Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הקשחת מרכב והתוצאות שבא עם זה..

HeadSpiN
שימו לב! השרשור הזה בן 7810 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

קראתי עכשיו כתבה על קשיחות השילדה.

והכותב אומר דבר כזה"

באלפא סוד הסדרתית שלי הוחלפה מערכת המתלים כולה,כולמר בולמי זעזועים והקפיצים וגם מכלול מסרק הגה הקצר,בנסיעת המבחן הראשונה שביצעתי לחר השדרוג ההתנהגות נעשתה איומה ממש.

קיבלתי תת היגוי מפחיד ביותר בסיבובים וזגזוג נוראי בהאצה בקו ישר.

ועוד הוא כותב קפיצים קשיחים במכונית סדרתית העבירה את כל העומסים לשלדה הגמישה אשר התעוותה בגלל העומסים.

ועוד,מכוניות ספורט קטנות וזולות כמו הפז'ו GTI205 סיטרואן סקסו,גולף GTI דור ראשון ודומיהן היום קלות מאוד ולכן ההתנהגותן הייתה חדה ועצבנית ואפשר היה "לאבד" אותן בקלות.

עכשיו לפי מה שאני מבין זה די מסוכן להקשיח בולמים וקפיצים ברכבים "רכים" אבל השאלה היא מה אתם חושבים ?

שהאם באמת שילדה יכולה להתעוות מהקשחה שלה למשל סוד,205GTI וכו'?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקשחה מקדימה יותר מאשר מאחורה תתן פחות אחיזה מקדימה ולכן תת היגוי.

אם תקשיח יותר מאחורה תקבל היגוי יתר.

הכל בהנחה שנטיית הרכב במקור היא נייטרלית. אם הנטייה היא לתת היגוי אז הקשחה גדולה יותר מאחורה תתן רכב יותר נייטרלי. ולהפך.

ראלימן

* ותודה לדני G שהסביר.

קורס 154 RESTEPA.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקשחת הרכב ככלל - כל הקשחה הופכת את הרכב ליציב יותר בהעברות משקל אבל במחיר של פחות אחיזה.

דני G.

אהממ זאת אומרת 4 בולמי קוני עם קפיצי הנמכה הנמה ב 35 מ"מ וזה התוצאה שאני אקבל?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אפשרות זה לא וודאי. אל תתפוס אותי במילה.

אם נגיד שהנטייה של הסוד היא להיגוי יתר ואתה מנמיך ומקשיח את הרכב באותה מידה מאחורה ומקדימה תקבל מכונית עם פחות אחיזה, ומכיוון שהנטייה במקור הייתה היגוי יתר אתה תקבל החרפה של ההיגוי יתר בגלל איבוד האחיזה מהקשחה. אבל תקבל העברות משקל טובות יותר ויותר יציבות.

כל זה במידה והנמכת והקשחת עד מידה סבירה. אם תגזים תקבל תת היגוי חריף.

ראלימן

אם טעיתי תתקנו אותי בבקשה.

קורס 154 RESTEPA.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקשחת הרכב ככלל - כל הקשחה הופכת את הרכב ליציב יותר בהעברות משקל אבל במחיר של פחות אחיזה.

דני G.

דני, אתה מוכן להסביר למה פחות אחיזה ?

פחות פרוגרסיביות אני מבין, אבל למה פחות אחיזה ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דני G.

דני, אתה מוכן להסביר למה פחות אחיזה ?

פחות פרוגרסיביות אני מבין, אבל למה פחות אחיזה ?

ביגלל ביטול זווית גלגול?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ביגלל ביטול זווית גלגול?

וזה מקטין את האחיזה, איך בדיוק ?

אני חושב אם אין זווית גלגול אז הרכב יותר קשה למשל בסיבוב שאתה לוקח במהירות האוטו נוטה לצד אחד וכשאר אין את זה,והמרכב קשיח אז הרכב פשוט את מחליק בסיבוב עקב חוסר זווית גלגול,קשה לי להסביר אבל בגדול הכל נופל על הגלגלים והצמיגים ואז האחיזה יורדת נראה לי אני רק מניח.

כאילו זה הגיוני אבל אני לא בטוח שזה זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחד אחד.

אכן (אם כי מדובר ב"כלל אצבע"), מכוניות "רכות שלדה" עלולות לסבול מהקשחה של המתלים. הבעיה נובעת מהעברת עומס-יתר אל השלדה, כזה שבמצב המקורי (על-ידי היצרן) לא אמור היה להגיע לשם. התוצאה בהחלט יכולה להיות אובדן יציבות בקו ישר, היגוי יתר או תת היגוי, הגה חסר תקשורת ועוד. אבל, במידה ויש לשלדה "עודף יכולת" (לעומת המקור) יכולה במקרים מסוימים הקשחה לשפר דווקא את אותן תכונות. למשל, אם היצרן עושה שימוש באותה שלדה בדיוק לגרסאות ספורטיביות יותר, בהן הוא משפר רק את המתלים.

אבל, צריך לבדוק קודם כל מה מהות ההקשחה האמורה. ניתן הרי לעשות זאת באמצעות בולמים (שיכוך כיווץ והחזרה), קפיצים (עומס ראשוני ו/או פרוגרסיביות), מוטות ייצוב מתכווננים, "גשרים" שונים ומתכווננים אף הם, גומיות גמישות פחות ואפילו גיאומטריה שונה או לחץ אוויר גבוה יותר. ולכל אחד מאלה תפקיד אחר במרקם העדין של התנהגות הרכב.

בעיקרון, כל שהרכב נוקשה יותר בעזרת המתלים (מוקשח לצורך הענין בעזרת בולמים וקפיצים), כך תהיה פחות העברת משקל אורכית (אופקית) ורוחבית. וברשותכם, לא נכנס כאן לנושא משקל מוקפץ ולא מוקפץ, הגם שהוא חשוב במיוחד לעבודת המתלים והתנהגות הרכב.

מדובר בנושא המורכב ביותר ברכב, התאמתו ליעודו והקניית אופיו. כך שהסבר על מה-עושה-כל-פרט יהיה ארוך ודי מייגע. אז אני לא אכנס לכך, אבל התייחסות אחת בכל זאת, לנושא "יציבות" ו"יותר או פחות אחיזה". נדמה לי שדני אמר כי הרכב יאחוז פחות טוב לאחר הקשחה, ויהיה פחות יציב. זה נכון, אבל באופן מאד כללי. העניין הוא שעל כביש ממוצע, הקשחת מתלים עלולה לגרום ל"קיפוץ" הגלגל על פני מהמורות קלות, עם אובדן הקשר בינו לאספלט כתוצאה מכך. הסיבות לאובדן אחיזה בקו ישר או בפניה ברורות.

אבל, אם ניקח לדוגמה מצב תיאורטי, בו האספלט נקי משיבושים (נניח אחד ממסלולי המירוץ שלנו...), הקשחת הרכב דווקא תצמיד (עד גבול מסוים כמובן) את הגלגל אל האספלט בפניות. ואת זה אנחנו רוצים כדי לקבל כמה שיותר אחיזה. ובענין היגוי יתר או תת היגוי, זה נובע מהרבה יותר גורמים מאשר רק הקשחה. ניתן למשל "לתקן" את זה על-ידי שינוי גיאומטריה פשוט ומהיר.

אגב, זו גם הסיבה לכך שמכוניות רבות בהן אנחנו נוהגים בחו"ל, מתנהגות מצוין מבלי לוותר על נוחות סבירה. בארץ, הן הופכות לא רק ל"לא נוחות", אלא גם פחות "אוחזות ומתנהגות". הסיבה לכך לעיתים נורא פשוטה. צמיגים רחבים בחתך נמוך שמייצרים על כבישים טובים המון אחיזה ורגש, מבלי לפגוע בתפקוד המתלים, הופכים את הנסיעה על כבישי ישראל לבעייתית מאד. בגלל שהם רחבים הם עוקבים אחרי כל שינוי באספלט (ויש הרבה כאלה) ופוגעים ביציבות הכיוונית, ובגלל שהחתך נמוך הם לא מסוגלים לשכך חלק מהמהמורות, שעוברות ישירות למתלים - הנוקשים כמובן - שמשבשים את דעתו של הרכב בפנייה. דוגמה טובה לכך היא למשל המאזדה 6.

ועוד דבר אחד קטן (אם אתם עוד כאן...). שלדה קשיחה מבית, מאפשרת שימוש במתלים פחות נוקשים, מבלי לאבד את היכולת הדינמית. שלדה רכה יותר, צריכה מתלים נוקשים יחסית כדי להציע את אותה יכולת דינמית. לכן לדוגמה יכולה הייתה סובארו לרכך את מתלים ב-WRX לעומת ה-GT, פשוט כי השלדה קשיחה הרבה יותר ומסוגלת לטפל בכוחות העוברים אליה, מבלי לפגוע בהתנהגות. כך, הרכב לא רק מתנהג טוב יותר, הוא גם נוח יותר לנסיעה ופחות "מתרסק" על הכביש. ולכן, הוא גם מהיר יותר... פשוט, אפשר לנהוג אותו מהר מבלי להסתכן בבעיטה או נשיכה או סתם קיפוץ לצד. וצודק מי שמניח לכן ששלדה קשיחה היא החשובה ביותר ליצירת מכונית נהיגה. במתלים אפשר כבר לטפל מאוחר יותר. וזו גם הסיבה מדוע מכוניות פיז'ו מוצלחות כל-כך מבחינה דינמית, מבלי להעניש את הנהג.

וואוו, היה ארוך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שמגיע (Y) על ההסבר המפורט... הנושא נהיה קצת יותר ברור עכשיו... אבל מה שאני הבנתי ממנו הוא שעל כבישי ארצנו הקשחה של הרכב היא מאוד בעייתית בגלל הכבישים... מה שאומר... ברכב מוקשח הסיכוי לאבד אחיזה בפנייה בכביש משובש גבוה הרבה יותר מאשר ברכב לא מוקשח??

דרך אגב ,

הילל... האם שברת את הידיים לבחור שגנב את הספויילר שלך???

:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב, העונג כולו שלי.

ענייני מתלים וכו' הם מורכבים עד מאד. ואם אנ יכול להמליץ על משהו - לא למהר ולהקשיח/להנמיך או לשפר/לשנות לפני שאתם יודעים בדיוק מה אתם עושים. וזה באמת נוגע לכל רכיב. צמיגים, קפיצים, בולמים, מוטות וכו'. כמעט כל סדנה אליה תגיעו, ותבקשו רכב "ספורטיבי" יותר באופיו, תציע לכם קפיצים ובולמים אחרים, ברייסים, צמיגים וחישוקים ומה לא. באותה הזדמנות, יסבירו לכם גם שכדאי להנמיך את המרכב ואולי אפילו לשנות את הגיאומטריה. לא לקפוץ על המציאה לפני שיש לכם מושג מה יעולל כל שינוי.

כי פתאום ההגה יהיה קשה מדי, ופתאום יהיה לכם זנב סורר או תת היגוי בעייתי, או סתם חוסר יכולת לנהוג ברכב בכבישי ישראל. מישהו מה"משפרים" יספר לכם שחישוק וצמיג יותר גדולים יגדילו את המשקל ה"לא מוקפץ" של הרכב, זה שישפיע מאד על ההתנהגות? קדחת.

כדאי תמיד לקחת בחשבון שיצרן הרכב, זה שהשקיע איזה מילארד או שניים בפיתוח וכיול, יודע מה הוא עושה, קצת יותר מ"אגזוזים ושיפורי תוכנה אבי ובניו בע"מ".

אם אתם בעניין בכל זאת, וממש-ממש חסרה לכם אחיזה בפרונט בפניית ה-180 מעלות בירידה באשתאול, חפשו אתרים של משוגעים לעניין, שכבר עשו את הכל ויכולים לספר על ההשפעות. רק צריך לזכור שאם הם מספרים גדולות ונצורות על בולמי קוני מתכווננים, מספר סידורי 239873 לפיאסטה XR2, זה לא אומר שבולמים של אייבך יעשו את אותה עבודה. זה גם לא אומר שמה שטוב למזג אוויר בצפון סקוטלנד בחורף, טוב גם להרי ירושלים בקיץ.

שיפור נעים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7810 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...