Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מיקום מרכז ה- Sound Stage

hawk
שימו לב! השרשור הזה בן 2436 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אני רוצה לפתוח נושא חדש שזכה לתגובות רבות מאוד בפורומים בחו"ל. היכן לדעתכם צריך להיות מרכז ה- Sound Stage? וליתר דיוק אחלק רת הנושא לשניים:

א. היכן ממוקם מרכז ה- Sound Stage כאשר הרמקול איתו מבצעים את המדידה מוצב במושב הנהג?

ב. האם עדיף שמרכז ה- Sound Stage יהיה בקו אחד/ מול הנהג או עדיף שיהיה במרכז הדשבורד?

נא תשובות מנומקות

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתחיל בלהניח את זה כאן - העליתי את הסרטון הזה בפרוייקט אופטימוס כאשר תכננתי התקנה של רמקול סנטר (שמותקן ועובד כרגע ויש לי את שני סוגי הסטאפים שאתה דן בהם כעת)

ואניח את גם את זה כאן ואחכ אחזור לנושא עם התובנות והדיעות שלי בעניין

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוספה.. :wink: אדי אתה חושב מהר יותר, או יש ליד מזכירה שכותבת כאשר אתה .. חושב

המרכז - ב זפוכית :grin: לאורך כל הדש, למה.

כי בשבילי , הלהקה מופיעה על כל הבמה..

כך גם משתפים את הנוסעים האחרים ברכב.

ובנוסף, כשהייתי צעיר ומתלהב, הכל היה בשבילי..

היום היא נוהגת די הרבה, ואני במושב ליד וגם נהנה מההופעה.. שלה, ושל המוזיקה.

נ.ב - אפשר לנסות להוסיף רמקול מרכזי נחמד בחיתוך מעל 300H , ולכוון בו הספק נמוך יותר כ 30%- .

עם חיבור הפרשי קווי ה + , מעין סראונד סנטר מרכזי, כך נקבל מרכז רחב יותר.

להוסיף נגד פטנציומטר של עד 10 אום, על אחד הקווים ולכוון בעדינות, עד מציאת נקודת האיזון.

בקושי לשמוע ברמקול המרכזי, הוא יותר הפרש איזון.

(החיבור: שני קווי ה + של ערוצי ימין ושמאל יכנסו לרמקול.. מימין ושמאל של הרמקול, ללא קווי ה (-))

כך נקבל הדגשת מרכז רחב יותר מונחת, ועדין תשמע הפרדה בין ערוצי שמאל וימין.

אבל - זה לא מתאים לכל סגנון מוזיקה, לכן רצוי פטנציומטר נגיש, ולשחק בהתנגדות - קצת בילבול מוח.

או להחליט על נגד קבוע.. בערך כ 3-5 אום, ולהשאיר קבוע עם היתרונות והחסרונות.

אייל.

עריכה אחרונה על ידי ליין מן

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנחנו מדברים על דיון בין מובילי התחום, חלקם מדענים בתחום הסאונד, חלקם יצרנים או שניהם, חלקם בעלי מקצוע בתכום הרכב, חלקם בודקי רמקולים וכך הלאה - ארין, אנדי ווהיימר, פטריק בייטמן, גארי סאמרס ועוד רבים.

השנקל שלי -

מה נתפס כמרכז הבמה? או מרכז התמונה?

מה נתפס כמרכז הרכב?

השאלה השניה ברורה - מרכז הרכב הוא הקו שחוצה את הרכב לשני חלקים שווים לכל אורכו - בד"כ זה אמצע הדשבורד בדיוק - הקו של הקונסולה המרכזית.

אבל מרכז הבמה הוא דבר אישי, אינדיבידואלי לכל אחד וזה גם עניין של תפיסה\השקפת עולם.

יש כאלו שמגדירים את מרכז הבמה כמרכז הרכב - למען האמת - זו התפיסה שלי לחוויה אישית מקסימלית - אגיע לזה.

יש כאלו שמגדירים את מרכז הבמה בתור נקודת האמצע בין רוחב הבמה שנתפס ע"י הרמקולים - כלומר אם מקשיבים מה המקום הכי רחוק שרמקול שמאל מקרין אליו סאונד לעומת המקום הכי רחוק שרמקול ימין מקרין אליו סאונד - אם ננסה להבין משם איפה האמצע -שם גם נמקם אותו כאשר נכוון אליו.

יש כאלו שמגדירים את נקודת האמצע - מול הפנים! למה? כי זו תפיסת עולם שאומרת "אני מרכז העניינים, לא מרכז הרכב".

אני באופן אישי מגדיר מרכז בדיוק לפי מה ש"מרכז" אמור להיות - נקודת האמצע - אם אני שומע מרכז מול הפנים שלי אבל אז צד שמאל קרוב אליי באיזה 30 ס"מ יותר מצד ימין והמרכז הוא מול הפנים - זה אומר שצד ימין ממש רחוק יותר מהמרכז מאשר צד שמאל... אממ :?:-P

בקיצור נוצר לי מצב "לא מאוזן" בו המרכז קרוב יותר לקצה שמאל - ולכן, בתפיסה האישית שלי זה לא מרכז וזו חוויית האזנה פחות טובה - לא יודע אם לא נכונה, היא פשוט פחות טובה בשבילי - באופן אישי.

אבל! - כמו שאנדי תיאר את זה - למי נועדה המערכת? מי אמור להנות ממנה? רק הנהג? או כולם?

ואז אתם צריכים להחליט אם אתם רוצים ליצור "מרכז" לכל נוסע או אם אתם רוצים ליצור "מרכז" לכל הנוסעים - קצת מבלבל אבל בדיוק כאן נכנסת הטכנולוגיה לתמונה.

אפשר ליצור מרכז בדרכים הבאות:

מונו וירטואלי - סכימת זוג ערוצי סטריאו לערוץ אחד

בשביל זה אפילו לא צריך פרוססור אלא קרוס פסיבי שסוכם את ימין ושמאל לאותו הערוץ לCDT יש פתרון כזה שמבוסס על קרוס פסיבי וזוג ES02

הפלוס - אתם מקבלים רמקול סנטר אמיתי.

המינוס\הבעיה - הוא כל הזמן מנגן! וגם בקטעים בהם סאונד אמור להתנגן רק מימין או רק משמאל - המרכז מנגן גם ואז מה שנוצר זה בעצם במה מאוד מאוד צרה שנמשכת למרכז כל הזמן.

שימוש בתיקוני זמנים ללא רמקול סנטר -

כאן נכנס לתמונה DSP שיודע לבצע MULTI CHANNEL או MIXUP כפי שאנדי הסביר - מנסיון, הביט 1 עושה את זה יפה מאוד סה"כ ובאמת בטרקים שבהם ימין ושמאל מנגנים בנפרד (למשל BOSTICH של YELLOW יש שם מקטע שלם ונהדר שכזה בו אתם שומעים את הזמר היטב גם בימין וגם בשמאל למרות שהוא שר את אותו הדבר ויש TC מופעל כולל רמקול סנטר)

הפלוס - אתם יכולים למקם את המרכז היכן שמתחשק לכם ומה שמנגן משמאל עדיין יהיה משמאל ומה שמימין עדיין מימין.

המינוס - המרכז שיווצר כאן יהיה קיים אך ורק כלפי מאזין אחד ויחיד אליו כוונה המערכת.

שימוש בתיקוני זמנים כולל רמקול סנטר -

כאן נוצר מצב נוסף שאנדי הזכיר בסרטון שלו בו הנהג מקבל חוויית האזנה מקסימלית וכל שאר הנוסעים עדיין מקבלים חוויית שמיעה עם תחושת מרכז טובה.

זה עובד - מנסיון גם.

הפלוס - כולם נהנים!

המינוס - כל מי שהTC לא כוון כלפיו עדיין לא מקבל חווית שמיעה הדומה לזו של המאזין אשר כלפיו כוונה המערכת.

שימוש ברמקול סנטר ללא תיקוני זמנים -

כאן כבר באמת נוצר סוג של "מרכז לכל מאזין" - גם, מנסיון! הודגם במפגש האחרון אצל סאונדסטורם אפרופו, ברכב שלי.

הרמקול סנטר מייצר סוג של משיכה למרכז ואז כל נוסע מקבל "מרכז" שנוצר בעצם מול הפנים ולא במרכז הרכב.

הפלוס - חווית שמיעה טובה סה"כ לכל נוסע ושוויונית - כולם נהנים באותה המידה בדיוק.

המינוס - אם יש נוסע שחושב כי מרכז הבמה איננו מול הפנים שלו - וזה אני... השאיפה שלי תהיה לחזור לסטאפ האישי שלי כשאני נוהג לבד ברכב.

שימוש ברמקול סנטר עם תיקוני זמנים רק בין רמקולים באותו הצד -

זהה בעצם לסטאפ שציינתי מעלה לגבי שימוש בסנטר ללא תיקוני זמנים במובן הבמה שנוצרת כלפי כל נוסע רק שרמקולים שנמצאים באותו הצד של הרכב מתואמים להגיע בזמן יחד אחד עם השני.

זה מה שקורה בפועל אצלי ברכב כשאני נכנס לסטאפ בו כולם מקבלים מרכז אישי משל עצמם.

אלו הם הסטאפים הקיימים בשימוש עם פרוססורים סטנדרטיים לרכב כמו שרובנו משתמשים בהם - כלומר ביט10, ביט1, מוסקוני, הליקס, MDSP (לא אלה שמיועדים לקולנוע ביתי ודולבי סראונד תיכף ארחיב)

אבל מה עם רוצים ליצור סנטר אחיד לכולם?

כאן כבר פונים לטכנולוגיות ריבוי ערוצים בדולבי\DTS וכמו שאנדי הסביר באמת - יש פרוטוקולים שמיועדים לקולנוע או קולנוע ביתי - זה לא מה שרובנו עושים ברכב אלא אם כן הכוונה היא אכן לנגן בפורמט AC3 למשל או DTS או פרו לוג'יק או אולי אפילו לוג'יק7

במקרה שלי - אני יכול לחפש את הנקודה בה הסנטר ממש מושך למרכז אבל עדיין פוגע כמה שפחות ברוחב במה - מצאתי לנכון שאני מעדיף לקבל רוחב במה תקין ומרכז שהוא קצת יותר "רחב" לכל הנוסעים מאשר לקבל מרכז לכל הנוסעים ובמה מאוד צרה.

בשביל לעשות את מה שאנדי עשה אני צריך פרוססור עם אלגוריתם ריבוי ערוצים שאנדי משתמש בו - מעניין אם הם יוציאו בסופו של דבר את המגברים שלהם לשוק כי מה שראיתי כרגע זה שהם הוסיפו רמקולים לאודיטוריומים וציוד בדיקה (וגם אפשר להוריד את עקומת הבית שלהם לREW ולTRURTA)

איפה אני כרגע? - במצב טוב שבו יש לי שלושה סטאפים עיקריים

1. TC רק לרמקולים באותו הצד וסנטר מחוזק. -> כולם נהנים באותה מידה.

2. TC מוכוון נהג ללא סנטר - רוחב במה מקסימלי וחוויה אישית לנהג.

3. TC מוכוון נהג עם סנטר - רוחב במה הולם חוויה מקיסמלית לנהג וחוויה טובה יחסית לשאר הנוסעים.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק רוצה להוסיף , אני שנים רדפתי אחרי מערכות SQ מעולות , היום פחות אכפת לי מהכללים , או מאיך שזה אמור להיות . היום אכפת לי מה עושה לי כיף - זה הרי תחביב עבורנו הסאונד ברכב ולא מקצוע או צורך מקצועי של סאונדמנים וטכנאים באולפנים ובתעשיה. אז גם אם זה לפוצץ בס , או לשמוע לא מאוזן או שהבמה תהיה מולי בצד של הנהג ולא במרכז הרכב וכו. סתם נקודה למחשבה .

כמובן שזה בא בנוסף למידע המדהים והמקצועי שנכתב על ידי האנשים פה בשרשור ובכלל

Hybrid Audio Legatia L1PRO+L4 @ Genesis Dual Mono

Hybrid Audio Legatia L6 @ Genesis 4 Channel

AA Chaos 12 @ Sundown SAZ-1500D

Alpine 9533, H701, C701

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמע עופר ... קלעת בול ! עשית לי חשק להגיב ;)

לפעמים צריך פשוט להנות ולא לחפור :)

לפותח השרשור - לא יודע כמה מערכות בנית אם בכלל... אבל, אצע שלי קודם תבנה ותראה מה אתה אוהב . מתחילים מנקודת ההתחלה, ישר לתוצאה המושלמת כנראה לא תגיע גם אם תקרא 10000 מאמרים .

אני אישית אף פעם לא התייחסתי לבמה - אמנם במפגש האחרון שהיתי שמעתי רכב עם במה במרכז הדש - ואהבתי מאוד מאוד !! (בחור עם הג'יפ, פשוט מערכת SQ הכי כיפית שיצא לי לשמוע עד כה)

זה משהו שהיתי רוצה שיהיה לי ברכב, זה ממש מגניב כששומעים פתאום את הזמרת מהאמצע... אווירת הופעה .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במה.

מה זה במה? בשביל מה במה? למה במה?

לכל כלי נגינה יש את המקום שלו בבמה והמקום הזה הוא לא מיקרי. לדוגמה בתזמורת, המקומות של כלי נגינה נבחרו עם צבירת נסיון של הרבה שנים עוד לפני שהמציו מיקרופונים ורכבים ציוד להקלטת השמע

במוזיקה מודרנית עושים את זה קצת אחרת, מהנדסי סאונד עובדים על זה מאוד קשה. אבל בכל מקרה לכל כלי נגינה יש את המקום שלו בבמה והוא לא מיקרי.

אם תלכו לשמוע תזמורת באופרה בוינה יש שם הרבה כלי נגינה שצריכים להיות במוקומות שלהם כך שאנשים שבאו לשמוע יקבלו את החוויה המקסימלית. אם כל כלי נגינה ישמעו ממקום אחד אז יהיה בלגן ולא מוזיקה. לא תבין איפה קינור ואיפה צ'לו...

בואו נקח דוגמה של חמישייה ואיך ממקמים אותה בצורה קלסית.

kvintet.JPG

במרכז יש לנו את הזמרת, הקול שלה זה תדרים בתווח של ביננוניים יש אולי קצת נמוכים וגבוהים אבל לרוב זה ביננוניים

בצדדים ליד הזמרת יש את קונטרבס וטופים לרוב התדרים שלהם זה נמוכים

ובצדדית של הבמה יש את סקסופון ואורגן (synthesiser) התדרים שלהם בתווח של ביננוניים וגבוהים

אם לחשוב על זה אפשר לראות את ההגיון: כלי נגינה עם התדרים המקבילים מרוחקים אחד מהשני, כלומר ליד הזמרת (תדרים ביננוניים) כמאת אין תדרים ביננוניים מכלי נגינה אחרים. וגם ליד אורגן שזה ביננוניים וגבוהים אין כלי נגינה אחר עם ביננוניים וגבוהים

הרבה גבוהים יהיה פה מהאורגן וסקסופון, כלי נגינה אלה בכלל מרוחקים מקסימלית אחד מהשני

(אם לדבר על התופים אז פה יש לא רק נמוכים. פה יש את כל התווח של תדרים ובדרך כלל פורסים אותם על כל הרוחב של הבמה בגלל שצלילים של כלי הקשה הם מאוד קצרים בזמן כל שזה לא מפריע, אבל התוף (הגדול) הוא תמיד יהיה ממוקם במקכז מאחורי הזמר )

כך אנחנו מכל מקום בבמה מקבלים צליל של תווח תדרים מסוים ולידו אין תווח של תדרים מקבילים או לפחות זה מינימאלי. כך זה ברור יותר. אין כלי נגינה שעולה על כלי נגינה אחר ומוזיקה ברורה יותר.

זה אומר מבמה שמכוונת נכון אפשר להנות הרבה יותר מהבמה שלא מכוונת. אם במה לא מכוונת נעלם כל הכיף של מוזיקה, צלילים צורצים מכל הכיוונים הזמר צועק ממקום לא ברור...

זה בגדול מה זה במה ובישביל מה.

עכשיו, מה הקריטריונים של הערכה האם במה טובה.

בדרך כלל הקריטריונים האלה הם מתחרואת SQ סאונד ברכב.

1. מרחק עד הבמה.

עד כמה הצלילים רחוקים מאיתנו. איפה אמחנו חושבים שהזמר נמצא. בדרך כלל המרכז של הבמה (מרכז של הדשבורד) נמצא יותר רחוק מהצדדים ולרוב זה בסדר, לא קריטי במיוחד, אבל בתחרויות זה יותר רציני ונמדד עד הצליל הקרוב ביותר, כך שאם הבמה "נופלת" בצדדים זה לא "טוב"

2. רוחב של הבמה.

זה המרחק מהצליל הימני ביותר עד הצליל השמאלי ביותר של הבמה. כמה שהמרחק הזה גדול יותר זה נשמה יותר טוב. (צלילים הקפים אותך יותר) נותן תחושה של נוכחות

3. גובה של הבמה.

הנורמה נחשבת שהצלילים נמצאים על גובה של הפנים שלנו. יש כאלה שמדייקים על גובה של פה או של עיניים. אבל בגדול זה גובה של פנים. במערכות 2 WAY, הבמה בדרך כלל "נופלת" בצדדים

זה קורא לרוב בתדרים נמוכים שבבמה נכונה גם ככה צריכים להיות במרכז, ולרוב לאנשים זה לא קריטי, אבל בתחרויות זה נמדד עד הנמוך ביותר. משתמשים בטרקים טכניים שבהם יש צלילים נמוכים בצדדים וכך מגלים האם יש "נפילות"

4. עומק של הבמה.

זה קריטריון מעניין ביותר וגם קשה ביותר להסגה. הוא לרוב מגדיר ממדיות של המוזיקה,

ונותן לנו לא רק לזהות את מקומם של הצלילים לרוחב אלה לעומק.

זה קריטריון שנותן לנו להבדיל בין עומקים של צלילים השונים. כלומר לדוגמה הזמר יהיה קרוב יותר מהטוף והטוף יותר רחוק מהזמר...

בבמה טובה נוכל לשמוע שיש כמה ממדים

stage_depth.JPG

במרחקים שונים וזאת חויה בפני עצמה.

לא כל להשיג את זה ובדרך כלל זה מצריך הרבה הבנה וכיוון וגם כל המערכת צריך להיות ברמה גבוהה.

5. לוקליזציה.

יש 5 מקומות (ספוטים. SPOTS)

localization.JPG

שמרכז זה מרכז של הדשבורד.כולם באותו קו לאורך של הדשבורד. במערכות בלי פרוססור לא כל להגיע לתוצעות טובות. אם המקומות האלה מתרבים או נופלים בצדדים זה לא טוב.

6.התמקדות

כל כלי נגינה צריך לקבל את דמות שלו בבמה לפי ה"גודל" של כלי נגינה.

אם זה כלי נגינה קטן אז הצליל שלו צריך לקבל מקות בהתאם. כלומר אם זה טוף או קונטרבס אנחנו צריכים לקבל תחושה של דמות מאסיבית והעפך אם זה משהו קטן ועדין.

אם ההתמקדות לא טובה אז הדמויות נמתכים לאורך או לרוכב ואפילו אם הם במקומות שלהם זה מוריד את רמת החויה. לדוגמה הזמר צריך להיות בול במרכז ואם הצליל נמתאך לצדדים אז זה לא נשמע טוב.

אם אנאחנו יכולים להגיע לכיוון של במה נכון, אנחנו יכולים לחוות את אותה חוויה המושלמת שאנשי צוות באולפן, זמרים, ומהנדסי סאונד ועוד וכל מי שתרם להכניס לכל שיר ושיר. אמאחנו נשמה בדיוק את מה שהם התכוונו ולא משהו אחר. הם הרי עובדים מאוד קשה להכניס אולי משהו מיוחד למוזיקה שלהם. והבמה היא שנותנת לנו לשמוע ולהנות מזה.

איך אתם מגיעים לזה עם רמקול בודד או עם 20 זה כבר כל אחד והדימיון והיכולות שלו. אם אתה רוצה את זה לכול הנוסעים או רק לנהג. כל זה לא הופך את הבמה למשהו אחר.

השאלה עד כמה רחוק כל אחד רוצה להגיע וכמה להשקיע ואיפה לעצור.

עריכה אחרונה על ידי _boo

phone

-> HELIX DSP PRO MK2 -> Mosconi AS100.4 -> ScanSpeak D3004 & ScanSpeak 12M

Mosconi AS200.4 -> JL ZR800-CW & JL 10W3v3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין ספק שתפקיד המערכת הוא קודם כל להסב הנאה למאזין. אם זה לא כיף - זה לא שווה.

אבל גם אין ספק שמערכת אם תמונה ברור (סטייג'ינג\במה וואה אבה) - תישמע טוב יותר! כי זה גם נכון יותר גם אם זה ממש לא העניין מה נכון ומה לא אלא מה טוב, יש טוב יותר.

אני כרגע במצב שבו הגעתי לשלב שאני כבר לא ממש רודף אחרי הסטייג'ינג, כי אני משיג אותו אפשר כמעט ולאמר - בקלות יתרה.

אז אני רודף כרגע אחרי ניסויי וטעיה וגם ניסוי ותהיה של משחקי תיזמון, משחקי איקולציה, אני מתכוון להשתעשע קצת בסוגי הרמקולים.

לאחרונה גיליתי שדווקא תחום הבאס שהכי מסב לי עונג - זה אזור ה60 הרץ - אני ממש אוהב את הKICK DRUM

אני לאחרונה ממש מתלבט אם ללכת על וופר (כן וופר, לא סאב וופר!) 15 אינטש בשביל לקבל בום דווקא באזור ה60 הרץ אבל ממברנה ממש גדולה ובתיבה קטנה יחסית (לקח לי הרבה זמן למצוא בדיוק את האלמנט הספציפי)

או אולי בכלל ללכת על דאבל 10 של אותו הז'אנר של הוופרים - סופר נצילים עם ים כוח באזור ה60 הרץ.

סתם משתעשע. לאמר כאן עוד משהו במאמר מוסגר, חלק מהסיבות שהפסקתי להגיע למפגשי הפורום גם היו שיצא לי מהם כל המיץ ולא היה לי כיף כשחוות הדעת על המערכת היו שיפוטיות כבר ולא הדדיות - זה גרם לי בהרבה מקרים לרדוף אחרי הכיף של מישהו אחר ולא שלי.

זה הגיע לרמה כזו שבה פשוט הפסקתי באמת להתייחס לחוות הדעת שהייתי מקבל וברגע שהרגשתי שיצאת מהמקום הזה שהיה לי בו כבוד לאנשים ולתחום - הפסקתי.

היום אני בעיקר מקשיב לחוות הדעת של האנשים אבל אני הרבה הרבה יותר נאמן לעצמי ויודע מה אני אוהב - ורק, רק כאשר אני מקבל חוות דעת מאדם שאני ממש מעריך ואוהב - אז אני מוכן לנסות את השינוי שהציע ולאחרונה היה לי מפגש כזה - אני שומר על זהות האדם אנונימי לחלוטין רק אומר שאולי אני מתכוון לפתוח קצת את הטוויטרים שלי ע"י החלפת הLPADים בכאלו שיאפשרו להם 2 דיבי יותר הספק - כבר שלחתי את אבא שלי אפילו לקנות לי את הנגדים!

אבל נושא השרשור הוא סטייג'ינג ובשביל להגיע לסטייג' טוב לא צריך יותר מידי - קצת השוואת עוצמות, קצת הנחתה לצד שמאל, טיפה טיימ קורקשן וכבר השגתם מרכז וקצוות ועל הדרך אם איזנתם נכון את הספקטרום אז גם תשיגו גובה טוב ואם התקנה רהוטה ומיקומים נכונים וזוויות נכונות כנראה גם תשיגו עומק טוב.

אבל זה רק אספקט אחד, אמנם מאוד מהותי של מערכת סאונד.

במפגש של סאונד-נולדג' בזמנו באמת היו הרבה רכבים עם סטייגי'נג ממש טוב - אבל הסאונד שלהם, לא היה משהו מרשים אם בכלל וזה הוציא להרבה מאוד מבאי המפגש את הכיף שבמפגש (למרות שדווקא היה ממש אירוע כיפי ואנשים בסופו של דבר נהנו - מאוד) במובן הסאונד - אבל זו גם בדיוק היתה המטרה של המפגש, לעשות אך ורק בסטייג' ונאמר מראש שהשמע של המערכת הוא מרכיב של טעם אישי ולא מרכיב מדעי -> זה נכון.

אז לא לגמרי - גם לסאונדינג יש הרבה מאוד מדע מאחורי הקלעים אבל זה כבר דיון אחר.

חבר פורום אחר שמגיע מתחום הSPL - רכש פרוססור - ומשום מה לא רצה לעשות סטאפ עם סטייג' כי זה יוצר הנחתה - מצד שני לנסוע כל יום עם סטאפ שנועד רק לתת בום ולהשמע בסדר בזמן שרוב הזמן בכלל אנחנו שומעים מוזיקה ולא נותנים רק בום - קצת חבל לפספס סטייג' טוב אם כבר יש יכולת ליצור אותה, היה לנו על זה דיון קצר בזמנו - עכשיו אני מעביר את זה אליכם כחומר למחשבה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמה מחשבות והבהרות שלי בנושא. אני, אגב, משתמש במערכת קלאסית עם זוג רמקולים המותקנים משני צידי הרכב. כנראה שלא אשלב בתקופה הקרובה רמקול אמצעי ובטח שלא 25 רמקולים כמו במרצדס של אנדי.

אתחיל בתגובה לעופר:

היום פחות אכפת לי מהכללים , או מאיך שזה אמור להיות . היום אכפת לי מה עושה לי כיף

הגישה שלך מצוינת. אתה עושה מה שגורם לך כיף- אבל לדעתי כדי שיהיה כיף, אי אפשר לברוח לגמרי מהכללים גם אם אנחנו לא חושבים עליהם כי הם כבר פשוט זורמים בדם. אם אתה רוצה שיהיה לך כיף- אתה צריך להגדיר במה. אם אתה רוצה ליהנות אתה צריך שכל כלי ישמע במקומו ואז אם תרצה או לא אתה מיישם חלק מהכללים. boo_ היטיב לתאר את החוויה.

אבל נושא השרשור הוא סטייג'ינג ובשביל להגיע לסטייג' טוב לא צריך יותר מידי

אני דווקא קצת חולק על אדי בנוגע להשקעה. כדי להגיע לסטייג’ טוב צריך להשקיע הרבה ולפחות בכיוונים. כדי למצוא את המקומות האידיאליים להתקנת רמקולים ברכב צריך לערוך לא פחות ממחקר שיכול להמשך ימים ולכן רוב המתקינים או חובבי האודיו אינם טורחים למצוא את המקום האידיאלי אלא מתקינים את הרמקולים במספר מקומות מקובלים: צידי הדשבורד, קורות וכו’. אבל כיוון של הסטייג’ יכול להמשך שעות או ימים כי לא פעם המוח מתעייף אחרי כמה שעות של עבודה ואז אין ברירה אלא להפסיק את הכיוונים. כוון סטייג’ נכון יקבע את מרכז הבמה את רוחב הבמה ועוד. אחרי כיוון נכון רוחב הבמה יכול להתפרס גם מימין לרמקולים הימניים וגם משמאל לרמקולים השמאליים ולהגיע לתוצאה כזו נדרש לניסיוני להשקיע לא מעט שעות.

כולנו מתייחסים לשרטוט המצורף כאל הבסיס לכיוונים.

Time Correction.jpg

אנחנו משתמשים בהשהיות כדי להשוות את אורכי המסלולים שבין כל אחד מהרמקולים אל נקודת ייחוס או נקודת מדידה אחת. אם נקודת הייחוס נקבעה בגובה ראשו של הנהג הרי שמרכז הבמה יהיה מול הנהג ומושב הנהג יהיה גם הנקודה שבה ישמעו בצורה הטובה ביותר.

כשאני הולך לסרט או להצגה אני מעדיף לשבת תמיד מול מרכז הבמה וזהו גם הסיבה שאני מעדיף למקם את מרכז הבמה ברכב בדיוק מולי. דרך אגב, כבר שמעתי נהגים הטוענים שהצבת מרכז הבמה בדיוק מולם מפריע להם להתרכז בנהיגה.

החיסרון בהעדפה זו, במיוחד ברכב, הוא שהבמה לא מאוזנת, כלומר החלק שמצד שמאל למרכז צר יותר לעומת החלק מימין למרכז הבמה. אפשר להבחין בזה היטב כאשר משתמשים ברצועה עם שבע הקשות על תוף- המרווח בין שלשת ההקשות מצד שמאל קטן יחסית למרווח שבין שלשת ההקשות מצד ימין.

בציור אמנם נראה שרוחב החלקים משני צידי המרכז אמנם שווים אבל אפקט כזה אפשר להשיג רק בחלל חופשי או בחדר גדול מאוד. אי- אפשר להשיג אותו אפקט ברכב כיוון שאנחנו קרובים מאוד לרמקולים השמאליים וההחזרים, הבליעות וההתאבכויות שמתקבלים מצידו השמאלי של הנהג שונים לגמרי מאלה שמתקבלים באזור הרמקולים הימניים.

הניסיון לאפשר לכל הנוסעים ברכב להנות מאותה איכות של שמע החל לחדור למערכות השמע ברכב רק בשנים האחרונות אחרי נסיון שהצטבר בתחום הקולנוע הביתי. מספר הולך וגדל של חוקרים וחברות התחילו לשווק מערכות המודדות את תגובת התדר של המערכות (כולל תגובת החדר) ב- 6 עד 8 נקודות ואז מתקנות את המידע המועבר לכל אחד מהרמקולים בעזרת פילטרים שונים כדי כדי שכל הצופים יהנו מאיכות שמע דומה. אבל הניסיון לגרום לאיכות שמע דומה לכולם מקלקלת בהכרח את איכות השמע המיטבית שניתן היה להשיג בנקודה אחת מוגדרת ובמקרה שלנו- הנהג. את העובדה הזו אנדי לא טורח להדגיש בסרטון וחבל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שמצחיק במיקום במה ויעידו על זה עוד לא מעט אנשים שאתה תמיד מכוון וחושב שעכשיו זה בול איך שאתה אוהב והכל מתוזמן מושלם, למחרת יום חדש ושיר חדש ופתאום הבמה בורחת לך לאיזור לא מוגדר ברכב והסאב נשמע לך פתאום בפיגור של שנתיים.

hu:eclipse 7200 MK II ,amp:image dynamics q450.4+boston gt28+mono rockford 1501bd,comp:duble hertz mlk165+midrange hl70, subwoofer:fi q15

:evil:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אסייף, אם זה המצב, אז לא הגדרת את הבמה נכון. כשאתה מגדיר אותה נכון היא ממש נעולה בגבולות שלה.

נץ, מה שרשמתי לגבי יצירת סטייג' טוב וזה שזה קל, הכוונה היא ליצירת הבסיס, סטייג' טוב זה משהו שאתה יכול להשיג בשניים שלושה סשנים של כוונים שכל אחד מהם נמשך עד שעה.

כשיש לך ידע איך לחתוך רמקולים ואיפה ואיך למקם אותם. כשיש לך dsp מספיק חזק וגמיש אתה מגיע לזה מהר מאוד.

גיינים, נקודות חיתוך וסלופים, השוואת עוצמות, טיימינג ראשוני, פאזות, כניסה לעקומה או פשוט איזון גס, טיימינג סופי ויש לך סטייג' טוב!

להגיע לסטייג' מעולה זה כבר באמת עבודת ליטוש שנמשכת כמה חודשים, כי זה לא עובד אחרת, אתה צריך לעשות שינוי, לבחון אותו תקופה ולחזור לתקן עד שאתה מגיע למשהו שאתה חי איתו תקופה.

הערב, בעקבות כמה דברים שנכתבו כאן ואחרי שקראתי כמה מאמרים, השתעשעתי במשהו אחר לגמרי וסופר מעניין.

מחר אפתח שרשור בנושא, עד אז לילה טוב.

אה, ולגבי מרכז במה מול הפנים, לי זה אכן מפריע לנהיגה, כי זה פשוט לא נשמע לי נכון, זה לא מאוזן נכון וזה מול הפנים, זה מגיע לרמה שהדמיון של התמונה גם מרגיש לי ויזואלי מידי, ממש פסיכו אקוסטיקה.

כשהמרכז במרכז הרכב, המוזיקה נהיית שקופה בהוויה שלה, היא מלווה אותי במקום שהיא מסנוורת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מעדיף למקם את מרכז הבמה ברכב בדיוק מולי. דרך אגב, כבר שמעתי נהגים הטוענים שהצבת מרכז הבמה בדיוק מולם מפריע להם להתרכז בנהיגה.

אני פעם חשבתי שזה מה שאני אוהב עד שלא התחלתי להפגש עם האנשים ולשמוע ולקרוא ולהבין יותר. (אני לא רומז שאתה לא מבין. אני רק מספר את מה אני עברתי ואלי זה יעזור לאחרים)

כאשר שמעתי את הבמה כמו שהיא צריכה להיות אין מצב שאני חוזר למשהו אחר.

לא רק שזה נכון מבחינת הכללים או לא נכון. זה בדיוק כמו בדוגמה עם תזמורת באופרה בוינה. ההגדרה של הבמה, ואיפה המרכז שלה, לא נולדו אתמול סתם בעופן פיתומי. אנשים שמבינים הרבה יותר (אבל הרבה יותר) ממני חשבו על זה זמן רב והגיעו להסכמות שזה מה שזה ולא משהו אחר ושזה המצב האידאלי להנות מוזיקה ברכב.

עכשיו, אף אחד לא יכול להחריח אותך להנות ממשהו שאתה לא אוהב או לא רוצה אותו.

במידה ואתה שמעת את הבמה נכונה ובחרת במה שבחרת מסיבות אישיות זה יותר מי בסדר. אנחנו פה כדי להנות, כמו במקרה של אדי הוא רוצה להנות ממה שהוא אוהב ולא ממה שאחרים.

אבל אם במקרה לא שמעת את במה עם כוון נכון אני מציע לך להגיע למפגש שאדי (בפוסט אחר הבתיח) הולך לפרסם. ולכוות שיהיה שם רכב 1 או יותר עם במה "טובה" ותוכל להשוות מול מה שאתה אוהב כרגע למשהו אחר.

מה שמצחיק במיקום במה ויעידו על זה עוד לא מעט אנשים שאתה תמיד מכוון וחושב שעכשיו זה בול איך שאתה אוהב והכל מתוזמן מושלם, למחרת יום חדש ושיר חדש ופתאום הבמה בורחת לך לאיזור לא מוגדר ברכב והסאב נשמע לך פתאום בפיגור של שנתיים.

בשירים מסוימים הזמר לא תמיד באמצע אבל, אם זה קורה לך כל שיר שלישי זה אומר שיש עוד על מה לעבוד

עריכה אחרונה על ידי _boo

phone

-> HELIX DSP PRO MK2 -> Mosconi AS100.4 -> ScanSpeak D3004 & ScanSpeak 12M

Mosconi AS200.4 -> JL ZR800-CW & JL 10W3v3

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מזמין אתכם גם לשרשור החדש - שנפתח זה הרגע ועוד כמה שעות גם אוסיף שם את תגובת ההמשך - עומק במה - כאן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2436 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...