Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שינוי שיטת הגיוס לצה"ל בישראל, חובה לנוכח המציאות.

Cerebral Cortex
שימו לב! השרשור הזה בן 2403 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מזה הרבה מאוד זמן אני מתלבט באם לפתוח את הנושא הזה שהרי מדובר באחד הנושאים הרגישים בחברה הישראלית.

לאחרונה אנחנו קמים בבוקר למציאות חדשה שבה קורים כל מיני דברים. חרדים מתפרעים כי רוצים לגייס אותם, אנשים עם דעות פוליטיות כאלה ואחרות מסרבים לשרת בצבא, ישנה אבטלה סמויה בצבא שהיא כבר לא סמויה והדבר החמור ביותר היא ירידה ניכרת במוטיבציה לשרת בתור לוחמים בצבא שהרי לוחם נתפס על ידי אחרים ובעיני עצמו כפראייר.

ראשית אני אפתח במקרה אמיתי בהחלט. אצלי בעבודה ישנו בחור לא מבריק במיוחד אבל הכל בסדר אצלו.

כמו כל נער הוא התגייס. לאחר תקופה מסויימת נוצר מצב אבסורדי ביותר. למרות שהוא חייל בסדיר, הוא מגיע לבסיס ב 8 בבוקר ובשעה 1 בצהריים הוא כבר בבית. ועכשיו, הדבר ההזוי ביותר הוא שבשעה 2 אחר הצהריים הוא מתחיל משמרת מלאה של 8 שעות באחד העסקים בעיר.

נוצר כאן מצב אבסורדי לחלוטין, חייל בסדיר שבעצם עובד במשרה מלאה ומקבל תנאים של שכיר במשק ובו זמנית מקבל את כל התנאים בתור חייל.

כאשר הוא יסיים את השירות הוא יקבל מענק שיחרור וכל ההטבות שכאשר הוא בעצם עושה צבא בכאילו אבל במציאות הוא עובד שכיר במשרה מלאה. הדבר הזה מגוחך בכל קנה מידה.

הוא לא היחידי, ישנם הרבה מאוד אנשים שהצבא לא באמת צריך אותם אבל חייב לגייס אותם מכורח החוק.

מה אני מציע? פשוט מאוד, שינוי שיטת הגיוס שבה אנשים בוחרים לשרת בתמורה לתנאים והטבות כספיות כמו בדיוק בארה"ב.

במידה וישראל תעשה זאת היא תחסל סופית את בעית המשתמטים, עריקים, סרבני גיוס ועוד כאלה ואחרים. אין שום טעם בעולם לגייס בכוח אדם שלא רוצה לשרת מרצונו.

זה לא סוד שעבור צעירים רבים בארה"ב הצבא הוא האופציה הכלכלית העדיפה. לצעיר אמריקאני מאיזה עיירת שכוחת אל השירות הצבאי יכול להיות מקפצה רצינית לחיים וכך גם בישראל המצב צריך להיות. אנשים יראו בצבא הזדמנות ולא מעמסה ולא עונש.

אין זה סוד ששירות בצבא האמריקני מעניק הטבות כאלה ואחרות לפי אורך ואופי השירות.

אין לי בעיה עם ישראלי שלא רוצה לשרת אבל עליו לדעת שיהיו השלכות כלכליות על הבחירה שלו.

המדינה צריכה להתנהל בצורה אחרת בה היא מתגמלת את אלה אשר מגינים על קיומה וזאת על חשבון אלה שמחליטים לא לתרום לה כלל.

נתחיל משכר הלימוד: בישראל כל שנת לימוד מסובסדת בשני שליש מעלותה על חשבון המדינה.

אדם שיבחר ללכת ללמוד בגיל 18 במקום לשרת יצטרך לשלם את העלות המלאה של כל שנת לימוד וזה אומר כ 50 אלף שקל לשנה.

אדם שיבחר להתגייס יקבל הנחה או פטור מלא מתשלום עבור לימודים וזאת לפי סוג השירות שלו.

זאת רק הטבה אחת מיני רבים שהמדינה תחליט עליהם.

אין זה הוגן שנער בן 18 יתגייס, יבוא הביתה פעם ב 14 יום ואפילו יותר כאשר נער אחר יוצא באותו גיל ללמוד.

בגיל 22 למשתמט יש תואר כאשר החייל המשוחרר סיים שירות של 3 שנים פלוס כמעט שנה בעבודה מועדפת.

זה לא פייר באף קנה מידה.

כך נוצר איזון במשוואה. אדם שיבחר לא להתגייס זאת זכותו המלאה אבל הוא לא יקבל הטבות כאלה ואחרות כאשר אדם שכן יבחר להתגייס יקבל הטבות שבסוף השירות עם שיחרורו הוא ירגיש שהוא לא היה פראייר. הוא תרם למדינה, שירת אותה, הגן עליה ומותגמל בהתאם. כך מחסלים את כל הבעיות בו זמנית

א. אין משתמטים בכלל שהרי מי שלא רוצה להתגייס לא חייב.

ב. אין עריקים.

ג. אין סרבנים פוליטים.

ד. הצבא יקבל כוח אדם איכותי

ה. הקטנה או חיסול של אבטלה סמוייה בצבא.

ו. הגדלה של אנשים הפונים לחילות הלוחמים כי הם מתוגמלים בהתאם שהרי אף אחד לא ירגיש פראייר.

ז. צימצום הוצאות והקטנת עלויות של הצבא בכך שהוא מעסיק כוח קטן יותר של חיילים מאשר "לבזבז" תקציבים על חיילים שלא מועילים לו.

לסיכום, זאת השיטה האמריקאית והיא עובדת יפה מאוד. אין סיבה שהיא לא תעבוד בישראל. בבקשה, אל תעלו לי כאן את הטיעון שבישראל זה לא יכול להיות כי כאן אין לנו אקסטרה אנשים שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו להפוך לצבא על פי גיוס התנדבותי ולא חובה.

כמה אנשים אתם מכירים שהשתחררו מהצבא על אי התאמה?

כמה התאבדו כי הצבא לא מתאים להם?

כמה חיילים אתם מכירים שהולכים בבוקר לבסיס וחוזרים בצהריים?

כמה חיילים "לא הכרחיים" בצבא אתם מכירים שהמציאו להם תפקידים רק בכדי שהצבא יוכל להראות שהם מגוייסים?

כמה עריקים יש?

כמה חרדים מתפרעים יש שאסור בשום פנים ואופן לגייס אותם כי הם רק יסבו נזק?

בקיצור, שיטת המקל והגזר. מי שיחליט להתגייס ויהיה מתאים לצבא הוא יתוגמל בעין יפה על ידי זכויות והטבות לפי סוג ואופי השירות.

מי שיחיליט להמשיך בגיל 18 במסלול האזרחי לא יהנה מהטבות כאלה ואחרות .

זאת דעתי ואם הייתי פוליטיקאי הייתי פועל להפוך אותה לבר קיימה בישראל אבל כנראה היו מתנקשים בחיי כי פוליטיקה בכל מקום בעולם היא עסק מושחת ומסריח.

תחשבו על זה.

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

ישראל טילן, המיתוס והאגדה, מגדולי מהנדסי ישראל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 69
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

מה תעשה עם מי שרוצה לשרת אבל לא יכול מסיבה זו או אחרת? גם ישלם 50K לשנה עבור לימודים גבוהים?

"Metal is like flesh. Both carry potential in their veins. When tempered with heat and pressure, the potential surfaces"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למעשה מה שאתה מציע הוא שאנשים "יפדו" את זמן השרות בכסף. תמות כמה עשרות אלפי ש"ח (או קצת יותר) תקבל פטור משירות.

בתוך מספר שנים גם צבא המילואים יתרוקן ממשרתים.

וגם הפוליטיקה לא תעזור - אותם חרדים יפעילו מנופי לחץ פוליטיים כדי שזמנם ייפדה במחיר הרבה יותר נמוך.

ד"א - מספר המשתמים במוצהר על רקע דיעות פוליטיות\פציפיסטים בטל בששים. לא הם הבעיה (למרות שיש מקום לטפל בהם כבכל משתמט אחר).

בעיית המוטיבציה לשירות לא תפתר באמצעות תמריצים כלכליים. הם אולי יפחיתו קצת את תחשות ה"פראייריות" אבל לא מעבר לכך. בשביל להשיג מוטיבציה המדינה צריכה לשנות את פניה, במיוחד מבחינת הלכידות החברתית שהמנהיגים הנוכחיים עושים כל מאמץ להרוס.

עם זאת אני בהחלט תומך בבניית מסלולים נוספים למי שאינו מסוגל לשרת - אם בשל סיבות בריאות ואם מסיבות אחרות. יש לי קרוב משפחה שלא התגייס מסיבות בריאות. בזכות הביורוקרטיה לקח לו כשנה (!) להצטרף לשירות חברתי.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל חברה ובכל תחום יש הבדל בין מי שרוצה אבל לא יכול לבין מה שיכול אבל לא רוצה.

אביב גפן יכל אבל לא רצה כנ"ל לגבי גברת מרינה מקסימילאן ואחרים.

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למעשה מה שאתה מציע הוא שאנשים "יפדו" את זמן השרות בכסף. תמות כמה עשרות אלפי ש"ח (או קצת יותר) תקבל פטור משירות.

בתוך מספר שנים גם צבא המילואים יתרוקן ממשרתים.

וגם הפוליטיקה לא תעזור - אותם חרדים יפעילו מנופי לחץ פוליטיים כדי שזמנם ייפדה במחיר הרבה יותר נמוך.

ד"א - מספר המשתמים במוצהר על רקע דיעות פוליטיות\פציפיסטים בטל בששים. לא הם הבעיה (למרות שיש מקום לטפל בהם כבכל משתמט אחר).

בעיית המוטיבציה לשירות לא תפתר באמצעות תמריצים כלכליים. הם אולי יפחיתו קצת את תחשות ה"פראייריות" אבל לא מעבר לכך. בשביל להשיג מוטיבציה המדינה צריכה לשנות את פניה, במיוחד מבחינת הלכידות החברתית שהמנהיגים הנוכחיים עושים כל מאמץ להרוס.

עם זאת אני בהחלט תומך בבניית מסלולים נוספים למי שאינו מסוגל לשרת - אם בשל סיבות בריאות ואם מסיבות אחרות. יש לי קרוב משפחה שלא התגייס מסיבות בריאות. בזכות הביורוקרטיה לקח לו כשנה (!) להצטרף לשירות חברתי.

כמו שרשמתי לעיל, יש הבדל עצום בין מי שרוצה אבל לא יכול לבין מי שיכול אבל לא רוצה.

לא יודע אם פתחת עיתונים או פשוט טלויזיה, בוא ולא נשקר לעצמנו. כמות חיילי המילואים הולכת ויורדת דרסטית.

ולמה אתה מדבר על מילואים? בשנת 2024 ואילך הצבא לא יקבל את כמות החיילים לה הוא זקוק, זאת תהיה השנה הראשונה שבה כמות המקבלים פטור על תקן "תורתו אמונתו" תגדל על פני הכמות של אלה שמשרתים. מדוע דווקא שנת 2024?

בשנת 2012 מרבית הילדים שעלו לכיתה א היו לחינוך הדתי. לאחר 12 שנים כאשר הם יהיו בני 18 כלומר בשנת 2024 רובם יקבלו פטור מהצבא.

עריכה אחרונה על ידי Cerebral Cortex

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קורטקס - אין לי שום ויכוח אתך על נושא ההשתמטות.

כל עוד מנהיגי מדינת ישראל ישתפו פעולה עם המשתמטים הם ימשיכו בהתנהגותם. זו גם אחת הסיבות לירידת המוטיבציה בחברה הנורמטיבית. ההתפרעות שהיתה השבוע בירושלים היתה צריכה להסתיים עם 200 עצורים ל-14 יום + כתבי אישום (בלי קשר לשאלה אם השוטרים נהגו כשורה או לאו).

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קרבי: עד לפני שלוש שנים, קרבי היה מקבל משכורת עכשווית של ג'ובניק. רמת הגיוס לקרבי הייתה בין הגבוהות. כסף לא יפתור את הבעיה. אלא לתת לקרבים תנאים הולמים באזרחות.

ג'ובניקים: שרתתי ביחידה שכמות הקומבינות של ת"ש היו (לדעתי בין הגבוהות), ועדין רוב החיילים היו נשארים עד סוף יום העבודה.

הצבא הוא בית ספר טוב לישראליות, כי זה המקום הראשון שמושבניק פוגש אדם שגדל בעיר. הבדלי התרבות לדעתי עצומים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המוטיבציה לשירות קרבי נמצאת בירידה כבר מ-2010. מאז שאני התגייסתי ב-2006 כבר דיברו על צבא מקצועי א-לה אמריקה. אבל זה לא יעבוד מהסיבה הפשוטה שאם עכשיו אתה נלחם כדי לגייס אנשים לצבא ועדיין אין לך מספיק כ"א למלא שורות, אז כשתגייס אנשים ע"ב רצון ומקצועיות, יהיו לך גדודים של 15 איש.

המדינה שלך גם לא יכולה לתת מענקים משמעותיים למי שכן ישרת, כי אין לה כסף לזה, כי זה נמצא נמוך נמוך בסדר העדיפויות. לכן כל מי שיעמוד לפני סיום בית ספר ישב עם עצמו ויעשה תרגיל במתמטיקה - האם אני יכול להרוויח את כל ההטבות שאני אקבל על שירות בצבא, תוך כדי עבודה אזרחית רגילה. אתה פשוט לא יכול לשלם את הסכומים שאתה מדמיין לחיילים. נניח תחתוך את מספר הג'ובניקים (כ-70% מכלל החיילים), תוכל להעלות ללוחמים את המשכורת בקצת יותר מ-50%, מה שמביא אותך למשכורת של קצת פחות מ-2700 שקל - כלומר אתה עדיין על בערך חצי משכר המינימום.

תוסיף על זה את ההטבות שאתה רוצה לתת - שווה ערך ל-33 אש"ח לשנה (או 2750 שקל לחודש).

החשבון הוא שמי שלא הולך לצבא צריך להרוויח 5450 ש"ח נטו בחודש כדי "להרוויח" את ההטבות שאתה רוצה לתת למתגייסים מרצון. כלומר כדי שלא יהיה שווה לי להתגייס אני צריך להרוויח בסך הכל 10% יותר משכר המינימום, לא נראה לי כמו מי יודע מה מוטיבציה...

ולגבי מי שאינו מסוגל אבל רוצה - אם הצבא יהפוך לגוף מקצועי, מי שלא מסוגל, לא מסוגל ולא יגוייס. בדיוק כמו שאני לא הולך להיות שחקן כדורגל או מדען אטום, כי אני לא מסוגל.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אפילו לפני שנכנסים לשאלות על תקציב וכו׳ (שהן קריטיות, כמובן), זו שאלה פשוטה של מתימטיקה.

השוות אותנו לארה״ב. צבא ארה״ב מורכב היום בערך מ-1.3 מיליון איש. אוכלוסיית ארה״ב כיום - בערך 325 מיליון איש. כלומר, הצבא בגודל של כ-0.4% מהאוכלוסיה.

אוכלוסיית ישראל כיום - כ-8.5 מיליון איש. בחישוב פשוט, 0.4% מהאוכלוסיה שווים ל-34,000 איש. סד״כ צה״ל כיום (לפי פרסומים רשמיים) הוא בערך 176,500 איש - יותר מכ-2% מהאוכלוסיה, או יותר מפי 5 מהיחס המקביל בארה״ב. האם אתה חושב שניתן לקצץ את הסד״כ בצה״ל לפחות מחמישית מזה הנוכחי?

ארה״ב יכולה להרשות לעצמה שירות צבאי על בסיס בחירה. ישראל - כרגע לפחות - לא.

אגב, גם בארה״ב היו תקופות שבהן הונהג גיוס חובה - כשזה נדרש. במצב בטחוני כיום בישראל - כנראה שזה נדרש באופן קבוע (רק לפי גודל הסד״כ שהנוכחי).

עריכה אחרונה על ידי malcishua
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בעד מודל של צבא מקצועי.

עם גידול האולוסייה וקבלת שכר הולם, למה שזה לא יעבוד ?

לפני הצבא הייתי מורעל, הלכתי לקרבי מרצון ונפלטתי משם לאחר שנה מסיבות בריאותיות. היום אני יודע בדיעבד שזה לא היה בשבילי, והיה עדיף שאהיה ביחידה בתפקיד סיסטם או תפקיד מחשובי כלשהו...

אחרי שראיתי וחוויתי מה הולך שם, ואת היחס לחייל הפשוט. לקרבי לא הייתי הולך שוב בחיים...

ואני יכול יותר להבין למה אנשים רוצים לעוף משם...

עריכה אחרונה על ידי Benor
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע אם אני בעד המודל האמריקני, אבל אם אי פעם בתולדות המדינה היה זמן לקצץ בצבא בין אם זה בכוח אדם ובין אם זה בציוד (צוללות, F-35 שאף אחד לא באמת צריך) אז זה היום.

אני יודע שהתקשורת מנבאת שחורות, אבל נבואות זעם מוכרות כותרות. יש לנו שלום עם שתי מדינות שכנות שגם ככה אין לא לנו ולא להן תוכניות למלחמה. היריבה הכי טורדנית שלנו (רצועת עזה) דוכאה עד עפר במאבק האחרון שלנו, ו״סוריה״ לא קיימת יותר כפי שהכרנו אותה.

במקרה הכי גרוע יהיה עימות עם חזבאללה. לא מלחמת יום כיפור שתיים. מוטב להסתכן ולדאוג שהחיים פה יהיו שווים משהו במקום.

עריכה אחרונה על ידי חן ג.
הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שהצבא צריך להיות מקצועי ושכיר. מי שמתגייס, צריך לקבל משכורת כמו עובד לכל דבר, בהתאם למקצוע, ותק, דרגה, רמת פעילות ורמת סיכון.

מי שמתגייס, חותם על חוזה למספר שנים, כמו שהמקצוע שלו דורש, ובהתאם למשאבים שהושקעו בהכשרה שלו (לדוגמא פקיד חותם לשנה, מכונאי לשנתיים, לוחם ל-3 שנים, הנדסאי חותם ל5 שנים, טייס ל-7 שנים). כמובן שמי שמסיים את החוזה ורוצה להמשיך, חותם על חוזה חדש, כנ"ל מי מסיים קורס קצינים.

מי שמסיים שירות מלא, זכאי להטבות, כמו מענק שיחרור (שיינתן גם למי שסיים את החוזה הראשוני שלו, אבל בחר להמשיך), מימון ללימודים (כמובן, כמו שיש עתודה היום, לעשות תוכניות הכשרה על חשבון הצבא), הנחה במס הכנסה וכו'

שירות מילואים - מי שמסיים חוזה ראשוני, יכול לקבל סכום מסויים בשנה על היותו כונן, פלוס תשלום על ימי שמ"פ, כמובן שאסור לפטר עובד שנקרא לשירות מילואים. אם יוחלט שאין בחייל צורך, הוא ישוחרר.

ומי שלא יתגייס - אז לא יתגייס. לא צריך להפעיל שום סנקציות נגד מי שלא רוצה או יכול להתגייס (לא יכול זה יכול להיות גם שפשוט אין תקנים). רוצה ללמוד - סבבה, רוצה לעבוד - סבבה, רוצה להתחיל קריירה מפוארת באבטלה מקצועית - שיבושם לו.

להיפך, ככה הצבא יקבל בדיוק את הכח אדם שהוא צריך, ושתהיה לו מוטיבציה לשרת (כסף, הטבות ומקצוע הם מוטיבציה מעולה).

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הצבא במובן מסויים גם "דופק" ומאט את התקדמות הכלכלה והמשק.

שכר המינימום היום הוא כ- 5000 ש"ח * 36 = 180,000 ש"ח.

בנוסף על כך, 3 שנים המדינה לא מקבלת תשלומי מיסים...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני תומך נלהב של צבא מקצועי, אני חושב שהרוב, אבל במציאות שלנו זה לא פרקטי.

נוסף להודעות הטובות שציינו פה את הבעיות, מה שמציע פות"ש הולך לייצר לנו (בין אם נרצה או לא) צבא עניים. כמובן שיהיו יוצאים מן הכלל, אבל לרוב, אני מאמין, שיהיה צבא שמורכב מהשכבות הנמוכות באוכלוסייה וזו שאלה חברתית שיש לדון בה גם כן, לדעתי.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קורטקס - אין לי שום ויכוח אתך על נושא ההשתמטות.

כל עוד מנהיגי מדינת ישראל ישתפו פעולה עם המשתמטים הם ימשיכו בהתנהגותם. זו גם אחת הסיבות לירידת המוטיבציה בחברה הנורמטיבית. ההתפרעות שהיתה השבוע בירושלים היתה צריכה להסתיים עם 200 עצורים ל-14 יום + כתבי אישום (בלי קשר לשאלה אם השוטרים נהגו כשורה או לאו).

לא באמת מזיז להם גם את תכלא אותם ל 60 יום. זה לא שהם עובדים או משהו כזה. התרומות מגיעות בזמן וככה כם התקציבים. הם מוכנים ללכת לכלא לשנים גם. כתבי אישום ותיק פלילי? מה זה מזיז להם. זה לא שהם מנסים להתקבל לאיזושהי עבודה חשובה שחשוב להם שלא יהיה להם תיק פלילי. בניגוד לחילוניים, להם יש עמוד שדרה

עריכה אחרונה על ידי mazinya
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...