Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מה אפשר ללמוד משעון טמפרטורת שמן?

Tzvika-Pick
שימו לב! השרשור הזה בן 5661 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לראשונה יוצא לי לנהוג על רכב עם שעון טמפרטורת שמן.

אחרי כמה חודשים עם הרכב למדתי מה המצב הסטנדרטי של המחוג - מתרומם באיטיות עד למרכז הסקלאה (מעל 90 מעלות) ונשאר שם בצורה כמעט קבועה למעט מקרים בהם המנוע מוחזק תחת עומס ובסל"ד גבוה לפרקים ארוכים (למשל, טיפוס בכביש בית אורן).

אבל השאלה שלי היא מה בעצם מלמד אותי השעון החביב הזה כנהג?

האם בעזרת אותו השעון אני יכול ללמוד על טיבו של השמן? תקלות שמתהוות אצלי במנוע? עומס חריג שמופעל על הרכב?

אני מניח שיש לו חשיבות כלשהיא אם המהנדסים מנשנשי הבגאט שתכננו את לוח השעונים של ה206בחרו לעצב את מד טמפרטורת השמן בצורה בולטת יותר ממד טמפרטורת נוזל הקירור.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני משתמש בו בעיקר כדיי לראות שהשמן הגיע לטמפרטורת עבודה. ובמקרה הזה אני שמח שמנשנשי הבאגטים שמו אותו.

בוא נגיד ככה, גם כשהתחלפתי מ 10W40 ל 15W50, לא שמתי לשינויים דרסטיים בנתון הקבוע והממוצע.

זה כל מיני דברים שבעלי גטס חדשות לא צריכים ולא רוצים להתעסק איתם, להם יש נורה של חם\קר :)

לגבי דברים שניתן להכיש מהחום של השמן, אשמח גם כן ללמוד.

יואב

יואב :arrow:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כוונתם הייתה לתת לך אינדיקציה לגבי חום מנוע, בניגוד לשעון חום נוזל קירור שנותן לך אינדיקציה על... חום נוזל הקירור.

שימושי במיוחד, בעיקר כשנתפס לך טרמוסטט / ברח לך כל הנוזל קירור בלי ששמת לב :-(

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לראשונה יוצא לי לנהוג על רכב עם שעון טמפרטורת שמן.

אחרי כמה חודשים עם הרכב למדתי מה המצב הסטנדרטי של המחוג - מתרומם באיטיות עד למרכז הסקלאה (מעל 90 מעלות) ונשאר שם בצורה כמעט קבועה למעט מקרים בהם המנוע מוחזק תחת עומס ובסל"ד גבוה לפרקים ארוכים (למשל, טיפוס בכביש בית אורן).

האם בעזרת אותו השעון אני יכול ללמוד על טיבו של השמן? תקלות שמתהוות אצלי במנוע? עומס חריג שמופעל על הרכב?

אני מניח שיש לו חשיבות כלשהיא אם המהנדסים מנשנשי הבגאט שתכננו את לוח השעונים של ה206בחרו לעצב את מד טמפרטורת השמן בצורה בולטת יותר ממד טמפרטורת נוזל הקירור.

50 שנה אני נוהג

תמיד חשבתי רק על המים

השמן לא זוכר שעשה לי בעיות

:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כוונתם הייתה לתת לך אינדיקציה לגבי חום מנוע, בניגוד לשעון חום נוזל קירור שנותן לך אינדיקציה על... חום נוזל הקירור.

שימושי במיוחד, בעיקר כשנתפס לך טרמוסטט / ברח לך כל הנוזל קירור בלי ששמת לב :-(

שעון חום נוזל קירור נותן אינדיקציה על... חום נוזל הקירור.

שעון חום השמן נותן אינדיקציה על.. חום השמן.

למה חום השמן נותן אידיקציה טובה יותר על חום המנוע?

הדבר מאוד שימושי ליומיום, לדעתי חייב סקאלה בכל אוטו.

וזה מאוד שימושי כי?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגלל שהוא נמצא בתוך המנוע, ומקרר אותו.

תאר לך מצב של טרמוסטט תקוע במצב סגור. לכאורה, נוזל הקירור שברדיאטור ישאר קר לגמרי (והחיווי במד-חום הנוזל יהיה בהתאם), אבל המנוע ירתח. אם יש לך מד-חום שמן, הוא יצעק כמו משוגע.

אגב, קרה לי משהו כזה פעם - נסעתי בסיטרואן ונדלקה לי נורית חום מנוע. עצרתי בצד, פתחתי מכסה מנוע ונגעתי ברדיאטור. קר לגמרי. פתחתי אותו (תוך כדי הקפדה על כללי הזהירות, כמובן) - המים היו קרים לחלוטין. בדיעבד הסתבר שהטרמוסטט אכן נתפס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מתי אפשר כבר לתת משיכות למנתק..:twisted:

'אבל אותי לא מעניין מה שיכנס. אותי מעניין מה שיצא..'

אלטמן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שעון חום נוזל קירור נותן אינדיקציה על... חום נוזל הקירור.

שעון חום השמן נותן אינדיקציה על.. חום השמן.

וזה מאוד שימושי כי?

כי זה הרבה יותר נוח משתי נורות של חם\קר, ואתה יודע מראש מה מצב המנוע אם הוא בטמפ'

עבודה או לא, או שלא עומד להשרף או משו אם הוא מעל למה שצריך אם יש בעיה במערכת קרור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טמפ' השמן היא האינדיקציה האמיתית לחום המנוע.

טמפ' נוזל הקירור נמצאת בבקרה מתמדת ע"י תרמוסטט ומאווררים ואילו לטמפ' השמן אין בקרות ולכן הוא מעיד על העומס תרמי האמיתי שבו נמצא המנוע.

שמן בטמפ' גבוהות מאבד את צמיגותו ושיש סכנה לאיבוד לחץ שמן ולגרימת הרס לחלקים נעים במנוע.

משתמשים בניטור טמפ' שמן מערכות שמבקרות את גיל השמן במנוע ומתריעות על החלפתו, זה קיים כיום רק ברכב מסחרי ורכבי יוקרה אך מתחיל לחדור גם לשוק הרכבים הפרטיים הרגילים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז תיאורתית יכול להיות מצב בו המערכת הקירור תקינה ונוזל הקירור בטמפרטורה סבירה אבל המנוע והשמן שבתוכו חומם יתר על המידה?

האם על סמך המחוג שמותקן אצלי אני יכול לנטר את טיב וגיל השמן או שדרושה מדידה מדויקת יותר?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בחיפושית למשל שם זה מקורר אוויר ,מתקינים שעון חום שמן+ לחץ שמן כדי לדעת מה קורה בזמן אמת ומתי המנוע במצב האידאלי .

אבל ברכבים ישנים יש לחץ שמן שאני לא מבין למה הורידו זה האינדיקציה הכי טובה יותר משעון חום.

לחץ שמן יורד המנוע מתחמם- חום שמן גבוה מדי המנוע מתחמם.

כמובן שבכל זאת שעון חום מים הוא גם נותן אינדקציה והוא נמצא בכל המכוניות לעומת שתי השעונים האחרים.

"זול וזוגלובק - שניהם מתחילים בזין, ובשניהם תקבל נקניקיה"

חיפושיות 73-74

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במקום חום שמן, או בנוסף, רצוי להוסיף שעון לחץ שמן, זה הציל לי את המנוע מספר פעמים.

ביצוע תיקוני שפכטל ועבודות צבע בבתים,

פרטים בה"פ .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

משהו קצת מוזר, ב206 שהייתה לי המחוג תמיד היה קצת מתחת ל90 מעלות.

ואם אני בפקקים בשיא החום אז הוא היה מגיע ל90 ונעצר שם כי המאוורר היה פועל.

גם את בית אורן ה206 אכלה יפה מאוד מאוד בלי להתחמם מעל ה90.

ובקשר לחשיבות, אני אתן דוגמא:

אחרי אחת התאונות שעשיתי עם ה206 (:roll:), החליפו לי את המכסה מנוע ואת כל הפלסטיקה הקידמית וגם את המאוורר, רק שהשכלים האלה הרכיבו לי את המאוורר הפוך, ככה שהוא הוציא אויר מהמנוע ולא הכניס.

יצאתי מהמוסך, שמחה וטובת לבב (עשיתי גם פחחות לעוד כמה חלקים והקלמנטינה נראתה מעולה!) הגעתי לאיילון, וקצת לפני גלילות שמתי לב שהמחוג שתמיד עד ה90 עלה מעל ה90 ואז אני הייתי קצת :roll: אבל המשכתי בדרכי, ואחרי כמה מטרים ראיתי שהמחוג עלה עוד יותר והוא כמעט על האדום! ואז אני הייתי :shock: ואותתתי (ככה כותבים את זה?) יפה, ועליתי על השוליים שאחרי גלילות לפני הרצליה. (איפה שהמשטרה תמיד עומדת)

בדיוק שהגעתי וכמעט נעצרתי, הופיעה לי הנורה STOP.

אם לא הייתי שמה לב לזה קודם, או שהייתי גורמת נזק למנוע או שהייתי נתקעת שם באמצע...

לא נעים.

הפאביה נמכרה.:-(

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5661 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...