Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

(חוק נגד) תיקון רכב בשטחים - מידע ודיון

system_x
שימו לב! השרשור הזה בן 1080 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אתחיל בהבהרה שאיני מהווה גורם מקצועי מסוג כלשהו בתחום משפטי או מקצועי כלשהו והאמור כאן נכתב בעקבות צבירת ידע לסיפוק הסקרנות שלי ואיני אחראי על שימוש במידע זה.

הקדמה קטנה: אני רואה בקבוצות פייסבוק השונות בתחום הרכב כגון ''פורום אספנות'', ''מוסכניקים מצייצים'' וכו' שבהם ישנם מוסכים של פלסטינים ומוסכים בשטחי הרשות שמפרסמים את עצמם וכבר יש להם קהל לקוחות נרחב עם המלצות, ישנם מיקומים שונים על המפה שגם להם ישנה משמעות גדולה וכל זאת למרות שישנו חוק האוסר תיקון רכב בשטחי A או לפחות ככה כתוב על השלטים בכביש המוביל לשם. שורה תחתונה התעניינתי בנושא על מנת להבין מה אסור ומה מותר ואני כלל לא נכנס ולא רוצה להכנס כאן למה אני חושב על מי שנכנס לקלקיליה עם רכבו וגם לא לעסוק בנושא הבטחוני.

החוק כמו שהוא מובא, נלקח מאתר פסקדין (www.psakdin.co.il):

ציטוט
(5) העושה פעולה במוצר תעבורה משומש משטחי האחריות האזרחית הפלסטינית בניגוד להוראת סעיף 18א; ואולם לענין סעיף 18א(ב) תהיה זו הגנה למי שעשה את הפעולה, אם יוכיח אחד מאלה:

(א) כי רכש את מוצר התעבורה המשומש כדין לפני יום כ"ט באלול התשנ"ח (20 בספטמבר 1998);

(ב) כי רכש את מוצר התעבורה המשומש בתום לב בישראל ממי שעוסק במכירתו, וכי המכירה היתה במהלך עסקיו הרגיל.

(ב) בעל עסק שלא רשם פרטים לפי הוראות סעיף 7(א), (א1) או (ב), דינו - כפל הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - חוק העונשין);

(ג) העושה אחת מאלה, דינו - קנס בשיעור הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין:

10. עונשין (תיקון: תש"ס, תשס"ח) 4

(א) העושה אחת מאלה, דינו - מאסר שלוש שנים:

(5) העושה פעולה במוצר תעבורה משומש משטחי האחריות האזרחית הפלסטינית בניגוד להוראת סעיף 18א; ואולם לענין סעיף 18א(ב) תהיה זו הגנה למי שעשה את הפעולה, אם יוכיח אחד מאלה:

(א) כי רכש את מוצר התעבורה המשומש כדין לפני יום כ"ט באלול התשנ"ח (20 בספטמבר 1998);

(ב) כי רכש את מוצר התעבורה המשומש בתום לב בישראל ממי שעוסק במכירתו, וכי המכירה היתה במהלך עסקיו הרגיל.

(6) מוסר רכב לתיקון בשטחי האחריות האזרחית הפלסטינית, בניגוד להוראות סעיף 18א(ב-1)(1); ואולם לעניין הוראות הסעיף האמור, תהיה זו הגנה למי שמסר רכב לתיקון בשטחי האחריות האזרחית הפלסטינית, אם יוכיח כי נסיעתו בהם לא היתה למטרת תיקון הרכב, וכי התקיים אחד מאלה:

(א) לא ניתן היה להמשיך את הנסיעה ברכב בלא תיקונו;

(ב) בהמשך הנסיעה ברכב היה כדי לסכן עוברי דרך;

(7) מעביר רכב באמצעות רכב אחר כדי לתקנו בשטחי האחריות האזרחית הפלסטינית בניגוד להוראות סעיף 18א(ב-1)(2);

(א1) לעניין סעיף קטן (א), הואשם אדם בעבירה לפי סעיף קטן (א)(5), לא יואשם, בשל אותו מעשה, גם בעבירה לפי סעיף קטן (א)(6) או (7);

השתדלתי לתמצת את הסעיפים הרלונטיים.

כעת יש לנו שאלה מה היא ההגדרה בעצם ל''שטחי האחריות האזרחית הפלסטינית'' ופה זה מפנה אותנו לחוק ''פקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970'' שמגדיר לנו מהם השטחים המדוברים ואני מביא זאת כאן (נלקח מאתר נבו www.nevo.co.il):

ציטוט
"שטחי האחריות האזרחיתהפלסטינית" - יהודה והשומרון וחבל עזה, למעט הישובים והאתרים הצבאייםכמשמעותם בהסכם;

כאן נעבור להגדרת ההסכם שצוין ואני משער שמדובר בחלוקה של שטחי ABC כאשר שטחים אשר תחת אחריות אזרחית פלסטינית על פי ההגדרה הינם A ו- B (אלא אם אני טועה מה שלא נראה לי).

מפה לשם חיפשתי איפה אני רואה מה נמצא באיזה שטח? אתר של המנהל האזרחי ועוד מגוון אתרים לא הובילו אותי לדבר אך דווקא מקור שלא ציפיתי לו הוביל אותי למידע מספק וזה אתר של בצלם (כן כן בצלם) שמביא מפה כנראה דיי עדכנית ונוחה לשימוש שמראה בדיוק איפה ואיזה שטח זה בהגדרה. קישור למפה: https://www.btselem.org/hebrew/map

את המסקנות מי שזה מעניין אותו תסיקו לבד!

לסיכום מצרף שני פסקי דין, האחד על מוסך שהיה מעביר רכבים לתיקון בשטחים והשני על אדם פרטי שהכניס את רכבו לתיקון בשטחים.

1:https://www.ruling.co.il/%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98-%D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%91%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F-%D7%9C%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%AA%22%D7%A4-1375-08-14_85fda21f-5501-0000-0900-37f6907372b3

2: https://www.psakdin.co.il/Court/%D7%92%D7%96%D7%A8-%D7%93%D7%99%D7%9F-%D7%91%D7%AA%D7%99%D7%A7-%D7%AA%22%D7%A4-11125-03-10#.XQEpa49S_IU

אשמח אם מישהו יוכל לחדד, לתקן, לפסול, את המידע המובא, המידע נלקח מקריאת מידע באינטרנט.

Citroen C4 Grand Picasso 2016 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כבר לא יכול לערוך ולכן אוסיף ואומר: התובנה שאני הגעתי אליה הינה שישנם מוסכים שכלל אסור להכניס אליהם רכב לתיקון על פי החוק אך ישנם מוסכים שנמצאים פיזית במקום שבו על פי החוק ניתן לטפל אצלו אבל וזה אבל גדול אסור גם לרכוש חלקים מאותו המקום כי החלקים מגיעים מהרשות ולכן כנראה הדבר היחידי שניתן לעשות זה לבוא עם החלקים שלך.

חוץ מההיבט הזה כל שאר האפשרויות ככל הנראה אסורות.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האם מישהו אוכף אותו? לא ייצא לי להתקל באכיפה.

לדעתי,אנשים ימשיכו לתקן והמדינה תעלים עין עד שיקרה אירוע בטחוני כלשהו ש"יזעזע" את המערכת.

Ford Fiesta 2014- Manual 1.25

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דוגמאות לאכיפה: כאן וכאן

כל מי שהולך לתקן את רכבו במקומות בהם הדבר נאסר מסכן את חייו בשביל לחסוך גרושים, בנוסף לעובדה שהוא מעודד גניבת כלי רכב ישראליים לצורך חלקים.

סקודה יטי 2.0 TDI 4x4 (נמכרה)

וולוו XC40 T3 Momentum

טויוטה יאריס קרוס הברידית

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להגיד שזה בהכרח חלקים גנובים זו הכללה לא מדוייקת.

לגבי מידת הסיכון הבטחוני קשה לדעת. לא מעט הולכים וקונים בשגרה בעסקים (אוכל, בגדים וכו') ברשות כי מכירים ומרגישים בטוחים.

זה קורה בהיקפים לא קטנים.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן יש להם חלקים חדשים כמו שיש בארץ וכנראה שאם תגיע להחליף רפידות ודיסקים אף אחד לא יתקין לך חלקים מרכב גנוב אבל אם תגיע להחליף דלת יש סבירות שתקבל חלק מרכב גנוב.

כשאתה כותב רכישה מהשטחים שוב השאלה מאיפה בשטחים.

למשל מבדיקה שלי צומת אריאל הינה שטח c ואין כל מניעה על פי החוק היבש לטפל שם ברכב (העסקים של פלסטינים) בתנאי שאתה תביא את החלפים) אך אם תעמיק מעט לציר חווארה (כביש 60) שעמוס במוסכים ורכבים ישראלים בתוכם תגלה שכל העסקים שם כולל הכביש עצמו נחשבים שטח a מה שבעצם אוסר עליך לתקן שם את הרכב גם פיזית (ללא הקשר של חלקים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב, מישהו פרסם פוסט בפייסבוק לפני כמה ימים שהוא הכניס רכב לתיקון בדיק קאדיס, ולקחו לו את הרכב ועכשיו סוחטים אותו.

מוזמנים לעקוב:

d4jyommzwhal.jpeg

הזול עולה ביוקר.

בנוסף מכיר שכן שהכניס מאזדה כלשהיא להחלפת מנוע בחברון ברבע מחיר ממקומות אחרים, ויצא עם תקלות בגיר.

לא שווה את הסיכון.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אגב, מישהו פרסם פוסט בפייסבוק לפני כמה ימים שהוא הכניס רכב לתיקון בדיק קאדיס, ולקחו לו את הרכב ועכשיו סוחטים אותו.

מוזמנים לעקוב:

d4jyommzwhal.jpeg

הזול עולה ביוקר.

בנוסף מכיר שכן שהכניס מאזדה כלשהיא להחלפת מנוע בחברון ברבע מחיר ממקומות אחרים, ויצא עם תקלות בגיר.

לא שווה את הסיכון.

הפוסט הזה ופרסום נרחב בפייסבוק של מוסך בצומת אריאל (עם הרבה המלצות עליו) הם אלו שגרמו לי לבדוק את הנושא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 11 חודשים מאוחר יותר...

שלום לכולכם ניכר שאינכם מכירים את המציאות בשטח. בכפר דירקדיס מתקנים אלפי(!) ישראלים יום יום את רכביהם והמשטרה יושבת שם על הציר אך לא מונעת זאת מסיבות רווחה כלכלית לפלסטינים הממעיטה פיגועים אני מכיר שוטרת ממעבר רנט הסמוך שמתקנת שם את רכבה אצל אחד בשם עבד הנחשב לאמין ידידי תיקן  במוסך חמאדי עשו לו את האוטו פיקס והחזירו אותו אחרי כמה ימים בלי לגנוב כלום אם כי בחור בשם אנאס עקץ אותו בסוף ב 150 ש"ח ולכן הפסיד קליינט ההואהלך למוסך לוטפי יש שם בחור בשם עמאר והוא אמין זול ואיכותי.  אז יש ויש וכדאי לברר לפני כן אצל מי מתקנים. שתבינו לדוגמא החלפת גיר בפורד פוקוס 2014 עלתה לחבר שלי 5000 ש"ח ואילו שם זה לא עובר את ה 1500 וישנם אנשים בעיקר משכבות חלשות שזה משמעותי ביותר עבורם אז אל תמהרו לשפוט כ"כ מהר. חג שמח

עריכה אחרונה על ידי המחליף
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 12.6.2019 בשעה 23:01, zvit כתב:

דוגמאות לאכיפה: כאן וכאן

כל מי שהולך לתקן את רכבו במקומות בהם הדבר נאסר מסכן את חייו בשביל לחסוך גרושים, בנוסף לעובדה שהוא מעודד גניבת כלי רכב ישראליים לצורך חלקים.

זה לא גרושים.

עבודת פחחות ברחובות שדרשו ממני עליה כ-1500~2000 ש"ח, בברטעה גבו ממני פחות מחצי מחיר. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני כבר תקופה לא מטפל בשטחים, אך עשיתי זאת שנים רבות, ולא נעקצתי אפילו לו פעם אחת, טיפלתי בדר"כ בכמה מוסכים, בעיקר בגלל שהיו מפנים אותי לאחרים בגלל התמקצעות כלשהי בתחום הרצוי לתיקון או בסוג כלי הרכב,

אפילו בשנים האחרונות עם מצלמת הדרך ראיתי איך הם מזיזים את הרכב בלי לשבור אותו "ולא מנתקים את המצלמה".

בארץ, תמיד מנתקים את המצלמה, למרות שאני דורש בפירוש מאיש השירות לא לנתק,

ואם אני מספיק לראות סרטון אז אני רואה שהם מזיזים את הרכב בפול גז, כמעט תמיד.

והיה לי קטע אצל פחח מפרדיס, השארתי לו את הרכב, ובלילה החליט שהוא עושה סיבוב בכפר, והכי מקומם, שעלה במהירות על פסי האטה ופעם אחת נכנס באין כניסה, כמובן שאליו אני לא אתקרב יותר,

אני מעדיף לחזור לשטחים לפחות שם מבצעים את העבודה ומקבלים את שכרם בכבוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 שעות, המחליף כתב:

שלום לכולכם ניכר שאינכם מכירים את המציאות בשטח. בכפר דירקדיס מתקנים אלפי(!) ישראלים יום יום את רכביהם והמשטרה יושבת שם על הציר אך לא מונעת זאת מסיבות רווחה כלכלית לפלסטינים הממעיטה פיגועים אני מכיר שוטרת ממעבר רנט הסמוך שמתקנת שם את רכבה אצל אחד בשם עבד הנחשב לאמין ידידי תיקן  במוסך חמאדי עשו לו את האוטו פיקס והחזירו אותו אחרי כמה ימים בלי לגנוב כלום אם כי בחור בשם אנאס עקץ אותו בסוף ב 150 ש"ח ולכן הפסיד קליינט ההואהלך למוסך לוטפי יש שם בחור בשם עמאר והוא אמין זול ואיכותי.  אז יש ויש וכדאי לברר לפני כן אצל מי מתקנים. שתבינו לדוגמא החלפת גיר בפורד פוקוס 2014 עלתה לחבר שלי 5000 ש"ח ואילו שם זה לא עובר את ה 1500 וישנם אנשים בעיקר משכבות חלשות שזה משמעותי ביותר עבורם אז אל תמהרו לשפוט כ"כ מהר. חג שמח

מעניין מאיפה הגיר החלופי הגיע...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1080 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...