Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מצולם! - תיקון עצמאי - החלפת כריות בולם אחוריות - טויוטה סטארלט 96

פריג'י
שימו לב! השרשור הזה בן 2492 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום,

מזה תקופה של כמה חודשים שמעתי רעשים, מן דפיקות כאלו, מצד שמאל של הרכב (בנסיעה בסיבוב ימינה, בעלייה).

שאלתי מוסכניקים בכמה הזדמנויות כשעשו לרכב בדיקות תקינות לפני טסט, אבל לא מצאו ממש דברים. הרכב עבר גם את הטסטים (ללא שלמונים למיניהם), ולא מצאו דבר.

לפני כחודשיים שמתי לב לדבר הבא, כשלקחתי את הרכב לאיזון גלגלים:

00 - 1 - DSC_1053.JPG

אז מה כאן לא בסדר? (אגב, לא קל לשים לב שמשהו לא בסדר. בתמונה עוד אפשר להבחין, אבל בשביל לראות את זה צריך ממש להכניס את הראש לבית הגלגל ולהסתכל למעלה, לא פשוט).

הנה תמונה מצד שני:

00 - 2 -DSC_1057.JPG

לא טוב. לא טוב בכלל.

ניסיתי לאתר את החלק הסורר (כרית הבולם) בקטלוגים של טויוטה, ומצאתי את השרטוט הזה:

שרטוט.jpg

ניסיתי להשיג את החלקים בצהוב. קיצור - לא ניתן להשיג את החלפים האלו. מסתבר שבארץ אין אותם. לא קימים בקטלוגים של טויוטה ולא ב-3 חנויות חלפים.

נכנס לקניון הוירטואלי של eBay, ומוצא את הקישור הבא. (קיים במחירים דומים אצל כמה מוכרים). 11$, חליפי של חברת Febest.

מזמין 2 יחידות, דואג למשלוח דרך קולגה שנסע לארה"ב, ומקבל אותן בתחילת השבוע (כחודשיים, מה לעשות, הנסיעה ההיא נדחתה בחודש וחצי... בנוסף לא רציתי להזמין בדואר כי המשלוח לארץ היה הופך את זה ליקר ואז היה סיכון של טרטורי מכס).

היום בצהריים נפגשתי עם חבר (ג'ינג'י, תודה!) ובוצעה ההחלפה. לאחר שכשלתי בניסיון להשיג מכווצי קפיצים הוחלט להשתמש ברצועת ראצ'ט לכיווץ הקפיץ.

התהליך (זה לא מדריך, רק פירוט. בבקשה לא לראות בזה המלצה לבצע עצמאית תיקונים כאלו או לקום מהמחשב בכלל, זא לא בריא, מסוכן ואתם עשויים להצליח):

1. שמים מעצור פיזי כגון לבנה לפני שני הגלגלים הקדמיים, משלבים להילוך קדמי ומרימים בלם יד.

2. שחרור ברגי גלגל, הרמת הרכב על ג'ק, ופירוק גלגל

חשוב - את ההרמה לא מבצעים מהמרכב אלא מהסרן האחורי, על מנת לשמור את הקפיץ מכווץ. לאחר שהגלגל באוויר מכניסים בוק מתחת למרכב הרכב (איפה ששמים את הג'ק בדרך כלל) לשמירה על גובה המרכב ביחס לרצפה.

02 - DSC_1116.jpg

3. מלבישים את רצועת הראצ'ט סביב כריכות הקפיץ וסביב ציר החיבור של הבולם. יש לוודא שהמתיחה תתבצע באופן סימטרי משני הצדדים. אפשר לראות בתמונות הבאות איך ביצענו את זה. מבצעים מתיחה קלה רק כדי לקבע את הקפיץ במקום.

הערה חשובה מאוד - אם לא מצליחים להגיע למצב שהקפיץ מתכווץ בקלות בצורה סימטרית - להפסיק, ולחשוב מחדש על דרך הביצוע.

כמו כן ממש לא ממליץ על השיטה ברכבים גדולים עם קפיצים מאסיביים.

03 - 1 -DSC_1118.jpg 03 - 2 -DSC_1119.jpg 03 - 3 -DSC_1133.jpg

4. משחררים את בורג הבולם - הבורג האמצעי בתמונה.

במהלך שחרור האום צריך לוודא שהבולם עצמו לא מסתובב סביב הציר תוך כדי ההברגה, כיוון שיכול להיגרם נזק. בורג הבולם מגיע עם שטחים שאותם תפסנו עם ג'בקה ומפתח שוודי, כדי למנוע את הסיבוב:

04 - 1-DSC_1128.JPG 04 - 2-DSC_1132.jpg

5. לאחר שחרור הבורג - מורידים לאט את הרכב באמצעות הג'ק. במהלך הירידה המרכב נשאר למעלה בזכות הבוק, והסרן יורד כלפי מטה, יחד עם הקפיץ והבולם.

משחררים את שני האומים הנותרים, שמחזיקים את התושבת. מחליפים אותה בחדשה.

05 - 1 -DSC_1120.jpg 05 - 2 -DSC_1121.JPG 05 - 3 -DSC_1122.jpg

חדש מול ישן:

09 - all.jpg

מבט על, לאחר הרכבת הכרית:

05 - 4- DSC_1125.jpg

6. מכניסים את הבולם, מחזירים את השייבה, ומהדקים את האום, כך שהקפיץ והבולם עולים כלפי מעלה והקפיץ מתחיל למעוך את הכרית.

06 both.jpg

הידוק אום הבולם - בדיוק באותה שיטה שבוצעה בעת הפתיחה שלו.

מרימים בחזרה את הרכב לשחרור הבוק, מרכיבים את הגלגל, וזהו.

כמובן שביצענו את התהליך שוב, בצד השני.

שבת שלום!

עריכה אחרונה על ידי פריג'י
שינוי כותרת
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על השיתוף!

השינוי בנסיעה מורגש? נראה לי שגילת לי משהו שהרבה זמן אני מנסה לפתור, בקורולה 08' שלי מרגיש קופצני מאד על שיבושים בחלק הקדמי והבולמים תקינים, יש מצב שזה קשור לכריות?

HYUNDAI ELANTRA '17 
TOYOTA Corolla '08

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה רבה,

לגבי השגת מכווץ קפיצים - אני צפוני וחברי הכנופייה מהמרכז. בנוסף הייתי בטוח שאמצא ולא הצלחתי, לכן ביצענו את האילתור. לא רציתי להמתין עם זה יותר. אם היינו רואים שזה לא עובד אז לא היינו ממשיכים, אבל אפשר לראות בתמונות שזה יציב למדי.

עשיתי היום נסיעה של כמה ק''מ, נראה בסדר. השבוע אני אבדוק יותר לעומק בנסיעה ארוכה.

קשה לדבר על שיפור מורגש כי מהרגע שהקפיץ כבר דילג מהתושבת התחלתי ממש לחפש מה לא בסדר, ואז מצאתי. מאז כמעט ולא נסעתי ברכב ותמיד היה לי בראש שהקפיץ לא במקום וצריך להזהר. אז כן, השיפור הוא משמעותי כי האוטו חזר ליסוע רגיל ולא כאילו משהו משוחרר.

יכול להיות שהמצב לא היה כל כך גרוע למראית עין בטסט ולכן לא שמו לב. בכל זאת עברו כמה חודשים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• שבועיים מאוחר יותר ...

חוזר לעדכן על השיפור באיכות הנסיעה.

ובכן, השיפור מורגש ביותר. לצורך המחשה ההבדל דומה לניסיון לחתוך גוש בשר טוב עם סכין מריחה לעומת חיתוך עם סכין קצבים. עד כדי כך. באמת שציפיתי לפחות... הרכב פשוט יושב על הכביש ונוסך בנהג הרגשת בטחון טוטלית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בזמנו כשהחלפתי את הבולמי זעזועים, לא היה משהו חריג בכריות בולם האחוריות והקדמיות (נבדק אצל כמה מכונאים) האם בכל זאת הייתי מרגיש שינוי ? ברור שהן לא כמו חדשות, אבל עד כמה ההשפעה שלהן על איכות הנסיעה חשובה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם הקפיץ לא קפץ מהן החוצה ונוגע ישירות בגוף הרכב אז מאוד קשה להעריך את ההבדלים בין כרית חדשה לישנה. זה חומר גמיש שהירידה בביצועים שלו אינה נקודתית אלא מתמשכת.

אני מאמין שכרית חדשה תרגיש בהכרח יותר טוב מכרית ישנה, אבל כמו תושבת אי איפשר לדעת, כשהחלף לא מקורי, תוך כמה זמן הביצועים יתדרדרו.

עריכה אחרונה על ידי פריג'י
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2492 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...