Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

המדריך המלא לשימוש בתוכנת WINISD (איך להתעסק בתיבות לסאבוופרים).

Guest תמיר .א.
שימו לב! השרשור הזה בן 6609 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

נפתח בזה.. למה פתחתי את הנושא הזה?

בזמן האחרון, אפשר להגיד בחודש האחרון, אני מוצף בשאלות איך לבנות תיבות מסויימות או לעשות השוואה בין כמה סוגי סאבוופרים, וראיתי כמה שאנשים שמנסים להתשמש בתוכנה הזו ולא ממש מצליחים או שמצליחים אבל לא יודעים בדיוק איך לקרוא אותה ולעבוד עליה, לכן אמרתי אני יתרום חלק מהידע שלי וניסיון שלי עם התוכנה,

קצת על התוכנה:

השם שלה כמו שהבנתם זה WinISD, היא תוכנה חינמתי ובין הטובות מהתוכנות החינמיות, אפשר לתכנן בתוכנה תיבות מסוגים שונים (מהפשוט למורכב ביותר): סגורה, פתוחה , סגורה - פתוחה, פתוחה - פתוחה, וכמו שאנו מכירים באנגלית : Closed, Vented, 4th order BandPass, 6th order BandPass, וכמובן יש עוד כמה סוגים שהם לא רלונטים לגביינו. כמו 8th order Bandpass וBassHorn שהתיבות הללו דורשות ידע רציני בתחום.

יש שתי סוגי גרסאות:

WinISD ו WinIDS PRO, המדריך שאני רושם הוא מתאים לשתייהן אבל אני ממליץ על התוכנה הרגילה ולא על הPRO משום שיש איתה הרבה בעיות.

התוכנה בנויה מגרף חצי לוגריטמי, שזהו גרף כמו שתראו בתוכנה לא גרף מטרי, אלה תחום מסויים של קוים שמשתנה מתדר לתדר, לידע כללי שתדעו מה הם הקווים הללו,

יש לנו בתוכנה 5 כרטיסים;

1) GAIN כאשר נציב את הנתונים של הסאבוופר אנו נראה גרף שיבטא את הענות של האלמנט, יש שני קווים לגרף קו אמצעי שהוא מראה על 0dB וקו תחתון שמראה -3dB כשאנחנו מתכננים תיבה לתדר מסויים תמיד להשים לב מתי הוא מתחיל לגעת בקצה בקו של המינוס 3 דציבל, שנדע שהוא יורד מתח ל3, התיבה תפיק את התדר הזה בצורה חלשה,

2) Phase Plot בגרף הזה אנו יכולים להתבונן באיזה פזה נמצא הסאב יחסית לאות מקור בתדר מסויים, לנתון הזה נתייחס דווקא פחות.

3) SPL , בגרף זה אחרי שנציב נתוני הספק התוכנה עושה חישוב כמה SPL (dB) יפיק האלמנט בעזרת התיבה שתכננו, כדי לדעת בערך כמה דציבל יהיה ברכב, מוסיפים לנתון הSPL שנתקבל בתוכנה, כבין 12-15dB גיין הרכב, בכלל מרכב סגור, ונוסיף עוד 3-6dB את מיקום המיקרופון (על הדש) שהמקום הזה יש בו את החזר הבאס מן החלונות.

4) Group Delay, זה נתון מאוד חשוב לאילו ששמים דגש על איכות ודיוק, מן הסתם ככול שהתדר יהיה יותר נמוך הדיליי יהיה יותר גבוה, אבל בכול מצב יהיה דיליי מסויים, לכן אין לחשוש, בתיבות אטומות בדרך כלל תמיד יהיה הכי פחות דיליי הם יהיו הכי מדוייקות, עד גבול ה 17-20mSec זה נחשב עוד דיי מדוייק. אפשר גם להגיע מעל 40 וגם ל70mSec של דיליי אבל לא יראו את זה בגרף זה פשוט יעלה מעל הגרף, עוברים עם מצביע העכבר על הגרף וזה יראה את הנתון למטה בדיוק.

לפני תחילת העבודה:

שאנחנו קונים אלמנט מחברה ידועה, אנחנו צריכים לקבל איתו כמה נתונים שהחברה נותנת על הסאבוופר, כמו:

QTS,QMS,QES,FS,VAS,SPL,Xmax,Pmax ,Re

את הפרוש של המושגים אפשר לקרוא פה:

(מחולק לפי A-Z) אם יש אי הבנה בנוגע לנתונים אפשר לשאול אותי.

אפשר להתחיל לתכנון תיבה עם כמה נתונים בסיסים, אבל בליעדייהם אי אפשר בכלל,

והם: QTS VAS FS SPL Pmax.

לעבודה !:

1) אחרי שיש בידנו את הנתונים של האלמנט מתחיל לתכנן, פותחים את התוכנה WINISD,

לוחצים על File ----> New Project , כאשר נפתח לנו החלון אנו מסמנים את העיגול של Own Drivers, ואז לוחצים על מקש הNEW, עכשיו נפתח לנו נתונים שצריך למלא, כמובן לפני שאנחנו מציבים את הנתונים צריך לבדוק שהם ביחדית מדידה נכונה: לדוגמא בVAS אחרי המשבצת הריקה רשום לנו יחידת מדידה אם אנחנו עובדים בליטרים אנחנו לוחצים על האות עד שהיא משתנה בליטרים, או דוגמא נוספת בXMAX אם אנחנו עובדים באינץ ולא מילימטר אנחנו צריכים ללחוץ על האות עד שהיחידת מדידה משתנה לערך הרצוי, ורק כאשר ובדקנו שכול יחידות המדידה שאנחנו עובדים איתם תקינות, רק אז ממלאים את המשבצות, זה חשוב, לא לשכוח לרשום את שם הדרייור במדוייק בכרטיסיה למעלה, למען הסדר.

2) אחרי שסיימנו את מילויי הנתונים, אנחנו לוחצים OK, ואז על מקש ה CLOSE, ושוב אנחנו פונים לFile ----> New Project ושמה שוב בוחרים ב Own Drivers, הפעם לא בוחרים בNEW לוחצים על השורה הריקה, ובוחרים את הדרייור שהוספנו, ואז NEXT.

3) במצב השני של החלון אנו מתבקשים לבחור את מספר האלמנטים שיהיו באותה התיבה, ואת מיקום הסאבוופר, במצב של NORMAL כאשר יש יותר מאלמנט אחד, פשוט התוכנה תחשב אותם כעוד אלמנט שהוספנו, אם נבחר במצב של Iso - Barik, זה מצב של אלמנט מול אלמנט, מה זה מקנה לנו בעצם?

זוהי שיטה מסויימת לקבל יותר הדגשה של תדר מסויים או לחלופין יותר דיוק מאשר 2 שהם באותו מצב,

אפשר לשחק אם הנתון הזה ולראות איך הגרף מגיב לטובה או לרעה מבחינת הענות תדרים ודיליי,

ושוב NEXT.

4) קיבלנו מצב חדש של החלון ובו מופיע גרף קטן וסרטוט של התיבה שאנחנו רוצים להשתמש, התוכנה מבצעת חישוב פנימי ובוחרת במצב ברירת מחדל את התיבה שתעבוד יותר טוב עם הסאבוופר, זה טוב למי שלא יודע בדיוק איזה תיבה תהייה טובה יותר לסאב, אפשר לשנות כמו שרואים בתוכנה מבין 4 סוגי תיבות שהזכרתי בתחילת המאמר, נבחר בברירת מחדל של התוכנה, (לקחתי לדוגמא את הסאבוופרLANZAR MAX12), ואז נבחר בסיום.

5) קיבלנו גרף, שהתוכנה לבד מחשבת תיבה אידיאלית שתפיק את הענות הכי שטוחה שאפשר מאותו הסאב, אפשר לראות שתוכנה בחרה בתיבה (בדוגמא שלי) בנפח של 67.3 ליטר ובתדר של 39.44HZ

אם רוצים לכוון את התדר של התיבה ל55HZ לדוגמא משנים במקום ה39.44HZ ורואים איך הגרף מגיב, אפשר למלא את נתון ההספק שמוכנס לסאב, בכרטיסת ה PLOT.

אפשר לראות בגרף שהסאבוופר מגיע לקו ה-3 דציבל כבר בתדר ה40HZ לכן אם רוצים להפיק לדוגמא תדר 30HZ בצורה טובה צריך לשחק אם התדר התיבה והנפח התיבה כדי להגיע לתוצאות טובות יותר,

אם רוצים לדעת מה המידות הפורט או אם מחברים כמה פורטים או פורט מרובע פשוט מכניסים את המידות והתוכנה תחשב את האורך הפורט בכרטיסיית Vents,

6) כאשר סיימתם לתכנן ואתם מרוצים מהתוצאות התאורתיות של התוכנה, כדי לדעת מידות לתיבה בדיוק, יש להיכנס לתקיית הBOX ואז ללחוץ על כפתור ה Box Shape, ושמה אפשר לבחור בין שני סוגי תיבות , אחת מרובע- מלבנית ושניה עם זויות למיניהם, בוחרים את הרצויה בחורים את עובי העץ שאנחנו נשתמש בו, ואז לוחצים על כפתור ה OPTIMUM ואז יש לנו את המידות בדיוק,

אם המידות לא מתאימות אפשר לשנות, אבל אם שינינו את המידה באות H למשל יש לילחוץ על האותיות W ו D שהתוכנה תעדגן את המידות השניות שהנפח ישאר זהה.

לסיכום:

עם הזמן תדעו לשחק עם התוכנה בצורה טובה יותר, עם תעשו ניסויים אפשר לילמוד את התוכנה טוב יותר, אפשר להכניס כמה נתונים של סאבוופרים כול גרף בצבע אחר ובכך להשוות בין סוגים שונים של סאבוופרים לפני קניה ולמצוא את הסאב הטוב ביותר לשימוש שאתם דורשים מימנו, זה הסוף לבינתיים,

אם יש שאלות, ספקות, הערות, וכו... לזה נועד התרד הזה.

אם יש שגיאות כתיבה אני מתנצל מראש, פשוט אני רושם מהר.

המאמר לא מעותק משום מקור, הוא בא מהידע והניסיון שלי במשך השנים שתעסקתי בתוכנה וקראתי עליה.

תמיר

s1.JPG

s2.JPG

s3.JPG

s4.JPG

s5.JPG

s6.JPG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יפה על המדריך אכן מאוד מעמיק ונותן נקודת פתיחה מאוד טובה למי שמתחיל להשתמש בתוכנה.

אפשר גם להוסיף שיש רשימה גם של אלמנטים בתוכנה עצמה, אומנם לא עדכנית אבל למי שיש סאב ישן שאין לו מושג לגבי הנתונים עליו, יש מצב שבתוכנה יהיה את כל הפרטים על אותו סאב.

פתרון טוב לחיפוש נתונים, כי בתוכנה יש הכל, מתיבה,הספק,נתונים חיוניים כמו VAS,QTS,FS וכו'.

אז זה גם מהווה מקור מידע מהימן.

under construction..

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כדאי מאוד להכניס את זה ל FAQ לפני שהתרד מדרדר ונופל בין הדפים של הפורום...

hu: jvc kdlhx501 amplifier1: nakamichi pa1004 amplifier2: magnat pantera one sub:cerwin vega v-max front stage: xetec gravity 5.25

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כדאי מאוד להכניס את זה ל FAQ לפני שהתרד מדרדר ונופל בין הדפים של הפורום...
צודק, אני מאמין שזה יעזור להרבה.

כללי החתימה מופיעים בדביק בפורום האודיו ובפורום האוף טופיק.

קרא אותם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסבר נחמד וסתחן על ההשקעה אבל לא הייתי שם אותו כל כך מהר בFAQ כי סך הכל הוא מאוד כללי ובגלל זה גם לא מדוייק לגמרי

זה טוב למי שרוצה להתחיל לשחק בתוכנה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין סיבה שהיא תשנה אוטומטית, אתה משנה את הנפח ורואה איך זה משפיע על הביצועים של הסאבוופר, על פי גרף הגיין והדיליי.

תמיר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכל מצויין במאמר - אחלה ביקורת עצמית :)

אני יכתוב כמה דברים מהירים לדוגמא - קודם כל הPRO הרבה יותר מומלצת כי הרגילה לא כוללת דברים חשובים כמו MAXIMUM POWER שזה אומר לך איזה הספק יכול הסאב לקבל בלי שיגרם לו נזק ובאיזה תדר היכולת שלו יורדת (זה מאוד מאוד חשוב בתיבה פתוחה) לא כוללת גם AIR VELOCITY של הPORT שזה מראה לך במדוייק מה המהירות של האוויר תהיה בפורט מה שעוזר לך לקבוע באיזה רוחב צריך להיות הפורט כדי שלא יהיו רעשים בגירסה הרגילה יש גם התייחסות לזה אבל היא כללית יותר ורק מופיעה בצבע של ירוק לבסדר ואדום לאסור

הרבה פעמים החישוב של הSPL גם לא יהיה בערך ואני לא הייתי מציע ללכת לפי זה. לכתוב על GROUP DELAY על הPHASE PLOT כמה שורות זה כללי מדי יש ספרים שלמים שעוסקים בתחום הזה של תכנון תיבות ככה שלהגיד שהכל מצויין ושום דבר לא הוחסר זה קצת מצחיק...

בתכלס די קשה ואפילו בלתי אפשרי לשמוע GROUP DELAY ברוב המקרים עם יש לך במקרה דיסק בדיקה שקוראים לו MY DISC יש שם טרק אחד שהוקלט רגיל והוקלט שוב עם המון GROUP DELAY תנסה לראות אם אתה יכול לשמוע הבדל...לא תצליח...

מצאתי לך גם משהו שכתב מי שעשה את הדיסק - http://www.carsound.com/UBB/ultimatebb.php?ubb=get_topic;f=1;t=022794;p=1#000004

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מצויין = מלשון -> מפורט במאמר.

הPRO לא תקינה, הפסיקו לעדכן את התוכנות ולכן יש לה הרבה מאוד באגים שלא מאפשרים עבודה תקינה, אם הייתה עובד הרבה עם התוכנה הייתה שם לב אליה, מצאתי כמה באגים מאוד גדולים שלא מאפשרים תכנון מדוייק של תיבה, משום שהתוכנה נוגדת כמה פרמטרים.

התוספת של ההשלמה הרסה את הגרסת הPRO.

בכול אופן לעניין הדיליי, זה דיון שלא יכול להסתיים משום שיש כאילו אנשים שיגידו שהם כן מבדילים ויש כאילו אנשים שלא מבדילים, אבל תמיד יהיה ניגוד, לכן יש כאילו שחשוב להם הדיוק אז שישימו לב לנתון הזה, נתתי ערך מסויים משום שכן מבלידים בדליי, אם תשנה פאזה, זה דיליי מסויים וכן מרגישים אותו.

והדיליי המדובר זה יחס של הסאונד בין הרמקולים לסאב.

תמיר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6609 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

Guest
הנושא הזה נעול לתגובות.
  • תוכן חדש...