Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ממנה נובע הרעש המוזר כשנוסעים ברווס באוטו ידני ?

swiftoren
שימו לב! השרשור הזה בן 6647 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

זאת שאלה שאני וחברים שלי התוכחנו עליה המון , כאשר נוסעים ברוורס באוטו ידני ונותנים טיפה גז שומעים מין רעש

כזה מוזר (אין לי כל כך איך להגדיר אותו אני בטוח שכולכם פה מכירים אותו...)

השאלה שלי היא כמובן - למה יש את הרעש הזה, ממה הוא נובע ? ולמה יש את הרעש רק במכוניות ידניות ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. כי הרוורס אינו סינכרוני אלא גלגלי שיניים ישרים

2. כי כל המערכת, כולל הדיפרנציאלים (קורונה פיניון, סטליטים) עובדים הפוך

3. אם זה מפריע, תגביר את הווליום במערכת

Keep The Rubber Side Down ...And...Pedal To The Metal

"מוות לשיעמום"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אני לא טועה, הסיבה שזה קורה רק בידני - נובעת ממבנה המערכת הילוכים - ששונה לחלוטין באוטומט וידני.

בצורה בסיסית ביותר - גיר ידני בנוי מתמסורת של זוגות גלגלי שיניים בגדלים שונים - שמאפשרים יחסי העברה שונים. כאשר, כל ההילוכים הקדמיים בנויים מגלגלי שיניים בעלי שיניים מלוכסנות, ורק ההילוך האחורי הוא בעל שיניים ישרות... אפקט הצליל שאתה מתאר, מתרחש בגלל שהשיניים "מכים" אחד על השני, ונוצר צליל יבבה מאוד אופייני. (ד"א - במכוניות F1, כל גלגלי השיניים הם ישרים בגלל העמידות היותר גבוהה שלהם... ולכן במירוצי פורמולה אתה שומע מנועים עם צליל מאוד ייחודי).

באוטומט - המבנה הוא "פלנטרי" - כלומר יש גלגל שיניים "שמש" מרכזי בינוני, מסביבו חגים 3/4 גלגלי שיניים קטנים נוספים ("פלנטות") ומסביבם יש גלגל שיניים "הפוך" (עם "השיניים" פנימה) שמאכסכן בתוכו את שאר גלגלי השיניים... מבנה כזה מאפשר משחק ביחסי העברה בעזרת עצירת אחד משלושת המרכיבים בכל פעם.

אם אני לא טועה, כל גלגלי השיניים באוטומט הם בעלי שיניים אלכסוניות ולא ישרות... דבר שבעצם משתיק אותם בזמן הפעולה (כי הם משתלבים חלק יותר וללא "מכות" אחד על השני).

מומלץ מאוד לבקר בקישורים הבאים - שמסבירים הכל בצורה מפורטת:

גיר ידני: http://auto.howstuffworks.com/transmission.htm

גיר אוטומט: http://auto.howstuffworks.com/automatic-transmission2.htm

המערכת הפלנטרית: http://auto.howstuffworks.com/gear-ratio4.htm

בהצלחה!

בברכה!

יונתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב רוורס,בטאטא שלי יש סינכרון לרוורס.

זה אולי נשמע שולי,אך בתקיעה בשטח חולי או בוצי זה מסייע מאד בתימרוני קדימה-אחורה.

אגב,גם באודי 80 87-94 היה סינכרון לרוורס.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צליל בפיטצ' גבוה?

גם אני תהיתי מה פשר הצליל..

אור.

פעם הבאה תבדוק שאין ילד מאחור לפני שאתה נוסע...

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה אין סינכרון בגלג"שים של הרוורס?

אגב, "סנכרון" - הכוונה לגלגלי שיניים שהשיניים בהם הן סליליות (באלכסון) במקום לרוחב הגלגל?

בהילוכים בלי סינכרון צריך לתאם מהירות בין גלגל השיניים של ההילוך החדש ובין החלק שמזיזים (לא יודע איך קוראים לו - זה שבקצה אחד יש גלגל שיניים ובקצה השני הדיסקית של הקלאץ') שמסתובב במהירות של ההילוך הקודם. את התאום עושים בעזרת דאבל קלאץ' כשמעלים הילוך (שחרור הקלאץ' לרגע מחבר אותו למנוע שמאט אותו) ובעזרת גאז ביניים כשמורידים הילוך (המנוע מאיץ את החלק למהירות הרצויה).

כשמשלבים לרוורס אמורים לעשות את זה כשהרכב במצב עמידה ולכן לא צריך סינכרון ואני באמת לא מבין את הקטע עם הרוורס המסונכרן בטאטא - אם זה בכלל נכון.

לדעתי חוסר הסינכרון בהילוך האחורי לא רק שלא אמור לגרום לרעש אלא להיפך. אולי הסיבה ליללה היא גלגל השיניים הנוסף שתפקידו להפוך כיוון.

לגבי כיוון השיניים - בהילוכים מסונכרנים אכן השיניים סליליות באלכסון וגלגלי השיניים משולבים כל הזמן - 2 לכל הילוך. שילוב ההילוך בעזרת מצמד מיוחד שמחבר את גלגל השיניים של אותו הילוך לגל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בילבלתם שני דברים שונים:

הראשון הוא סינכרון - מנגנון שמקל על שילוב של גלגלי שיניים שלא מסתובבים באותה מהירות. באמת ברוורס אין סינכרון, גם בגלל שפחות צריך וגם בשביל לתת אבטחה נוספת שתקשה ותרעיש מאוד אם מנסים בטעות לשלב לרוורס בזמן נסיעה קדימה.

אבל הרעש לא נובע ממנגנון זה. הרעש נובע זה שהשיניים בגלגלים שעובדים ברוורס הם ישרות, בעוד שהשיניים בגלגלי השיניים של שאר ההילוכים הם אלכסוניות. בשיניים אלכסוניות השילוב בין הגלגלים בזמן סיבוב הוא הדרגתי, והשיניים מחליקות זו לתוך זו בשקט.

בשיניים ישרות, השיניים נוקשות זו בזו תוך כדי השתלבות ומכאן הרעש.

זוג גלגלי השיניים השני מימין (זה שאינו משולב) הוא הרוורס:

rev001.jpg

(add lightness' (Colin Chapman'

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרעש נובע זה שהשיניים בגלגלים שעובדים ברוורס הם ישרות, בעוד שהשיניים בגלגלי השיניים של שאר ההילוכים הם אלכסוניות.
יש לך חתימה מגניבה.

למה השיניים ישרות? מה זה נותן?

האם במכוניות ראלי כל השיניים בתיבה ישרות, ולכן הן מיללות גם בנסיעה קדימה?

מחפש סאבפריים קדמי למיני (שנת 76 ומעלה, בורג אחד בכל צד).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6647 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...