Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מספר שאלות די בסיסיות..

eran
שימו לב! השרשור הזה בן 7765 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכם..

יש לי מספר שאלות בסיסיות בנוגע למבנה האוטו.. :)

אשמח אם תענו לי עליהן..

1. מהן מצערות?

2. מה זה פורטינג?

3. מה בעצם מבדיל מנוע אטמוספרי ממנוע מוגדש? הבנתי שמדובר רק בדחיסת\קירור האוויר הנכנס אליו.. האם זה נכון?

4. בשביל תאוצה מקסימלית, האם אמורים להגיע למקסימום הספק או למקסימום מומנט או לא זה ולא זה לפני שמחליפים הילוך

תודה לכם :D

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצערות - אני לא יודע מה ההגדרה המדויקת - אם מדובר רק בשסתום הפרפר, או שהשסתום הוא רק חלק מהמערכת, ולכן מישהו אחר יצטרך לך לענות על זה.

פורטינג - (PORTING) החלקת מעברי סעפת היניקה (לפי מה שהבנתי, אפשר לעשות את זה גם בסעפת הפליטה, אבל זה יקר ולא נותן הרבה)

מנוע אטמוספרי - לחץ האויר הנכנס למנוע הוא לחץ אטמוספרי - המנוע יונק את האויר לבד.

מנוע מוגדש - המגדש הוא למעשה מדחס שדוחס אויר לתוך המנוע. לחץ האויר במנוע עולה וכך גם כמות האויר, וגם כמות החמצן, וכך עולה כח המנוע.

תאוצה מקסימלית - יש להיות במצב של מקסימום הספק. לכן צריך להעביר הילוך אחרי שהמנוע עובר מעט את נקודת מקסימום ההספק, כדי שאחרי העברת ההילוך וירידת הסל"ד שבעקבותיה - המנוע ישאר קרוב יותר לשיא ההספק.

היתה לי אלפא אדומה / היתה לי אלפא / היום אני נוסע / בדלתא לבנה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התגובה..

אז איזו חשיבות יש בעצם לנתון המומנט??

המומנט הוא למעשה הכח השימושי הזמין בשימוש יומ-יומי.

הספק הוא יח' המבטאת כח בפרק זמן מסויים , כך שהיא רלוונטית בעיקר במדידת זמנים ,כמו 0-100...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הערה קטנה לי אליכם ...

אז ככה ,

מצערת - זה חלק בצורת פרפר שיושב לו בתחילת סעפת היניקה . התפקיד שלו זה לשנות את יחס התערובת הנכנס למנוע (אויר\דלק) , וזאת נעשה ע"י לחיצת הדוושה . הפרפר יושב לו בפתח של צינור וע"י לחיצה על דוושה האוץ ( :idea: איזה עברית יפה ... תרגום חופשי : גז) הפרפר משנה את כיוונו על הפתח .

פורטינג - הראש המנוע (של המנוע ... 8) ) ישנם מעברים שדרכם עוברת תערובת הדלק\אויר אל תאי הבעירה במנוע וע"י החלקתם והגדלתם גורמים לכך שהתערובת תזרום לה בניחותא ובכמות גדולה מהרגיל . עכשיו , יש כמה רמות של פורטינג 1-4 שבכל אחת מהרמות עושים עבודה ברמת גימור שונה . לדוגמא - STAGE 1 מחליקים מעברים , לעומת STAGE4 ששם לפעמים אפילו עושים טיפול קל לבוכנות וכן לשסתומים ועושים את המעברים לממש גדולים .

טיפול כזה מצריך פתיחת ראש מנוע , מכשור עדין , ידע ונסיון .

מנוע אטמוספרי - מנוע רגיל ... כמוני כמוך (?) אשר נושם את האויר שאנחנו נושמים (איזה קנוניה !! ) והאויר נכנס בהשפעת הלחץ באטמוספירה שלנו ללא עזרה נוספת .

לעומתו ,

ישנו מנוע לא אטמוספרי - במנוע הזה מותקן מגדש טורבו או מגדש על ( SUPER CHARGER) שהם שני התקנים המעלים את הלחץ במנוע ובתאי השריפה ע"י הכנסת אויר נקי או מיחזור אויר שנפלט מהמנוע ועדיין עשיר (בחלקו ) במשקעי דלק .

הדבר מעלה את רמת הפעילות של המנוע וכן את הבלאי .

ישנן כמובן מערכות נוספות שמתלוות לשני ההתקני האלה כגון: אינטרקולר ועוד ...

לגבי ממונט ... זה הכח שמופעל ע"י האוטו על כל ק"ג באוטו לאורך מרחק נתון במטרים .

זה בערך כמו כח מתפרץ ... זה מתאר את הכח של האוטו .

תבדוק את הנתון הזה בג'יפים ותשים לב שהנתון כח סוס אצלהם יחסית קטן לנפח המנוע אבל המומנט גדול .

כח סוס מבטא הספק של המנוע.

"...You CanT Make a Hoe a House Wife"

Dr. Dre , 2001

דוד גודלי , תעשה לי ילד פג !!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם כבר מזכירים רכבי שטח.. הבנתי שברכבי ה4X4 ישנה אפשרות לבחור ע"י ידית היולכים נוספת (?) אם "לחבר" את המנוע לגלגלים הקדמיים או האחוריים (או שניהם?)

האם זה נכון? אילו יתרונות יש לזה?

שוב תודה :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הערה קטנה לי אליכם ...

אז ככה ,

מצערת - זה חלק בצורת פרפר שיושב לו בתחילת סעפת היניקה . התפקיד שלו זה לשנות את יחס התערובת הנכנס למנוע (אויר\דלק) , וזאת נעשה ע"י לחיצת הדוושה . הפרפר יושב לו בפתח של צינור וע"י לחיצה על דוושה האוץ ( :idea: איזה עברית יפה ... תרגום חופשי : גז) הפרפר משנה את כיוונו על הפתח .

פרפר המצערת לא משנה את יחס האויר/דלק. את זה עושה הקרבורטור, או מערכת ההזרקה.

המצערת משנה את כמות האויר שנכנס למנוע.

פרפר המצערת מהווה מעין מחסום לזרימת האויר לתוך המנוע, כאשר הוא פתוח עד הסוף המנוע יונק הרבה אויר, ובהתאמה מסופק לו גם הרבה דלק וההספק עולה.

הפרפר מחובר לדוושת הגז, כך ניתנת לנהג השליטה על כמות האויר שהמנוע יונק.

באמצעות ויסות כמות האויר, מווסתים את ההספק שהוא מוציא, ובפועל שולטים על המהירות והתאוצה.

הפרפר לא משנה את כיוונו של הפתח (לאן הוא כבר יכול להתשנות ?) אלא רק את ספיקת האויר דרכו.

כאשר מדברים על שיפור של "מצערות", הכווינה היא התקנת קיט של מצערת נפרדת לכל צלינדר, ממש סמוך לפתח שסתום היניקה. קרוב המצערת לצלינדר, ופיצולה לארבע, מאפשרת תגובות דוושה עדיפות וזרימת אויר מוגברת, כאשר נדרשת בתחום העליון של הביצועים.

בחלק מרכבי שטח אכן יש אפשרות לחבר את כל ארבעת הגלגלים למנוע או רק זוג (אחורי בד"כ). בצורה כזאת נמנע הצורך בהתקנת דיפרנציאל מרכזי. ללא דיפרנציאל מרכזי לא ניתן לנסוע 4*4 בכביש, בגלל הבדלי דרכים שעושים הגלגלים הקדמיים יחסית לאחוריים, לכן חייבים לנתק זוג אחד.

ברכבי שטח שיש להם דיפרנציאל מרכזי (כדוגמת לנד-רובר) לא תהיה בד"כ אפשרות לנתק זוג גלגלים אחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7765 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...