Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

זמן לשיעור + פתרון תקלת כרית אוויר וצופר.

Shmulik_Miata
שימו לב! השרשור הזה בן 7538 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פתחתי את הת'רד הנ"ל משתי סיבות. האחת כדי להסביר אופן פעולה של מעגל בסיסי, והסיבה השנייה, סתם כדי להראות לכם כמה אני טוב בחשמל וברכב :wink: (סתם סתם).

מה שאני הולך לתאר פה עכשיו קיים ברוב הרכבים, אז אם מישהו נתקל בתקלה כזו, אין ספק שהסברי יכול לעזור ולכוון לפתרון התקלה.

עבדתי קשה על ההסבר, אז אם למישהו יש הערות ותגובות בבקשה תרשמו.

כמו כן, אם יש לי טעויות, אנא הבינו - זה לא פשוט להתרכז בנוסח וגם להעיף את הגורים של הכלבה מהחדר :D:wink: .

ועכשיו לנושא !

כאשר גיליתי לראשונה שנורת כרית האוויר מהבהבת ומראה על תקלה, ובאותו הזמן גיליתי גם שמערכת הצופר לא תקינה, הבנתי בעצם שיש סיכוי שיש נתק או קצר בין ההגה לבין שאר המכלולים.

עלתה בראשי המסקנה שחייב להיות רכיב כלשהו אשר מקשר בין ההגה לשאר חלקי המערכת. אבל מה שלא הבנתי זה בעצם מה ואיך. לאחר עיון בשתי הסכמות (כרית אוויר וגם מערכת הצופר) שהן שתיהן סכמות נפרדות, גיליתי שקיים חלק שבעצם מתפקד כגשר לצופר וגם לכרית האוויר. קוראים לו Clock Spring.

חיברתי 1+1 (בראש כמובן) וגיליתי עוד שמבנהו הפיזי, נותן תשובה לשאלה של איך בעצם זה מקשר. גיליתי שמבנהו העגול ממקם בתוכו סרט (צמה) עם מוליכים כדי למנוע פיתולים של חוטים בזמן סיבוב ההגה.

*הערה* לא היה צורך להציג את סכמת כרית האוויר כי היא מאוד פשוטה ומראה חיווט זהה לסכמת הצופר.

קצת על הסכמה.

הסכמה המקורית מגיעה עם שני מעגלים. האחד של צופר והשני של מערכת הבילום.

הורדתי את מעגל הבילום כדי להקל על ההבנה. הצלחתי להבין את הסכמה בעצמי לאחר שהשוויתי ויזואלית ופיזית את החלקים עם המכלולים המאוירים.

הסבר על המעגל.

רכיבים :

מצבר.

מתגים לצופרים (מצוין אחד כי הם זהים. האחרים שמצויינים הם לדגמים שונים בלי כרית אוויר או לחילופין עם כרית אוויר ובקרת שיוט).

יחידת שעון קפיץ (Clock Spring).

ממסר צופר.

צופר כפול (מצויין אחד, אבל בפועל קיימים שניים לגיבוי במקרה של תקלה).

פיוזים.

קצת הסבר על כל רכיב :

מצבר – כולם יודעים מה זה, אין טעם להסביר.

מתגים לצופרים – גם אין טעם להסביר.

יחידת שעון קפיץ – יחידה זו קיימת ברוב דגמי המכוניות. היא ממוקמת מאחורי ההגה, וכדי להגיע אליה, אנו זקוקים לפירוק ההגה (לפחות במקרה שלי צריך לפרק). בנויה בצורת שעון ובתוכה סליל לוליני(יותר נכון צמה ובה מוליכים). למה היא קיימת ? היא קיימת כדי להעביר את החיווט החשמלי מההגה (צופר, כרית אוויר, מתגים למינהם שקיימים בדגמים חדשים) אל המכלולים השונים הקיימים במערכת מבלי לגרום לפיתול החיווט.

ממסר צופר – חלק אלקטרומגנטי שמתפקד כמתג כאשר מקבל פלוס ומינוס.

צופרים – מן הסתם כולם יודעים.

פיוזים – רכיבים אלה נשרפים ראשונים בעת אמפרים גבוהים ותפקידם למנוע את שריפת המכלולים.

עקרון הפעולה :

נתמקד על המינוס (-) והפלוס (+) לפני מיתוג כרגע.

המצבר שולח מינוס על ידי כבל לגוף הרכב. הצופר והמתג מקבלים מינוס מהגוף.

המצבר שולח פלוס שעובר דרך פיוז ראשי (A100) ודרך פיוז אורות בלם (A15) (אסביר יותר מאוחר מה הקשר). ממסר הצופר מקבל את הפלוס בנקודות C,D, אבל עדיין לא עובד.

עכשיו נתמקד על המינוס (-) והפלוס (+) לאחר מיתוג

ברגע שהנהג לוחץ על מתג הצופר, המתג סוגר מעגל, מינוס עובר דרך יחידת שעון הקפיץ ואז מגיע לממסר הצופר. ממסר הצופר ברגע זה מתחיל לעבוד, וסוגר את המתג. פלוס מגיע לצופר והצופר משמיע רעש. :D

*הערה + חידה * מערכת הבילום מופיעה באותה סכמה, כי היא בעצם נותנת עוד רמז לפיתרון תקלה. מה הרמז ?

זה לא קשה.

צירפתי את שתי הסכמות, האחת המקורית והשנייה רק עם מערכת הצופר.

S-מוליק[/b]

only horn.jpg

braks and hor.jpg

המכוניות שלי : Lantis-F 98 -> מאזדה מיאטה 95

המכוניות של אשתי : יונדאי אקסט 95, מאזדה 3 2006, מיאטה NB 2003, סיטרואן C3 2017

המכוניות ליסינג שהיו לי : מאזדה 3 2010, סוזוקי סוויפט 2014, סוזוקי ויטרה 2016, רנו גרנד קופה 2019, סקודה קאמיק

החלום : RX8

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פתחתי את הת'רד הנ"ל משתי סיבות. האחת כדי להסביר אופן פעולה של מעגל בסיסי, והסיבה השנייה, סתם כדי להראות לכם כמה אני טוב בחשמל וברכב :wink: (סתם סתם).

S-מוליק[/b]

נראה לי בגלל הסיבה השניה ... כי לפחות אני לא מבין כלום בשתי המפות שצירפת !

נראים לי משהו כמו שערים לוגיים מאיזשהו סוג...

אבל בכל מקרה יופי של השקעה :wink:

Every man has his own destiny: the only imperative is to follow it, to accept it, no matter where it leads him

Henry Miller

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמו כן, אם יש לי טעויות, אנא הבינו - זה לא פשוט להתרכז בנוסח וגם להעיף את הגורים של הכלבה מהחדר :D:wink: .

תקשיב, אתה יודע, פורום של גברים והכל, אבל לקרוא ככה לילדים שלך? :nono:

:lol:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תמונות של החלק שהוחלף (Clock Spring)

עלה לי 361 ש"ח כולל מע"מ.

S-מוליק

cspring1.jpg

המכוניות שלי : Lantis-F 98 -> מאזדה מיאטה 95

המכוניות של אשתי : יונדאי אקסט 95, מאזדה 3 2006, מיאטה NB 2003, סיטרואן C3 2017

המכוניות ליסינג שהיו לי : מאזדה 3 2010, סוזוקי סוויפט 2014, סוזוקי ויטרה 2016, רנו גרנד קופה 2019, סקודה קאמיק

החלום : RX8

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7538 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...