Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

המדריך הכמעט מלא ל"איך לא ליפול בפח של סוחרים"

Tzvika-Pick
שימו לב! השרשור הזה בן 1615 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

המדריך הכמעט מלא ל"איך לא ליפול בפח של סוחרים"

מדריך זה ידאג ללוות אתכם בשלב הטרום רכישה ולא יטפל כלל וכלל באספקט הטכני/מכני. מטרתו לעזור למנוע נפילה בפח של נוכלים רבים ומרובים בתחום הזה, בין אם פרטיים ובין אם סוחרים.

אז שלב ראשון הוא להחליט על תקציב וסוג הרכב המתאים לכם. כמו שציינתי, בזה לא אעסוק ונתחיל את המדריך מהשלב שבו אתם כבר יודעים בדיוק איזה רכב אתם רוצים לרכוש.

רכישה מאדם פרטי (או פרטי לכאורה)

1. שלב ראשון הוא חיפוש הרכב. ניתן לחפש רכבים בלוחות באינטרנט, לוחות בעיתונים, מודעות על רכבים, לברר עם חברים על רכב למכירה ועוד. אפשר ואפילו כדאי לחפש מודעות על רכבים חונים. תתפלאו לגלות כמה רכבים יפים וטובים עומדים למכירה ממש בשכונה שלכם.

2. ברגע שמצאנו רכב ולפני שמתקשרים למוכר, מומלץ להריץ את מספר הטלפון של המוכר בגוגל בכמה וריאציות (054-444444 ,0544-444444, 054-44-444-44 וכו'). אם נתקלתם ביותר ממודעת מכירה אחת מדובר בסוחר. זו כשלעצמה אינה סיבה לפסול את הרכב על הסף אבל זו עובדה חשובה מאוד לדעת מראש.

3. לאחר הברור הקצרצר הזה ניתן לעבור לשלב הטלפון. יש תמיד לפתוח את השיחה ב"זה בקשר לרכב" ולא לציין באיזה רכב מדובר. אם המוכר הוא אדם פרטי הוא ידע מיד במה מדובר ויתחיל לתת פרטים. סוחר בדרך כלל ישאל על איזה רכב מדובר וכך יחשוף את עצמו. חלק קטן מהסוחרים כבר למדו את השיטה ודואגים להחזיק כמה מכשירים סלולריים, אחד לכל רכב. כדי לסנן אותם צריך לתחקר עם שאלות שאת התשובות עליהם ידע הבעלים האמיתיים "בשלוף" בעוד סוחר רכב ממולח יתפתל וינסה להתפלפל בתשובותיו. שאלות כמו "מתי עשית לה טסט?" או "כמה עולה לך הביטוח?" ואפילו "כמה דלק היא אוכלת?" יכולות לחשוף את הסוחר החביב שלנו די בקלות ברוב המכריע של המקרים. שוב, זאת לא סיבה לפסול על הסף את הרכב, אבל חשוב לדעת את זה.

4. בשיחה יש לברר את ההיסטוריה של הרכב. האם הוא תמיד היה בידיים פרטיות? היכן טופל? איזה תאונות עבר (אם בכלל)? ולקבוע מקום מפגש לראות את האוטו. נסו לזכור את הפרטים הללו ואפילו רשמו אותם על דף. חשוב להשוות את נכונות המידע שנמסר לכם בטלפון עם מה שתראו בפועל כשתבדקו את הרכב.

5. לא לשכוח לבדוק שיעבודים ועיקולים. הדרך הבסיסית לוודא שאין שיעבודים או עיקולים על הרכב היא להתבונן ברישיון הרכב. לא קונים רכב משומש כל עוד הוא משועבד או מעוקל לגורם שלישי. אני אחזור על זה שוב במילים אחרות – עד שלא ראיתם רישיון רכב עדכני שלא מופיע בו העיקול אין עסקה.

בחלק מהמקרים עיקול או שיעבוד של רכב מבוצעים כביטחון להלוואה כלשהיא שלקח המוכר או עקב אי תשלום דוחות. זה בסדר ואין בכך פסול, אבל על המוכר לדאוג להסרת השעבוד לפני שתוכלו להמשיך בעסקה.

לצערנו הרב לא כל השיעבודים והעיקולים שחלים על הרכב מופיעים ברישיונות. כדי לוודא במאת האחוזים שהרכב שאתם קונים נקי משיעבודים היא להריץ שאילתה ברשם המשכונות. הבדיקה מהירה ופשוטה ועלותה כמה עשרות שקלים בלבד. אין צורך בדבר מלבד מחשב המחובר לאינטרנט, מספר הרכב וכרטיס אשראי.

לא מזמן קראנו בעיתונים שגם בסניפי דואר ישראל ניתן לבצע בדיקת משכונים לרכב. לי עדיין לא יצא לנסות את השירות החדש ולכן אינני יכול לספק עליו מידע נוסף. גשו לסניף הדואר הקרוב לביתכם כדי לקבל מידע נוסף לגבי טיב המידע ואופן קבלת השירות.

6. אם הרכב עמד בכבוד בבדיקת הרישיונות, בבדיקה הכללית ובנסיעת המבחן (ראו מדריך נפרד) הגיע זמן הבדיקה הרצינית – במכון בדיקה.

רבים שואלים בפורום האם בדיקה זו הכרחית, אז התשובה היא אחת בלבד, כן! היא הכרחית!

לבדיקה לעולם לא לוקחים את הרכב לאן שהמוכר ממליץ.

אם הוא סוחר הוא יסחב אתכם למקום אשר בו הוא מקומבן עם אחד הבוחנים והאוטו יצא צח כשלג כשבמציאות הוא מורכב מ 8 רכבים שונים.

לפני היציאה לבדיקת הרכב הראשונית יש לבדוק באינטרנט כתובות של מספר מכוני בדיקה באזור שבו הרכב נמצא, וללכת על המוכרים יותר. לא שזאת ערובה לאמינות והצלחה אבל זה מגביר את סיכויי האמינות וגם מקל על התביעה במקרה הצורך. אפשר ואפילו כדאי לחפש בפורום חוות דעת על המכון בו אתם מתכוונים לבצע את הבדיקה. תשמחו לגלות שחלק מהמכונים כבר נוסו ע"י חברי הפורום השונים וחוות הדעת שלהם עומדת לרשותכם.

• לפני הבדיקה יש לבקש מהמוכר לחתום על מסמך המאשר שאין לרכב פגיעות בשלדה ובמקרה ויש, עלות הבדיקה תחול עליו. רוב המוכרים יסכימו ומי שלא, די מובן למה הם לא מסכימים...
  • במכון הבוחן יבצע מספר בדיקות אשר בסופן הוא ישב עם המוכר והקונה ויסביר את הממצאים. חלקם כסת"ח אופייני למכונים בכדי שלא יוכלו לתבוע אותם, חלקם נתונים חשובים ביותר. אם אתה לא יודע מה הם אומרים, התיעץ כאן בפורום. אנחנו פה בשביל זה.
  • את הדף עם הליקויים יש לקחת למוסך מורשה ולקבל הצעת מחיר לתיקון הליקויים.
  • אם הליקויים לא היסטריים, אם אין לרכב בעיות מיוחדות, אם המוכר מוכן לתקן את הליקויים והמחיר מתאים לכם, כל שנשאר להגיד הוא מזל טוב!

רכישה ממגרש

בעיקרון, יש שני סוגי מגרשים, אנחנו נטפל בשני הסוגים וכך אני מקווה שנעשה קצת סדר בעניין.

אז נתחיל:

מגרש בבעלותה של חברת ההשכרה או הליסינג או הטרייד אין. למשל:

מגרשי חברות השכרת רכב (שלמה-SIXT, הרץ, אויס, באדג'ט וכו')

מגרשי חברות ליסינג (אלדן, אלבר וכו')

מגרשי טרייד-אין בבעלות היבואן (קרסו טרייד אין וכו')

מגרש מורשה היבואן (טרייד מוביל וכו')

חברות אלה הן חברות גדולות ומכובדות אשר לא יתבזו או יסתבכו במכירת רכבים עם בעיות ידועות. כאשר רכב משתחרר מחוזה ליסינג וחוזר אליהן, במידה והוא במצב טוב הוא נשאר במגרש למכירה ובמידה ולא... טוב, בזה נדון אח"כ.

באופן כללי ניתן להגיד שהקניה ממגרשים אלה הם קניה בטוחה, הרכבים שמורים ומטופלים, כל ליקוי שימצא בבדיקה (ברור שיש לקחת לבדיקה, מה חשבתם, שהם קדושים?) יתוקן על ידיהם ובנוסף, תקבלו גם שנה אחריות על הרכב.

ניתן להתמקח על המחיר, על תוספות שתקבלו ואני הצלחתי אפילו פעם לגרום להם לפרק כמה חלקים מרכבים זהים אחרים שעמדו במגרש בכדי לקבל רכב יותר "מושלם".

כל הבדיקות המוזכרות במדריך הבדיקה תקפות גם כאן, אם כי אפשר בהחלט להגיד שבקניה כזאת אפשר להיות קצת פחות חשדנים.

ניתן לרכוש בתשלומים, מימון וכו' ואם אני נשמע מתלהב, זה בגלל שרכשתי ממגרשים כאלה כמה וכמה רכבים ומעולם לא התאכזבתי. נכון, יש מגוון גדול של רכבי נישה שלעולם לא תמצאו במגרשים שכאלה אבל אם מחפשים רכבי מיין-סטרים, יש להקדיש לאופציה הזאת מחשבה.

קניה ממגרש פרטי:

זוכרים את חברות הליסינג? זוכרים את כל הרכבים שחוזרים אליהם לאחר גמר החוזה והם שבורים, קרועים, מרוסקים ואחרי 6 תאונות שילדה ופעמיים מעלה זיק עם מאזדה 6? חברה רצינית ומכובדת לא יכולה לסכן את המוניטין רב השנים שהיא בונה בעמל רב ולמכור לאדם פרטי רכב שכזה. לכן את הרכבים האלה חברת הליסינג תאגד בקבוצות של 20,50,100 יחידות ותמכור אותן לסוחרים למרבה במחיר.

הסוחרים לוקחים את הרכבים (בד"כ) לשטחים, מתקנים אותם בצורה החאפרית והזולה ביותר שניתן (לרוב בחלקים גנובים), מחזירים אותם לישראל ומציגים אותם למכירה כאשר לעולם הם לא יגלו את ההיסטוריה המלאה של הרכב.

שלא תהיה טעות, 90% מהרכבים ב-90% מהמגרשים הפרטיים בארץ הם רכבים כאלה ולכן אני כנראה הולך להקפיץ עלי הרבה אנשים אבל – אם אתה לא איזה אלוף עולם במכוניות, שלושת רבעי מכונאי רכב, חצי פחח ואלוף הקומבינות בעצמך, פשוט לא להתקרב למגרשי רכב פרטיים.

עצה אחרונה – איפה שלא תקנו, תשאלו הרבה שאלות. אל תתביישו לשאול כל מה שאתם רוצים, תרשמו את מה שאמרו לכם ואח"כ תתיעצו עם דוד, חבר, מכר שמבין ברכבים או אצלנו כאן בפורום.

עדיך לשאול אלף ואחת שאלות מאשר ליפול בפח עם רכב שלא שווה כקליפת השום.

בהצלחה בקניה וסעו בזהירות.

תודה לbagira ולsronis שתרמו רבות לכתיבת המדריך.

• אהבתי 1
  • רעיון טוב! 2

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אי אפשר לפרט הכל במדריך אחד.

אתה מוזמן לפנות אלי בה"פ אם אתה מעוניין לכתוב משהו מפורט בעצמך.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

(Y) סיכום יפה ומתומצת.

לא הייתי ממליץ לסמוך בעיניים עצומות על מגרשי רכב ליסינג/השכרה כפי שנאמר כאן. (למרות התנסות חיובית של כותב השרשור)

אמנם ההסתברות ליפול שם נמוכה משמעותית מסוחרי רכב פרטיים מהם אסור לקנות, אבל עדיין לפעמים יש דברים נסתרים שמעדיפים לטאטא מתחת לשולחן, או רכבים גרועים שמנסים למכור אותם בכל זאת לפני שמעבירים לסוחרים הירודים.

אגב עוד טיפ קטן : בדרך כלל רכבים במגרשי ליסינג כוללים צמיגים גמורים או 3-4 סוגי צמיגים על רכב אחד וזה נושא שאם מתעקשים עליו, אפשר בקלות לקבל רביעייה חדשה.

אפשר לצרף לכאן לינק לכתבה המצויינת מ YNET שמסבירה איך לקרוא טופס בדיקת רכב טיפוסי.

Volvo V40 T5 R-Design

GTI MK6 Premium - SOLD

GTI MK5 - SOLD

GTI MK4 - SOLD

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הארה\הערה משפטית קצרה.

קניית רכב ממי שעיסוקו ממכר מכוניות (קרי, סוחר) כשהעיסקה נעשתה בתם לב ושולמה תמורתה במחיר מקובל (לדוגמא +- מחירון או מחיר השוק) אזי פתור הקונה מבדיקת מישכונים היות והוא מוגן מכוח תקנת השוק.

שימו לב כל התנאים חייבים להתקיים.

ממי שעיסוקו, תמורה, תם לב.

קיבלת התראת משתמש בקארספורום - סיבה: שפה לא נאותה אנא חסוך מאיתנו את חוש ההומור הלא מצחיק שלך.
כל מה שעומד בין אדם, לאושר שלו, הוא היכולת להשלים עם כמה עובדות ולהבין שלא שווה להילחם עליהן.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה מין עצה זאת? פתור מבדיקת משכונים אעלק!

כן תם לב, לא תם לב, אם אתה לא בודק אתה נשאר עם הר פח שבקושי שווה את משקלו בברזל ואתה נשאר עם פחות כמה עשרות/מאות אלפי ש"ח.

עכשיו לך תמצא את המוכר,תרדוף אחרי הבן אדם, תתבע אותו וגם אם תזכה במשפט, לך תוציא ממנו שקל.

בסוף הוא יגיע עם ההוצאה לפועל להסכם שעפ"י יכולתו הוא ישלם 100 ש"ח לחודש עד סגירת החוב.

אחרי ההסכם הזה אם תקבל צק אחד בודד ממנו זה יהיה לא פחות מנס פח השמן.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה קצת מתבלבל וקצת מטעה אבל כבר אזלו כוחותי.

אז קבלו ביטול ורוצו לבדוק אצל הרשם.

קיבלת התראת משתמש בקארספורום - סיבה: שפה לא נאותה אנא חסוך מאיתנו את חוש ההומור הלא מצחיק שלך.
כל מה שעומד בין אדם, לאושר שלו, הוא היכולת להשלים עם כמה עובדות ולהבין שלא שווה להילחם עליהן.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הדבר האחרון שאני רוצה(בלי שמץ ציניות) זה להתבלבל,להטעות או להתיש אותך ולכן אשמח אם תסביר את העניין.

לפי מה שהבנתי (ובבקשה תקן אותי אם אני טועה) עצתך המשפטית מקבילה לאמירה שבמעבר חציה אין צורך להסתכל לצדדים כי הזכות הקדימה היא של הולך הרגל.

גם אם המשפט נכון, הוא מה זה מסוכן.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיקת משכון דרך אתר משרד המשפטים עולה 27 ש"ח ,והתשובה שמתקבלת כמעט מיידית.

לא כדאי לחסוך את הסכום הזה בשום פנים ואופן, גם לא לרכב מיד פרטית.

כבר יצא לי להציל ולהינצל מרכבים ממושכנים מספר פעמים בזכות המנגנון הזה.

Volvo V40 T5 R-Design

GTI MK6 Premium - SOLD

GTI MK5 - SOLD

GTI MK4 - SOLD

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודשיים מאוחר יותר...

מדריך מצויין! חבל שלא קראתי אותו לפני שגם אני נפלתי בפח של סוחר ממולח (יקולל שמו :evil:)

מה שחסר זאת בדיקת הניירות (אחרי שלב 4):

1. חשוב מאד לבדוק את רשיון הרכב ולוודא שאתה מדבר עם הבן אדם שעל שמו רשום הרכב!! לא להתבייש ולהתעקש לראות תעודת זהות ולהשוות מול הרישיון. במידה ומישהוא אחר מוכר את הרכב בשם של אשתו/חבר/וכו' - להתעקש לראות ולדבר עם הבעלים הרשומים (כולל הבידקה של תעודת זהות). הסוחרים הסמויים תמיד מוצאים אלף ואחד תירוצים של מי הרכב ("של חמותי/גרושתי") ומדוע בעל הרכב לא נמצא ("היא בבית חולים, אחרי ניתוח לכריתת הטחול").

2. לבקש לראות תעודת ביטוח חובה בתוקף לרכב - אצל הסוחרים הסמויים בד"כ אין לרכב ביטוח בתוקף. התירוץ: "כבר מצאתי רכב אחר וחבל על הכסף".

ועוד טיפ: אצל סוחרים סמויים הרכב תמיד נראה "סטרילי" מידי - נקי וריק מכל חפץ אישי, כאילו אף אחד אף פעם לא נסע בו.

• רעיון טוב! 1

"הפחד הכי גדול של בני האדם הוא נאום פומבי. מספר שתיים הוא מוות... זה אומר שאדם ממוצע יעדיף בהלוויה להיות בתוך הארון מאשר לשאת את ההספד!" (סיינפלד)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהסתייגות אחת לגבי השעבוד - כאשר אני, למשל, אבל גם אחרים שאני מכיר, רכשתי את הרכב - הוא נרכש באמצעות הלוואה מבנק והרכב שועבד לבנק. אם אתה באמת מצפה שאני אפרע מכיסי את ההלוואה לפני שאראה כסף ממך (כלומר כשאתה זה שאחרי זה אני צריך לרוץ לחפש אותוף באנלוגיה למה שכתבו למעלה), אז אתה כנראה טועה. אני אולי מסוגל לזה פיננסית כעת, אבל לא כל מי שרוכש רכב בהלוואה מסוגל לזה או מעוניין בזה.

במקרה שלי, הקונה המאושרת דיברה עם הבנק, חתמה עימי על ז"ד, העבירה את הכסף לבנק, השעבוד באותו הרגע הוסר, ושתי דקות אח"כ היינו בבנק הדואר.

אז נכון, אולי זה תלוי ברכב הנרכש. מזדה 3 יש הרבה, גולף TSI דור קודם, עם 15K ק"מ בשנתיים כנראה שלא, אבל אתה מתעלם מאלמנט ההיכרות/אמון, ואני לא מתכוון לאמונה עיוורת בתום ליבו של המוכר, אלא בפעולה מושכלת. לאחר שהרוכשת היתה אצלי במשרד ובבית, היה לה כנראה ברור שלהיעלם זה לא בדיוק אופציה... אם היא לא היתה פועלת כבקשתי, הייתי מעביר את הרכב לטרייד אין, מפסיד 1K ש"ח לא משמעותיים, והיא היתה משלמת הרבה יותר, אם בכלל היו פונים אליה ולא למישהו אחר שחיכה לכזה רכב.

בהתאם, אני גם לא מעביר בעלות (ברכב ישן) לפני שספרתי את הכסף או קיבלתי שיק בנקאי. לצורך העניין, אני לא רואה את ההבדל.

לכן, ההמלצה בהקשר זה היא "תלוי". תלוי ברכב, תלוי במוכר.

מחפש קבריו לא יקרה שתנייד 2+2.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר ...

שלום,

תודה על המדריך.

שאלה לי:

אני בתהליך של רכישת רכב מחברת טרייד אין (חברה שבבעלות יבואן).

ביום חמישי שעבר לקחנו את הרכב לבדיקה במכון ונמצאו מספר ליקויים.

לאחר חתימה על הסכם רכישה, במסגרתו מתחייבת החברה לתקן את הליקויים שנמצאו, שילמתי לחברה מחצית מערך העיסקה.

היום בבוקר התקשרתי לבדוק איך מתקדם הטיפול ונאמר לי שהם קיבלו פנס לא מתאים ולכן היה עיכוב של יום בתיקונים. הפנס הנכון הגיע רק היום בבוקר ולכן צפוי שעד הצהרים יסיימו את התיקון.

מאוחר יותר התקשרה אלי סוכנת המכירות והודיעה לי שבמהלך היום הם הספיקו לסיים את התיקון, לעשות טסט לרכב וע"מ לחסוך לי זמן הם גם לקחו את הרכב לבדיקה חוזרת במכון ע"מ לקבל אישור שאכן כל הליקויים תוקנו.

האם הם יכולים לקחת את הרכב לבדיקה חוזרת שלא בנוכחותי כאשר אני זאת ששילמה על הבדיקה?

מה מומלץ לעשות במקרה כזה?

תודה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1615 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...