Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשרת טיימינג לעומת רצועת טיימינג

אלעד
שימו לב! השרשור הזה בן 4630 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

עד לפני קרוב לשלושה עשורים, עולם הרכב התבסס בצורה כמעט מוחלטת על שרשראות טיימינג, כאשר אי שם בתחילת שנות ה-80' חלה מגמה של מעבר לרצועת גומי. הרצועה ליוותה אותנו עד לאחרונה, כאשר דגמי המכוניות החדשים שבו להשתמש בשרשרת (מבלי להזכיר את אלה שבכלל ויתרו על גלי זיזים, כדוגמת מנועי ValveTronic של BMW או מולטיאייר של פיאט).

הפלוסים של השרשרת הם עמידות כמעט עד קץ כל הימים ופטור מתחזוקה כלשהי.

מהם היתרונות של הרצועה, הרגישה לקריעה והדורשת תחזוקה שוטפת ומדוע בכלל החלו היצרנים להשתמש בה?

מודה לתשובתכם.

AUTOBIANCHI A112 JUNIOR '84 | FIAT BRAVO SENSATION '11 | RENAULT CLIO ESTATE '14

לא תמצא רוטס HR במחיר זול יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני חודשיים פתחתי נושא כמעט זהה, אך נעלו לי אותו בטענה שהיה כבר שרשור שלם בפורום עם כל התשובות.

מכיוון שלא מצאתי אותו, מקווה לקבל את התשובה פה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מקווה שלא ינעלו את השירשור, כי שירשור דומה כבר היה.

יתרונות הרצועה:

1. מחיר זול הרבה יותר (לא רק של הרצועה, אלא של מערכת תיזמון עם רצועה באופן כללי)

2. פעולה שקטה.

3. רווח נוסף למוסכי שרות על ביצוע החלפת רצועה כל X זמן.

לגבי מעבר לרצועה לפני 30-40 שנה - עד לאותה תקופה כמעט כל המנועים היו עם גל זיזים תחתון,שהונע על ידי שרשרת מאוד קצרה או גלגלי שיניים.

יתרונות השרשרת - במנועים מודרניים עם תזמון שסתומים משתנה ופאזות מאוד מדוייקות של פתיחה/סגירת שסתומים שרשרת מאפשרת להגיע לדיוק, שקשה להשיג עם רצועה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש יתרון נוסף לרצועה, היצרן תמיד שואף להקטין משקל של חלקים מסתובבים במנוע, איזשהו חוק פיסיקלי שודאי מישהו מחברי הפורום יוכל להרחיב בנושא זה.

בהרבה מנועים היום, נכנס "גל איזון" שתפקידו להפחית ויברציות במנוע. לא רק בגרמניות, גם טויוטה קורולה למשל. זה תמיד בה עם שרשרת ולא רצועה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה לכם על תשובותכם.

דניאל, בהנחה שדבריך נכונים (ואני בהחלט מאמין שזהו המצב), נוצר כאן מצב מעניין: היצרנים מרצונם ייקרו את עלויות הייצור והוזילו את עלות התחזוקה ללקוח, דבר שגם הוא פוגע ברווחיהם העתידיים. מעניין.

AUTOBIANCHI A112 JUNIOR '84 | FIAT BRAVO SENSATION '11 | RENAULT CLIO ESTATE '14

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא רק ביזנס .במנועים בינוניים עדיין משתמשים בשרשרת או גלגלי שיניים . במנועים כבדים , ללא יוצא מהכלל,רק גלגלי שיניים . זה בגלל שמדובר בחלקים גדולים המפעילים עומס על המערכתורצועה לא תעמוד בזה .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחרי מספיק זמן בעסק אני יכול להגיד לך שהכל זה ביזניס טהור.

אם כך, מהו ההיגיון העסקי שעומד מאחורי ההחלטה לעבור לשרשרת?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חברה אל תשכחו שיש גם לרצועה וגם לשרשרת מינוסים ופלוסים .

השרשרת עם הזמן מתארכת .מותח השרשרת חייב לקבל שימון כל הזמן כלומר שימוש בשמן איכותי בלבד שלא יוצר בוצה ובעיית לחץ שמן בעייתית .הטיפול ברכבי שרשרת מסורבל ויקר בהרבה מרכבים עם רצועה .

הציפוי האוקולון של מותח הטימינג נשחק עם הזמן .וכמובן השרשרת מרעישה בהשוואה לרצועה .

בזמנו המוסך שלי טיפל רק ברכבי סאאב ווולוו ורכבי סאאב תמיד היו עם שרשרת ( לפני כן גלגלות ) והשמן הנפוץ וה"איכותי" היה של חברת פז ועקב שימוש בשמני פז היינו מורידים המון מנועים להחלפת שרשראות ומותחנים .

אני משום מה מעדיף רצועה

בברכה זיסו יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהרבה מנועים היום, נכנס "גל איזון" שתפקידו להפחית ויברציות במנוע. לא רק בגרמניות, גם טויוטה קורולה למשל. זה תמיד בה עם שרשרת ולא רצועה.

גלי איזון (בלנסרים) קיימים כבר הרבה שנים, ויש מנועים, בהם הם מונעים על ידי רצועה - למשל מיצובישי גלאנט עוד בשנות ה 80.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נכון, גם במנועי TS של אלפא רומיאו, ודווקא אלה שמותקנת בהם רצועה ולא שרשרת, קיים גל איזון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק אני מעדיף מנועים בעלי שרשרת תיזמון ?

עלות אחזקה=0 כול עוד הרכב מטופל בצורה טובה.

אם וכאשר שרשרת תיזמון מתארכת או המותחנים לקראת סוף חייהם ונשמעים רעשים מעצבנים מניסיוני עם רכבי VW הדבר לא קורה אחרי 100K אלא רחוק יותר.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקוואליר יש לי שרשרת.

תראו מעולם האופניים, בשרשרת יש שחיקה, היא שוחקת את הגלגלי שיניים, אבל זה לא ממש קריטי, השחיקה קוראת אחרי הרבה זמן.

השחיקה באה לידי ביטוי בכך שהשיניים על גלגל מתעגלות (בהתחלה הם מחודדות), באופניים ספציפית זה קריטי אחרי כמה אלפי ק"מ, יכול להווצר מצב שבאים לעליה והשרשרת מחליקה, אבל זה קורא אחרי הרבה זמן.

יש שיגידו לי שבגלל שבאופניים האיכות נמוכה, אבל זה לא קשור, עם הזמן כל חלק ממתכת נחרט ונשחק.

כעקרון שרשרת יותר עמידה, צריך לשמן אותה, אבל הסיכויים שתיקרע הם קלושים מאוד ביחס לרצועה.

(השימון הוא חשוב מאוד, למשל באופניים כל 100 ק"מ אני שותף ומשמן את השרשרת, ואחרי טיפול כזה, אני הולך לעליות קשות וטכניות ומתפס אותם בהרבה פחות מאמץ!)

אני אישית לא מבין למה עברו לרצועה, חוץ ממשקל.

וגם זה גורם ליותר בלאי, טוב ליצרנים.

לאיזה רעש אתם מתכוונים בשרשרת?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4630 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...