Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלה טכנית על מפתח טורק (מצתי להט בקיה קרניבל דיזל)

shha
שימו לב! השרשור הזה בן 2574 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום,

חיפשתי בפורום בנושא מפתח טורק, אך עדיין יש משהו שאני לא מבין. מומנט הפיתון הרשום על מצתי חימום של NGK הוא 1/5nm. ראיתי בפורום שאנשים דיברו על מפתח טורק של סיגנט 10-110 nm. השאלה שלי איך אפשר לכוון ל 1.5nm כשהמפתח הוא בין 10-110?!

הנושא חדש לי אז בהחלט יתכן והשאלה שלי מעידה על בורות. נא להתחשב.

אשמח אם מישהו ירחיב קצת בנושא וגם אם אפשר המלצות על מפתח טורק טוב (לצורך החלפת מצתי חימום למשל).

תודה רבה לכל מי שיתייחס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המומנט הנמוך של 1.5 ניוטון מטר מתייחס לאום שסוגר את פס המתכת שמעביר את המתח למצת.

לא בכל המנועים זאת השיטה, יש כאלה שמקבלים את המתח מחוט שמתחבר אליהם בלחיצה.

במנועי CRDI של יונדאי למשל יש פס מתכת:

CRDI.jpg

אבל את המצת עצמו אתה סוגר במומנט קצת יותר גבוה, בהתאם לקוטר ההברגה שלו:

ngk_anzugsdrehmomente_gluehkerzen_anschlussmuttern_en.jpg

אם אצלך יש פס מתכת - תעבוד ברגש בסגירת האומים עם ראצ'ט רגיל. זה מומנט מאוד מאוד נמוך. תתפוס את הראצ'ט בראש שלו ולא בידית.

Stay Dirty

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המומנט הנמוך של 1.5 ניוטון מטר מתייחס לאום שסוגר את פס המתכת שמעביר את המתח למצת.

לא בכל המנועים זאת השיטה, יש כאלה שמקבלים את המתח מחוט שמתחבר אליהם בלחיצה.

במנועי CRDI של יונדאי למשל יש פס מתכת:

[ATTACH=CONFIG]484337[/ATTACH]

אבל את המצת עצמו אתה סוגר במומנט קצת יותר גבוה, בהתאם לקוטר ההברגה שלו:

[ATTACH=CONFIG]484338[/ATTACH]

אם אצלך יש פס מתכת - תעבוד ברגש בסגירת האומים עם ראצ'ט רגיל. זה מומנט מאוד מאוד נמוך. תתפוס את הראצ'ט בראש שלו ולא בידית.

תודה. ממה שראיתי המומנט של 1.5 רשום במפרט של NGK אתה אומר שזה מתייחס לאום שסוגר את פס המתכת על המצת? ומה לגבי המצת עצמו? המפרט שרשום על המצת לא מתייחס למומנט שבו סוגרים את המצת עצמו?! זה מוזר, לא?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרכב הוא קיה קרניבל דיזל.

אולי מישהו בפורום יכול להסביר לי כיצד מצת להט עובד? אני מבין שבמנועי דיזל לא צריך מצתים ומצתי הלהט נועדו לאפשר התנעה של הרכב ביום קר במיוחד. עד כאן זה ברור. השאלה שלי היא האם מצתי הלהט ממשיכים לקבל מתח לאחר שהמנוע הניע, או שלאחר ההנעה הם סיימו את תפקידם? פשוט אני לא מבין למה נורית הסליל הכתומה מהבהבת לי לפעמים. האם זה בגלל שצריך להחליף את מצתי הלהט או אולי הממסר שלהם? אין לי שום בעיות בהתנעה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במזג אוויר קר מצתי להט ממשיכים לקבל מתח אחרי התנעה לכמה שניות, למניעת זיהום אוויר (בטמפרטורה נמוכה תהליך בעירה פחות נקי), אחרי זה הם מפסיקים לעבוד.

בעיקרון מנוע מסילה משותפת במזג אוויר שיש בארץ יכול להניע גם ללא סיוע של מצתים.

נורת קדם חימום מהבהבת - לרוב מציין תקלה במערכת קדם חימום - לאו דווקא במצתי להט עצמם, אולי ביחידת פיקוד שלהם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במזג אוויר קר מצתי להט ממשיכים לקבל מתח אחרי התנעה לכמה שניות, למניעת זיהום אוויר (בטמפרטורה נמוכה תהליך בעירה פחות נקי), אחרי זה הם מפסיקים לעבוד.

בעיקרון מנוע מסילה משותפת במזג אוויר שיש בארץ יכול להניע גם ללא סיוע של מצתים.

נורת קדם חימום מהבהבת - לרוב מציין תקלה במערכת קדם חימום - לאו דווקא במצתי להט עצמם, אולי ביחידת פיקוד שלהם.

מהי יחידת הפיקוד של המצתים? הממסר? ועוד שאלה: ראיתי באתר כלשהו שמצתי להט צריך להחליף אחרי כ 100,000 מייל שהם כ 160,000 ק"מ. בספר הרכב בשגרת הטיפולים אין שום אזכור לצורך להחליף את המצתים בשלב כלשהו. האם באמת צריך/רצוי להחליף מצתים לאחר 160,000 ק"מ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע איזה יחידת פיקוד יש בקיה קרניבל. תעקוב אחרי הכבל שמספק מתח למצתים ותראה לאן הוא מגיע.

אין שגרת החלפה כל X ק"מ למצתי להט. ממה שאני מכיר מרנו ופיז'ו, מצתי להט מחזיקים באמת כ 100-150 אלף ק"מ.

מצד שני, מנוע מסילה משותפת יכול להניע ללא סיוע של מצתים בטמפרטורות של הארץ כך שבגדול אם אין בעות התנעה לא חובה להחליף אותם.

אני כותב פה מספרים לדוגמא, בכל רכב זה שונה. רק להעברת הרעיון הכללי.

טמפרטורת נוזל קירור מינוס 20 מעלות - נורת קדם חימום דולקת 10 שניות, מצתים ממשיכים לעבוד 30 שניות אחרי התנעה.

טמפרטורת נוזל קירור מינוס 10 מעלות - נורת קדם חימום דולקת 7 שניות, מצתים ממשיכים לעבוד 20 שניות אחרי התנעה.

טמפרטורת נוזל קירור 0 מעלות - נורה 5 שניות, ממשיכים לעבוד 10 שניות.

טמפרטורת נוזל קירור 10 מעלות - נורה 2 שניות, לא ממשיכים לעבוד אחרי התנעה.

טמפרטורת נוזל קירור 20 מעלות - נורה לא נדלקת ולא ממשיכים לעבוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוקי תודה רבה על ההשקעה בתשובה. האמת שכרגע הנורה כבר לא נדלקת. המוזר הוא שהיא היתה מהבהבת לאחר נסיעה של זמן מה ובמהירות יחסית גבוהה. לא מבין איך מחשב הרכב מחליט להדליק את הנורית אם הרכב כבר מונע והמנוע חם? נראב לי שעכשיו כשהטמפרטורה קצת יותר גבוהה בחוץ מגעים כלהם נהיו יותר טובים (החומר מתפשט טיפה בטמפרטורה גבוהה יותר) ולכן הנורית לא מהבהבת. כנראה בעיית מגעים. בנוסף קראתי היכן שהוא שצריך להחליף את המצתים לאחר 160,000 ק"מ ושאם לא מחליפים בזמן עלולות להיות בעיות. אגב, היה כתוב שם שמצת לא תקין יכול לגרום לשריפה לא טובה של הסולר ולכן לפליטת גבוהה יותר של זיהום. יש בזה אמת למיטב ידיעתך?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פשוט תחליף אותם אם לא הוחלפו ב-160 אלף האחרונים.

בדיוק החלפתי באלנטרה שלי, שעברה 128K. המצתים המקוריים יצאו של BERU וזה אכן מה שרשום באוטודאטה.

אני הזמנתי מאיביי מצתים של NGK ב-170 שקל כולל משלוח לפי המק"ט המקורי של יונדאי.

ככה שאם תתן לי מספר שלדה ודגם מנוע, אתן לך לינק לאיביי לקניה. במחיר הזה אין יותר מדי מה לחשוב פעמיים.

ותודה לאיתמר על סט הבוקסות למצתי להט, ועל העזרה בעבודה - 3 שעות (אפילו במגאן 2 לקח לי 20 דקות.)

:mm_nah: ליונדאי.

כמו שאתה רואה על הקופסא אצלי, מופיעה אותה הטבלה שצירפתי לך קודם מהאתר של NGK. רק שפה הם לא מתייחסים לאומים של פס המתכת, נטו למצת עצמו, והיחידות בקג"מ.

מומלץ למרוח גריז נחושת על התבריג של המצתים החדשים.

P_20170401_134237.jpgP_20170401_134200.jpgP_20170401_134316.jpg

Stay Dirty

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אסף תודה. כבר הזמנתי מאי.ביי מצתים של NGK. לא יודע אם אחליף לבד או שאלך למוסך. לקח לך 3 שעות? זה המון זמן. לי בטח זה ייקח הרבה יותר, כך שלא נראה לי שאעשה זאת לבד. (אגב, בדקתי המחיר אצל היבואן : כ1200 שקל, לעומת 52$ באי. ביי. הפרש מטורף).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אכן, בנו את כל סעפת הפליטה והצנרת של ה-EGR על המצתים...צריך לפרק קצת בדרך אליהם. בנוסף לאחד המצתים גישה מאוד בעייתית בגלל צינור מים מתכתי שעובר ליד ואי אפשר לפרק אותו.

איזה מנוע יש לך שם?

תוכל לצלם את מיקום המצתים אצלך?

אל תתייאש מראש, אולי זה שונה אצלך, ואל תשכח שלא צריך לעשות את זה כל יום.

פעם ב-120-150 אלף :)

עריכה אחרונה על ידי asafasaf

Stay Dirty

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה מנוע דיזל 2.9 ליטר, דגם J3. מבחינת גישה לא נראה לי שצריך לפרק משהו ואפשר לפתוח אותם עם ראנצ' בעל הארכה אלסטית. הבעיה שלי היא שמעולם לא עשיתי זאת והפחד שלי הוא אם אני נתקע ולא מצליח לפתוח או סוגר בעצמה לא נכונה. פחד של מתחילים :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 2574 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...