תוכלו למצוא מידע נוסף במגזין על

פרנקפורט 2017 - העתיד עכשיו

בתערוכת פרנקפורט הוצגו מספר חידושים בתחום האוטונומיה, ברוח הסלוגן "העתיד עכשיו"

  • 22-09-2017
  • מאת: זיו כהנא | צילום: יצרנים

הדוור הבא

חברת טלהריטייל (TeleRetail) השוויצרית הצגה בתערוכה רובוט אוטונומי המשמש כדוור - מדובר למעשה בסוג של קפסולה לשינוע חבילות בעלת שלושה גלגלים והנעה חשמלי. הקפסולה תשנע את החבילות מהשולח אל הנמען בצורה אוטונומית לחלוטין.

הקפסולה בעלת מידות קומפקטיות (רוחב של 85 ס"מ ואורך של כ-120 ס"מ) ומסוגלת לשנע משלוחים במשקל של עד 85 ק"ג. על פי הצהרת שחברה הקפסולה תפחית את טביעת הרגל האקולוגית של תחבורה לוגיסטית ותביא לחסכון של עד 90% בעלויות, בשטח ובצריכת האנרגיה שדרושה עבורה שירותי משלוח.

הדוור האוטונומי נמצא בימים אלו בפיתוח ולא ברור מתי - אם בכלל - יגיע לייצור.

 

דלתות ומושבים "מקושרים"

חברת ברוז (Brose) הגרמנית המייצרת חלקי מכטרוניקה למושבים, דלתות ושלדות של רכבים, הציגה בתערוכה קונספט של דלתות ומושבים "מקושרים" ביניהם.

כאשר הנהג (או הנהגת) מתקרב, המערכת פותחת עבורו את הדלת ו"פותחת" את תמיכת הצד של המושב על מנת לאפשר כניסה נוחה יותר לרכב. לאחר הכניסה לשונית חגורת הבטיחות מוגשת לנהג על מנת שיגרו בנוחות ובו בזמן משענת הראש מתכווננת למידותיו. ההחברה הציגה את המערכת כקונספט, אשר לטענתה קרוב לייצור סדרתי.

 

מי ינקה את רכב העתיד?

מערכות סיוע מתקדמות לנהיגה הולכות ומתרבות, ונהיגה אוטונומית מלאה הופכת במהירות למציאות. בד בבד עם אמצעים אלו, גדל במהירות מספר החיישנים הדרושים כדי להעריך במדויק מצבים שונים בנהיגה. חיישנים אלו, צריכים להיות נקיים על מנת לתפקד בצורה מיטבית ולשמור על בטיחותם של הנוסעים ברכב.

חברת רוכלינג אוטומוטיב (Röchling Automotive) בשיתוף עם חברת הלבקו (Helbako) הציגה בתערוכה את מערכת "AACS", או Advanced Active Cleaning System לניקוי חיישנים אלו בכלי רכב אוטונומיים. המערכת יודעת להתיז במדויק נוזל ניקוי על החיישן המלוכלך, תוך כדי צריכת אנרגיה מינימלית ממערכת החשמל ברכב וחיסכון בנוזל הניקוי. כל שנותר לנהג לעשות הוא למלא את מיכל המערכת בנוזל ניקוי (קיימת התראה על מפלס נוזל נמוך), בדומה למילוי מים במתזי השמשות כיום. המערכת מוגדרת עדיין כקונספט ואין כרגע יעד כלשהו לייצור.

 

מסחרית העתיד

בתערוכה הוצג גם קונספט ה"ויז'ן ואן" של מרצדס. הויז'ן ואן הוא רכב מסחרי אוטונומי אשר מיועד למשלוחים עם זרוע רובוטית ורחפן. הזרוע נמצאת במרכז תא המטען המסודר והממוין וכאשר הרכב הגיע ליעד, הזרוע מוסרת את החבילה לרחפן (גם הוא אוטונומי כמובן) שנמצא על הגג, והוא מעביר אותה לנמען.

בנוסף, כל ה"אירגונית" של תא המטען ניתנת לשליפה מהירה בדומה לטונר של מדפסת, כך שפריקת והעמסת הואן מתבצעת בקלות ובמהירות, וללא צורך בעצירה ארוכה לסידור ומיון של החבילות החדשות.

dddd