Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מקדם ביטחון של מבחן ריסוק למכוניות

eliko2000
שימו לב! השרשור הזה בן 6240 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

רציתי לשאול אם מישהו יודע מה מקדם הביטחון שלוקחים בתעשייה למכוניות. אמרו לי שכיום מבצעים מבחני ריסוק לכל סוג של מכונית בכדי לראות האם היא עומדת בתנאים והאם מקדם הביטחון שלה מספיק טוב. אז אני שוב חוזר על השאלה מישהו יודע מה מקדם הביטחון שמשתמשים בו למכוניות בתעשיית הרכב?

מקווה שאני שואל בפורום הנכון

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רציתי לשאול אם מישהו יודע מה מקדם הביטחון שלוקחים בתעשייה למכוניות. אמרו לי שכיום מבצעים מבחני ריסוק לכל סוג של מכונית בכדי לראות האם היא עומדת בתנאים והאם מקדם הביטחון שלה מספיק טוב. אז אני שוב חוזר על השאלה מישהו יודע מה מקדם הביטחון שמשתמשים בו למכוניות בתעשיית הרכב?

מקווה שאני שואל בפורום הנכון

השאלה הזויה למדי וניכר שאתה לא מבין מה זה מקדם ביטחון.

כל תכנון הנדסי של מוצר כולל מקדם ביטחון שיכול לנוע בין אחוזים בודדים לבין אלפי אחוזים, בהתאם לרמת הסיכון, תנאי העבודה, סבירות הכשל ועוד גורמים רבים.

המכונית כוללת אלפי פריטים, כל אחד מתוכנן לפי מקדם ביטחון שונה, שמתאים ליעוד שלו.

אין "מקדם ביטחון" למכונית. גם לא למקרר, או אפילו לשדכן סיכות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי אני אמקד את השאלה שלי ואפרט למה אני בכלל צריך את זה.

אני בונה רובוט כפרוייקט לצבא ועשיתי לו אנליזת לחצים וכוחות בתוכנת קוסמוס למי שמעוניין. כשהרצתי את הסימולציה לגוף הרובוט יצא לי שמקדם הביטחון שלי הוא מעל 4 כלומר דיי יציב אך התבקשתי לברר מה מקדם הביטחון שלוקחים למכוניות במבחני ריסוק כי הרי מדובר בחיים של בן אדם ומן הסתם מקדם הביטחון יהיה גבוה יותר, ואם התכוונת לחלק מסויים אז אמקד את השאלה שלי לשילדת הרכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מדדתי לפי מקדם FOS למי שמבין. כמו שהבנתי 1 זה 100% אז אם זה המקדם שם הוא מעל 4 אז זה כנראה מעל 400%

אז עכשיו , מישהו יכול לענות לשאלה שלי?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מקדם של 400% (4) הוא סביר לחלקים קריטיים ויכול גם להגיע ל- 1000% (10). ככל הידוע לי בהנדסת בניין מקובלים ערכים של 500% (5) אך יש להבחין בין עומסים סטטיים ודינמיים ובתקנים מחייבים.

אני עוסק בתעופה בה נהוג מקדם של 115% (1.15) זה מקדם מאד נמוך, על מנת לשמור על משקל חלקים מינימלי, אך בקרת האיכות של ייצור החלקים היא גבוהה מאד.

במקרה שלך, צריך לשקול את ייעוד החלקים, העומסים, תנאי הסביבה והבלאי הצפוי ולהחליט על מקדמים מתאימים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי אני אמקד את השאלה שלי ואפרט למה אני בכלל צריך את זה.

אני בונה רובוט כפרוייקט לצבא ועשיתי לו אנליזת לחצים וכוחות בתוכנת קוסמוס למי שמעוניין. כשהרצתי את הסימולציה לגוף הרובוט יצא לי שמקדם הביטחון שלי הוא מעל 4 כלומר דיי יציב אך התבקשתי לברר מה מקדם הביטחון שלוקחים למכוניות במבחני ריסוק כי הרי מדובר בחיים של בן אדם ומן הסתם מקדם הביטחון יהיה גבוה יותר, ואם התכוונת לחלק מסויים אז אמקד את השאלה שלי לשילדת הרכב.

אתה עדיין לא מבין את הבעיה בשאלה שלך! אין מקדם ביטחון כללי, אני מקווה שאתה מבין שהמקדם ביטחון לכשל כתוצאה ממעמץ לבלמים יהיה הרבה יותר גדול מאשר לרדיאטור.

ואם אתה כן יודע ספציפית את החלק וכוחות הפועלים עליו אז אתה פשוט צריך לבדוק מה התקן (אני לא חושב שמישהו זוכר אותו).

סדר גודל של 4 זה בסדר אם אני זוכר נכון זה קרוב למה שלוקחים במעליות אם אני לא טועה ברכב לוקחים קצת יותר, בתעופה למשל זה באמת יכול להגיע ל10 ואפילו יותר.

אני רק רוצה לציין שכאשר מתכננים מכונות במיוחד כאלו שיכולות לסכן חיי אדם יש הרבה פרמטרים שצריך להתייחס אליהם חוץ ממה שאתה בודק. כמו התעייפות, שחיכה אם מדובר בקלאץ' או מיסב, זחילה (אם מדובר בטמפ' גבוהות), קורוזיה (אם אתה בסביבה קורזיבית) וכ'ו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נושא מקדם הביטחון לחוזק חומרים או נקודות כשל הוא לא העניין בתכנון רכב לקריסה בתאונה.

מרכב הרכב מתוכנן לקריסה מבוקרת ואיטית עד כמה שניתן כדי להקטין את האטה העצומה ולשמור על תא הנוסעים שלם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתכנון מבנה מטוס (אזרחי)לא מקובל מקדם 7. מבנה המטוס מתוכנן לעמוד בעומסי טיסה (flight loads) ובעומסי נחיתת חירום (dynamic landing ) המוגדרים ב- G לפי צירי המטוס. הגבוה ביותר הוא 9G לפנים. על העומס הזה מוסיפים מקדם 1.15 או 1.33 , תלוי במיקום וביעוד החלק.כך מגיעים למעשה לכ 12G מחושבים. לגבי מושבי מטוסים , למשל, נדרש ניסוי דינמי של 16G (כולל בובה או בובות המדמות את משקל הנוסע) הניסוי מבוצע על מתקן מיוחד ומזכיר את ניסויי הריסוק של מכוניות.בדומה לניסויים שנערכים בכלי רכב נמדד ערך של התאוטה (HIC-Head impact) על ראש הבובה על מנת לוודא שאינו קטלני.

בשונה מתכנון של מכונית, מבנה המטוס נבדק גם להתעייפות (fatigue) בניסוי בו מופעלים כוחות שונים במחזוריות המדמה את חיי המוצר (המראות, נחיתות, דיחוס, טיסה במזג אויר סוער וכו').

כל האמור אינו רלוונטי כמובן לשאלתו המקורית של eliko2000 . לכל תחום הנדסי יש דרישות ייחודיות. חיפוש יסודי באינטרנט ודאי יעזור לו למצוא מידע ישים יותר מאשר פורום נכבד זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סליחה על ההקפצה, תודה רבה לכל מי שניסה לענות...אני חיפשתי דיי הרבה באינטרנט ולא ממש מצאתי כנראה שכמו ש killer אמר

אני לא ממש יודע מה לחפש...ואין לי בעייה לקרוא אנגלית אבל אני לא ממש יודע מה בדיוק לחפש באנגלית. אולי בזה מישהו מוכן לעזור? תודה רבה לכל העונים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6240 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...