Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מידות צמיגים - היתכן שוני מיצרן ליצרן ?

David A
שימו לב! השרשור הזה בן 7892 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בראלי שלי מותקנים צמיגים מסוג פירלי P-4000 במידה 175/60/14

הפרופיל של צמיגים אלו הוא עגלגל כששטח המגע של הצמיג קטן משמעותית מרוחב הצמיג

לעומת זאת בפאלקנים ZE-502 הפרופיל מלבני ושטח המגע של הצמיג זהה לרוחב הצמיג שטח המגע של הפאלקן בכביש משמעותית יותר גדול, עד כמה יותר גדול ?

ג'רמי ביום שישי השווה את רוחב הצמיגים הללו באמצעות פיסת נייר והגיע למסקנה שמדובר בלא פחות מ-2 ס"מ תמימים !

גם משחקים עם לחץ אוויר לא יכול לקזז פער משמעותי שכזה

איך שזה נראה המידות היצרנים נוקבים מתיחסות לרוחב הצמיג ולא לשטח המגע שלו בכביש

שהוא פועל יוצא של פרופיל הצמיג

דעתכם ?

http://www.motorica.net - מוטוריקה.נט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המידות המפורסמות אכן מתייחסות לרוחב הצמיג בחלקו הרחב ביותר.

חיים העלה ביום ששי את הסברה שאולי אורכו של שטח המגע גדול יותר בצמיגים שבהם רוחבו קטן יותר, כלומר שהצמיג נעשה יותר פחוס בחלק שבא במגע עם הכביש.

עד כמה שאני מבין, זה יקרה בצמיגים בעלי תרכובת רכה יותר, שמאפשרת גמישות רבה יותר של הגומי.

בצמיג כזה, הכוחות הפנימיים של הצמיג מאפשרים יותר כוחות פנימיים בצמיג לפני שהכוחות גוברים על החיכוך ומביאים להחלקה.

כמו כן, צמיגים כאלה ייצרו יותר חיכוך ממרכז, שהוא מה שיוצר את תחושת ההגה ונותן פידבק על מידת האחיזה וההחלקה בכל רגע נתון. (ותודה לחן רוזן, שהשאיל לי את הספר שלו על הדינמיקה של מכוניות מרוץ - הפרק הראשון הוא על צמיגים, כיאה לפריט היחיד שיש לו את ההשפעה הגדולה ביותר על התנהגות המכונית)

It's only a sport if you use a ball

It's a real sport if you use two

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

משקל זהה על שטח קטן יותר משמעותו כוח חיכוך גדול יותר, אבל אם אכן האורך של שטח המגע גדול יותר בפירלי, הרי זה לא משנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכיוון שלחץ האויר שבתוך הצמיג, הוא בסופו של דבר גם הלחץ שבו הצמיג לוחץ על הכביש, הרי שעבור מכונית זהה ולחץ אויר זהה, השטח חייב להיות זהה.

P=F/A (לחץ הוא עומס חלקי שטח), לכן אם P ידוע וגם F ידוע, הרי ש A ידוע.

הבדלים קטנים יכולים בכל זאת להיות אם יש הבדל משמעותי בדופן הצמיג - דופן קשיחה יכולה לשאת על עצמה חלק מהעומס ולגרום לפילוג פחות אחיד של העומס על שטח המגע. אני מניח שבשני הצמיגים הדופן דומה - שכבה אחת או שתיים של סיב סינטטי (ראון, ניילון, פוליאסטר).

אם שטח המגע צר יותר, לא נותר לו אלא להיות ארוך יותר.

הבדיקה שג'רמי עשה במפגש היתה על שתי מכוניות שונות - RSI ו 106, אם אני לא טועה. ה RSI כבדה יותר. גם לא ידוע מה היה לחץ האויר בשתיהן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז חיים מה שאתה אומר זה ששטח המגע של בצמיג בכביש בצמיג עם פרופיל עגלגל כמו הפירלי P4000 אמור להיות שווה לשטח המגע של צמיג עם פרופיל מלבני כמו לדוגמה הפאלקן ZE-502 ? (בהנחה שמדובר באותה מכונית בלחץ אוויר זהה )

ושאלה נוספת במה שונה היגוי בצמיג ששטח המגע שלו נפרס לאורך (צמיג עגלגל) לעומת שטח מגע שנפרס יותר לרוחב (פרופיל מלבני)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, זה אכן מה שאני אומר, השטח יהיה זהה, עם סטיות של אחוזים בודדים.

לגבי השפעת צורת הצמיג, אין לי תשובה חד משמעית, אבל אני יכול להעריך.

אם קראת את המאמר שפרסמתי בזמנו בפורומים (קישור בסוף), שמת לב שיכולת הצמיג לספק אחיזה מתבטאת לאו דווקא בחיכוך בינו לבין הכביש, אלא דווקא ביכולת שלו לפתח כוח פיתול גבוה, בזווית פיתול קטנה יחסית, מה שנקרא מקדם קשיחות פניה.

נראה לי שלצמיג בעל שטח מגע גדול, יהיה מקדם קשיחות פניה גבוהה יחסית, מכיוון שהמומנט שנוצר ע"י החיכוך גבוה יותר (אני מקווה שזה נשמע מספיק ברור).

המאמר:

http://prdupl02.ynet.co.il/ForumFiles/756222.zip

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צמיג עם שטח מגע ארוך ייצור יותר כוח ממרכז בעת פניה, מה שיתבטא ביותר התנגדות לסיבוב ההגה בזמן פניה.

בשלב המעבר לאובדן אחיזה, הכוח הממרכז פוחת, ולעיתים אף יכול להתהפך (תחושת ההגה הקל במעבר להחלקה).

במכוניות עם זוית caster גדולה, רכיב המרכוז של שטח המגע של הצמיג הוא קטן ביחס לסך הכוח הממרכז, ולכן אין הרבה שידור של מצב האחיזה מהגלגלים.

במכוניות עם caster קטן יותר, יותר מכוח המרכוז נובע מחיכוך הצמיג שמאחורי מרכז נקודת המגע, וכך מקבלים לידיים שידור מדוייק של מה קורה לצמיגים.

זה מסביר למה לפג'ו יש תחושת הגה טובה. שימו לב שבפג'ו 306 (וכנראה גם באחרים בהם יש לי פחות נסיון), המרכוז העצמי של ההגה אינו חזק במיוחד, זה כנראה בעקבות זוית caster קטן יחסית.

אם אני לא טועה, ה P4000 הם הצמיגים שמגיעים במקור עם ה 106 ראלי, לא?

בהחלט אי אפשר לפסול את האפשרות שלצמיגים אלה יש שטח מגע ארוך יחסית לאחרים, ולכן זה עובד לטובת הרגישות והתחושה של ההגה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עם הצמיגים הקודמים ההגה היה יותר "בשרי")dunlop sp9(, כיום הוא פחות מורגש ?)falken sn816( ...

למרות העליה הדי משמעותית במידות.

_\"""""""/_

0|||||||0]

|_|-+-|_|

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צמיג עם שטח מגע ארוך ייצור יותר כוח ממרכז בעת פניה, מה שיתבטא ביותר התנגדות לסיבוב ההגה בזמן פניה.

בשלב המעבר לאובדן אחיזה, הכוח הממרכז פוחת, ולעיתים אף יכול להתהפך (תחושת ההגה הקל במעבר להחלקה).

במכוניות עם זוית caster גדולה, רכיב המרכוז של שטח המגע של הצמיג הוא קטן ביחס לסך הכוח הממרכז, ולכן אין הרבה שידור של מצב האחיזה מהגלגלים.

במכוניות עם caster קטן יותר, יותר מכוח המרכוז נובע מחיכוך הצמיג שמאחורי מרכז נקודת המגע, וכך מקבלים לידיים שידור מדוייק של מה קורה לצמיגים.

זה מסביר למה לפג'ו יש תחושת הגה טובה. שימו לב שבפג'ו 306 (וכנראה גם באחרים בהם יש לי פחות נסיון), המרכוז העצמי של ההגה אינו חזק במיוחד, זה כנראה בעקבות זוית caster קטן יחסית.

אם אני לא טועה, ה P4000 הם הצמיגים שמגיעים במקור עם ה 106 ראלי, לא?

בהחלט אי אפשר לפסול את האפשרות שלצמיגים אלה יש שטח מגע ארוך יחסית לאחרים, ולכן זה עובד לטובת הרגישות והתחושה של ההגה.

ה-P4000 הם הצמיגים ששווקו כציוד תקני ל-106 ראלי אולי יש להם שטח מגע ארוך יחסית אבל הם ב-ט-ו-ח נחותים וכ"כ קטנים על השילדה של הראלי זה מורגש בפניות וגם בבלימה, קיבלתי רשמים דומים מכל מי שנהג במכונית שלי וגם למספר דקות

לפי אותו הגיון לצמיג במידה 145/80/14 יתכן ויהיה גם שטח מגע זהה אבל מאד ארוך

בגלל כתפיים רכות וחתך גבוה..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הגיוני שיותר רגש יבוא על חשבון האחיזה המוחלטת....

אגב, ייתכן שצמיגי 145 עם אותו רוחב שטח מגע לא יהיו נחותים מבחינת אחיזה, מכיוון שיש הרבה התגמשות של הצמיג לפני אובדן האחיזה.

לראייה אני יכול להציג את האחיזה המצויינת של צמיגי היוקוהמה הקודמים שלי על ה 309.

ראה גם את האחיזה האגדתית של הלוטוס אלאן המקורית, שגם ישבה על צמיגי 145 אם אני לא טועה....

לירון - הצמיגים שלך החדשים זהים כמעט לגמרי בחתך ודוגמת החריצים ליוקוהמה S306 שהיו לי. עד כדי כך שזה מעלה אצלי חשד לפיתוח משותף של שני היצרנים היפנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7892 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...