Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

גבר, מתי לאחרונה בדקת את מצב שרשרת הטיימינג אצלך?

איתמר
שימו לב! השרשור הזה בן 2437 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לכבוד יום הולדת רבע מליון קילומטר לבוריס, בוריס החליטה לעשות לי הפתעה בדמות התקף לב קטן. שובבה כזו.

באמצע פקק בוריס התחילה לעשות רעשים מהמנוע, חירחורים של גסיסה. והפסיקה. וחירחרה. והפסיקה. וחירחרה. והפסיקה.

עצרתי בצד, פתחתי את מכסה המנוע ולא ראיתי שום דבר חריג. בהתחלה חשבתי שאולי זה משהו שנתקע במאוורר ועושה רעשים כמו של ילד מעצבן עם פחית בזה של האופניים, אבל לא, הכל היה במקום. גם לא נדלקה שום נורה בזמן הדרמה וגם כל מפלסי הנוזלים היו במקומם.

ההצגה נמשכה גם ביומיים לאחר מכן, בכל תחילת נסיעה או זחילה בפקק ובין 1,400-2,000 סל"ד נשמע רעש גריסה \ גשם \ מכונת ירייה מכיוון המנוע והבנתי את הרמז. בוריס רוצה צומי.

אז על מה אני רוצה לדבר היום?

נהוג לחשוב (או לפחות ככה אני חשבתי עד שלשום) שמנועים עם שרשרת תזמון אינם מצריכים כל תחזוקה לאורך חיי המנוע. בניגוד למנועים עם רצועת טיימינג, שם נדרשת החלפה כל מספר שנים או כמה עשרות (עד 100+) אלפי קילומטרים, במנועים בעלי שרשרת תזמון לא בהכרח תהיה הנחיית יצרן לבדוק את מצב השרשרת או הנחייה להחליף אותה, בין היתר כי הגישה לשרשרת הטיימינג היא גישה מחורבנת, מצריכה פירוק נרחב של מכלולים וגם עולה המון כסף. יחד עם זאת צריך לזכור שהשרשרת היא עוד מכלול מכני ברכב, שאומנם הוא מכלול פשוט ואמין למדי, אבל האמינות של השרשרת תלוייה מאוד במצב התחזוקה של הרכב ובלאי לשרשרת נוצר בעיקר משימוש בשמן שאינו מתאים למנוע (תקן וצמיגות), פילטר שמן זול, הארכת מרווחי טיפולים וגם אי תשומת לב לרעשים שמקורם יכול להיות במותחן שרשרת התזמון, ועליו רציתי לדבר.

בכל מנוע עם רצועת / שרשרת טיימינג קיים מותחן. המותחנים בדרך כלל פועלים באופן הידראולי (כלומר מופעלים ע"י לחץ שמן המנוע) ו/או מבוססי קפיץ או ראצ'ט שדואג למתח קבוע על השרשרת. בעוד שבעת ביצוע טיימינג ברכב עם רצועת טיימינג נהוג להחליף גם את המותחן, זה לא מה שקורה ברכבים עם שרשרת טיימינג (כי לא עושים שם טיימינג) ועם הזמן המותחנים האלה נחלשים, בין אם זה בגלל שהם לא מצליחים לשמור על לחץ שמן, נסתמים או שפשוט הקפיץ מתעייף ולא מצליח לייצר את הלחץ הדרוש לשמירת השרשת מתוחה. מותחנים עם מנגנון ראצ'ט גם יכולים לסבול מתופעה של אכילת שיניים, מה שהופך אותם ללא יעילים.

מעבר לחשיבות העצומה של המותחן על חיי שרשרת הטיימינג, יש לו גם חשיבות לא פחותה באשר לתפקודו התקין של המנוע. מותחן דפוק עלול להביא לקפיצת שיניים מהקאמשאפט/קראנקשאפט, מה שיוביל במקרה הטוב לפגיעה משמעותית בביצועים ובצריכת הדלק ובמקרה הפחות טוב לנזק קטסטרופלי למנוע. גם אם השרשרת תישאר במקומה ולא תקפוץ שיניים תהיה הרעה בביצועים ובצריכת הדלק שכן תזמון המנוע נפגע בשל התארכות השרשרת.

היום בצהריים הוחלף מותחן השרשרת של בוריס (יחד עם טיפול 10,000 מפנק לכבוד היומולדת) ועכשיו השרשרת הדוקה עליה כמו שהיא אוהבת. קינקית.

בוריס הפכה להיות שקטה כמו שהיא מעולם לא הייתה שקטה, כנראה שהמותחן גסס כבר הרבה מאוד זמן ורק לאחרונה מצבו החמיר והתחילו רעשים חריגים. אגב, את המותחן הישן אפשר לכווץ באמצעות יד אחת ואילו את המותחן החדש קשה מאוד לכווץ עם שתי ידיים, עדות ברורה לקפיץ שהתעייף במותחן הישן.

לסיכום, שרשרת הטיימינג היא לא שרשרת לכל החיים. יש לה בלאי אך קשה מאוד לאבחן אותו. כדי להקטין אותו למינמום יש:

1. להשתמש בשמן בצמיגות ובתקן הנדרשים.

2. להשתמש בפילטר שמן מקורי או מיצרן מוכר ואיכותי.

3. לשמור ואף להחמיר את שגרת הטיפולים שדורש היצרן.

4. להחליף את מותחן השרשרת בכל כמה שנים או כל 100-150K קילומטרים (נתון שמצאתי מחומר מקצועי).

5. להיות ערניים לרעשים חריגים מהמנוע, לא להזניח ולא לחכות שיעבור מעצמו. זה אולי עובד אצל בני אדם, לא במכונה.

בתמונה: מתנת יום ההולדת היקרה לבוריס.

IMG-20170714-WA0003.jpg

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 109
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בכל הרכבים שלי בעלי שרשרת ומותחן חיצוני כל 80,000 אני מחליף מותחן .

אגב- ישנו גם בלאי למחליקי האוקולון .

סיפור יקר, אבל נותן שקט נפשי .

שימו לב- מדי פעם ישנם גם נזילות מהמותחנים החיצוניים .

אצלי בקאוואליר ( זהה לאלפא, וקטרה וסאאב) הוא מגיע לא מתוח, ואחרי ההתקנה ישנו צורך לתת מכה עליו על מנת שישתחרר .

Screenshot_20170715-131448.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהמשך לאיתמר, גם את מצב השרשרת ניתן לאבחן (לרוב בצורה הרבה יותר מדוייקת מאשר מצב רצועה).

במערכות ניהול מנוע מיושנות הייצרן מספק מרחקים שניתנים למדידה ידנית וטולרנסים מותרים לשרשרת תקינה. לדוגמא, במנוע קוואסאקי שהיה ברשותי, היצרן סיפק מרחק מותר (במילימטרים) בין שתי נקודות מסומנות על גלגלי השיניים של הקאמשאפטים, כאשר המנוע בזוית 0 (נמ״ע של צלינדר 1). כאשר המרחק חורג מהנקוב, יש להחליף את השרשרת.

במערכות ניהול מנוע מתקדמות, ניתן לקרוא בצורה ממוחשבת את הבדלי הזויות בין הקראנק לקאמאפשטים, וכאשר הפרש הזויות עולה על רף שהיצרן קבע, יש להחליף את השרשרת.

עריכה אחרונה על ידי igal_zeltser

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי, ברכבים שלא ידועים לשימצה בתחום הזה, לפני קו ה200k אין מה לחשוב על זה בכלל.

אלא אם מדובר ביצירות מופת גרמניות (וואג, bmw) מהעשור האחרון, שהצליחו ליצור מערכות שרשרת שדורשות החלפה יותר מרצועה.

כמובן שהבלאי גובר במנועים שעובדים הרבה בסל״ד גבוה, או אינם מטופלים כהלכה.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדעתי, ברכבים שלא ידועים לשימצה בתחום הזה, לפני קו ה200k אין מה לחשוב על זה בכלל.

אלא אם מדובר ביצירות מופת גרמניות (וואג, bmw) מהעשור האחרון, שהצליחו ליצור מערכות שרשרת שדורשות החלפה יותר מרצועה.

ברכבי קונצרן VAG שבהם הייתה בעיה במותחן/שרשרת הייצרן הוציא TSB/RECALL להחלפה ייזומה כתוצאה מכשל של ייצרן השרשרת/מותחן והבעיה נפתרה.

אני לא רואה סיבה לבצע החלפה ייזומה של חלקים מערכת התיזמון ללא התייעצות עם בעל מקצוע מומחה שמכיר את הרכב וברוב המקרים הם יודעים טוב יותר מכול הקישקושים שניתן לקרוא באינטרנט לגבי המלצות להחלפת שרשרת תיזמון או מותחן.

ברשותיי גולף דור 5 עם שרשרת תיזמון שחצתה לאחרונה את קו ה-200K ללא שום רעשים או בעיות מיוחדות. שכחתי...בעבר בשנות ה-80 הייתה לי גם פיאט 127 עם מנוע בעל נפח של 903CC שהיה מצוייד בשרשרת תיזמון שהחזיקה גם 170K עד אשר מכרתי את הרכב.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה כיף, ידעתי שסנגור הפורום לענייני וואג מיד יקפוץ. שכחת לציין שגם במנועי thp מבית bmw שהגיעו לארץ במותגי psa הייתה בעייה של התארכות שרשרת וכשל מותחנים. שם הtsb הגיע מעט מאוחר יותר ולא מעט אנשים שילמו לא מעט כסף או הספידו מנועים. חביב הפורום אורן ודאי ישמח להרחיב על כך.

אגב, גם בוואג, היו כמה וכמה מנועים, דוגמת ה1.2tsi מהדור הראשון, שלא נכללו בtsb ובעלי הרכבים נאלצו להחליף את השרשרת המתארכת על חשבונם לאחר כ100k קמ. רון חביב הפורום ידע לספר על זה לא מעט, שכן הוא ביצע את ההחלפה הזו ללא מעט חברי פורום.

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מנועים שיש להם גם רצועת תזמון וגם שרשרת.

מפולי קרנק לאחד הקאמשפטים רצועה, מקאמשאפט אחד לשני שרשרת.

בדרך כלל במקרים אלו בעל הרכב לא מודע בכלל לקיום השרשרת הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מנועים שיש להם גם רצועת תזמון וגם שרשרת.

מפולי קרנק לאחד הקאמשפטים רצועה, מקאמשאפט אחד לשני שרשרת.

בדרך כלל במקרים אלו בעל הרכב לא מודע בכלל לקיום השרשרת הזאת.

כגון גטס דור 2 יש שרשרת בין 2 גלי הזיזים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמה עלה המותחן ומה הייתה עלות ההחלפה שלו?

380 ש"ח ממוסך מורשה. 40-50$ באי-ביי הקרוב לביתך.

את ההחלפה ביצעתי לבד + תמיכה נפשית מאסף. כל ההחלפה ארכה פחות משעה, וגם זה בוצע לאט ו by the book.

זה נראה כמו מותח פשוט יש יצרנים שמספקים למותח לחץ שמן מהמנוע בנוסף לקפיץ

המותחן הנ"ל עובד גם על לחץ שמן, ישנו חריר לכניסת השמן קרוב לבסיס המותחן.

אני לא רואה סיבה לבצע החלפה ייזומה של חלקים מערכת התיזמון ללא התייעצות עם בעל מקצוע מומחה שמכיר את הרכב וברוב המקרים הם יודעים טוב יותר מכול הקישקושים שניתן לקרוא באינטרנט לגבי המלצות להחלפת שרשרת תיזמון או מותחן.

אתה לא רואה בזה צורך, אני כן.

את המותחן רכשתי ממוסך מורשה יבואן, ולפני שהחלפתי אותו התייעצתי עם מנהל העבודה. הוא התייחס לתקלה שלי מאוד בזלזול ואמר שהוא לא מכיר בעיות עם המותחנים האלה. אז אמר.

ובאינטרנט אכן יש המון קישקושים, אבל את ה"קישקושים" שאני בוחר ללמוד מהם אני בוחר בקפידה. אם 200,000 ק"מ לא החלפת מותחן בגולף שלך אז כדאי שתעשה זאת בהקדם.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה לא רואה בזה צורך, אני כן.

את המותחן רכשתי ממוסך מורשה יבואן, ולפני שהחלפתי אותו התייעצתי עם מנהל העבודה. הוא התייחס לתקלה שלי מאוד בזלזול ואמר שהוא לא מכיר בעיות עם המותחנים האלה. אז אמר.

ובאינטרנט אכן יש המון קישקושים, אבל את ה"קישקושים" שאני בוחר ללמוד מהם אני בוחר בקפידה. אם 200,000 ק"מ לא החלפת מותחן בגולף שלך אז כדאי שתעשה זאת בהקדם. - אם היית בעל מקצוע בתחום המכונאות רכב ומכיר את הרכב שלי בהחלט הייתי מקשיב להצעתך.

מהניסיון שלך או מהמקרה הספציפי שלך עם בוריס והמון קריאה באינטרנט אני נוטה לקחת את ההמלצות שלך בערבון מוגבל. אל תעלב :-P

תשמ'ע, יש מומחים ויש מומחים.

אם אני נכנס למוסך רון או אורן עם הגולף שלי כבר ממרחק שמיעה רון יכול ללומר לי מה הבעיה ברכב :roll:.

כנראה נתקלת בבעל מקצוע לא מספיק מנוסה עם הרכב שלך ואולי באמת הדברים שנאמרו הם נכונים ונתקלת בביש מזל עם רכבך.

גם ההמלצה שלך להחליף את מותחן השרשרת כול מספר שנים או 100K קצת מוגזמת וממש לא במקומה וייתרה מזאת היא מלחיצה אנשים אשר קוראים את ההודעה שלך אשר אינם מבינים מאומה בנושא רכבים.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היא לא המלצה שלי, היא המלצה של מומחים. כתבתי קודם, החומר שאני ניזון ממנו נבחר בקפידה וממקורות מקצועיים.

אתה לא רוצה ולא מאמין בהחלפה יזומה של המותחן? על הכיפאק, שיהיה בהצלחה. אף אחד לא יכול לכפות עליך את אופן תחזוקת הרכב או ביצוע פעולות תחזוקה מונעת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2437 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...