Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

כיוון מגבר

Maorswan
שימו לב! השרשור הזה בן 2555 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

קניתי סט שלם של רמקולים קדמיים, אחוריים [שניהם של Hertz], סאב וופר [Advent], מולטימדיה [Pioneer AVH-2850BT] ומגבר [Rockford].

המתקין עבד לי על האוטו והביא לי אותו לעבודה, רק אחרי כמה שעות באתי לבדוק את הסחורה.

בשנייה שהדלקתי את המוזיקה, הווליום היה מחריש אוזניים [בצורה טובה!]

מתוך סקאלה של 40 רמות ווליום, כשהייתי על 14 הווליום כבר היה מחריש, זה אומר שבאופן לא מטאפורי אם הייתי מגיע ל-17-18, סביר להניח שהייתי מאבד את השמיעה. כל זה כמובן באיכות מירבית, בלי עיוותים, ובאסים שמרעידים את האוטו באיכות טובה. שיחקתי קצת עם האקולייזר במולטימדיה כדי להגיע לתוצאה מירבית והייתי ממש מרוצה. 80% מהסאונד הגיע מהרמקולים האחוריים.

הבחור שמכר לי את הציוד אמר לי שבלי קשר אחרי שיתקינו לי אבוא אליו כדי שיכוון לי את המגבר לתוצאות מירביות. בפועל מה שקרה זה שלא הייתי מרוצה מהסאונד, הוא הנמיך את עצמו גם, שזה אומר שגם כשהגעתי ל-30 עדיין הווליום לא התקרב למה שהיה כשרק קיבלתי את האוטו, אבל הרמקולים הקדמיים הורגשו יותר ובגלל זה גם הסאונד התעוות קשות. אמרתי לבחור שאני לא אוהב את הסאונד החדש וביקשתי לאפס את המגבר למצב ההתחלתי, שיחקנו איתו קצת והוא טען שהוא החזיר אחורה את כל מה ששינה.

בפועל מה שקרה זה שעכשיו אני לא מרוצה בשום צורה. אני לא מצליח לחזור למצב שכבר על 14 הווליום מחריש אוזניים [אני לא מנסה לעבור אותו, זה מבחינתי פשוט המצב הקודם שאני שואף להגיע אליו כדי לדעת שהכל בסדר], אני לא מצליח להיפטר מהסאונד של הרמקולים הקדמיים שקודם בכלל לא הורגשו, והבאסים מתעוותים.

לנסוע עד ת"א שוב כדי לסדר את זה עם המוכר לא נראה לי פרקטי. מה אני יכול לעשות כדי לחזור למצב הקודם, ומה גרם לעיוותים הללו בקול שאני לא מצליח להיפטר מהם? יש סיכוי שהציוד נהרס? תודה רבה.

תמונה של איזור הכיוון במגבר:

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/717miyeuC5L._SL1500_.jpg

עריכה אחרונה על ידי Maorswan
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה שהגעת לווליום 14 וזה כבר היה מחריש אוזניים לא אומר שהמגבר היה מכוון נכון.

אין שום בעיה להגיע גם לווליום 30 וגם קצת מעבר (עד כ-90% מהמקסימום בשימוש ביציאות RCA מה-HU), לפני שה-HU עצמו מתחיל לעוות את האות.

ציין דגמים מדוייקים של הרמקולים.

העלה תמונות של הכיוונים הנוכחיים במגבר (ולא תמונה מגוגל) וכן ב-HU עצמו.

האם המגבר מגביר את הרמקולים הקדמיים או את האחוריים בנוסף לסאבוופר?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכיוון הנוכחי שהמגבר לא רלוונטי כי אחרי זה פשוט שיחקתי עם הכל כדי להגיע לסאונד הרצוי, מה שמן הסתם לא צלח. המטרה של התמונה מגוגל היא שתאמרו לי כפתור כפתור מה לכוון, בהנחה שאין דיפולט.

הקדמיים הם Hertz DCX 100.3, האחוריים Hertz ECX690.5

המגבר מגביר את האחוריים ובתקופה היפה של ווליום 14 הסאונד יצא כמעט כולו רק מהם, זאת אומרת שכשבודדתי את הסאונד לקדמיים דרך ה-HU הצליל היה ממש חלש. כרגע המגבר משום מה (או ה-HU) מגבירים גם את הקדמיים שזה דבר שאני לא רוצה.

הסיבה שאני רוצה לחזור לווליום 14 היא שמבחינתי זו נקודה של שלמות, אם כשהמגבר היה מכוון בצורה מסויימת וזה היה מושלם בעיניי והווליום הכי חזק היה 14, אני אוכל להגיע לאותה רמה רק אם אסדר את המגבר בהתאם, את כל השאר אני עושה דרך האקולייזר.

לגבי ה-HU, הכל מאופס שם, לצערי מחקנו את ההגדרות שקבעתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כיוון מגבר באופן כללי (וגיין בפרט) נידון בפורום, לא עשרות פעמים, אלא מאות פעמים.

חיפוש קל יניב מספיק תוצאות שאפשר להעזר בהן בצמוד להוראות ההפעלה של המגבר.

כתבתי פעם אחת ואני עדין עומד מאחורי דברי, זה שבהתחלה הגעת לווליום 14 וזה היה "מפוצץ" לא אומר שזה מצב נכון. מומלץ עדיף להגיע למצב הזה כשהווליום קרוב יותר למקסימום של הרדיו-דיסק (כפי שכתבתי קודם). לדעתי הגיין במגבר היה מלכתחילה לא מכוון נכון. כל שאר האיקוולייזרים במגבר מומלץ שיהיו כבויים.

מעבר לכך, מוזיקה אמורה להגיע מקדימה, וה-80% צריך להיות מהם במידה ויש גם רמקולים מאחור. אבל איש-איש וטעמו.

לא ברור מדבריך אם בוצע שינוי בחיבור של הרמקולים אל המגבר. לדעתי הבעיה העיקרית שלך שבגללה הרמקולים הקדמיים מעוותים היא משום שלא מוגדר להם HPF דרך ה-HU. ובהתחשב שמדובר ברמקולים קואקסלים "4, נקודת החיתוך צריכה להיות יחסית גבוהה, כנראה באזור ה-160-200 הרץ.

את החיתוך בין הסאבוופר (LPF) לאחוריים (HPF) אפשר לבצע כנראה איפשהו בין ה-80-100 הרץ.

במקרה זה, ניתן לבצע דרך ה-HU או דרך המגבר או גם וגם אם מתעקשים.

השתדל לבצע תיקונים קטנים באיקוולייזר של ה-HU (ומבלי להפעיל באס-בוסטים למיניהם).

עדיף בגדול להנחית תדרים ע"פ לנסות להגביר אחרים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסיבה שאני לא עובר כל פעם מחדש על השרשורים היא שאני לא מבין כלום מהנאמר. לצורך העניין, "לעשות חיתוך בין 80-100", לא מובן לי. כשהמוכר הדריך אותי איך לאפס את המגבר, הוא פשוט אמר לי "את זה תסובב ל-50, את ההוא תזיז לאמצע" וכו' וכו'. מה אני אמור לסובב במגבר, לאיזה מספרים, בשביל זה צירפתי תמונה. לא ידוע לי אם נעשה שינוי בחיבורים בין מה שהמתקין עשה למה שהמוכר עשה.

תודה רבה על הסבלנות חבר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלה רצינית, האם יש לך קושי בהבנת חומר באנגלית?

אם לא, וגם אם כן, לווה את עצמך כאמור עם חוברות הוראות (מולטימדיה, מגבר). אתייחס לעמודים מסויימים בהתאמה בהמשך.

כמו כן, גם באנגלית, הייתי נעזר ב

, מאחר והוא עובר על כל הפונקציות הבסיסיות של המולטימדיה (דומה/זהה לשלך).

אוקיי, בתור התחלה (לדעתי):loco::wink::

1. תחילה, הורד את שני כפתורי הגיין (Gain) במגבר למינימום. את ה-Punch EQ תוריד ל-0. את ה-X-OVER של הערוצים שמחוברים לרמקולים האחוריים יכול לשים על AP, ואת זה של הערוצים שמחוברים לסאב שים על LP וסובב הכפתור בשלב זה למקסימום של 250. במידה ולא ידוע מה הגדרות הבסיס של ה-HU, אפס אותו שוב (עמ' 8 ו-45). דאג לבחור במוד Standard ושאר ההגדרות הבסיסיות הראשוניות בהתאם לצרכים שלך. לדעתי האיקוולייזר בפיוניר בדיפולט מוגדר ל-powerfull או משהו בסגנון. במידה שכך, שנה אותו ל-Flat (או עבור ל-custom ודאג שהכל יהיה שטוח).
  2. לכיוונים הבאים, השתמש בטרק שאיכותו (גבוהה) ורמת ההקלטה שלו ידועה:
    מאחר והרמקולים הקדמיים אצלך מוגברים ככל הנראה ע"י המולטימדיה (להלן HU), התחל איתם. הזז את הסאונד רק קדימה באמצעות ה-Fader (עמ' 37) וכבה את הסאבוופר (עמ' 38 ). כנס להגדרות החיתוך (Cutoff) ב-HU (עמ' 38, ובערך דקה 7:50 בסרטון), הגדר לערוצים הקדמיים HPF של 160 או 200 הרץ והסט את ה-Slope למקסימום (24-). כעת בדוק כמה גבוה אתה יכול להגביר את ה-HU מבלי שהרמקולים הקדמיים מעוותים. בנקודה שבה הם מתחילים לעוות (ואפשר לנסות לראות מה נשמע איתם יותר טוב מבחינת נקודת החיתוך), שם תעצור ותרד בווליום קליק או שניים. זו תהיה נקודת המקסימום שלך לצורך כיוון שאר הרמקולים מאחר והקדמיים מהווים במערכת שלך מגבלה. הנמך חזרה את הווליום למינימום להמשך.
  3. אחרי שהנ"ל בוצע, העבר את כל הסאונד לרמקולים האחוריים, שוב באמצעות הפיידר (השאר את הסאב כבוי). באופן דומה לנ"ל (רק לבחור כמובן בהגדרות של האחוריים), הגדר להם HPF נניח של 80 וסלופ יכול להיות גם של 24-. כעת הגבר את הווליום ב-HU לנקודה שמצאת קודם. בהנחה שהרמקולים האחוריים לא מתחילים לעוות כבר, עבור כעת למגבר וסובב את הגיין לאט ובעדינות עם כיוון השעון, עד לנקודה שבה נשמע עיוות ואז חזור מעט אחורה. כעת יכול למצוא את נקודת האיזון המתאימה לך בין הקדמיים לאחוריים באמצעות הפיידר לצורך הענין. הנמך שוב את הווליום להמשך.
  4. כעת, הפעל בחזרה את הסאב. הגדר לו, שוב בדומה לנ"ל, הפעם LPF באזור ה-80 וסלופ מקסימלי דרך ה-HU. באופן דומה למקודם, הגבר חזרה את הווליום לנקודה הידועה, וסובב את הגיין במגבר לאט לנקודה בה נשמע עיוות והחזר מעט אחורה או עד לנקודה הרצויה בה הסאב נשמע לך מספק (מבלי שישמע עיוות). תוכל לאזן גם את עוצמתו (וכל רמקול בנפרד) דרך התפריט שמתואר בעמ' 39 (speaker output level).

הגדרות מתקדמות יותר, כמו תיקוני זמן (time alignment) ומשחקי איזון כוח/עוצמה ידרשו "עבודה בשטח" בסיוע מתקין/אדם שיודע מה הוא עושה ומה להקשיב לו.

מעבר לכך, כאן תוכל למצוא שרשור מפורט מאוד על איך שומעים ומה התאוריה מאחורי כיוונים מסויימים וגם איך לכוון חלק מהדברים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל, אתה מלך. תודה רבה על הסבלנות והפירוט.

דבר שני, במגבר יש לי מימין Front ומשמאל Rear אבל לא כתוב שום דבר על סאב. איך אני יודע מה שייך לסאב?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שאלת (חצי) מליון הדולר. :lol:

העף מבט על צורת החיבור של חיווט הרמקולים למגבר (יכול להעזר גם בעמ' 3 של חוברת המגבר).

הערוצים שבשימוש של הרמקולים האחוריים יהיו "מלאים" (4 חוטים, 2 פלוס ו-2 מינוס).

הערוצים שבשימוש של הסאבוופר אמורים להיות "חסרים" (רק 2 חוטים, כאשר רק המינוס והפלוס החיצוניים אמורים להיות מחוברים). תצורה זו נקראת גישור (Bridged) ויוצרת הכפלה של ההספק ע"י שימוש הכוח המירבי של שני ערוצים ביחד (במילים פשוטות).

עכשיו רק נותר לקוות שמה שכתבתי, גם יעבוד. :-P

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב, יש התקדמות.

כעיקרון מה שהיה צריך לתקן כדי להגיע לאותו ווליום גבוה הוא הגיין האחרון, שזה אותו אחד ששולט על הרמקולים האחוריים - אותו העליתי ל-75%. דיברתי עם המתקין והוא אמר שהוא חיבר רק את הסאב והאחוריים למגבר, מה שאומר שצד ימין "פרונט" הוא בעצם האחוריים, וצד שמאל "ריר" הוא בעצם הסאב.

הווליום הגבוה חזר, אבל יש בעיה קטנה: גם לאחר משחקים [במגבר ובהגדרות ב-HU], יוצא מצב שהסאונד עדיין לא נקי כמו שהיה. אני מתחיל לחשוב שאולי הרמקולים נהרסו בכמה שימושים האלה? בשירי היפ הופ, ראפ ומיינסטרים בעיקר, הסאונד מצויין. באסים מעולים, הגבוהים מדוייקים, ובאמת תענוג לשמוע. עם זאת יצא לי להיתקל בשיר של טופאק לדוגמא שבו הקול שלו והבאס התמזגו והתוצאה הייתה לא נעימה לאוזן. בשירי רוק ומטאל [כבד, מבולגן, וממש ממש מורכב יש לציין] שהם בעצם 80% מהפלייליסט, המצב טיפה שונה בגלל הדיסטורשן והבאס. הדיסטורשן לא נקי, הבאס עושה צליל קבוע של "מממממ" וחסר עומק-עובי, איך שתקרא לזה, לשיר. בין כל התיפוף הרצחני והסולואים מאוד קשה למצוא את עצמך מרוכז והכל פשוט צורם.

ניסיתי להחזיר את ההגדרות שבזמנו הכנסתי ב-HU [לצערי לא צילמתי את מה שהיה פעם לפני שאיפסתי כך שאני יכול רק להתקרב, לא להגיע בדיוק] אבל לא עזר. ניסיתי את המדריך שלך, גם לא עזר. באופן כללי בקרוסאובר חוץ מהאחוריים, אין מה לגעת, השאר רק הורסים את הסאונד.

התקשרתי למתקין ושאלתי אותו על הכיוונים שהוא עשה בזמנו למגבר, הוא אמר שבסאב הוא שם גיין חצי, פרקוונז על 50-60, XOVER על LP; באחוריים הוא שם גיין 75%, פרקוונס 150-160, XOVER על HP.

לאן אני מתקדם מפה? אני ממש קרוב ועדיין משהו חסר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממליץ לך לשים את השיר של טופאק שציינת שבו לא היית מרוצה ובו זמנית לכוון את התדרים ואת המגבר עד שתגיע לתוצאה הרצויה.

hu: pioneer prs80

amp: celestra fa2300x, Zapco ST-2000XM II, hertz hdp4

front: hertz spl show ST44 + SV165L

sub: fi q15, psi recone

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם אתה מחליט לכוון את החיתוכים דרך המגבר ולא דרך ה-HU, אז יכול לכבות אותם ב-HU, למעט עבור הרמקולים הקדמיים (גם להפך יכול להיות נכון). נקודות החיתוך שתיאר המתקין לא ממש מסתדרות כי זה מותיר בור תדרים די רציני שם. ומצד שני, אולי זה מה שיצר את האיזון הנכון במקרה הפרטני שלך.

האם אתה מסוגל לזהות מאיזה רמקולים מגיעות הבעיות כעת? קדמיים/אחוריים או סאב?

יכול לנסות להפריד שמע ביניהם שוב כדי לאתר זאת.

האם השירים הבעייתים הם כאלו שכבר ניגנת בסט-אפ הראשוני? או שרק עכשיו ניסית אותם?

האם ידוע כי רמת ההקלטה שלהם איכותית ולא מעוותת במקור?

יכול כעת להעלות תמונות של הכיוונים במגבר וב-HU (תעבור על כל ההגדרות, לראות שהם מאופסים ו/או מכוונים למקום הרצוי, באופן תאורטי לפחות)?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2555 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...