Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

קוילאובר ל-BMW E36.

Roy
שימו לב! השרשור הזה בן 6255 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אני לא יודע לכמה אנשים יש פה ניסיון עם החברות השונות (אולי חוץ ממוטי), אבל כל מידע יתקבל בברכה.

אני רוצה לשים על האוטו שלי קוילאוברים, בעקבות זאת יש לי כמה שאלות:

1. העיקרית. למה קוליאוברים ולא סט בולמים/קפיצים איכותי, יש יתרון ביומיום? כי מסלול אין בארץ.

2. לא פחות חשוב, של איזה חברה? התקציב הוא עד בערך $1000-1200 בחו"ל. האופציות?

• TEIN Basic coilover
  • Bilstein PSS (לא PSS9)
  • G4 Racing
  • KW Coilover kit
  • Eibach pro street S coilover (קצת יקר)
  • KONI coilover kit
  • KSport coilover kit

השיקולים שלי הם איכות ואופציות כיוונון טובות לכביש.

עברתי את השלב שאני סוגר בולמים למצב הכי קשה ונוסע, זה לא נוח ברמה היומיומית.

הרכב לא נשלט ומקפץ על כל שבר כביש.

אם להיות כנה, אני מוכן להתפשר על ביצועים בגבול העליון, תמורת נוחות ביומיום.

אני מוכן להתפשר ביצועים במסלול, תמורת חיסכון בכסף.

אני לא מוכן להתפשר באיכות. אחרת כבר הייתי שם בולמי מונרו בעשירית מחיר.

יש לי ברכב השני, גם כן BMW E36, סט קוילאוברים של בילשטיין PSS9.

לפי ההתרשמות מהביקורות עליהם ,הם מוגזמים לשימוש יומיומי בישראל, הם מעולים למסלול, אבל לא לשברי כביש של תל אביב.

מה ההמלצות? ללכת על סט קוילים? סט בולמים/קפיצים איכותי אחר?

אם מישהו חפר יותר ממני באתרים של BMW, על מה ההמלצה שלהם? או אולי ניסיון אישי?

אם מישהו מדבר מניסיון שלו או של חברים (אותם מעטים שגרים בחו"ל ויוצא להם להתחרות קצת), מה ההמלצה?

הצטרפו עוד היום לאגודה לשחרור הטלטל.

"הטלטלים השחורים, יולי 2004".

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגולן יש M3 עם קוילאוברים עצבניים של TEIN למיטב זכרוני, אני אנסה לתפוס אותו בשבילך.

לדעתי בולמים וקפיצים מקוריים של M3 יהוו פשרה מעולה בין ביצועים לאיכות חיים ביומיום.

מוטי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן מוטי צודק, לפני מספר חודשים הרכבתי סט של TEIN SS-P על M3 E36.

אבל לפני שאתן את חוות דעתי על הדגם שהרכבתי, אני אתן את חוות דעתי על קויאוברים VS קפיצים ובולמים.

לקוילאוברים יש מספר יתרונות : כיוונון גובה, כיוונון קשיחות (לפעמים) והתאמה של הבולם לחוזק הקפיץ כיחידה אחת.

החסרון הגדול של קוילאוברים זה שהם אופנה !!! וכפועל יוצא מכך הם לרוב OVERKILL. ואני אפרט:

כיוונון גובה- הרייסר RICER המצוי חושב שהוא מגביה את האוטו בבוקר כדי לעבור את הבמפים בחנייה ומנמיך בערב כדי לתקוף פניות כשהתנועה דלילה. האמת שכל שינוי בגובה משנה את הגיאומטרייה (ALIGNMENT) של המתלים. היתרון הגדול של קוילאוברים הוא שאחרי שהנמכת לגובה הרצוי, אתה יכול לעשות CORNER WEIGHTS. כלומר אתה יכול לכוונן את הגובה בכל פינה, וכתוצאה מכך לווסת את חלוקת המשקל בין החלק הקדמי לאחורי ולצדדים כדי לקבל איזון מירבי.

כיוונון קשיחות- כל הסטים של הקוילאוברים יותר קשיחים מסט של קפיצי הנמכה, גם במצב הרך ביותר!!! (עפ"י SPRING RATE) ואם אתה לא משייט באוטובנים של אירופה, זה יכול להיות מעיק. קשיחות זה דבר סובייקטיבי לכן אל תחפש תשובות באינטרנט, מה שרך לאחד יכול להיות קשה מנשוא לאחר. אם אתה נוסע על חתך צמיגים של 45 ומטה עם צמיגי סופר ספורט עם קירות קשים, זה גם כן מוסיף למשוואה.

בשביל הפרספקטיבה, BILSTEIN שיש לך על רכב אחר, נחשב לקוילאובר הרך ביותר ולא מומלץ למי שמבקר תקופות במסלול.

מחיר- קוילאוברים יקרים משמעותית מסט נפרד של קפיצים\בולמים, ובצדק. יש להם ערך מוסף. אבל אם אתה לא יכול למצות את מה ששילמת עבורו, אז אולי זה לא שווה.

בחזרה לשאלתך המקורית, אין לי נסיון עם על החברות שהזכרת ושמעתי ביקורות של חלק מהם:

הHARD CORE של BMW בד"כ בוחרים נ GROUND CONTROL שזו חברה אמריקאית שמרכיבה קוילאוברים מקפיצים של אייבך ובולמים של קוני. הרבה אחרים בוחרים ב TCK והכוכב החדש זה TEIN.

TEIN BASIC נחשבים כתמורה מעולה לכסף. אומנם אין כיוון קשיחות אבל יש כיוונון גובה, והמחיר קרוב מאוד למחיר למחיר קפיץ\בולם.

מה שיש לי על הרכב זה TEIN SS-P שהם קשיחים יותר, עם כיוונון גובה וכיוונון קאמבר. ביום יום אני נוסע על המצב הרך היותר, וזה נסבל אבל לא כל כך נעים. לימי מסלול אני בדר"כ איפשהו בין 6-8 מתוך 16 מצבים.

אם תחליט ללכת על קוילאובר יכול להיות ש TEIN BASIC זו הבחירה בשבילך כשילוב של נוחות ,מחיר,מותג ופונקציונליות.

גולן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התשובות, כמה עניינים.

1. למוטי, עד כמה שאני זוכר, אי אפשר לשים בולמים של M3 על אחת רגילה, משולשים שונים וכו', לא בטוח ב-100%, אבל עדיין, גם אם כן, מאיפה אפשר להשיג בלבנט סט בולמים של M3? בחברה? אני מאמין שזה יעלה פי 2 מ-TEIN SSP. קמור בעייתיים קצת.

2. גולן, OVERKILL, זה בדיוק הפחד שלי, זה שיש לי על אחד הרכבים PSS9, לפי דעתי זה מיותר (בדיעבד).

הנמכה לא מדברת אלי כ"כ, אם רצוי להנמיך את הרכב ב-20-25 מ"מ בשיל התנהגות, סבבה, אבל אם מדובר על הנמכה של 60 בשביל פוזה, זה טיפשי.

בגדול אני לא רוצה להנמיך, אלא אם כן זה רלוונטי להתנהגות (בלי פגיעה מוגזמת בנוחות).

עלית על כל הנקודות שקריטיות לי, למה לשלם יותר על מוצר שאני לא אשתמש בו? אופנה או באמת איכות לכביש? נוחות יומיומית מול מסלול.. ועוד.

אם ככה.

הרכב יהיה עם מידות כמו של M3 כנראה (245/40 ו/-225/45), צמיג ספורטיבי אבל לא קיצוני (זה הרכב יומיום שלי) כמו DUNLOP SP9000 או משהו בסגנון.

אני לא הולך לכוונן אותו כל יום, אלא למצוא מידת גובה/שיכוך רצויה ולרוץ עליה.

המחיר לא משחק תפקיד אם מדובר באיכות, כן משחק תפקיד אם מדובר בפוזה.

דאגה אחרונה, אתה אומר שה-BASIC לא מתכוונננים בקשיחות, לעומת זאת ה-SSP קשיחים מדי ביומיום.

זה קצת מפחיד אותי שהם יהיו קשיחים מדי בכביש.

השיקול כעת הוא ללכת על סט של בולמי בילשטיין עם קפיצי אייבך, או להביא סט איכותי מחו"ל, ואם כבר אז.. קוילים או סט מומלץ אחר.

כאן הייתי שמח לקבל המלצה.

*הדאגה שלי לגבי קשיחות היא לא בגלל כאבי גב או משהו כזה, אלא שנמאס ליסוע עם שברי האספלט במדינה ושהרכב, בכל מכת גז, מקפץ נתיב שמאלה וימינה, כי הוא קשיח כמו קארט.

אני רוצה שליטה, לא כאב ראש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ROY

ה TEIN BASIC אומנם לא מתכווננים בקשיחות אבל הם רכים יותר מה SS-P.

יצא לי לנסוע בM3 עם BASIC והנוחות הייתה סבירה ומעלה. ועכשיו הסתכלתי באתר של TEIN.COM והקפיצים של ה NON M אפילו רכים יותר.

אני מסכים איתך שאלו שתי האפשרויות הטובות ביותר בשבילך: TEIN BASIC או קפיצים של EIBACH וBILSTEIN.

טיפ קטן: שום דבר לא ישפר את מערכת המתלים שלך כמו החלפה של כל הבושינגים ובמיוחד LCAB -FRONT LOWER CONTROL ARM BUSHINGS והאחוריים נקראים RTAB- REAR TRAIL ARM BUSHINGS.

אל תשכח לספר לנו מה החלטת .

גולן

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה.

אני אזמין כנראה TEIN BASIC, בדיוק בתקציב.

שאלה, המבנה של הבולמים האחוריים, הוא של קוילאובר (קפיץ על הבולם), או שנשאר המבנה המקורי של המתלה (קפיץ ובולם מופרדים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאיפה אפשר להשיג בלבנט סט בולמים של M3? בחברה? אני מאמין שזה יעלה פי 2 מ-TEIN SSP. קמור בעייתיים קצת.

ל-ranster יש נסיון גדול מאוד עם הזמנות של חלקי BMW מקוריים מספק מסוים בארה"ב.

דבר איתו היות והוא לא ממש קורא פה. אתה יודע איך להשיג אותו ומקסימום אני אשלח לו את הקישור לשרשור.

*הדאגה שלי לגבי קשיחות היא לא בגלל כאבי גב או משהו כזה, אלא שנמאס ליסוע עם שברי האספלט במדינה ושהרכב, בכל מכת גז, מקפץ נתיב שמאלה וימינה, כי הוא קשיח כמו קארט.

אני רוצה שליטה, לא כאב ראש.

כנ"ל לגבי ranster, יש לו סט Eibach pro-kit עם Bilstein B8 על ה-E36.

מנהיגה עליה, הבימר שלו ממש לא קשיחה כמו שהיה ניתן לחשוב

ולדעתי ההתנהגות שלה השתפרה פלאים מאז

(טוב, גם sway bars מעובים ובושינגים חדשים שיפרו רבות :wink: ).

אמנם הסרן האחורי של הקומפקט שונה לחלוטין, אבל הציר הקדמי זהה.

דניאל

MCS 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למיטב ידיעתי, זה תלוי במוצר (מותג, דגם) וביישום (סוג הרכב).

לדוגמא, למיאטה בארץ מוצע סט קוילאוברים של יצרן הולנדי עלום-שם במחיר זול יותר

משילוב של קפיצי Eibach pro-kit ובילשטיין B8.

ההפרש בין סט הקוילאוברים הזה לבין סט CO של קוני מתקרב לאלפיים ש"ח.

מצד שני, PSS9 של בילשטיין כבר מתקרב לסכום של 5 ספרות... :roll:

דניאל

MCS 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דניאל האיר את תשומת ליבי לשרשור.

גם לי היו התלבטויות לגבי בחירת סט-אפ ראוי.

המטרה היתה זהה. גם לי אין שום רצון וחשק לאסוף את הרכב בחלקים ולבלות סופ"שים במחלקות אורטופדיות. :wink:

בדיוק מהסיבה הזו קוילאוברים נשללו על הסף והבחירה נהפכה לפשוטה יותר. בולמים וקפיצים.

קפיצי eibach pro-kit שהנמיכו את הרכב בכ-1.5 ס"מ (למרות הנתון "המרשים" של כ- 3 ס"מ) ובולמי בילשטיין B8 monotube נבחרו למטרה לאחר התרשמויות טובות ורבות מבעלי E36/E30 עם סט-אפ זהה.

אם היום הייתי צריך להתחבט שוב בשאלה מה לבחור, אין ספק שזו היתה הבחירה בשנית.

לא ניתן ולא צריך לכוון את הבילשטיינים, הם עושים את העבודה בצורה מרשימה ומכובדת תוך שמירה נאותה על נוחות נסיעה.

את מלאכת הכיוונים אני משאיר לאנטירולים מבית H&R בשידוך adjustable spherical bearing links.

רן

motorica.net

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני זוכר שאמרת לי את זה, גם אני תכננתי על אותו הסט.

הבעיה היחידה מבחינתי, שסט כזה יעלה כמו קוילאוברים איכותיים מחו"ל.

כאן היה השיקול שלי, אם קוילאוברים יתנו לי נוחות זהה והתנהגות משופרת, עדיף אותם.

השלב הבא יהיה אנטירולים. קודם צריך להוציא את הרכב ולהכניס טורבו (יותר נכון, להוציא את הרכב הראשון, ואז יגיע תורו של זה).

גולן, התושבות שאתה מדבר עליהן אלו התושבות שיושבות בחלק הפנימי של המשולש?

החלפה לחדשים מספיקה, או שעדיף מפוליאוריטן? כבר החלפתי את הקידמיים (עם המשולש).

רן, החלק האחרון שהזכרת זה לכיוון קמברים? זה?

ד"א, המושב האחורי מחכה לך שתבוא לקחת אותו, אם אתה רוצה.

כל מידע ולינקים על הדגם הזה יתקבל בברכה.

יש שני רכבי פרוייקט ברקע.

ד"א, דניאל, תעדכן מחירים, סט PSS9 כבר משתכשך לו בהנאה בתחום החמש ספרות, PSS אכן גבולי שם.

דניאל השני, ההבדל במחירים הוא בערך פי 2 לקוילאוברים.

$600 לבולמים ו-$1000 לקוליאוברים. בערך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני זוכר שאמרת לי את זה, גם אני תכננתי על אותו הסט.

הבעיה היחידה מבחינתי, שסט כזה יעלה כמו קוילאוברים איכותיים מחו"ל.

כאן היה השיקול שלי, אם קוילאוברים יתנו לי נוחות זהה והתנהגות משופרת, עדיף אותם.

השלב הבא יהיה אנטירולים. קודם צריך להוציא את הרכב ולהכניס טורבו (יותר נכון, להוציא את הרכב הראשון, ואז יגיע תורו של זה).

גולן, התושבות שאתה מדבר עליהן אלו התושבות שיושבות בחלק הפנימי של המשולש?

החלפה לחדשים מספיקה, או שעדיף מפוליאוריטן? כבר החלפתי את הקידמיים (עם המשולש).

רן, החלק האחרון שהזכרת זה לכיוון קמברים? זה?

ד"א, המושב האחורי מחכה לך שתבוא לקחת אותו, אם אתה רוצה.

כל מידע ולינקים על הדגם הזה יתקבל בברכה.

יש שני רכבי פרוייקט ברקע.

ד"א, דניאל, תעדכן מחירים, סט PSS9 כבר משתכשך לו בהנאה בתחום החמש ספרות, PSS אכן גבולי שם.

דניאל השני, ההבדל במחירים הוא בערך פי 2 לקוילאוברים.

$600 לבולמים ו-$1000 לקוליאוברים. בערך.

PSS היה עולה לי בדיוק כמו הסט הנוכחי. אני מאמין שהבחירה שלי מראה את ההעדפה האישית. אני נגד קוילאוברים, לפחות בתנאים הנוכחיים.

מספר הכריכות בקוילאוברים, לפחות מקדימה ב-E36, גדול יותר עקב קוטר קפיץ קטן יותר מה שגורם באופן ישיר לפגיעה בנוחות.

הבושינג היחידי בחזית ה-E36 הוא זה שהחלפת ואכן נמצא בקצה המשולש. שיפור משמעותי יתקבל בהחלפה של הנ"ל ל-Solid מ-M או אף טוב יותר, מפולי של אחת מחברות האפטרמרקט. שים לב, הבושינגים של ה-M יביאו לשינוי קסטר!

שיפור נוסף בחזית יהיה החלפת ה-ball joints ל-full metal solid. שוב, כמו ב-M :)

החלק שהזכרתי הוא לא זה שציינת, יש לי זנב סורר של e30, זוכר? :wink:

ברוב האנטירולים, אפטרמרקט כמובן, יש מספר נקודות עיגון ללינקים בבסיס המשולש/זרוע. שינוי בנקודות העיגון מחולל פלאים בהתנהגות ומאפשר משחקי קשיחות בין החלק הקידמי והאחורי של הרכב. לא תאמין כמה הדבר משמעותי עד שתנסה!

הבעיה שבחלק הקידמי של ה-E36 לא ניתן להנות מהיתרון מאחר והלינקים המקוריים לא בנויים לזוית כזו ויקרעו תוך זמן קצר. ב-M הלינקים שונים, ארוכים יותר ומתחברים לבסיס הבולם.

לינקים מתכווננים מהווים פתרון ו-"על הדרך" מוסיפים קשיחות לכל החבילה.

http://www.pdm-racing.com/products/imag/toyota/pdmlinks3.jpg

אישית. הייתי מתחיל עם אנטירולים...

motorica.net

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראוי לציין כי בקומפקט הכיול המקורי הוא לא ספורטיבי ולכן רך ,

ומהלך מתלה יחסית ארוךאם תשווה לE36 שלך,

כלומר רן אמור לחוות שינוי גדול יותר (לטובה בהתנהגות ולרעה בנוחות) ,

מאשר אתה תרגיש על אותו סט מתלים ב325(כמדומני) שלך.

לכן ההנמכה בקומפקט הייתה בגדר MUST(ולא המסטיק:wink: ).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6255 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...