Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מאזדה CX5 2014 - להשאיר או לקנות חדש?

Alon BenHarosh
שימו לב! השרשור הזה בן 2199 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פה נעוצה הטעות הבסיסית שלך. הוצאות על רכב בן 3 יהיו נמוכות יותר מאשר על רכב חדש. ירידת הערך שלו תהיה נמוכה משמעותית. העובדה שאתה פורס את ההוצאות האלו בצורת הלוואה כזו או אחרת לא משנה את העובדה שהרכב הפיסי מפסיד פיסית הרבה פחות מערכו בשנה הרביעית מאשר בשנה הראשונה.

אם אתה רוצה ניסוח יותר חשבונאי, אתה יכול להגיד שאתה משלם יותר על ההלוואה, אבל חלק מהתשלומים האלו "נצבר" לסוף התקופה, מכיוון שירידת הערך של הרכב נמוכה יותר מתשלום הללוואה שלך. בגלל זה גם חישוב המאזן שלך מראה רווח.

אם אתה מסכים שירידת ערך של רכב חדש גבוהה יותר משל משומש (ואם לא, יש לנו בעייה בסיסית), זה פשוט לא הגיוני שעולה פחות להחזיק רכב חדש. לא משנה באיזו אלכימיה פיננסית תשתמש.

התוספת של ה 8% זה לא בגין ירידת ערך הרכב פיזית. זה תוספת לעלויות הבאות: דלק, טסט, ביטוח, תיקונים וחלפים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 91
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

פה נעוצה הטעות הבסיסית שלך. הוצאות על רכב בן 3 יהיו נמוכות יותר מאשר על רכב חדש. ירידת הערך שלו תהיה נמוכה משמעותית. העובדה שאתה פורס את ההוצאות האלו בצורת הלוואה כזו או אחרת לא משנה את העובדה שהרכב הפיסי מפסיד פיסית הרבה פחות מערכו בשנה הרביעית מאשר בשנה הראשונה.

אם אתה רוצה ניסוח יותר חשבונאי, אתה יכול להגיד שאתה משלם יותר על ההלוואה, אבל חלק מהתשלומים האלו "נצבר" לסוף התקופה, מכיוון שירידת הערך של הרכב נמוכה יותר מתשלום הללוואה שלך. בגלל זה גם חישוב המאזן שלך מראה רווח.

אם אתה מסכים שירידת ערך של רכב חדש גבוהה יותר משל משומש (ואם לא, יש לנו בעייה בסיסית), זה פשוט לא הגיוני שעולה פחות להחזיק רכב חדש. לא משנה באיזו אלכימיה פיננסית תשתמש.

אם תשים את ירידת הערך בצד, כי ההסבר ארוך בגלל מעורבות הלוואה/מינוף. אז למה לא הגיוני שרכב חדש זול יותר להחזיק מרכב ישן? חדש יותר יעיל מבחינת דלק, מקלקל פחות ולכן צורך פחות כסף על תיקונים וחלפים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התוספת של ה 8% זה לא בגין ירידת ערך הרכב פיזית. זה תוספת לעלויות הבאות: דלק, טסט, ביטוח, תיקונים וחלפים

טסט וביטוח רק יורדים. דלק אמור להישאר בדיוק אותו דבר. תיקונים עולים בקצת, לא יודע למה בחרת 8% על הכל.

אם תשים את ירידת הערך בצד, כי ההסבר ארוך בגלל מעורבות הלוואה/מינוף. אז למה לא הגיוני שרכב חדש זול יותר להחזיק מרכב ישן? חדש יותר יעיל מבחינת דלק, מקלקל פחות ולכן צורך פחות כסף על תיקונים וחלפים

ירידת הערך היא ההוצאה הגבוהה ביותר לרכב חדש (בנסועה סבירה, והשניה בגובהה בנסועה גבוהה עד גבוהה מאוד). אתה יכול לשים אותה בצד, אבל זה לא יעזור לך להבין את עלויות אחזקת הרכב, די להיפך.

כדי לפשט את כל החישוב הזה, נסה לחשב כמה עולה להחזיק רכב בשלוש השנים הראשונות ובשלוש השנים הבאות אם אתה קונה אותו במזומן. חשב לכל שנה ירידת ערך, ביטוח, טסט וטיפולים (דלק כמעט ולא משתנה). איך אתה מממן את זה לא משנה את העלות הבסיסית של אחזקת הרכב.

זה לא שלקנות רכב חדש זו החלטה לא נכונה - יש (כמו שכבר נאמר קודם) יתרונות ברורים לרכב חדש. זה פשוט לא זול יותר מלהחזיק רכב משומש בן 3 (אלא אם נפלת על רכב לימון עם הוצאות אחזקה מטורפות). במקרה שלך, אתה מכיר את הרכב והוא מציג אמינות טובה (להבנתי) עד עכשיו, אז פה לא אמורה להיות בעיה. האם ההפרש משתלם עבורך זו שאלה אישית, אבל להניח שרכב חדש עולה פחות מישן זו פשוט טעות.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלח לי אבל נשמע לי שאתה מנסה לשכנע את עצמך שזה צעד נכון כלכלית, מה שממש לא נכון.

אני מנח שאתה לא כלכלן נכון?

מבלי להיכנס לחשבון הלקוי שלך, דבר אחד בלט לעין ומטה את הכף בעשרות אלפי שקלים, וזה בדיוק ירידת הערך שאתה מנסה להתעלם ממנה!

איי שם בחשבון הארוך שעשית, הערכת את הנכסים אחרי שנה בכ-138,000₪.

אז או שאתה מנותק מהמציאות, או שאתה מתאמן עלינו בתרגילי שכנוע לפני שתציג את המצגת לאישה..

כרגע מפורסמת קוגה טיטניום בת שנה וקצת ב-128,000₪, הסיכוי שלו לקבל את הסכום הנ״ל שואף לאפס ובפועל אני מניח שלא ישיג מעל 120,000₪.

וכאן קבור הכלב, אתה משווה את הסחירות וירידת הערך של הקוגה ל-CX5 וזה הכי רחוק מהמציאות.

בפועל לקוגה סחירות של לחם מעופש, לעומת ה-CX5 לה סחירות של קורסון טרי..

אם אתה רוצה שהחשבון שלך יהיה קרוב למציאות אז תחליף ל-CX5 חדשה במקום לחפש הרפתקאות, או שתפנים שסעיף ההוצאות שלך הולך להיות הרבה יותר גדול עקב ירידת הערך (וזאת לפני שנגעתי בצריכת הדלק אשר גבוהה בעשרות אחוזים מה-CX5).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא רק בהקשר של קוגה מול cx-5, באופן כללי ירידת הערך של רכב חדש היא קטסטרופה. גם בהשוואה של cx-5 חדשה לישנה יעלה פחות להחזיק את הישנה.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הי,

קראתי בעיון את ההודעות שלכם בעניין הכדאיות הכלכלית ולא מצאתי שם דברים לא הגיוניים בעליל :-D

אבל צורת ההסתכלות שלי היא אחרת.

ראשית יש לשלב בין הצד המאזני/בספרים, כפי שחלקכם מכירים ממאזני חברות ו/או הקורס בחשבונאות. לבין הצד של דוח רווח והפסד.

אם נסתכל על המאזן (באלפי שח) אז לפני שלוש שנים היה לי בצד הנכסים : רכב=160. בצד ההתחייבויות היה: הלוואה=160. בצד ההון העצמי: 0 (נכסים פחות התחיבויות)

היום המאזן נראה כך: נכסים 110 (ע"פ לוי יצחק) התחייבויות 100 (ע"פ בנה"פ) הון עצמי 10 (יש!)

אם אשאר עם המאזדה לעוד שנתיים אני מעריך כי המאזן יראה כך: נכסים 89 (לפי יד2, 2012) התחייבויות 65, הון עצמי 24 (יש!)

אם נסתכל על דוח רווח והפסד (באלפי שח) עד כה בשלוש שנים הראשונות נראה: הכנסה = 0 (הרכב לא עובד:-D), הוצאות = 125

אם נסתכל על דוח רווח והפסד בשנתיים הבאות נראה כי: הכנסה = 0 הוצאות שווה 90 (לקחתי את ההוצאה של השנה האחרונה, הכפלתי ב 2 והוספתי 8%)

סה"כ ב5 שנים הוצאתי 125+90 = 215. מוריד מזה את ההון העצמי כלומר הוצאתי ב 5 שנים כ 205 אלף שח על סעיף רכב.

מה יקרה אם אקח את הקוגה?

החלק של השלוש שנים הראשונות ישאר ללא שינוי.

המאזן ישתנה כך בנקודת המכירה/קניה: נכסים 160 (קוגה בא CX הולך) התחייבויות: 150 (לוקח הלוואה עם מימון מלא ומקזז את ההון התיאורטי שנשאר ממכירת ה CX). הון עצמי 10

שנתיים אחר כך המאזן יראה כך: נכסים 138 (מחירון יד 2 מודל 2016, אני אקבל את הקוגה בינואר 2018 8) התחייבויות 130 (קוגה 2016), הון עצמי: 8

מה קרה בדוח רווה והפסד? שלוש שנים ראשונות אותו דבר. שנתיים לאחר מכן: הכנסות = 0 הוצאות = 79 (מניח כמו המאזדה)

סה"כ ב5 שנים הוצאתי 79+125 = 204 מוריד מזה את ההון העצמי, כלומר ב5 שנים הוצאתי כ 194 אלף שח על סעיף רכב.

הבדל של כ 10 אלף שח ב5 שנים בין להשאיר או להתחדש לטובת להתחדש!. כ 500 ₪ בחודש.

אם נסתכל רק על השנתיים הבאות אז ההבדל הוא 90-24+10 שווה 76 עם המאזדה לעומת 79-8+10 שווה 81 עם הפורד. כלומר המעבר לפורד חסך לי 5 אלף בשנתיים.

מי שמסתכל רק על הצד של המאזן אז השארות במאזדה תניב לי 14 אלף שח והמעבר לפורד יניב לי מינוס 2

אבל חובה לשקלל גם את הרווח והפסד שמעביר אותנו לרווח של 5 אלף שח לטובת המעבר.

אשמח לתגובות.

התברברת.

X = ירידת הערך + תקלות במזדה הנוכחית למשך 3 השנים הבאות.

Y = ירידת הערך בפורד למשך 3 השנים הבאות.

ההפרש ביניהם הוא ההפסד שלך.

לא אכנס למספרים מדוייקים כי אני לא נביא, אבל כהערכה גסה מדובר על 30-40 אש''ח לפחות.

שווה לך את זה? בבקשה.

רק אל תשכנע את עצמך ואותנו שזה יותר זול כלכלית. כי זה לא.

אישית, בהנחה והמזדה משרתת את צרכיך נאמנה, לא מבין מה הערך המוסף בפורד.

ציטוט

יבגניפ כתב:

אוף. למה אני מגיב פה? 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב,

פורום כלכלה זה לא. אז נחזור לעניין היעוץ לקנית רכב חדש?

בהמשך לעצות לנסות גם את הפיג'ו 3008, חפרתי קצת באינטרנט וראיתי שדגם הפרימיום מאובזר בצורה שמתאימה לי ועולה כ 164 אלף שח.

הלכתי היום לאולם בראשון, ליד איקאה. ממש אימפריית לובינסקי שם :).

נכנסתי לפיג'ו, ישבתי מאחור, בכיסא הנוסע, פתחתי את תא המטען ולבסוף ישבתי בכיסא הנהג.

אכן סביבה "חללית". נראה לקוח ממתקן גיימינג מגניב. ההגה נראה קטן וכנראה נדרשת תקופת הסתגלות.

שוחחתי עם עוד מישהו שהתעניין ב 3008, דבריו בנקודות היו: 1. שוחחתי עם "מומחים" שהמליצו לי רק פיג'ו. 2. יש לי סיטרואן חדשה וחווית הנהיגה בה טובה. 3. בקרוב אצא לנסיעת מבחן על הדיזל לבדוק האם זה משנה לי.

לבסוף, הגיע נציג מכירות. התחלנו לשוחח ומסתבר שהמחיר של הפרימיום הוא 164 באולם תצוגה. כדי להוריד לכביש יש להוסיף אגרות ואמצעי מיגון והופ הגעתי ל 170 אלף (וולקאם) על הדיזל. בנזין? שים עוד עשירים בצד...

מה עם איזה מבצע? שאלתי. היה, ענה המוכר, אבל הורידו רק איזה אלפיים שח. מסרנו הרבה 3008 והוא מבוקש לכן אין הנחות לדגם הזה. אולי תרצה את האקטיב?. אקטיב? עניתי, זה בדיוק השיטה כמו בספורטאז'. גרסת הבסיס ערומה וזולה ובשביל להגיע לגרסה סבירה אתה מוסיף כל כך הרבה שעניין המחיר הוא כבר לא יתרון...

טוב, אולי אתם עושים טרייד אין? 7% לפחות פחות, ענה המוכר לאחר שאמרתי לו איזה אוטו יש לי (CX5 2014).

לא מחירון?

לא. מי נותן מחירון?

צמפיון מוטורס, כלמוביל...

מפה לשם יצאתי מאוכזב בגלל המחיר..

אז מה נשאר? פורד טיטניום, 160, אספקה בינואר (כדי להרוויח שנה).

מה אתם אומרים, שאבדוק את האקס טרייל?

עריכה אחרונה על ידי Alon BenHarosh
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי לך על CX5 חדשה וזהו.

אבזור זה לא הכל, ואחרי שנגמרת ההתלהבות מהאבזור (שברובו לא תעשה שימוש בסופו של יום) מגיעים לפרקטיקה ושם המאזדה בסדר גמור ואפילו יותר מזה.

ועכשיו בחזרה לפורום כלכלה..

מבחינתי מחיר הרכב האמיתי הוא מחיר ירידת הערך שלו (מאחר ואני לא צריך מימון ומצד שני לא משקיע את הכסף בבורסה).

במקרה זה מאזדה CX5 בת 5 שנים נמכרת ב-105,000₪ (מחיר ממוצע), כך שהיא עולה 60k₪ לתקופה או 12k₪ לשנה בממוצע.

מחירה של פורד קוגה טיטניום בת 4 (אין בת חמש) הוא 80,000₪, כלומר 20k₪ לשנה בממוצע

פיג׳ו 3008 בת חמש נמכרת ב-50,000₪ (לא מפורסמת, נמכרת..), כלומר היא עלתה לבעלים המאושרים 110,000₪ או 22,000₪ בשנה.

אתה מבין לאן אני חותר?

אני אישית גם חושב שה-3008 נחמדה, וגם הקוגה לא רעה (למרות שאחרי שאכלתי אותה עם פיאסטה 2014 החלטתי שלפורד אני לא חוזר), אבל שתיהן לא שוות את הפרש המחיר המשמעותי מהמאזדה, בטח כאשר אני (ולא רק אני) חושב שהן לא טובות ממנה אלא להיפך..

אני מציע לך לדבוק ביפניות סחירות ולא לחפש הרפתקאות.

אם באבזור אתה חושק תבדוק את הקשקאי החדשה שברמה הבכירה מגיעה מאובזרת בכל מה שיש לתעשיית הרכב להציע (זאת בתנאי שהמנוע יספק אותך).

יש לה גם גירסת דיזל זריזה ולא יקרה אך היא לא מגיעה בגירסה הבכירה.

ה-xtrail סתם מגושם מבחוץ אך מבפנים בשורה השניה הוא מרווח בדיוק כמו הקשקאי, אם אתה לא צריך את השורה השלישית אז לדעתי הוא מיותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק קצת reality check ברשותך - יש 107 מודעות לcx-5 מ-2012 כרגע ביד2, וממוצע המחיר המבוקש הוא באזור ה-100,000. יש גם רכבים שנראים על פניו במצב מעולה ומבקשים עליהם פחות, למשל זה:

http://yad2.co.il/s/c/wmh77a

יש לי הרגשה שאפשר בקלות לקנות אחת סבירה ביותר ב-90,000-95,000.

מצד שני, קצת קשה להשוות את ה-3008 הקודם, על עיצובו ה...מוזר ומנועו הלא מוצלח (בעדינות רבה) לנוכחי.

ברור שבסיכוי גבוה (מאוד) cx-5 ישמור על ערכו טוב משמעותית מקןגה או 3008, רק לא בטוח שבכזה הפרש.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה שיש ריבוי רכבים זה לא רע בכלל, זה מעיד על שוק פורה של הדגם הנ״ל.

לגבי מחיר המכירה, תברר אפילו כאן בפורום, יש לא מעט שאמרו שמכרו במחירים כאלו.

אך גם אם תמכור לבסוף מאזדה ב-5,000₪ פחות (כלומר 95,000-100,000) אז את ה-3008 כנראה תמכור ב-10,000₪ פחות.

אני בספק אם ניתן לקבל על 3008 שנת 2012 מעל 45,000₪ וגם זה אחרי המתנה ארוכה.

לגבי מה יהיה ההפרש בין הדגמים בעוד 5 שנים, הימור שלי שהוא לא יהיה רחוק מההפרש הנ״ל..

למה? ככה.. כי אנחנו בישראל וכך נהוג, לא משנה טיב הרכב או הפופולריות שלו כמו שמשנה מוצאו ומוניטין המותג.

קח את ה-3008 ותדביק לה סמל של מיצובישי והכל יהיה טוב. :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאדה cx5 הישנה אכן היה בעל שמירת ערך בין הטובים בשוק הרכב הישראלי.

דווקא בחודשיים האחרונים הוא חטף תיקון חד במחירון, דגם שנת 2012 אקזקטיב (הדגם הפשוט) ירד בשיעור של כ- 7 אחוז בחודשיים האלו, לדעתי לאור כניסת הדגם החדש, כמו שצפיתי שיקרה דרך אגב מראש, אבל אני באופן אישי בתור בעלים של מאזדה כזאת החלטתי שאני מחכה ולא מוכר את שלי אלא רק בחודש ינואר (בינתיים לא בטוח שאמצא רכב אחר בינואר :-)).

המחיר שלו לפי מחירון יצחק לוי היה השנה כדלקמן (מחירון לוח יד 2 נמוך יותר):

בחודש 01/2017: 107 אלף ₪.

בחודש 07/2017: 104 אלף ₪.

כלומר ירידה של כ- 3 אחוז בלבד בכחצי שנה.

כעת בחודש 09/2017 המחירון שלו הוא 97 אלף ₪.

כאמור ירידה של כ- 7 אחוז בחודשיים בלבד.

בינתיים מתחילת השנה מדובר בירידה של כ- 10 אחוז ועוד לא הסתיימה השנה.

עדיין מחודש 09/2012 ועד חודש 09/2017, חמש שנים, מדובר בירידת ערך ממוצעת רק של כ- 10 אחוז כל שנה, יחסית למחירון של כל שנה קודמת ושל 8.2 אחוז בממוצע לשנה יחסית למחירה כחדשה (165,000).

אני מעריך שירידת הערך השנה תסתיים בירידה של כ- 13 עד 15 אחוז, כאמור ירידה גדולה גדולה יותר מהרגיל (החלפת דגם היא גם דבר שצריך לחשוב עליו, עדיף למכור לפני שמתחלף הדגם).

לגבי הדגם החדש, בדיוק פורסם מבחן השוואתי בין ג׳יפונים ברמת מחיר של 165 אלף וצפונה, אשר כלל את ה- cx5, הטיגואן, הטוסון והראב 4.

ה- cx5 ניצח את כולם, כאמור גם את הטיגואן שהוא מתחרה ראוי מאד.

http://www.thecar.co.il/השוואתי-ענק-cx5-טיגואן-ראב-4-וטוסון-סופרים/

אבל שורת הניצחון היא החלטה של עורכי הכתבה וכל אחד צריך לבדוק מה רלבנטי בשבילו. גם כל כתבה צריך לקחת בערבון מוגבל, מדובר בהתרשמות של בני אדם.

הפיז׳ו 3008 דיזל פרימיום היה חסר מאד בהשוואה הזאת. אני מעריך שבתור חבילה הוא היה מנצח בסופו של דבר (על אף מגרעות שיש לו כמו שיש מגרעות לרכבים האחרים).

שיעור ירידת הערך שלו הוא בסימן שאלה.

בינתיים המחירון של ה- 3008 פרימיום דיזל משומש שנת 2017 הוא 143 אלף ₪ ושל cx5 אקזקטיב הוא 141 אלף ₪ (מהדגם הישן) (למרות שיש סימן שאלה מאחר וה- cx5 חטף כאמור ירידת מחיר דווקא בחודשיים האחרונים). שניהם כחדשים עלו אותו מחיר 165 אלף ₪.

מדובר בירידת מחיר של כ- 13.5 אחוז ב- 3008 ושל כ- 14.5 אחוז ל- cx5 ב- 9 חודשים שחלפו, בינתיים קצב ירידת המחיר לא מזהיר לשניהם. אבל השאלה מה יהה עד סוף השנה. בשנה הראשונה רכב בעל שמירת מחיר טובה יורד כ- 15 אחוז בערך לכל היותר. אם ה- 3008 תרד בסיום השנה בשיעור כזה זה סימן טוב מאד, אם היא תרד כ- 20 אחוז לשנה בסיום השנה זה סימן רע (לא נראה שזה יקרה).

יש לזכור גם שה- 3008 היא החסכונית בקטגורייה וזה חוסך כסף. אבל מעבר לכך שה- 3008 הוא חבילה טובה, השאלה בכל זאת אם מתחברים אליו, למשל להגה שלו, לעיצוב שלו ועוד דברים.

עוד דבר לגבי ה- 3008, צריך לקחת בחשבון שאפילו אם הוא ישמור מחיר, אין לבנות בעתיד על עיסקת טרייד אין במחיר מחירון עם רכב מיבואן אחר, פיז׳ו היתה ותישאר מוקצה אצל כל יבואני הרכב ולכן מבחינת נוחות מכירה יהיה קשה יותר מאחר ויהיה צורך למכור בעצמך בשוק הפרטי.

עריכה אחרונה על ידי green
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין להשוות את ה-3008 הקודם לנוכחי.

"קח את ה-3008 ותדביק לה סמל של מיצובישי והכל יהיה טוב."

דרך אגב ישנם רכבי פנאי המיוצרים ע"י מיצובישי

ונושאים את הסמל פיג'ו/סיטרואן -

מיצובישי ASX / פיג'ו 4008 / סיטרואן C4 איירקרוס.

כל שלושת הרכבים הנ"ל נוסעים ברחבי אירופה

ולא עשו עלייה לישראל עקב חוסר בתיבת הילוכים אוטומטית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2199 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...