Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אהבה ראשונה - פיאט טיפו 1.4ie מודל 94'

Buki
שימו לב! השרשור הזה בן 2554 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

זה היה האוטו הראשון שלי. אוטו שעליו למדתי לנהוג, למדתי להכיר את הארץ, למדתי מכונאות וחשמל :-)

הורים שלי קנו אותו חדש ב 1994, הוא די מהר עבר אלי ובהמשך לאחי. נמכר לאחר 12 שנים במשפחה, בשנת 2006 מעל המחירון שהיה אז 10.500 ש"ח, קיבלתי עליו 11.000. האוטו היחיד עד היום שהצלחתי למכור מעל המחירון...

זה היה הדגם הפשוט ביותר במבחר של הטיפו באותה שנה. מנוע 1.4 70 כ"ס זהה למנוע של פיאט אונו, גיר ידני, בלי חלונות חשמל, בלי מראות חשמל, בלי נעילה מרכזית. מזגן הותקן בארץ על ידי חברת רסקור. התקנה יחסית נקייה ונראה כמעט כמו מקורי אבל הוא לא קירר כמו שצריך מהיום הראשון והיה לוקח המון (אבל ממש המון) כוח מהמנוע. אבזור "מותרות" יחיד היה הגה כוח. אה, עוד משהו מעניין - הייתה לו תאורה בתוך מנופי האיתות והמגבים. משהו שלא ראיתי עד היום בשום רכב אחר.

לאחר הקניה הותקן מנעול רב בריח לידית הילוכים ו"מערכת אזעקה קולית" שהייתה נדרכת על ידי לחיצה על כפתור "4 וינקרים" ומנוטרלת על ידי פתיחת סוויץ'. בהמשך הותקן אימובלייזר עם מפתח אלקטרוני חיצוני. (פלסטיק עם נגד בעל ערך מוגדר בפנים ו 3 מגעים שתלוי על צרור מפתחות, לפני התנעה היה צריך להצמיד אותו ל"קורא").

באותה שנה, 1994 במדינת ישראל נכנסו לתוקף תקנות היורו לכל המכוניות הפרטיות ולכן בניגוד לשנים קודמות צויידה המכונית בהזרקת דלק חד נקודתית פשוטה של בוש Bosch MonoMotronic, ממיר קטליטי שהיה מתחת לרכב ולא בצמוד לסעפת פליטה כמו היום וחיישן חמצן אחד בלבד לפני הממיר.

האוטו היה מרווח באופן יוצא דופן, במיוחד לנהג ולנוסע לידו. היה גם מאוד פרקטי - תא מטען גדול, מושב אחורי מתקפל למשטח ישר, דלתות גדולות ורחבות. למדתי להעריך את זה רק כמה שנים מאוחר יותר כשהתחלתי להשוות אותו למכוניות אחרות. בהתחלה קיבלתי את המרווחה הזה כמשהו שמגיע By default בכל רכב...

מנוע 1.4 היה סביר אבל לא יותר מזה. היה לו מומנט של משהו כמו 10.5 קג"מ, זה מעט מידי לרכב בגודל כזה. "לא כוחות" מול מכוניות יפניות של אותם שנים, לרובן כבר היה 100+ כ"ס. יש האומרים שדגמי קרבורטור עד מודל 1993 היו יותר זריזים. לא יודע, לא ניסיתי.

צריכת דלק 1 ל 11-12. היום זה נראה די גבוה.

לצערי, היו באוטו לא מעט תקלות. המכלולים הראשיים - מנוע, גיר, מצמד, מתלים היו אמינים ולא דרשו שום התייחסות מיוחדת לאורך 12 שנים ו 110.000 ק"מ אבל היו הרבה תקלות קטנות ומעצבנות: קונקטורים שנשרפים, אטם מכסה שסתומים נוזל כל כמה עשרות אלפי ק"מ, מערכת שטיפת שמשות, מנגנון המגבים עצמו, אלטרנטור לאחר 70 אלף ק"מ, סגר משאבת דלק ועוד. עם הזמן למדתי לטפל לבד בחלק גדול מהדברים. צבע בגג התחיל להראות סימנים של נזקי שמש אחרי כ 7 שנים.

כמו כל האהבות הראשונות - אהבתי את האוטו מאוד ולא התבאסתי מהתקלות. וגם בערך אחרי 80 אלף ק"מ הכל כבר סודר והוא הפגין אמינות כמעט מושלמת עד שנמכר :lol:

ממש אבל ממש לא רציתי למכור אותו, לי ולאחי כבר היו מכוניות מעבודה ותקופה ארוכה האוטו עמד מתחת לבית ללא שימוש. עד שנשברתי והבנתי שעדיף שמישהו ישתמש בו מאשר שיעמוד ויעלה אבק. זה היה תהליך די ארוך של שכנוע עצמי.

מצאתי את התמונות האלו במחשב והחלטתי לעלות את הפוסט.

7.jpg1.JPG3.JPG2.jpg4.jpg5.jpg6.jpg

• אהבתי 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

באמת שהרכב מדהים.

רכב ראשון שלי נקנה ב 2006 ישר אחרי הוצאת רישיון.

שנת 91 דגם דיגיטלי 1.6 הרכב היה מאוד מהנה ולמרות

כל ההתעללות שהוא עבר ע"י ילד בן 17 הוא שרד שנה וחצי ללא שום תקלות

עד שנמכר עקב גיוס.

אפילו יצא לי לתדלק בטעות סולר כ 10 ליטר והרכב המשיך לנסוע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

איזה נוסטלגיה.

את הרכב הראשון שלי קניתי לקראת סוף השירות הצבאי בשנת 2001. זה היה האחות הקטנה של הטיפו - פיאט אונו. האוטו היה גם כן שנת 94 יד 2 עם כ 70000 קמ ונקנה ב 17500 שח (למיטב זכרוני).

הרכב היה בדיוק באותו הצבע של הטיפו שלך. גם שם המכלולים העיקריים היו אמינים אבל היו תקלות גם נזילות באטם מכסה שסתומים,

גומיות של ציריות, אלטרנטור ומערכת חשמל.

הרכב היה מאוד פשוט עם מזגן של אלכס אורגינל. בלי חלונות חשמל , בלי מראות חשמליות, בלי abs ובלי esp. הבולמים לא היו משהו במיוחד האחוריים. היה מנוע נחמד , אותו אחד שבטיפו שהזיז את הרכב לא רע בגלל משקל נמוך יותר. לחבר בבסיס היה טיפו שתמיד הרגיש כהרבה יותר רכב.

אסף

Sent from my SM-C5000 using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גירסת המאייד ( וובר כפול ) אכן נסעה טוב יותר וגם תגובת הדוושה היתה עדיפה, וזה איפיין את כל המכוניות שעברו ממאייד להזרקה חד נקודתית.

בסוף 91' הוצגו האופל אסטרה, הסיטרואן ZX והגולף MK3, ואז החסרונות של הטיפו - תא נוסעים דלוח והתנהגות כביש בינונית - החלו להפוך למוחשיים יותר.

VOLVO 144 73'- 82 (!) HP.

15.7 קג"מ ב 2300 סל"ד נשמע טוב יותר.:-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חקוקה בזכרוני נהיגת מבחן שביצעתי בפיאט טיפו ספורטיבה, שנת 1994, 3 דלתות, מנוע 2 ליטר כמו בלנצ׳יה תמה, 148 כ״ס, משקל נוצה וגיר ידני, לצורך רכישתה על ידי אבי כמשומשת.

באותה העת הרכב של אבי היה אלפא 33 מנוע 1.5 ליטר. האלפא הייתה בעלת ביצועים חזקים לאותה תקופה אבל הנהיגה בטיפו ספורטיבה הייתה עולם אחר, פשוט ביצועים אדירים, לדעתי טובים יותר מהנתונים היבשים השמרניים של היצרן.

לצערי בבדיקה נמצא כי הטיפו עברה תאונה שפגעה בשילדתה ולכן אבי לא ביצע את הרכישה. לאחר מכן לא ניתן היה למצוא טיפו חליפית כזאת, רכשו כמה ספורות כאלו כחדשות.

לבסוף אבי רכש לנצ׳יה תמה שנת 1993, עולם אחר מבחינת כל פרמטר אפשרי לעומת הטיפו, אבל דווקא הביצועים היו מאכזבים מאד, והתחושה היתה של מנוע מחוספס יותר, למרות שימוש באותו מנוע כמו בטיפו (המנוע אפילו משופר יותר עם סעפת יניקה משתנה ו- 155 כ״ס ואולי זה דווקא הרס) וגיר ידני.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן נוסטלגיה, גם עבורי.

בשנת 98' הייתי בין עבודות וחיפשתי משהו סולידי, אמין וקצת יותר מעניין מיפנית של אז.

הטיפו 1.4 קרצה לי עקב פשטותה; לא היה בה את כל האיבזור והקונפטי של ה-1.6 הדיגיטלית. מצאתי אחת מודל 90', דגם 'מדיה' עם 80,000 ק"מ, שאפילו הגה כח לא היה לה.

על אף שלא היתה מהנה במיוחד לנהיגה, המושב היה נוח, הביצועים סבירים ואחיזת הכביש היתה גבוהה.

16,000 ק"מ נקיים מתקלות מאוחר יותר, נפרדתי ממנה לטובת רכב חברה. מכרתי אותה במחיר בו רכשתי אותה.

אחת המכוניות היותר הגיוניות שהיו לי...

עם רגל בחוץ... :beerchug:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה בוקי ! העלת בי זיכרונות נעימים :) איזה כיף על הבוקר.

הרכב הראשון שלי היה העונג לנהוג בו היה פיאט רגטה שנת 88! (ידנית, ללא הגה כוח וללא מזגן עם רדיו טייפ מקורי!! עם משהו כמו 100 אק"מ למיטב זכרוני) איזה ספינה נהדרת זאת הייתה (עד שהלך ראש מנוע ומכרנו אותה בגרושים) האינטריור של הטיפו מאוד מזכיר לי את הרגטה :). היה רכב נעים מאוד, מרווח מאוד עם הילוכים שהיו נכנסים כמו חמאה (עם כבל קלאץ' שהיה נקרע כל כמה חודשים, עד היום לא ברור לנו למה חח)

אני זוכר שפעם אחת נקרע לי כבל קלאץ' באמצע עלייה חדה ברמזור. בנס לא כבה לי הרכב והצלחתי איכשהו לטפס עד אחרי הרמזור ולחנות בצד :)

לאחר המכירה, קנינו אלפא 33 (הזאת עם ה4 קרבורטורים) שמה שאני זוכר ממנה זה כוח אדיר (יחסית) ומוט הילוכים חורק!!!! זוועתי ביותר, היה צריך להכניס כל הילוך בדייקנות אחרת או שהיית מקבל חריקה מעצבנת או שהיית נכנס להילוך לא נכון, מאוד ייתכן שזה היה ספציפי לרכב שלנו, אבל כמה שזכור לי זאת הייתה מחלה נפוצה ב33.

אבל איזה רכב מדהים זה היה להעביר אתו את כיתה יב :) .

לא במפתיע (משפחה שאהבה מכוניות מוזרות) לאחר מכן (לא זוכר אם מיד לאחר האלפא) גם אנחנו קנינו לנצ'יה תמה שנת 92 או 93 לא זוכר בדיוק, ידנית בצבע לבן. איזה רכב מדהים זה היה !! היו לה תוספות מטורפות לאותה תקופה.

אולי יש תמונות נייר איפה שהוא אני צריך לחפש ולסרוק שיהיה לי זמן :) (יש המון תמונות של מכוניות מדהימות שהיו ברשות המשפחה שאני צריך לאתר, במוו ישנות אופל אסקונה העתיקה של אבא, פורד קורטינה עתיקה שנקנתה מהחנות, אאודי 80 שנת 87, פורד אסקורט משנים שונות גולפים משנים שונות, ועוד ועוד)

עריכה אחרונה על ידי ramik33
:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

כיף לקרוא. מהתקופה שלמכוניות עוד היה פרצוף משלהן.

הייתם מראים לי כפתור שבור והייתי מזהה מאיפה הוא.

היום לוקח לי כמה דקות להבין אם זה מאזדה 3 או 6.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דגם DGT עם הלוח הדיגיטלי הוצע רק ברמת איבזור גבוהה ומנוע 1600 עד מודל 1993.

במודל 1994 הייתה מתיחת פנים קטנה. בדגמים שאחרי מתיחת פנים לא הציעו יותר בארץ את הלוח הדיגיטלי, לא ב 1.4, לא ב 1.6 וגם לא ב 2.0 ליטר.

תמונה שצירפת היא לא של הטיפו, בטיפו לוח שעונים דיגיטלי נראה כך:

8034d2353c57093ed8931a131e201adb.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם לחבר הייתה כזו ששירתה אותו בנאמנות רבה וללא שום תקלה משמעותית ונמכרה עם כ-180,000 ק"מ.

לי הייתה האחות המבוגרת יותר של הטיפו-ריתמו נובה 1300 שגם היא עשתה עבודה נאמנה.

מעניין לראות שללא מעט מגיבים הייתה לנציה תמה, לי היו שתיים, אחת ידנית ואחת אוטומטית, התמה לדעתי היא ליגה אחרת לגמרי וגם היום טרם נסעתי או נהגתי ברכב כל כך נעים ונוח. התמות אגב גילו אמינות רבה ורק באוטומטית נשרפה דיודה במחשב שהצריכה את החלפתו

בעלים גאה :inlove: של פיאט 124 ספיידר 1800.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לי הייתה האחות המבוגרת יותר של הטיפו-ריתמו נובה 1300 שגם היא עשתה עבודה נאמנה.

גם לי הייתה ריטמו, 65CL מודל 81. קניתי אותה ב 2000 ומשהו שקל כשנכנסתי לשרות קבע, לנסיעות בתוך הבסיס ובסביבה. קשה לדעת כמה נסעתי איתה, ספידומטר לא עבד. כמה מאות קילומטרים בתקופה של כ 8 חודשים. אבל זה היה כייף, במקום ללכת קילומטר לחדר אוכל, אפשר היה לנסוע באוטו :-)

הייתה בצבע אדום ועם שקיעה אופיינית של החלק האחורי בגלל קפיץ עלים רוחבי עייף. איכשהו לא שמרתי אפילו תמונה אחת שלה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2554 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...