Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

הגיגים - מה זה מנוע אטקינסון ואיך הוא עובד?

פבל
שימו לב! השרשור הזה בן 2506 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

יש לך את זה בעברית ?

(אשמח אם תוכל להרחיב קצת יותר, תסביר לאט אני יבין מהר, תודה בכל מקרה.)

אני אנסה.

בפעולת היניקה אתה למעשה משקיע אנרגיה כי אותה בוכנה שנדחפה למטה בפעולת העבודה יורדת למטה כנגד ואקום (ככל שהמצערת והשסתומים תפוחים יותר הואקום חלש יותר). אם תסגור את המצערת כדי שלא תיכנס יותר תערובת אתה למעשה משקיע יותר אנרגיה ביניקה בדיוק כו לנסות לרוץ עם מסיכת אב"ך.

עכשיו לגבי העיקרון של אטקינסון הכוונה היא להשיג מהלך דחיסה קצר ופעולת עבודה ארוכה. המנוע המתואר במאמר משיג פעולת דחיסה קצרה על ידי מהלך סרק של הבוכנה במהלך הדחיסה לעומת פעימת העבודה. אם נדמה את זה לעולם היום יום נגיד שאתה הבוכנה ואתה צריך לעלות עם אופניים גבעה. במחזור רגיל אתה מתחיל מגובה 0, עולה לראש הגבעה (פעימת הדחיסה ש"אוגרת" אנרגיה) ויורד מהצד השני שוב לגובה 0. במחזור אטקינסון אתה מתחיל מגובה שהוא גדול מ 0, עולה לראש הגבעה ויורד לגובה 0.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האי דיוקים נמצאים בכתבה בדיוק בשביל להנגיש אותה, נראה שדווקא מי ש'מבין פחות' הבין יותר - וזו לגמרי הייתה המטרה

אי דיוקים כדי להנגיש, זה כמו הורים מספרים לילדים קטנים ששואלים כיצד הם נולדו, שהחסידה הביאה אותם.

אני חושב שמגאזין רכב שרוצה להיות נחשב בתחום, חייב לתת מידע מדוייק. רוב הקוראים כבר ילדים גדולים ואפשר לספר להם את האמת.

כיצד לחסוך דלק? להאיץ לאט, לצבור תנופה לקראת עליות, לחזות מהלכים של נהגים אחרים בכביש, לא לעבור על המהירות המותרת, להמנע מגז-ברקס אלא לגלוש כמה שיותר ולהתאים נסיעה לתנאים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צביפר, זה כמו להסביר לילד שהטלויזיה קולטת שידורים שמורכבים מאפס ואחד ומרכיבה מהם תמינה כשכל 8 אפסים ואחדים מתורגמים לנקודה בצבע ועוצמה מסויימים לפי הרצף בלי להתחיל הסביר לו על תאורה אטחורית, מטריצות, קיטוב וכל שאר בפיזיקה שמאחורי ה LCD.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למי מיועד המגאזין? ילדים בני 6? אז צריך לכתוב כתבות על בימבות עם עיניים ופרצופים מחייכים בעיר רדיואטור ספרינגס.

לילדים בני 14 כבר אפשר להסביר מה זה אפסים ואחדים, פולריזצייה של אור בLCD וכד'.

מי שלמד לרישיון נהיגה, בספר תיאוריה כבר היו הסברים על מנוע 4 פעימות.

כתבות טכניות צריכות להיות מקצועיות. אפשר להכין כתבות מבוא עם מושגים. אבל לפשט עד לאי דיוקים, לדעתי זה לא לעינין (ספציפית בכתבה המדוברת האי דיוקים מאוד רחוק מלפשט, אלא המידע פשוט לא מדוייק).

לדעתי, זה תעודת עניות למגאזין רכב. זה חבל, אני אישית תולה תקוות למגאזין רכב מקצועי הראשון שיכול להיות בקארז פורום.

עריכה אחרונה על ידי tzvipper

כיצד לחסוך דלק? להאיץ לאט, לצבור תנופה לקראת עליות, לחזות מהלכים של נהגים אחרים בכביש, לא לעבור על המהירות המותרת, להמנע מגז-ברקס אלא לגלוש כמה שיותר ולהתאים נסיעה לתנאים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש הבדל בין לכתוב כתבה שמסבירה בגדול מה ההבדלים בין מחזור אוטו לאטקינסון (שזה מה שנעשה פה) לבין לכתוב מאמר לעיתון הנדסי. אנשים כאן הם חובבי רכב ורובם לא חובבי הנדסה. השלב הבא יהיה חישוב אלמנטים סופיים ידני למתלה רב חיבורי לעומת סרן חי?

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צביפר, לקחת את זה לקצה המיקרוגל.

הכתבה מדוייקת, היא פשוט לא נכנסת עמוק מדי.

היא מונגשת לקורא מסוג מסויים, כי מה לעשות פה זה לא howstuffworks.

בשנה שעברה עשיתי מחקר משוגע על סיבות לכשל במיסבי החלקה בקראנק ברכב הפורמולה של הטכניון משנת 2015. אם אעלה לפה את כל הדו"ח - רוב האנשים לא יבינו 4\3 ממנו (ואל תבקשו ממני כי הוא דו"ח פנימי ובשביל לשחרר אותו החוצה צריך לתת שם 3 ימי עריכה שאין לאף אחד - הסיבה לכשל אגב הייתה מערכת העוקה היבשה שבנינו שלא עבדה טוב בתאוצות צד וסלד גבוה).

בנוסף - עורך המגזין ביקש כתבה קצרה שלא תשעמם את הקוראים - וקיבל.

האי דיוקים היחידים שצורמים לי שם בעין זו שגיאת כתיב אחת שכתוב אוויר במקום דלק והעובדה וה14.6, שאמור להיות 14.7.

(העורך היה עסוק בדברים חשובים להגנתו יאמר :) )

לגבי מילר - ההבדלים בין מילר לאטקינסון קטנים והעקרון דומה. בהיברידיות משתמשים במחזור אטקינסון כי יש מנועים חשמליים שמפצים על מחסור הכח בסל"ד נמוך, במילר משתמשים במגדש.

עריכה:

התייחסתי גם להערותיך:

כמה הערות/שאלות ברשותכם:

1. "חלק מתערובת הדלק-אוויר הטריה חוזרת לתוך סעפת היניקה" - במנועי הזרקה ישירה דרך סעפת יניקה נכנס רק אויר ולא תערבובת אויר-דלק. לכן גם מה שאמור לחזור זה רק אויר. כמה שאני מבין הדלק מוזרק מאוחר יותר, ממש לפני רגע ההצתה כאשר השסתומים כבר סגורים.

במנועי הזרקה ישירה - מה שאתה מתאר לרוב רלוונטי רק בסרק, כאשר המנוע בעומס (חלקי או מלא) - ההזרקה מתבצעת בפעימת היניקה, כדי שלתערובת יהיה זמן להתערבב ולהפוך להומוגנית ככל הניתן, ולכן - אם שסתום היניקה פתוח בפעימת הדחיסה - תחזור אחורה תערובת של דלק ואוויר.

2. לא מוזכר נושא של יעילות טרמית. מנוע אטקינסון יותר יעיל מבחינה טרמית, הוא נותן יעילות 40%+.

מוזכרת יעילות, לא מוזכרת יעילות טרמית - ההבדלים הם אגב לא כאלה גדולים שכן מנועי אוטו מודרניים גם הם נעים סביב ה40 אחוז, בוודאי עם הכנסת טכנולוגיות כמו MULTI AIR וFREE VALVE.

במירוצים מגיעים גם ל50% בימינו, אבל על חשבון אמינות.

3. לגבי המנועים של מזדה: "סל"ד נמוך הם פועלים במזור אוטו ובגבוה במחזור אטקינסון" - אני חושב שכוונת המשורר הייתה הפוכה כי בסל"ד גבוה כן רוצים כמה שיותר הספק, לאומת סל"ד נמוך כאשר רוצים חיסכון :)

כוונת המשורר הייתה בדיוק מה שהמשורר כתב, נסה לקרוא שוב, יחד עם כל התגובות שהצטברו פה.

4. אני חושב היה כדאי להזכיר גם את מנוע אטקינסון האמיתי בנוסף למנועי "אטקינסון" שהם בעצם מנועי אוטו עם טיימינג מעט שונה.

אתה צודק, לצערי היריעה שניתנה הייתה קצרה וזה היה בא על חשבון דברים - אתה מוזמן להוסיף הסבר ולהעשיר את השרשור, זה גם יסדר את חוסר ההבנה מהסעיף הקודם.

עריכה אחרונה על ידי shellcase

בתאריך 13.7.2020 בשעה 17:22, pl7410 כתב:

זו בכל זאת מדינה שמסתמכת על טמטום כמשאב לאומי

לפני 5 שעות, HybridBoy כתב:

תיבה טובה סטייל DSG

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמה הערות/שאלות ברשותכם:

1. "חלק מתערובת הדלק-אוויר הטריה חוזרת לתוך סעפת היניקה" - במנועי הזרקה ישירה דרך סעפת יניקה נכנס רק אויר ולא תערבובת אויר-דלק. לכן גם מה שאמור לחזור זה רק אויר. כמה שאני מבין הדלק מוזרק מאוחר יותר, ממש לפני רגע ההצתה כאשר השסתומים כבר סגורים.

2. לא מוזכר נושא של יעילות טרמית. מנוע אטקינסון יותר יעיל מבחינה טרמית, הוא נותן יעילות 40%+.

3. לגבי המנועים של מזדה: "סל"ד נמוך הם פועלים במזור אוטו ובגבוה במחזור אטקינסון" - אני חושב שכוונת המשורר הייתה הפוכה כי בסל"ד גבוה כן רוצים כמה שיותר הספק, לאומת סל"ד נמוך כאשר רוצים חיסכון :)

4. אני חושב היה כדאי להזכיר גם את מנוע אטקינסון האמיתי בנוסף למנועי "אטקינסון" שהם בעצם מנועי אוטו עם טיימינג מעט שונה.

למי מיועד המגאזין? ילדים בני 6? אז צריך לכתוב כתבות על בימבות עם עיניים ופרצופים מחייכים בעיר רדיואטור ספרינגס.

לילדים בני 14 כבר אפשר להסביר מה זה אפסים ואחדים, פולריזצייה של אור בLCD וכד'.

מי שלמד לרישיון נהיגה, בספר תיאוריה כבר היו הסברים על מנוע 4 פעימות.

כתבות טכניות צריכות להיות מקצועיות. אפשר להכין כתבות מבוא עם מושגים. אבל לפשט עד לאי דיוקים, לדעתי זה לא לעינין (ספציפית בכתבה המדוברת האי דיוקים מאוד רחוק מלפשט, אלא המידע פשוט לא מדוייק).

לדעתי, זה תעודת עניות למגאזין רכב. זה חבל, אני אישית תולה תקוות למגאזין רכב מקצועי הראשון שיכול להיות בקארז פורום.

בניגוד למקומות אחרים אנחנו לא גאים מכדי להודות בטעויות ואנחנו תמיד שמחים לקבל ביקורות ותיקונים. כמו שאמר פעם איזה חכם סיני או משהו "ככל שאתה יודע יותר, ככה אתה יודע שאתה יודע פחות".

לגבי ההערות שלך:

1. היות ולא כל המנועים שפועלים במחזור אטקינסון פועלים עם הזרקה ישירה, מצאנו לנכון לציין את אופי הפעולה של המנוע ב"דיפולט". אתה צודק שבמנועי הזרקה ישירה שמוזרקים אחרי הדחיסה וסגירת שסתום היניקה לא "בורחת" תערובת אחורה - אז הוספנו את ההערה הזו לכתבה.

2. נושא היעילות הטרמו-דינאמית הוא אכן נקודה חשובה, אבל היות ואין יחס דחיסה-עבודה קבוע על פני כל המנועים שעובדים במחזור אטקינסון, אין כל כך טעם להציג מספרי "בערך". בעיקר כי הכתבה נועדה להסביר את אופי הפעולה, ופחות להציג כמה דלק אפשר לחסוך או כמה יעילות המחזור הזה "מוסיף". אם אתה בעניין, הנה הנוסחה לחישוב היעילות הטרמית של מנוע, אתה מוזמן לעשות בה כל שימוש שמתחשק לך :wink:

thermal-efficiency-formula-2.png

3. אחרי עוד קצת מחקר גילינו שאכן הניסוח בכתבה לא מדויק. המנועים של מאזדה עובדים במחזור אטקינסון - לפי מהנדסי מאזדה - "בעומס נמוך" ובעומס גבוה במחזור אוטו. ומאזדה אפילו לא ממש אומרים בפה מלא שזה מחזור אטקינסון פר-אקסלנס אלא יותר "מחזור מילר של מאזדה". אבל כדי לא להכניס לסלט עוד מחזור, ובגלל שאופי הפעולה של שני המחזורים די דומה, החלטנו לדבוק ברעיון המקורי אך אכן לשנות את הניסוח שיהיה ברור יותר.

4. המנוע ה"מקורי" לא רלוונטי היות והוא כבר לא קיים באופן מסחרי. בגלל שאופי הפעולה בתכלס (השארת שסתום היניקה פתוח אחרי הנקודה המתה העליונה), ולטובת פישוט הכתבה כמו שאמר דני, החלטנו להשאיר את המנוע המקורי, שכבודו במקומו מונח, על רצפת חדר העריכה.

מקווה שזה עונה לך על השאלות,

פבל.

האי דיוקים היחידים שצורמים לי שם בעין זו שגיאת כתיב אחת שכתוב אוויר במקום דלק והעובדה וה14.6, שאמור להיות 14.7.

(העורך היה עסוק בדברים חשובים להגנתו יאמר :) )

תוקן ממש as you spoke. :lol:

הצטרפו לקהילת הרכב של ישראל בפייסבוק ובאינסטגרם

אוהבים את מה שאנחנו עושים? רוצים לתמוך בנו ולקבל הטבות בו זמנית? עשו מנוי לאתר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתור חובב רכב ולא חובב הנדסה, אני יכול לומר שמאמרים כאלו - מתומצתים ברורים ופשוטים,

עדיפים ומובנים הרבה יותר, שוב תודה לדני, ולמערכת, תמשיכו בבקשה בקו הזה.

(אגב, בשרשור עם המאמרים הטכניים שנעוץ בפורום הטכני, יש הרבה מאמרים ישנים עם קישורים לא מעודכנים,

אם תוכלו לערוך אותם שוב זה יהיה מצויין.)

מי שחי לפי הספר - סופו שימות מטעות דפוס (ר' משה שפירא)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרקו.. אני מרגיש עכשיו כמו ב סנוקר -

הכנתי קפה, פתחתי בירה, לגימה שתיים ופתחתי את הקובץ.

ואתה עבדתה עליי - המצגת נחמדה אבל היא מכסה מחזור עבודה אוטו רגיל.

שתי פעימות ו וונקל, לא ראיתי מילר ושות'

הייתי בטוח :wink: כי אתה תוסיף עוד פיתוח של תת-מחזור מילר.

אבל בסדר - גם לראות את מנוע וונקל די טוב ומעניין.

ותמיד מפעיל את הראש - איך לא מצליחים ליישם בגדול את המנוע הנ"ל בעולם הרכב האמתי.

אייל.

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר ...

כנראה קונצרן VAG ראה את הדיון, והודיע על מנוע חדש אשר יעבוד בטכנולוגיה הזו.

פולקסווגן מציגה: יותר נפח, פחות כח, פחות דלק

​http://www.nrg.co.il/online/90/ART2/880/919.html?hp=90&cat=974&loc=110

פולקסווגן תשיק בקרוב מנוע בנזין עם 'מחזור מילר' משודרג

שמקריב את ההספק המרבי כדי לחסוך בדלק.

הקרב בינה לבין טויוטה מתחמם בשעה שמנוע הבעירה הפנימי נאבק על חייו

כמובן כי הם קוראים לטכנולוגיה בשם המיוחד להם..

אבל זה נראה כאותה גברת בשינוייי אדרת.

אייל.

עצמאי בשטח - 1 מטר מהצד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2506 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...