Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

קורס "כבישים מפותלים" - "אלטרנתיבי" או "מסלולים" ?

Taliko
שימו לב! השרשור הזה בן 7491 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

רקע: לפני מס' חודשים עשיתי קורס בסיסי ב"אלטרנתיבי" (והייתי אגב מאוד מרוצה מרמת המדריכים ובכלל מהקורס). כעת מכשיש רכב "אמיתי" בבית הגיע הזמן להתמקצע באמת.

מאחר ואני יודע שחלקכם עשיתם קורס "כבישים מפותלים" באחד מבתי-הספר לנהיגה מתקדמת בארץ, אשמח אם תעזרו לי בהתלבטות הבאה:

ראשית הנתונים:

1) ב"אלטרנתיבי" קורס "נהיגת כביש ספורטיבית" עולה 950 ש"ח.

2) הקורס השקול של "מסלולים" שנקרא "אימון אישי" עולה לי כ600 ש"ח (מחיר מחירון: 840 ש"ח)

כעת, אני מבקש את חוות דעתכם על שני הקורסים:

מה התכנים בגדול בכל קורס, התרשמות כללית שלכם מהקורס ובכלל כל פיסת מידע אחרת שתרצו להוסיף תתקבל בברכה :idea:

מי לדעתכם עדיף כשהשיקול התקציבי לא משחק תפקיד ?

לאחר מכן אפשר להכניס את שיקול הכסף למשוואה - או לחילופין האם אני פסיכי לגמרי שאני בכלל שוקל את הקורס של "אלטרנתיבי", בהיותו יקר במעל 300 ש"ח מזה של "מסלולים" :roll:

* אנשים שנוהגים ברכב עם וילון של סובארו בחלון האחורי של הממ... הסובארו שלהם :p, תחסכו ממני את התשובה שלכם לשאלה האם אני פסיכי :twisted:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 45
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

מה עם און יעקובסון?

הוא אחד הנהגים הטובים בארץ מדריך מעולה (ברקורד שלו יש את נדב דותן, ארז ליבן) ובחור נחמד מאוד. אימון אישי של 5 שעות איתו עולה 1000 ש"ח אבל לדעתי הוא הכי מומלץ.

second is the first looser

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה עם און יעקובסון?

הוא אחד הנהגים הטובים בארץ מדריך מעולה (ברקורד שלו יש את נדב דותן, ארז ליבן) ובחור נחמד מאוד. אימון אישי של 5 שעות איתו עולה 1000 ש"ח אבל לדעתי הוא הכי מומלץ.

עשית קורס אצלו עם הZ-8 :wink: ? וברצינות, אם עשית אצלו קורס, אני אשמח לשמוע התרשמות קצת יותר נרחבת (תכנים וכו').

אגב רוני, גם אתה זרקת שעשית אצלו קורס לא ? קדימה, רשמים ! :D

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני עשיתי קורס גם במסלולים וגם אצל און. שניהם קורסים "אחד על אחד".

במסלולים המדריך שלי היה ברק, בחור נחמד מאוד. התחיל בשיחה בבית קפה, עבר לנסיעה על כביש 1 לכיוון אשתאול, ומשם עבר את כל אשתאול ונס הרים.

הוא מאוד מתעקש על פרטים, שזה טוב. כל הזמן מעיר לי על טעויות, מכוון עם היד כדי להראות לי דברים, נוגע קצת בהגה כדי להראות לי מתי להפנות - זה באמת עוזר המון שיושב לידך מישהו שאומר לך מתי אתה טועה. את התכנים של הקורס באופן תיאורטי ידעתי, לפחות את רובם. בקטע הטכני עצמו הוא עזר לי להפטר מכל מיני דברים שעשיתי לא בסדר.

מצד שני - ההדרכה הרגישה קצרה מדי. כאילו שלא למדתי או תרגלתי מספיק. עוד שעה של תרגול הייתה עוזרת. בנוסף, לדעתי האישית ההתעקשות שלו לעשות את המסלול בקטעים, כאשר בסיומו של כל אחד הוא מדגים, קצת מוגזמת. צריך מקסימום שתי הדגמות ולתת לי יותר לזרום עם המסלול ולא ללמד להכיר אותו - המטרה לנהוג מהר וטוב גם במקומות שאני לא מכיר.

בגדול - מומלץ במיוחד לאנשים עם פחות ידע, כי הם באמת יכולים ללמוד הרבה. ברק מדריך טוב מאוד ובנאדם נחמד (הבנתי שגם יואב וגם גל טובים). אני נהנתי והקורס היווה לי מעין "WAKE UP CALL", או יותר נכון - הכנה לקורס אצל און.

הסיבה היא - שבקורס השני, מגיעים הרבה יותר מוכנים. מוכנים לשיטת הלימוד ולאופי הנהיגה. יכלתי לנהוג הרבה יותר זורם בגלל שהייתי צריך לחשוב הרבה פחות על הדברים. השיטה של און קצת שונה - הוא נתן לי לנהוג את כל אשתאול-נס הרים ללא הפסקה כמעט, וזה היה לי נוח יותר, יותר קל לתרגל. בנוסף הוא עשה עוד כמה דברים שלא נעשו במסלולים - תרגול בלימות במקום סטרילי. תרגול של הדרך הנכונה לעשות פנייה, גם במקום סטרילי. בנוסף - תרגול הפניות ההגה שלו היה מעמיק קצת יותר, לדעתי - קצת יותר מדי. זה דבר שקולטים יחסית מהר וצריך לעבור לתרגל אותו ב"ריל טיים" מוקדם יותר. ההסברים שלו היו יותר לעומק - יותר ניסה להסביר למה דברים עובדים ולא רק איך. הוא גם מדריך מצוין ובנאדם מאוד נחמד, ניכר בו שהוא עושה מאמץ שאצא מרוצה.

עוד פרט מעניין - שיטת הנהיגה הנלמדת אצל שניהם שונה. כנראה שזה נובע מהיות און נהג מסלול וראם נהג ראלי. (וסגנון הלימוד של ראם הרי משליך על המדריכים שלו).

לדוגמה - בהפניית ההגה לתוך הסיבוב, אצל מסלולים למדתי לחכות עד כמעט לרגע האחרון, כדי לראות כמה שיותר מהסיבוב, ואז להפנות יחסית בחדות את ההגה. כניסה מאוחרת, הפנייה מהירה. אצל און - להכנס יותר מוקדם ולהפנות את ההגה באופן לינארי ואחיד, ולא בבת אחת. יש עוד הבדלים כאלו, ובגדול - שתי השיטות טובות ונכונות, כל אחד וטעמו.

לסיכום - שניהם טובים מאוד. אני אישית הייתי משוחרר יותר בקורס השני, ולכן נהנתי יותר. אני לא יודע איך זה היה אם הייתי לוקח אותם הפוך, אבל בגדול - קורס אחד לא מספיק, לדעתי. אם עדיין לא עשית קורס, לא משנה איזה מהם תקח - אני בטוח שתלמד הרבה.

דרך אגב, אצל און לקחתי קורס כפול, החלק השני יהיה בקרוב.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדוגמה - בהפניית ההגה לתוך הסיבוב, אצל מסלולים למדתי לחכות עד כמעט לרגע האחרון, כדי לראות כמה שיותר מהסיבוב, ואז להפנות יחסית בחדות את ההגה. כניסה מאוחרת, הפנייה מהירה. אצל און - להכנס יותר מוקדם ולהפנות את ההגה באופן לינארי ואחיד, ולא בבת אחת. יש עוד הבדלים כאלו, ובגדול - שתי השיטות טובות ונכונות, כל אחד וטעמו.

רוני

דווקא בנהיגת כביש השיטה הראשונה (ראלי) יותר מתאימה, בעיקר מסיבה בטיחותית, למרות שהיא מאלצת לקחת קו לא נכון.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני

דווקא בנהיגת כביש השיטה הראשונה (ראלי) יותר מתאימה, בעיקר מסיבה בטיחותית, למרות שהיא מאלצת לקחת קו לא נכון.

אולי, אבל זה משתנה גם לפי הסיבוב. יש סיבובים שבהם יש ראות קדימה ולא צריך לעשות את זה, אלא אפשר לדבוק בקווים הנכונים יותר... בכל מקרה, אני משלב בין שתי השיטות...

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני , חייב לשלב בין שתיהן

מפני שאם בסיבוב ללא ראות אתה נכנס חזק ולא רואה את ההמשך ופתאום אתה קולט שהסיבוב "נשבר"......

לא נעים

ולא , צרפתיות אמנם "מיישרות" טוב את הסיבוב , אבל לפעמים גם זה לא מספיק

אל תשכחו,

לא משנה כמה תנהגו מהר, תמיד תוכל להגיע לכם מיני מהשוליים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוני , חייב לשלב בין שתיהן

מפני שאם בסיבוב ללא ראות אתה נכנס חזק ולא רואה את ההמשך ופתאום אתה קולט שהסיבוב "נשבר"......

לא נעים

ולא , צרפתיות אמנם "מיישרות" טוב את הסיבוב , אבל לפעמים גם זה לא מספיק

מן הסתם שחייבים לשלב, פשוט יש כל מיני ניואנסים בין שתי השיטות וניתן לשים לב לזה. בכל מקרה בסיבוב ללא ראות בשתיהן נכנסים מאוחר.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה.

כנראה שאני אלך על "מסלולים". בהמשך אולי גם אעשה את הקורס של און.

מי שיש לו עוד מה להוסיף - מוזמן ( אני לא מאמין שרק רוני עשה קורסים! ).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האמת היא שאף פעם לא עשיתי קורס שכלל הדרכה על כביש ציבורי, מאילו שנהוג לעשות היום. אני חושב שיש להדרכה כזו ערך מוסף חשוב, אבל שהיא לבדה לא מספקת. ישנם דברים שפשוט לא ניתן לעשות בכביש ציבורי. וניתן לעשות במסלול ייעודי.

וכאן ארחיב קצת על משטחי תרגול:

עברתי הדרכה במגרש החלקה ואני חושב שמדובר בהדרכה מועילה, אם כי התנאים של מגרש ההחלקה הם קיצוניים והתנהגות הרכב עליו לא תואמת כביש, בוודאי שלא כביש יבש. היתרון (והחיסרון) שבמגרש החלקה אם לא בצעת את התרגיל 100% נכון המכונית תעניש אותך. זה מצב של אחד או אפס. נקודה.

את המשטח הטוב ביותר להדרכה שהתנסתי בוא הוא משטח של עפר הדוק. המשטח הנ"ל מאפשר מגבלות אחיזה נמוכות יחד עם התנהגות הדרגתית ואיטית יותר מאספלט. דגש מיוחד על 'ההדוק', משום שעפר לא הדוק נוטה להצטבר בדופן הצמיג הנמצא בתנועה צידית ולעצור את ההחלקה.

מעבר לזאת עברתי הדרכה על אספלט. כאן מדובר בתנאים שדומים לתנאי כביש, אבל למתחילים מדובר בתנאים יותר קשים מעפר הדוק. יותר קשה להגיע לאובדן אחיזה וכשהוא מתרחש הוא מתרחש בפתאומיות. נכון, כך הדברים עובדים בעולם האמיתי, אבל אנחנו דנים במסגרת ראשונית ללימודים.

ההדרכה הכי מועילה (והראשונה) שעברתי היתה בבה"ס GET (ז"ל)לפני כ-8 שנים. מדובר היה בקורס מרוכז בן 4 ימים בו למדנו קבוצה של ישראלים בהדרכתו של ראם את כל הבסיס לנהיגה נכונה: ישיבה, היגוי, בלימה, סיבוב עם הנד-ברייק, תתיגוי, היגוי יתר, אפל-קונטרה-אפל, גז ביניים וכו'.

הקורס כלל 3 ימי הדרכה בהם לומדים את כל טכניקות הבסיס, כל אחת בנפרד, ויום אחד נוסף בו נוהגים במסלול הכולל מספר פניות ותרגילים, לצורך שילוב ויישום כל הטכניקות בנהיגה רציפה.

ב-4 ימים רצופים במתקן מסודר (עפר הדוק, אלא מה?!) עם תוכנית לימודים מובנית (בשום שלב לא מדובר בהשתוללות, אלא בביצוע מובנה של תרגילים סדורים) ומדריכים מנוסים אתה לא רק מקבל את היסודות באופן מרוכז ונכון, אתה גם מספיק להטמיע חלק מהם.

בקורס הנ"ל למדתי איך מכונית מתנהגת ואיך לנהוג. משם והלאה כל הדרכה שעברתי היתה בגדר שיוף, שיפור וחוויה, אבל שום דבר לא התקרב לערך הלימודי והטכני של אותם ארבעה ימים.

עצתי לכן לכל מי שרוצה להשקיע את כספו באופן נבון היא לחסוך וללכת על קורס מעיין זה בחו"ל. ראם עוד מוציא קורסים דומים, גם מוזלים במזרח אירופה, ולטעמי אין להדרכה מרוכזת כזו תחליף. אני גם חושב שללעבור הדרכה עם ראם אישית יש ערך מוסף עצום. אני מלווה את ראם כבר מספר שנים ויש לו עומק ניסיון עצום, לא רק בנהיגה אלא גם בהדרכה (תאמינו לי, כשלא הולך קל להיכנס לבלוק מנטאלי וצריך מדריך מיומן כדי להוציא אותך ממנו).

וזהו.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סליחה על השאלה קצת אופטופיק,

על איזה רכב עושים קורס? אני ממש רוצה לעשות קורס כזה, על האוטו שלי זה לא יתן לי הרבה 8)

(אני שואל ברצינות כי אני לא יודע :rolleyes: )

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סליחה על השאלה קצת אופטופיק,

על איזה רכב עושים קורס? אני ממש רוצה לעשות קורס כזה, על האוטו שלי זה לא יתן לי הרבה 8)

(אני שואל ברצינות כי אני לא יודע :rolleyes: )

קורס כמו שטליקו מתכוון אליו - עושים ברכבך הפרטי. לצורך העניין זה לא משנה אם זו פרארי או יונדאי אטוס. הטכניקות הנלמדות מתאימות לכל רכב ולכל צורת נהיגה, ואינן תלויות כלל על מה אתה נוהג. אתה לומד שם לנהוג כמו שצריך, לא לתפעל את הרכב הפרטי שלך כמו שצריך.

רוני

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בנוסף הוא עשה עוד כמה דברים שלא נעשו במסלולים - תרגול בלימות במקום סטרילי. תרגול של הדרך הנכונה לעשות פנייה, גם במקום סטרילי. בנוסף - תרגול הפניות ההגה שלו היה מעמיק קצת יותר, לדעתי - קצת יותר מדי. זה דבר שקולטים יחסית מהר וצריך לעבור לתרגל אותו ב"ריל טיים" מוקדם יותר. ההסברים שלו היו יותר לעומק - יותר ניסה להסביר למה דברים עובדים ולא רק איך. הוא גם מדריך מצוין ובנאדם מאוד נחמד, ניכר בו שהוא עושה מאמץ שאצא מרוצה.

רק להוסיף משהו קטן: הקורס במסלולים מורכב משני חלקים. יום אחד תירגול בסיסי והיום האחר (קורס אחר) הוא האימון אחד על אחד.

בקורס הראשון אתה מתרגל בלימות, הפניות הגה, העברות משקל, סלאלום וכו'.

בקורס השני מה שלמדת אתה משתמש בREAL LIFE.

אני הייתי מאוד מרוצה ממסלולים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דעתי קצת משוחדת כי אני מדריך מוסמך ב"מסלולים", אבל אני אנסה להיות אובייקטיבי.

אני עברתי קורס נהיגת מסלול ב"ווינפילד" בצרפת 97.

הקורס נערך על מסלול מקוצר ב"פול ריקר" על מכוניות פורמולה רנו.

הקורס נחשב לאחד היוקרתיים בעולם למי שרוצה להתחיל בקריירת מסלול.

למדתי שם המון על טכניקות נהיגה במסלול וכשסיימתי הוזמנתי למבחני סוף השנה שהזוכה בהם מקבל מלגה לעונת מרוצים בצרפת.

במבחנים הגעתי למקום 6 :cry: וחזרתי הבייתה קצת מאוכזב, אבל עם ידיעה שלמדתי את הטכניקות המקצועיות והמתקדמות בעולם.

לפני שנה הוזמנתי להשתתף בקורס מדריכים של "מסלולים".

חשבתי שאין להם מה ללמד אותי אבל רציתי להיות מדריך.

היום אני יכול להגיד ש"מסלולים" תרמו לי המון בנושא נהיגה מתקדמת.

הם חידדו לי דברים וגם חידשו לי. ברור שהקורסים המדוברים של "מסלולים" (אימון אישי בנס הרים, קורס משטח) מתמקד בנהיגה על כביש ציבורי ביומיום ואני למדתי נהיגת מסלול, אבל אחרי קורס המדריכים הגעתי לתובנות שמשפרות את ההבנה שלי גם לגבי נהיגת מסלול.

אם הייתי חוזר היום למבחנים ב"ווינפילד", אין לי ספק שהייתי מגיע לתוצאה יותר טובה, לפחות אחד משלושת הראשונים.

אגב, לגבי קו פנייה.

הטכניקה של הפניית הגה מאוחרת לקוחה

מעולם המירוצים - גם מסלול וגם ראלי כביש - וברוב המקרים היא יותר מהירה.

שיפור שדה הראייה נגזר מזה והוא ערך מוסף בטיחותי רב.

הווה אומר שאם קיים שדה ראייה רחב, עדיין טכניקת הפניית הגה מאוחרת

עדיפה.

ורוני, לא שמעתי אותך מספר משהו על "מבט" , שהוא לפי דעתי הדבר הכי חשוב

בנהיגה ספורטיבית, למרות שזה נשמע כעניין כל-כך טריוויאלי. (רמז למה שיכולתי לשפר ה"ווינפילד").

ומי שעבר קורס ב"מסלולים" ולא הפנים את עקרון ה"מבט" בנהיגה ספורטיבית או יומיומית אז הפסיד את הדבר הכי משמעותי שאפשר ללמד על נהיגה.(לא התכוונתי אלייך, רוני :wink: )

פוקוס 2002 2.0 אוט'

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7491 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...