk , לשונית "New Cars", ותקבלו שוק.

שימו לב: אוריס היבריד זולה רק ב-4% מהפריוס (וזה למרות שהפריוס מיובאת והאוריס מייצור מקומי!). בארץ הפער הוא 15% (21,000 שקל). למה? כי בארץ על הפריוס יש מכס, ועל האוריס אין. הלאה: באנגליה אוריס היבריד עולה 73% יותר מאוריס רגילה. בארץ הפער הוא רק 8% (10,000 שקל). למה? כי בארץ יש הנחת מס משמעותית על רכב היברידי. ועוד אנקדוטה קטנה: באנגליה האוונסיס יותר זולה מהאוריס היבריד. בארץ האוונסיס עולה 158,000 שקל לגרסת הבסיס. למה? כי יש עליה גם מס קנייה רגיל וגם מכס.

אין עוד רכב בארץ שנותן תמורה למחיר יותר מטויוטה אוריס היבריד, תוצאה של שוק הרכב המעוות בישראל. בהצלחה ונהיגה בטוחה.

רון

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

Still refueling: Cadillac Fleetwood 1958

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 48
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

בדיוק אתמול סיימתי נסיעת מבחן ארוכה מאוד באוריס ההיברידית. מה שאתה כותב נכון ברובו אבל לא בכולו, לפחות לא לדעתי.

המושבים לא טובים. לי היה מאוד לא נוח במושב הנהג ולא מצאתי תנוחת נהיגה טובה בכלל. אולי זה רק אני, אבל ממש לא היה לי נוח.

תא המטען קטן. אין דרך אחרת לכתוב את זה בלי לחטוא לאמת, פשוט קטן. לדעתי לא יספיק לעגלת תינוק בגודל מלא, אולי לטיולון. קשה להגדיר רכב כלשהוא כרכב משפחתי, עם תא מטען קטן כל כך. באינסייט המצב הרבה יותר טוב, למרות שגם שם תא המטען לא ענק.

איכות החומרים בתא הנוסעים באמת די סבירה אבל איכות ההרכבה די מאכזבת. ברכב שאני נסעתי בו ידית הדלת לא ישבה 100 אחוז במקום, תא הכפפות לא נסגר 100 אחוז עד הסוף והמצחייה של לוח השעונים לא מחוזקת ונעה על מקומה. והריפודים? בד גס מידי ולא נעים. יצא לך לראות את הריפודים של הספייס ורסו? הרבה יותר נעימים למגע.

לגבי צריכת דלק - אצלי האינסייט הוציאה בערך 16 קילומטרים לליטר והאוריס 15.5 קילומטרים לליטר. אז נכון שאופי הנהיגה היה קצת שונה והאוריס הייתה חדשה לגמרי (700 קילומטרים על השעון כשקיבלתי אותה), אבל זה עדיין יכול להראות לך שאינסייט יכולה להיות לא פחות חסכונית מהאוריס. למרות שמבחינת איכות מערכת ההנעה ההיברידית אין ספק שהמערכת של טויוטה טובה ההרבה יותר.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התענינתי הרבה באוריס ההיברידי ולבסוף שללתי אותה מהטעמים הבאים

- המחיר גבוה לטעמי - רון מתעמק בנושאי מס בלבד.

- אשתי לא הסתדרה עם שטחים מתים משני הצדדים.

- איני מוכן לנהוג ללא גלגל רזרבי וגלגל נוסף יקטין עוד יותר את נפח תא המטען שבלאו הכי נמוך ביותר.

- נושאי סכנת הקרינה עוד לא ברורים ובמיוחד במושב האחורי. אני מבין שבפריוס החדשות נעשה טיפול מיוחד אך לא ברור לי מה עשו באוריס.

- איני נוהג 25000 ק"מ לשנה.

אגב נהניתי הרבה יותר מנהיגה בג'אז ההיברידית אך היא היתה קטנה לצרכי. לאינסייט לא העזתי לגשת מתוך אותה סיבה שלא חשבתי על פריוס בגלל הגבלת שדה הראיה מאחור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עם כל הכבוד למאסטרו, זו בחירת מילים לא כ"כ מוצלחת לקבוע "מה שאתה כותב נכון ברובו אבל לא בכולו, לדעתי". מה, בין הדברים הנכונים מסתתרים שקרים? לך המושבים לא נוחים, OK. בשבילי הם בסדר גמור. כל אחד יכול להיכנס לסוכנות ולבדוק בעצמו על ישבנו.

חלק מהדברים שכתבתי בסקירה הם עובדות אובייקטיביות, וחלק הם התרשמות אישית. הקורא יודע לשפוט מה הוא מה.

לגבי תא המטען - כתבתי בפירוש שהוא קטן ולא מתאים למי שצריך הרבה מקום הטענה. אפילו זקפתי את זה לחובת האוריס בהשוואה מול האינסייט. בעלי עגלות תינוק 4X4 יבדקו בסוכנות אם הן נכנסות מאחורה או לא...

לעניין איכות ההרכבה - ברכב שלי אני לא מכיר אף אחת מהבעיות שציינת. הכל במקום ונסגר פיקס.

לגבי צריכת הדלק - עומד מאחורי הנתונים שלי: עם אוטו של אפס קילומטר, עם מזגן ופקקים, השגתי 22 ק"מ לליטר ובלי הרבה מאמץ. עד החורף אני אשוויץ עם 24 :-)

ותשובה לדוב לגבי המחיר, מעבר לענייני המס:

האוריס היבריד באה ברמת גימור GLI עם גיר אוטומאטי (רציף). את ההשוואה במחיר תעשה מול משפחתית/קומפקטית 1.6 ליטר אוטומאטית ברמת אבזור ביניים. הפער במחיר הוא כ-10,000 שקל לרעת ההיברידית.

עכשיו חשבון לפי צריכת דלק אמיתית בפועל: 22 קמ"ל בהיברידית, 13 קמ"ל במשפחתית אוטומאטית 1600. ליטר בנזין עולה 7.2 ש"ח. קיבלנו נקודת איזון ב-45,000 ק"מ. כלומר אחרי 45,000 ק"מ ההיברידית זולה יותר מהבנזין. ב-90,000 ק"מ ההיברידית כבר חסכה 10,000 ש"ח, וכן הלאה. ואפרופו, החשמלית של בטר פלייס מוצעת ב-65 אג' לק"מ. באוריס תשלמו 32 אג' לק"מ - חצי.

ועוד משהו לגבי שמירת הערך כמשומשת. ב-1.1.2014 מס הקנייה על ההיברידיות עולה מ-30% ל-45%. שנה אח"כ ל-60%. התוצאה תהיה ייקור ההיברידיות החדשות ושמירת ערך מצויינת של המשומשות.

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חס ושלום שקרים. אני השתמשתי בשורש ש.ק.ר?! לא זאת הייתה כוונתי, ואם זה מה שהבנת אז אני מתנצל. בוא נסכם על חוסר הסכמה?

לגבי עלויות אחזקה - עשינו לפני כמה חודשים בדיקה של הנקודה הזאת במסגרת המגזין של האתר. אז עוד לא הייתה בהיצע אוריס היברידית אלא רק האחות הגדולה פריוס, אבל התוצאה שאנחנו קיבלנו הייתה די ברורה - היברידית תהיה זולה יותר לאחזקה כוללת (טיפולים, ביטוחים, ירידת ערך וכמובן דלק) ממשפחתית מצויה. משפחתית דיזל תהיה חסכונית באותה המידה ואולי טיפה יותר.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חס ושלום שקרים. אני השתמשתי בשורש ש.ק.ר?! לא זאת הייתה כוונתי, ואם זה מה שהבנת אז אני מתנצל. בוא נסכם על חוסר הסכמה?

לגבי עלויות אחזקה - עשינו לפני כמה חודשים בדיקה של הנקודה הזאת במסגרת המגזין של האתר. אז עוד לא הייתה בהיצע אוריס היברידית אלא רק האחות הגדולה פריוס, אבל התוצאה שאנחנו קיבלנו הייתה די ברורה - היברידית תהיה זולה יותר לאחזקה כוללת (טיפולים, ביטוחים, ירידת ערך וכמובן דלק) ממשפחתית מצויה. משפחתית דיזל תהיה חסכונית באותה המידה ואולי טיפה יותר.

סבבה, סיכמנו על חוסר הסכמה, לגבי נוחות המושבים :-D

קראתי בזמנו את הכתבה המצויינת שלכם על השוואת עלויות האחזקה, והצצתי בה שוב עכשיו.

שים לב ידידי... יותר ממחצית מהעלות שחישבתם ל-3 שנים היא בגין ירידת ערך, ובצדק.

ירידת ערך היא פונקציה ישירה של מחיר הרכב החדש.

אוריס היבריד זולה מפריוס ב-21,000 שקל תמימים... וגם באגרת רישוי אגב, וקצת אפילו בצריכת דלק. זה שובר השוויון שלה.

אם תזין את המספרים מחדש לגבי אוריס היבריד, היא יוצאת מנצחת במבחן שלכם, ללא שום ספק. מס' 1 ולא יעזור :lol:

זהו, תיכף יחשדו בי שאני עובד טויוטה. אני פורש כאן, בהצלחה לכל אחד בבחירה שלו.

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סקירה יפה, חסרה לי התייחסות לעניין נוחות המתלים להבדיל מנוחות המושבים, בידור רעש המנוע בעיקר תחת האצות ועומס, אם העזת להגיע למצב כזה בשלב של ״הרצה״ וביצועי הרכב. אני התלבטתי לגבי רכישת טויוטה פריוס ולאחר שתי נסיעות מבחן החלטתי לבטל את הזמנת הרכב לאחר שלא הייתי מרוצה בעיקר מהפרמטרים הללו שציינתי דלעיל (אתה אף כתבת לי הודעה פרטית אולם לא יכולתי להשיב עליה לאור כך שהייתי חדש בפורום ולא כתבתי מספיק הודעות כדי להשיב על הודעות פרטיות).

אין לי ספק כי למי שמספיק גודל תא המטען של האוריס הרי שמבחינת חישוב כדאיות הרכישה מדובר כרגע ברכישה הכי מוצלחת שיש וזאת מהסיבות המנומקות שציינת. אציין כי מחישובים שלי כבר מנסיעה ממוצעת של כ-14 א ק״מ בשנה הרכישה מאד מוצלחת ולאור המחיר הנמוך יותר של האוריס יחסית לפריוס הרי שניתן להשוות את רכישתה אם מקזזים את החסכון בדלק לרכישת רכב קומפקטי משפחתי בעל צריכת דלק רגילה במחיר של כ- 100 אלף ש״ח.

הכדאיות פוחתת כאשר אתה משווה את הרכישה של האוריס לרכישה של רכב בסביבות ה- 100 אלף שח שהוא בעצמו חסכוני מאד ודוגמא מצויינת לכך היא טויוטה ספייס ורסו שמתומחרת סביב 105 אלף ש״ח לאחר הנחה של 5000 שח החודש פלוס מערכת מולטימדיה מהתקנה מקורית וללא מצלמה אחורית כמו בטיוטה יאריס החדשה אבל עדיין יותר טוב מהאוריס שלא מציעה בכלל מערכת כאמור. מדובר ברכב המציג מרווח דומה לטיוטה אוריס, תא מטען גדול בהרבה ותנוחת נהיגה גבוהה יותר. איכות החומרים פשוטה יותר ולי הפריעה הקונסולה המרכזית שפגעה ברגל ימין. כמו כן אין אפילו אופציה לבקרת שיוט שזו סיבה שהביאה בשבילי לפסילתה על הסף.

אבל במקרה כזה לאור הבדלי המחיר הגדולים ביניהם והבדלי צריכת הדלק הקטנים יחסית הכדאיות של האוריס תהיה קטנה יותר. אבל למי שחשוב גודל תא המטען הרי שהספייס ורסו תהיה הבחירה המתאימה יותר.

דרך אגב לגבי הביצועים של הפריון או אוריס לצורך העניין, יצא לי לאחרונה לנסוע אחרי נהג פריוס לא אופייני ״שהרביץ״ וככל הנראה היה במצב פאוואר והביצועים שלו היו פשוט מצוינים בכל קנה מידה, לא יכולתי להשיג אותו. אבל במצב כזה מנסיעת המבחן שאני ערכתי לפריוס היה רעש חזק מהמנוע ותחושה אלסטית מהגיר הרציף שמאד לא אהבתי, מעניין אם זה קיים גם האוריס.

נראה אכן שהיאריסהיברידית תהיה הרכישה ב״ה״ הידיעה מבחינת כדאיות כלכלית ואולם היא לא תתאים לכל אחד מבחינת רמת החומרים הנמוכה, מרווח פנימי וכיוצא. אולם תא המטען דווקא ישמור על גודלו לאור כך שהמצברים ימוקמו מתחת לספסל המושב האחורי ולא בתא המטען והוא יהיה גדול יותר אפילו מהאוריס היברידית! כך שייתכן שמדובר בסה״כ ברכישה טובה יותר אפילו מהאוריס היברידית שכן ההבדלים במרחב הפנימי לא כאלו גדולים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ועוד משהו לגבי שמירת הערך כמשומשת. ב-1.1.2014 מס הקנייה על ההיברידיות עולה מ-30% ל-45%. שנה אח"כ ל-60%. התוצאה תהיה ייקור ההיברידיות החדשות ושמירת ערך מצויינת של המשומשות.

זאת נקודה מעניינת שצריך לקחת בחשבון.

העלייה במס הייתה אמורה להיות כבר בינואר הקרוב, אבל דחו אותה בשנה. אולי יידחו שוב, ואולי לא... לאוצר חסרים מיסים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

עדכון לגבי התנהגות וצריכת דלק של אוריס היבריד בדרך הררית.

נהגתי מאשדוד לירושלים ומירושלים לתל אביב, עם מזגן.

אשדוד-ירושלים: במצב אקו האוטו מטפס בעליות לסל"ד די גבוה שיוצא מן התחום הירוק, ובעליות תלולות "לא אוהב" לעבור את ה-70 קמ"ש. מאידך רעש המנוע כמעט לא מורגש, והרדיו היה סגור. אחיזת הכביש טובה מאוד. צריכת הדלק לפי מחשב הדרך: 17.4 ק"מ לליטר. במצב פאואר האוטו טס בעליות כמו שאף פעם לא חוויתי, גם לא עם מנוע גדול. אבל לטובת צריכת הדלק חזרתי ל"אקו".

ירושלים-תל אביב: בירידות צריכת הדלק היא אפס, או בעצם מינוס: הסוללה נטענת באנרגיה שתחסוך דלק בכניסה לת"א. עד ת"א הצריכה הממוצעת לקטע הזה של 60 ק"מ הייתה 26.4 ק"מ לליטר, ואיפה שהיה אפשר נסעתי 120 קמ"ש.

הממוצע לכל הדרך היה 21.9 ק"מ לליטר. רק 5% פחות מבמישור החוף - הפתעה טובה מבחינתי.

יצוין שלפי חישובי צריכת הדלק בין תדלוקים בהשוואה למחשב הדרך, מחשב הדרך "מגזים" ב-1 ק"מ לליטר, כך שאפשר להגיד שבעלייה ממישור החוף לירושלים עם מזגן הצריכה היא מעל 16 ק"מ לליטר, ובירידה חזרה לת"א 25 ק"מ לליטר בלי שום מאמץ. תחושת ביטחון מלאה בירידות תלולות במצב D. הסוללה נטענת פול.

הרכב נסע עד היום 2,000 ק"מ והנתונים עוד צפויים להשתפר.

בשורה התחתונה אני יכול להגיד שהיתרון של טויוטה היברידית מגיע לשיא בתוך העיר ובפקקים, שם היא משיגה נתונים דמיוניים בלי תחרות. בכבישים הרריים הפלא מצטמצם, אבל מנסיוני עדיין חצי מכמות הדלק שתצרוך משפחתומטית 1600 טיפוסית. מעניין אם הפולאנס דיזל יכולה לתת יותר מ-16 ק"מ לליטר בעלייה מת"א לירושלים, והאם האינסייט מתקרבת למספרים האלה.

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכל טוב ויפה חסכונית ואחלה אבל...

עלות הרכישה+ירידת הערך=הרבה מאד ליטרים של דלק.

תא המטען קטן יחסית למשפחתית רגילה.

אולי עוד כמה שנים יהיה משתלם לרכוש אחת יד שניה אבל חדשה יקרה מדי גם כשמכניסים את החיסכון בדלק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכל טוב ויפה חסכונית ואחלה אבל...

עלות הרכישה+ירידת הערך=הרבה מאד ליטרים של דלק.

תא המטען קטן יחסית למשפחתית רגילה.

אולי עוד כמה שנים יהיה משתלם לרכוש אחת יד שניה אבל חדשה יקרה מדי גם כשמכניסים את החיסכון בדלק.

לעניין תא המטען אין ויכוח, אתה צודק וכתבתי את זה. אפילו קנייה גדולה בסופר בקושי נכנסת.

אבל לעניין הרכישה וירידת ערך, לדעתי אתה שוגה בהשוואה שלך, שים לב:

אין ספק שקניית רכב אמין בן 6 ברבע מהמחיר של רכב חדש תביא להוצאה שנתית כוללת נמוכה יותר, אבל זו לא הנקודה. רכב חדש הוא אכן פינוק יקר, אבל חדש הוא חדש על כל מה שבא עם זה, וישן הוא ישן עם כל מה שבא עם זה. אתה יכול גם לקנות סמארטפון משומש מדור קודם וזה "יותר משתלם" מחדש מדור אחרון. ההשוואה היא לא נכונה.

צריך להשוות רכב חדש א' מול רכב חדש ב', ולזה מיועד הפוסט שלי.

אוריס היבריד GLI עולה 10,000 ש"ח יותר מאוריס רגילה GLI. כפי שהיא עולה יותר כחדשה, היא תימכר ביותר כמשומשת. אתה, כרוכש טויוטה אוריס משומשת בת 4, תהיה מוכן לשלם עוד 5,000 שקל עבור הדגם ההיברידי שחוסך 50% מהוצאות הדלק? אני חושב שכן. כלומר ירידת הערך היא כ-5,000 שקל יותר מרכב משפחתי סטנדרטי, על פני 4 שנים (10-5).

עכשיו תבדוק אם זה משתלם. אני אומר מניסיון, ואלו המספרים האמיתיים - אחרי נסיעה של 18,000 ק"מ בהיברידית כבר חסכת 5,000 ש"ח בדלק! (22 קמ"ל לעומת 12 קמ"ל, לפי 7.7 ש' לליטר). החזרת את ההשקעה העודפת אחרי 18 אלף ק"מ.

נסעת ב-4 שנים 90,000 ק"מ? חסכת 20,000 ש"ח אחרי שכבר החזרת את ההשקעה.

משתלם או לא?

(גם אם תנהג בהיברידית בפראות ותוציא ממנה רק 17 ק"מ לליטר, ותמכור אותה במחיר של משפחתית רגילה - עדיין תחסוך בבירור אלפי שקלים)

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חישובים לא מדוייקים.

ההפרש בקניית אוריס רגילה מול היברידית הוא יותר מ-10,000. אפילו בטויוטה כבר לא תשלם מחירון על אוריס רגילה, לראייה - היה מבצע לא מזמן ב-115.

ירידת הערך בהתחשב ב-10% ירידת ערך כל שנה (ובינינו, היא יותר גבוהה), תתבטא ב-1000 ש"ח בשנים הראשונות.

גם הביטוח, סביר להניח, יהיה יקר בכמה מאות שקלים בודדים.

צריכת הדלק - היא לא 22 ק"מ/ל', אלא אם כן אתה באמת נוסע כמו סבתא. 1:20 זה נתון יותר מדוייק.

בקיצור, ההפרש מסתכם באזור ב-3,000 ש"ח בנסיעה ממוצעת של 18K ק"מ בשנה. וזה לפני חישוב של תקלות, חו"ח לא עלינו, שסביר שיהיו יקרות יותר ברכב ההיברידי.

ולא חישבנו את הריבית על ההפרש שהכסף עושה לך בבנק :wink:

לפי חישוב דומה שאני ביצעתי יקח לך 4 שנים להחזיר את ההוצאה. במקרה הטוב 3 שנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חישובים לא מדוייקים.

ההפרש בקניית אוריס רגילה מול היברידית הוא יותר מ-10,000. אפילו בטויוטה כבר לא תשלם מחירון על אוריס רגילה, לראייה - היה מבצע לא מזמן ב-115.

ירידת הערך בהתחשב ב-10% ירידת ערך כל שנה (ובינינו, היא יותר גבוהה), תתבטא ב-1000 ש"ח בשנים הראשונות.

גם הביטוח, סביר להניח, יהיה יקר בכמה מאות שקלים בודדים.

צריכת הדלק - היא לא 22 ק"מ/ל', אלא אם כן אתה באמת נוסע כמו סבתא. 1:20 זה נתון יותר מדוייק.

בקיצור, ההפרש מסתכם באזור ב-3,000 ש"ח בנסיעה ממוצעת של 18K ק"מ בשנה. וזה לפני חישוב של תקלות, חו"ח לא עלינו, שסביר שיהיו יקרות יותר ברכב ההיברידי.

ולא חישבנו את הריבית על ההפרש שהכסף עושה לך בבנק :wink:

לפי חישוב דומה שאני ביצעתי יקח לך 4 שנים להחזיר את ההוצאה. במקרה הטוב 3 שנים.

אתה קצת התבלבלת בחשבון.

החיסכון של 20 אלף ק"מ לשנה (אוטו ראשי במשפחה) הוא כ 7 אלף (1000 ליטר בנזין) מול אוריס רגילה.

יש לכפול הפרש מחיר ב 15% (ירידת ערך + עלות מימון) : 10000* 0.15 = כ 1500 ש"ח הפרש ירידת ערך בשנה.

הוסף עוד 1000 ש"ח לתוספת עלות היברידית, למרות שאין פער משמעותי באחזקה וביטוח, תקבל 2500 ש"ח.

הרווחת לפחות 4 אלף בשנה .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זיו, יש הבדל אחד בין החישובים שלנו: את שלי אני עושה מתוך ניסיון ולפי המציאות, לא מהשערות.

אני מבין שלהרבה אנשים קשה לקבל את העובדות האלו, כי בתכל'ס הן מהפכניות. אבל אלו העובדות.

אם הייתי נוהג כמו סבתא, ועשיתי ניסיון כזה, הייתי משיג 25 ק"מ לליטר. אני מתפשר על 22. אם אתה בנהיגה שלך תשיג רק 20, זה אומר שבמשפחתומטית תשיג רק 10 לליטר. כך או כך זה חצי.

ולגבי המבצעים בטויוטה, חבל להטעות אנשים. אין ולא הייתה חיה כזו אוריס GLI ב-115. המחיר שלה הוא 126 וזה עוד לפני עליית המחירים שתגיע בקרוב (מע"מ וציון ירוק). הפער בינה להיבירידית הוא 9,900 ש"ח, אלו המספרים רבותי ושכל אחד יסיק כראות עיניו.

אגב באנגליה איפה שהאוריס היבריד מיוצרת, מחירה כמעט זהה לגמרי למחיר של הפריוס. לכן האוריס היבריד במחירון בארץ היא מציאה. פרטים בסוף ההודעה הראשונה בשרשור.

BMW i3s 2019

Hyundai Ioniq 5 4X4 2022

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עם נהיגה שבה אתה עושה 1:22 סביר להניח שאני אעשה 1:14 באוריס מקבילה.

הביאו לך תוצאה ממבחן שנעשה על הרכב, בתנאים שבהם כבר בחנו מאות רכבים בעבר.

ושאני לא אתחיל לדבר על האבזור העלוב שמגיע עם הרכב. אוריס רגילה מגיעה כעת עם מערכת מולטימדיה ו-GPS, האם כך גם ההיברידית?

אבי בעצמו חשב לקנות אוריס היברידית לאחר סיום חוזה הליסינג הממשמש ובא, והוא חסיד של טויוטה. אנו עושים קילומטראז' ממוצע של כ-18K ק"מ בשנה. בחישוב שאנו עשינו הגענו למסקנה שהרווחים יגיעו רק לאחר השנה השלישית, ולכן זה לא רלוונטי ומתגמד לעומת עלות הרכישה שהוא גבוה מדי לעומת התמורה. וכן, 140 אלף שקל למשפחתית זה יקר מדי, לא חשוב אם היא נוסעת על חשמל או על בוטנים מלוחים קלויים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3805 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...