Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם יש הבדל בין רמות קירור נוזל אדום או ירוק ברדיאטור?

GL-10
שימו לב! השרשור הזה בן 6081 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

היי.

האם ישנם הבדלי טמפרטורת עבודת מנוע בין הנוזל הירוק או האדום, של פרסטון, או שזה רק הבדלי זמן ותכיפות החלפת הנוזל,אני יודע שהאדום מחזיק כמה שנים טובות, האם הוא יותר איכותי מעבר לזמן שהוא מחזיק?

האם הנוזל האדום מתאים לכל רכב?

תודה לכל העונים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נוזלים מבוססי אתילן גליקול (אני מניח ששני הנוזלים שאתה מזכיר, הם כאלה) בעלי קיבול חום ומקדם הסעת חום נמוכים יותר מזה של מים, ולכן כמה שהנוזל מהול פחות (ז"א, כמה שיש בתוכו יותר מים) - אפקטיביות הקירור שלו עולה.

זה זניח לחלוטין ולא מעניין אף אחד, כולל את המנוע ואת מערכת הקירור. כל עוד קיבול חום ומקדם ההסעה מספיקים כדי לקרר את המערכת ביעילות (וזה תמיד קורה), אז העודף שלהם לא מעניין אף אחד. ככה או ככה בנסיעה בכביש מהיר המנוע יתקרר עד לסגירת התרמוסטט, ובעמידה בפקקים או נסיעה עירונית המאוורר יצטרך לדלוק חלק מהזמן.

המלצה שאני ראיתי בספר רכב שלי, היא להחליף כל שנתיים.

צביעה של נוזלים היא חסרת חשיבות. יש נוזלים אדומים מבוססי אתילן גליקול, יש פרופילן גליקול, יש דיאתילן גליקול, יש עוד.

תקרא, ויקיפדיה זה אחלה אתר, חיפוש פשוט של "coolant" בגוגל ותראה, כמה מידע:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antifreeze_%28coolant%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Coolant

פעם חפרתי באינטרנט טבלה השוואתית של סוגי נוזלי הקירור המצויים עם מקדמי הסעה, קיבול חום, וכו' - גם לנוזלים וגם לרדיאטורים. אפשר לחפש ולמצוא עוד פעם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנוזל הכתום של פרסטון (אריזה כסופה) עונה לתקן DEX-COOL של GM ומבוסס על טכנולוגיית תוספים אורגנית (OAT). הוא מוגדר ע"י GM כנוזל "Long-Life". מרווח ההחלפה הוא כל 5 שנים או 100,000 מייל.

הנוזל הירוק של פרסטון (אריזה צהובה) הוא נוזל קירור קלאסי המבוסס על תוספים לא אורגניים (IAT). ההחלפה כל שנתיים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שחשוב בנוזל קירור הוא איך הוא מתאים לסוג מנוע מסויים, בטמפרטורות ובעמידות עם החומר שהמנוע עשוי ממנו.

אני לא חושב שלצבע יש משמעות כלשהי חוץ ממצב שיש בעיה במערכת הקירור ויש נזילה מאיזה שהוא מקום

אז פשוט יותר קל לגלות את מקור הבעיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

...ולכן כמה שהנוזל מהול פחות (ז"א, כמה שיש בתוכו יותר מים) - אפקטיביות הקירור שלו עולה...

מצטער, כשכתבתי את זה, שכחתי מהמוסכמות. הכוונה היא ל"מהול יותר", כדי להתאים להבהרה שבסוגריים (כמה שיש בתוכו יותר מים).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...
צביעה של נוזלים היא חסרת חשיבות. יש נוזלים אדומים מבוססי אתילן גליקול, יש פרופילן גליקול, יש דיאתילן גליקול, יש עוד.

תקרא, ויקיפדיה זה אחלה אתר, חיפוש פשוט של "coolant" בגוגל ותראה, כמה מידע:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antifreeze_%28coolant%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Coolant

זה לא מדויק, ודווקא המאמר שהפנית אליו מדגיש זאת.

לנוחותך ולנוחות אחרים תרגמתי את החלקים הרלוונטיים.

נא להימנע ממתן יעוץ שגוי בפורום:

בדרך כלל צבע אדום או ורוד מסמן אנטיפריז מבוסס OAT בעוד ירוק\כחול מסמן מסמן אנטיפריז מבוסס חומרים לא אורגניים (אתילן גליקול). החומרים האלה אינם תואמים, ויש לשטוף את המערכת לפני שמחליפים נוזל קירור מסוג אחד לשני.

יש גם נוזלי OAT שמסוגלים לחיות בשלום עם נוזלים מסוגים אחרים. הנ"ל מסומנים בד"כ בצבעים ירוק וצהוב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באופן כללי לא להסתמך על ה"בדרך כלל". אני מכיר נוזלי (LLC (long life coolant בצבע ירוק ונוזלים רגילים בצבע אדום.

אין כאן כלל אצבע ולכן חשוב לברר האם הנוזל שרוצים להשתמש/לרכוש אותו מתאים לסוג המנוע המבוקש, לצבע אין חשיבות חוץ מהנושא של האיתור נזילות והנוחות בזיהוי שלו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין קשר חד-משמעי בין צבע הנוזל (אדום) להיותו OAT, כמו גם אין קשר בין ירוק לנוזל אנאורגני. והוצאתי מהמאמר וכתבתי את השורות הרלוונטיות בשרשור אחר, שבו נשאלה שאלה על ערבוב בין הנוזלים האלה, ולא על רמות קירור:

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=172444

[עריכה] דניאל הקדים אותי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנה מאמר (אחד מני רבים) שמסכם את הסוגיה. אכן לא ניתן להסיק מצבע נוזל הקירור לגבי הטכנולוגיה עליה הוא מבוסס, ואכן אין לערבב נוזלי קירור מבוססי טכנולוגיות שונות.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6081 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...