תוכלו למצוא מידע נוסף במגזין על

 • סקודה
 • סקודה פאן-סטאר קונספט

  סקודה

  תרגיל בעיצוב של תיכוניסטים? אולי, ואולי מדובר בעצם בתרגיל בהכנה נפשית לקראת הרומסטר הבא, שיהיה פחות משפחתי ויותר מסחרי.

  • 30-04-2015
  • מאת: אלירן אברזל

  אירוע ה-GTI Treffen, שמתקיים בכל חודש מאי בעירייה האוסטרית ווטרסי, הוא כר פורה ללא מעט דגמי קונספט ייחודים ומרשימים למדי. רובם לא יגיע לייצור סדרתי ויישאר לעד במוחם הקודח של אנשי הפיתוח. כך למשל קיבלנו בשנה שעברה את הסיאט קופסטר קונספט ואת הסקודה סיטיג'ט קונספט, שני דגמי קבריולט המבוססים על האיביזה והסיטיגו, שכמובן לא הגיעו לייצור סדרתי.

  הפעם מביאה סקודה ל-GTI Treffen דגם קונספט חדש בשם פאן-סטאר (FUNstar). מדובר למעשה בטנדר קטן המבוסס על פלטפורמת סקודה פאביה החדשה. הקונספט תוכנן, עוצב ונבנה על ידי צוות של 23 סטודנטים באקדמיה של סקודה. אבל נראה שהמילה סטודנטים קצת גדולה על החברה' האלו, לפחות במונחים ישראליים. רובם בגילאי 17-18 בלבד, מה שהופך אותם לתיכוניסטים בקנה מידה ישראלי.

  דגם הקונספט סקודה פאן-סטאר מצויד במנוע ה-1.2 ליטר TSI ובתיבת ההילוכים כפולת המצמדים DSG, המוכרים לנו מדגמי הפאביה הסדרתיים. לדברי צוות התיכוניסטים הם ניסו בהתחלה לשתול בתוך דגם הקונספט את מנוע ה-1.8 ליטר TSI, אבל הוא לא נכנס פיזית לתוך תא המנוע. מי שכן נכנס הם חישוקי סגסוגת נאים בקוטר 18 אינטש', פתחי יניקת אוויר מרשימים על מכסה המנוע, מערכת שמע בהספק של 1400 וואט ותאורת DRL בצבע ירוק.  

  סקודה פאן-סטאר קונספט

  צוות התיכוניסטים הזה של סקודה עבד על דגם הקונספט הזה במשך כחצי שנה, במהלכן בחן עשרות רעיונות לדגמי קונספט שונים ומשונים, כולל גרסת שטח לפאביה. בסופו של דבר בחרו שם להתמקד בטנדר, ולנו זה לא נראה כמו צירוף מקרים. כבר במהלך החודשים הקרובים צפויה סקודה לחשוף את הרוסמטר החדש, דור שני למסחרית/משפחתית של סקודה. הדור החדש של הרומסטר צפוי להתבסס על מכלולי פולקסווגן קאדי החדש ולהיות עם אוריינטציה מסחרית הרבה יותר, בניגוד לדור הנוכחי שמבוסס על מכלולים של מכוניות משפחתיות והולך על הקו הדק שבין מסחרית למשפחתית.

  בסקודה עדיין לא ממש בטוחים כיצד להתמודד עם ההחלטה הזאת, שנראה שהונחתה עליהם מגבוה בעקבות קצב המכירות הנמוך מאוד של הרומסטר הנוכחי. מה שברור הוא שהרומסטר החדש יהיה שונה מהותית מהנוכחי ואולי גם לא ישווק בכל השווקים בהם משווק הרומסטר הנוכחי, כולל בישראל.

  דגם הפאן-סטאר קונספט שנחשף כעת בהחלט יכול להיות סוג של בדיקת טמפרטורה, לקראת החשיפה הרשמית של הרומסטר החדש בסוף השנה. אם חובבי המותג המושבעים שמגיעים ל-GTI Treffen יאהבו אותו, אולי כן כדאי לסקודה לחשוב מחדש על שיווק רחב יותר של הרומסטר החדש?

  סקודה פאן-סטאר קונספט

  dddd