Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

בשוויץ נהג כשוויצרי - החוויה של שבועיים נהיגה בשוויץ

noknok
שימו לב! השרשור הזה בן 2429 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

הטלפון צלצל והכריז - שבועיים עבודה בשוויץ.

הזדמנות טובה לספר לחברי הפורום על החוויה של שבועיים נהיגה בשוויץ(כולל לא מעט נהיגה בעיר הבירה - ברן), הרכב השכור והאלפים השוויצרים המדהימים.

התחלתי בהגעה לשדה התעופה בציריך ולקיחת הרכב השכור, הוזמן לי גולף או דומה - קיבלתי לאון סטיישן 1.4 150 כוח סוס(ATC) גיר ידני 6 הילוכים רמת גימור אקסלנס שמאובזרת מעל הראש - הרכב הגיע עם לוחיות רישוי גרמנית ולא שוויצרית - פירוט בהמשך.

IMG_20170812_123649.jpg

הכביש המהיר

התחלתי בנסיעת ערב(עד השעה 9 בערב יש אור מלא בחוץ) לכיוון ברן, מרחק של בערך 130 קילומטר מציריך בכביש המהיר - בשוויץ כל עוד יש מדבקת אגרה על השמשה אין תשלום נוסף כלל על נהיגה בכבישים המהירים, במידה ושכרתם רכב במדינה אחרת חשוב לוודא אם קיימת ובמידה ולא לרכוש אחת כזאת.

בנוסף, השוויצרים אוהבים לשפץ את הכבישים כל הזמן - השיפוצים על הכביש באיזור ציריך האטו את הנסיעה משמעותית בהתחלה, אבל רוב הכביש המהירות המותרת הייתה 120 קמ"ש(ואצל השוויצרים כמובן 120 זה 120 - קמ"ש מעל בשוויץ עלול לגרור קנס מהירות לא נעים) - מצד שני? תוך שעה בערך הגעתי לברן.

הנהיגה בעיר

את משך השבוע העברתי בעיקר בנסיעה מלון - משרד בתוך שעות העומס של העיר(בערך 10 קילומטר לכל כיוון), חשבתי שלנהוג בעיר אירופאית מודרנית יהיה קל יותר מישראל? התבדתי , לנהוג בברן זה מאוד מורכב יש המון אלמנטים מסביב - נתיבי אופניים עם רמזורים משלהם שמשתלבים מכל כיוון, צמתים ללא רמזורים ו6 יציאות עם ראות מוגבלת, כיכרות 3 נתיבים מורכבות, השתלבות של טראמים(רכבות שנוסעות על הכביש ביחד איתך), אוטובוסים חשמליים ורגילים - פשוט ברדק שלם של תנועה שיוצאת מכל עבר, מיליון סימונים(קו עצירה לאופניים ולרכב באותה הצומת, צומת תן זכות קדימה עם רמזור לטראם באמצע, טראמים שחוצות כיכרות באמצע וכו') וכמובן עם כל הבאלגן הזה העיר מלאה בפקקים ותנועה זוחלת - בפירוש לדעתי יותר קל לנהוג בעיר ישראלית ממוצעת מאשר עיר מורכבת כמו ברן.

עם זאת,

כל הבאלגן הזה מתנהל ברוגע משהו - הנהגים לא עצבניים, לא צופרים אין לחץ ונראה כאילו האנשים פחות או יותר יודעים לאן לנהוג - ייתכן שלי היה קשה הרבה יותר בגלל שאני לא רגיל לנהיגה בתוך מטרופולין עמוס שכזה.

הנהיגה באלפים

כחובב נהיגה ניצלתי את הסופש האירופאי(שבת-ראשון) לטיול בהרי האלפים - הבחור שעבדתי איתו אופנען וסידר לי מסלול מהדהים באלפיים השוויצרים.

אחרי שביקרתי באלפים האיטלקיים והצרפתיים לא ידעתי שכבישים אלפינים יפתיעו אותי - אבל הכבישים בשוויץ לא פחות ממדהימים! ובכמה שעות

אפשר לסגור נהיגה בלא מעט PASSים באלפים עם נוף מדהים.

יצאתי מברן לMeirigen

משמה התחלתי נסיעה לWassen וישר להמשיך לAndermatt.

מAndermatt נסעתי לAirolo בכביש הישן(כביש מהפנט שבנוי כולו כמו כביש ישן מאבני שפה מיוחדות) וחזרתי לAndermatt בכביש החדש.

סיימתי עם Furka pass ו-Grimsel pass.

לאורך כל הדרך אני מהופנט מהנוף המדהים בשילוב הרכבים המטורפים שיש לאורך הכביש(2 טסטרוסות,לוטוסים,911-ים מכל השנים כולל GT3ים, רכבים חמימים כמו כל מדינה מערב אירופאית יש מכל הדגמים בכל הצורות ובכל פינה).

את הכבישים חולקים עם המון רוכבי אופנועים,אופניים והמון כבוד הדדי כולם כלפי כולם(רוכבי האופניים לדוגמא בניגוד לישראלים נוהגים בשול ונותנים לך לעבור מתי שהם יכולים כדי לא לעכב אותך), נהגי הרכב עוקפים את האופניים לאט ובזהירות ורוכבי האופנוע עוקפים באיתות באופן מסודר - הרמוניה ממש יפה.

על הרכב - לאון 1.4 סטיישן TSI ידנית.

נתחיל מבפנים, אני לא חובב גדול של המושבים בסיאט וגם פה לא הפתיעו אותי - פשוט המושב קטן מידיי בשבילי, אם כי בניגוד לאיביזה הצלחתי להתרגל למושב.

המערכת מגניבה ומכילה פיצ'רים מפה ועד הודעה חדשה(כולל מערכת ניווט אמיתית על מסך 8 אינצ' שעובדות ויודעת לזהות עומסי תנועה, שיקוף מלא לסלולרי) LEDים צבעוניים עם אפשרות להחלפת הצבע שלהם מהמערכת של הרכב, חיישנים קדמיים ואחוריים כולל התראת קרבה מקדימה בנהיגה(נקרא Autopilot), מידע מפורט בלוח המחוגים של הרכב כולל הניווט(כמו שיש בכל VAG כמעט), מערכת זיהוי נתיבים עם תיקון הגה אקטיבי - תענוג באבזור.

המערכות האקטיביות עובדות באמת ולא בדיחה כמו המוביילאי(פעם אחת בכביש משופץ היא טעתה וניסתה ליישר אותי לפי הקווים הלבנים ולא הכתומים, נתנה לי מכה קטנה ביד ללא סטייה מפחידה או משהו וישר ויישרתי אותו לנתיב הנכון).

המנוע עם ה150 כוח סוס מגיב יפה מאוד ושומר על קצב מרשים, ההאצות דיי רגועות ולא מרגיש שהרכב מאוד מהיר, הכל מתנהל ברוגע - הנסיעה נעימה יחסית ושקטה, עם מתלים נוחים מאוד יחסית לקליאו.

בסעיף ההתנהגות קשה לתת דעה, מרכב הסטיישן עושה את שלו והכבישים היו גדושים למידיי ע"מ לנסות לקחת את הרכב לקצה, יש רכינות קלות בפניה והניהוג מרגיש מאוד מנותק כמו שVAG מודרנית יודעת לתת.

קיללתי את העובדה שקיבלתי סטיישן ולא האצ'בק בכל חניה, החניות בשוויץ צפופות מאוד והרכב גדול מאוד - להחנות אותה היה לא פחות מסיוט בחלק מהמקומות.

לסיכום,

בתוך הערים הגדולות לא מומלץ לנהוג - יש מגוון תח"צ מכל עבר(ממש מכל עבר) שאפשר להשתמש בו, האלפים לא מפסיקים להפתיע ומאפשרים בשוויץ(בגלל הגודל היחסית קטן שלה) להספיק המון כבישים מדהימים במעט מאוד זמן(לשילוב של טיול נהיגה חביב עם המשפחה).

הנהגים השוויצרים כמו רוב מערב אירופה רגועים ברובם(גם ל"טמבל" כמוני שמנסה לפענח מה לעאזאל קורה בצומת הזאת ואיך מתמודדים הברדק התעבורתי המסודר הזה).

הייתה ללא ספק חוויה מוטורית מעניינת לנהוג כאחד השוויצרים למשך שבועיים.

מחיר הדלק - 1.50-1.55 פרנק - איזור ה5.8 שקל לליטר בנזין.

אם יש שאלות כלשהן שאולי שכחתי לכסות אשמח לענות.

קצת תמונות:

IMG_20170813_112208.jpgIMG_20170813_112211.jpgIMG_20170813_113144.jpgIMG_20170813_113149.jpgIMG_20170813_113537.jpgIMG_20170813_113819.jpgIMG_20170813_122728.jpgIMG_20170813_122732.jpgIMG_20170813_122947.jpgIMG_20170813_123002.jpgIMG_20170813_141434.jpgIMG_20170813_141507.jpgIMG_20170813_143330.jpgIMG_20170813_143747.jpg

IMG_20170813_141431.jpg

עריכה אחרונה על ידי noknok

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 58
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

יש כ"כ הרבה תוובנות נוספות להוסיף, ספציפית לשוויץ, רובן ככולן לא מחמיאות.

בקיצור ולעניין, בשוויץ תנהג בדיוק עפ"י הכללים ואם אתה לא יודע את הכללים, בדוק אותם לפני שתטוס כי המפגש עם השוטר הוא בילתי פשרני, אין ויתור לתיירים והתשלום הוא בכל צורות התשלום (אשראי/ מזומן) במקום ולשוטר ביד.

אין כסף? בוא לתחנה, שיגיע מישהוא עם כסף.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בכל שרשור על נהיגה בחו"ל אני מטיף להמנע מנהיגה בערים גדולות. אבל בהצצה בויקיפדיה אני רואה שמבחינת האוכלוסיה ברן היא חצי חיפה.

העניין הוא שצריך להתרגל לחוקים המקומיים שמשתנים ממדינה למדינה ואפילו ממחוז למחוז (למשל - בשויצריה כנראה שגבולות אכיפת המהירות משתנים קלות בין הקנטונים אבל ההבדלים מזעריים).

מעבר לכך - תמיד, לפני שנוהגים בחו"ל, חובה לקרוא על המנהגים המקומיים. מתוך הודעת הפתיחה אני מסיק, למשל, שפות"ש לא היה מודע לכללי העדיפות שיש לטראם (אצלנו זה נקרא רק"ל, קיים בירושלים, ותפיסת ההפעלה דומה גם במטרונית בחיפה) וגם לאוטובוסים ואופניים.

סתם קוריוז קטן - קרובת משפחה רחוקה לקחה אותי פעם טרמפ באמסטרדם. היא ילידת העיר ובעברה עבדה בין השאר גם כנהגת מונית, כך שהיא מכירה היטב את הכללים. בקיצור, היא ביצעה איזו פרסה שלא הייתי מעיז לבצע על פסי הטראם. טראם שהתקרב צלצל. הבחורה ראתה את הרתיעה שלי, והתגובה היתה: "זה בסדר. אם הוא צלצל הוא ראה אותנו. אז זה לא מסוכן".

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אילו נופים משגעים, תודה על השיתוף.

חדי העין יבחינו בקלאסיקה אירופית טיפוסית - פולקסווגן קראוול / קראוואן עם מיטה מובנית. לדוד שלי היה בול כזה.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יופי של תמונות. קיבלתי משב רוח קריר דרך המחשב.

www.car-pad.co.il - טיפים, חדשות, השקות, מבחנים, ועוד. על מכוניות. רק על מכוניות. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתמול חזרתי מציריך.

למזלי הרע לא נתתי זכות קדימה בצומת לניידת משטרה.

השוטר היה מאוד אדיב ונחמד, אבל העבירה עלתה לי 500 פרנקים שוויצריים, כ- 1,900 ש"ח.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רצית לכתוב על לוחית הרישוי הגרמנית שהיה לרכב ושכחת, הסתקרנתי :)

רציתי לכתוב על הרכב ולא ספציפית על הרישוי - בחברת השכרה הנ״ל ספציפית(אוויס באדג׳ט שבאירופה הם חברה אחת) ראיתי בחניון שלהם בשדה תעופה לא מעט רכבי השכרה שלהם עם לוחיות גרמניות, הרבה מהן היו גם סיאט לאון סטיישן במגוון רמות גימור(היו כאלה גם ברמת גימור fr).

באופן כללי אגיד על שוויץ שהיא המדינה עם הכי הרבה לוחיות רישוי מעורבבות שראיתי(גם בכמות הרכבים) - המון בלגיה,הולנד וגרמניה ולא מעט צרפת,איטליה,בריטניה וצ׳כיה.

בכל שרשור על נהיגה בחו"ל אני מטיף להמנע מנהיגה בערים גדולות. אבל בהצצה בויקיפדיה אני רואה שמבחינת האוכלוסיה ברן היא חצי חיפה.

העניין הוא שצריך להתרגל לחוקים המקומיים שמשתנים ממדינה למדינה ואפילו ממחוז למחוז (למשל - בשויצריה כנראה שגבולות אכיפת המהירות משתנים קלות בין הקנטונים אבל ההבדלים מזעריים).

מעבר לכך - תמיד, לפני שנוהגים בחו"ל, חובה לקרוא על המנהגים המקומיים. מתוך הודעת הפתיחה אני מסיק, למשל, שפות"ש לא היה מודע לכללי העדיפות שיש לטראם (אצלנו זה נקרא רק"ל, קיים בירושלים, ותפיסת ההפעלה דומה גם במטרונית בחיפה) וגם לאוטובוסים ואופניים.

סתם קוריוז קטן - קרובת משפחה רחוקה לקחה אותי פעם טרמפ באמסטרדם. היא ילידת העיר ובעברה עבדה בין השאר גם כנהגת מונית, כך שהיא מכירה היטב את הכללים. בקיצור, היא ביצעה איזו פרסה שלא הייתי מעיז לבצע על פסי הטראם. טראם שהתקרב צלצל. הבחורה ראתה את הרתיעה שלי, והתגובה היתה: "זה בסדר. אם הוא צלצל הוא ראה אותנו. אז זה לא מסוכן".

דווקא קראתי קצת - ואת האמת? כמה שהיה קשה? לא חושב שסיכנתי את עצמי או הסביבה , הסימונים עצמם דיי ברורים הרמזורים של הטראמים דיי מסודרים ובסופו של יום התמרור הוא אותו תמרור מאותה אמנת וינה לא קרה כלום גם אם היה קצת קשה נהיגה עירונית - בטח לא מסוכן.

לגבי חיפה נכון, אבל עדיין בחיפה אין לך 5 סוגים שונים של סוגי כלי תחבורה באותה הדרך שלכל אחד והסימונים שלו.

יש כ"כ הרבה תוובנות נוספות להוסיף, ספציפית לשוויץ, רובן ככולן לא מחמיאות.

בקיצור ולעניין, בשוויץ תנהג בדיוק עפ"י הכללים ואם אתה לא יודע את הכללים, בדוק אותם לפני שתטוס כי המפגש עם השוטר הוא בילתי פשרני, אין ויתור לתיירים והתשלום הוא בכל צורות התשלום (אשראי/ מזומן) במקום ולשוטר ביד.

אין כסף? בוא לתחנה, שיגיע מישהוא עם כסף.

לא התייחסתי כי לא עצרה אותי משטרה באף שלב - אבל החברה שטסו איתי הזהירו אותי כמה פעמים מרשויות החוק במדינה(ומקריאה מראש ידעתי על האכיפה הקשוחה).

עריכה אחרונה על ידי noknok

Mazda 3 touring 5 doors 2.0 6MT 2014 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המפגש עם השוטר הוא בילתי פשרני, אין ויתור לתיירים והתשלום הוא בכל צורות התשלום (אשראי/ מזומן) במקום ולשוטר ביד.

אתמול חזרתי מציריך.

למזלי הרע לא נתתי זכות קדימה בצומת לניידת משטרה.

השוטר היה מאוד אדיב ונחמד, אבל העבירה עלתה לי 500 פרנקים שוויצריים, כ- 1,900 ש"ח.

your honor, the prostitution rests!

22a61f46753300c1aa5d4ef49d84bb8a.jpg

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

נוקנוק - אולי לא סיכנת את הסביבה, אבל כמו מי שלפניך, את ארנקך.

בגלל חוסר ההיכרות בכל מקום בו אני נוהג, שאינו המסלול יום יומי שלי, ובודאי במדינת חוק כמו שויצריה, אני קמת יותר קתולי מהאפיפיור (בענייני נהיגה)

ד"א - דווקא חיפה היא דוגמא לגיוון אמצעי תחבורה, אם תביא בחשבון שהמטרונית מתנהגת, במידה רבה, כמו הטראם. אבל כמו בכל הארץ, אין לנו נתיבי האופניים בימין הדרך (וליד הקריון יש אפלו רמזור המיועד לאופניים :-D), ואין לנו חוקי זכות הקדימה לאוטובוס. אבל יש רכבל המשמש חלק מהזמן כתח"צ ומתוכנן אחד שישמש כל זמנו למטרה זו.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חלום.

רק חבל ששוויץ כזו יקרה.

תמיד תהיתי באיזה תחום צריך לעבוד כדי שישלחו אותך מהעבודה לשבועיים לשוויץ.

כנראה שאני לגמריי בתחום הלא הנכון.

אגב בכלל ערים באירופה המערבית זה סיוט להיכנס עם רכב, PARK AND RIDE זה האופציה המועדפת עליי.

לא אשכח את הנהיגה בוינה:

אתה בכביש של נתיב אחד, נוסע רגוע, משתלב ימינה ויורד מהמחלף תוך שנייה ממש שנייה אתה מוצא את עצמך בכניסה לצומת - נתיב הימיני ביותר מתוך 6(!) נתיבים (עם טראם, נתיב אופניים ומעבר חצייה), פקוקים, שהGPS אומר שאתה צריך לקחת את הפנייה שמאלה בעוד 50 מטר (!). סיוט.

עריכה אחרונה על ידי stum
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2429 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...