Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם הסוף של ענף המוניות קרב?

tzvipper
שימו לב! השרשור הזה בן 689 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ספירל - מה שאמרתי תקף למכונית בעלת קרוז קונטרול אדפטיבי , הוא לא אמור לזהות אנשים שפשוט נדחפים על המילימטר , ושוב גם אז המערכת לא מזהה מראש , אלה בולמת ברגע שהרכב הזה נכנס לנתיב.

בנהיגה אוטונומית המצב שונה לגמרי , שם יש ניטור גם של הנתיבים הקרובים ושל הרכבים שבהם , כך שלמעשה המערכת שם תדע לנבה מצב שבו יכל להיות שהנהג שנתיב שקרוב אליך ינסה להידחף.

2017 Type R

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני ממש לא משוכנע שזמן התגובה של המערכת הממוחשבת באמת יהיה יותר קצר מזה של נהג אנושי בריא שאינו עסוק במסך שלצידו. הרבה נתונים יצריכו שורת דגימות, והשאלה היא מה קצב הדגימה המתאים למערכת ומה הקצב בו המערכת תוכל לטפל בנתונים, והאם המערכת האנושית לא תהיה יותר זריזה מהממוחשבת באיתור חלק מהמידע.

בעיה נוספת היא בעיית הרגישות מול הסגוליות - מערכת שתגיב ליותר מדי התראות שוא תגרום במקרה הטוב להאטת התנועה ובמקרה הרע לתאונות. מערכת שלא תהיה מספיק רגישה עלולה לגרום תאונות. בקיצור - גם כאן אני לא בטוח שנקודת האיזון של מעערכת ממוחשבת, בודאי מדורות מוקדמים, באמת תצמצם תאונות. אני מניח שבעיה זו היא אחת הסיבות שבגללן יש החוזים התקדמות איטית מאד של הרכב בעל אוטונומיה מלאה.

אני סופר-משוכנע שזמן התגובה קצר משמעותית.

בעברי הרחוק הייתי מהנדס תוכנה ויצרתי מערכת שמזהה התנהגות נהג - האצות, בלימות וכדומה. היא עבדה ברזולוציה של 20 הרץ, כלומר תוך חמישית שנייה היא ידעה לזהות אירוע ולהגיב. הסיבה הייתה כי לצרכים שלה לא היה צריך יותר מזה, אבל החומרה ידעה לעבוד גם ב-100 הרץ.

נהג אנושי במצב אופטימלי יזהה משהו בעייתי תוך שלושת רבעי שנייה ורק אז יגיב. ההבדל תהומי במצב של חיים ומוות (והמערכת הרובוטית גם תדע לנצל את יכולות הרכב למקסימום, בעוד נהג אנושי לרוב לא יודע).

רגישות - אתה צודק שזה נושא בעייתי אבל שוב מניסיון - התמודדתי עם התראות שווא במערכת שבניתי והצלחתי לצמצם אותן ב-95% תוך כמה שבועות של עבודה. מעריך שעשרות/מאות מהנדסים נורמליים (לא חצי קלאץ כמוני) יעשו עבודה הרבה יותר טובה.

לגבי הטסלה - קשה לשפוט מתוך הסרטון, אבל אני כלל לא בטוח שזמן התגובה של המכונית קצר מזה של הנהג ברכב השחור בנתיב הימני. מה שמרשים הוא מרחק הבלימה הקצר, כנראה שהבלימה בטסלה יעילה מאד (לא מפתיע אם מדובר בדגם עם נטיות ספורטיביות).

מרחק הבלימה לא נובע מיעילות הבלימה בטסלה - כמעט כל מכונית מסוגלת טכנית לבלום בצורה כזאת. ההבדל הוא שהטסלה האוטונומית הפעילה את כל כוח הבלימה באופן מיידי, בעוד נהג אנושי יגיב בצורה פחות טובה. אני גם בטוח במיליארד אחוזים שזמן התגובה של הטסלה קצר יותר משל נהג אנושי. זה בכלל לא תחרות.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד שאלה - המערכת דוגמת 20 פעם בשניה. האם את כל שדה הראיה, או רק מטרה אחת? בכמה מטרות מסוגלת המערכת לטפל במקביל? כיצש מטפלת המערכת במטרות שנהג אנושי מזהה "בזוית העין" - כאלה שקו הראיה אליהן חסום חלקית?

כמה מחזורים נדרשים על מנת לזהות התנהגות המצריכה התערבות? לאחר בחירת תגובה - לאחר כמה זמן יכול לזהות אם התגובה היתה מתאימה ולהכניס תיקונים?

השאלות אינן קנטרניות. ברור לי שהטכנולוגיה הולכת ומתקדמת, והמהנדסים שואלים את השאלות ועובדים על התשובות. השאלה היא כמה זמן יקח עד שהמערכות יבשילו. ויש עוד עניין - כמה תארך קביעת תקנים, כאלה שיאפשרו לכל רכב "לדבר" עם רכבים אחרים ועם הכביש.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה מערבב בין אלגוריתמים ופרפורמנס..

בהינתן שיש לך את האלגוריתם, הפרפורמנס הוא בכלל לא בסקאלה של בן אנוש.

האתגר הוא לא ביחידת העיבוד, אלא באלגוריתם עצמו. השאלות שלך אמנם נשמעות ענייניות אבל אתה תוקף את זה מהפן הלא נכון - ברגע שמפצחים את אתגר עיבוד הצלבת וניתוח הנתונים, השאלות בנוגע למס' הפעולות במחזור וכו' זניחות, אתה צריך להתייחס למערכת כמערכת עם 'אינסוף' פעולות בשניה, כי זה היחס בין יח' העיבוד המודרניות לבין היכולת האנושית שלנו עבור טסק ספציפי

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שני הדברים חשובים.

שוב, אני מתיחס כמסתכל מהצד, לא כאיש מקצוע. האם החיישנים מסוגלים לעמוד ברזולוציה (במרחב ובזמן) הנדרשים לטיפול בכמות המטרות שסביבך?

האם יחידת העיבוד מסוגלת לטפל בכל המידע בזמן אמיתי ולסנן את הרעשים בלי לפגוע יותר מדי ברגישות?

בשני המקרים מדובר בשילוב של יכולות החומרה ושל טיב האלגוריתמים.

סרוניס דיבר קודם על 95% סינון רעשים. לי זה נראה הרבה פחות מדי, משהו שיעצור את הרכב על כל צעד ושעל. אני מקווה שמדובר במספר מהשרוול, ושבמציאות היוא יותר גבוה (כמובן, בלי לפגוע ברגישות למצבי אמת).

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוד שאלה - המערכת דוגמת 20 פעם בשניה. האם את כל שדה הראיה, או רק מטרה אחת? בכמה מטרות מסוגלת המערכת לטפל במקביל? כיצש מטפלת המערכת במטרות שנהג אנושי מזהה "בזוית העין" - כאלה שקו הראיה אליהן חסום חלקית?

כמה מחזורים נדרשים על מנת לזהות התנהגות המצריכה התערבות? לאחר בחירת תגובה - לאחר כמה זמן יכול לזהות אם התגובה היתה מתאימה ולהכניס תיקונים?

השאלות אינן קנטרניות. ברור לי שהטכנולוגיה הולכת ומתקדמת, והמהנדסים שואלים את השאלות ועובדים על התשובות. השאלה היא כמה זמן יקח עד שהמערכות יבשילו. ויש עוד עניין - כמה תארך קביעת תקנים, כאלה שיאפשרו לכל רכב "לדבר" עם רכבים אחרים ועם הכביש.

דמיין שיש לך חיישן אחד והוא דוגם 100 פעם בשנייה. יש אלגוריתם, לא בהכרח סופר-מורכב, שלוקח את הקלט של החיישן הזה ומוציא ממנו פלט כלשהו. זו פעולה פשוטה מאוד בשביל מעבד. עכשיו תכפיל - במקום חיישן אחד יש עשרות חיישנים - גם זה מאוד קל בשביל המעבד. לצורך העניין אני פיתחתי בשביל מעבד ARM קטנצ'יק שידע לעשות עוד 20 דברים אחרים כל שנייה מלבד האלגוריתמים שלי (שהשתמשו בחיישן תאוצה תלת ממדי ורכיב GPS). קח רכיב עיבוד חזק יותר עם יכולות גרפיות (וזה משהו שחברות כמו NVIDIA עושות היום בהצלחה אדירה לתעשיית הרכב *מרביץ לעצמי שלא קניתי את המנייה שלהם לפני שנתיים כשכבר ידעתי את זה*) ותקבל מכונה שיודעת לזהות דברים ולפעול בהתאם הרבה יותר בקלות.

כמובן שבפועל זה הרבה יותר מורכב מסתם קלט ופלט של חיישנים. יש משהו שצריך לעבד את הכל ביחד - אבל בסופו של דבר אלו אלגוריתמים. כוח העיבוד לא מהווה פה משחק - בשנים האחרונות ההתקדמות בנושא היא מדהימה (טלפון חכם מודרני מסוגל לעבד תמונה מהמצלמה שלו באופן מדהים, למשל). חלקים נרחבים מאוד מהמערכות הללו כבר בושלו היטב. קביעת תקנים זה משהו אחר.

שני הדברים חשובים.

שוב, אני מתיחס כמסתכל מהצד, לא כאיש מקצוע. האם החיישנים מסוגלים לעמוד ברזולוציה (במרחב ובזמן) הנדרשים לטיפול בכמות המטרות שסביבך?

האם יחידת העיבוד מסוגלת לטפל בכל המידע בזמן אמיתי ולסנן את הרעשים בלי לפגוע יותר מדי ברגישות?

בשני המקרים מדובר בשילוב של יכולות החומרה ושל טיב האלגוריתמים.

סרוניס דיבר קודם על 95% סינון רעשים. לי זה נראה הרבה פחות מדי, משהו שיעצור את הרכב על כל צעד ושעל. אני מקווה שמדובר במספר מהשרוול, ושבמציאות היוא יותר גבוה (כמובן, בלי לפגוע ברגישות למצבי אמת).

חיישנים ויחידת עיבוד - כן, בוודאות.

95% סינון רעשים זה משהו שאפשר להשיג די בקלות (זה סתם מספר בתור דוגמא, לא יודע אם זה יותר או פחות במקרה שלי). אצלי למשל המערכת הייתה צריכה רק לזהות, לא לפעול. אז 95% זיהוי נכון היה "בסדר" מבחינתנו (ה-5% הנותרים היו אירועים "חלשים" שהמשמעות שלהם נמוכה, כך שגם אם הזיהוי שגוי זה לא נורא).

אכן קשה יותר להגיע ל-99.9% הנחוצים (או אולי יש עוד כמה 9-ים בדרך) אבל השאלה היא מה קורה באחוזון הקטנטן שנותר. אתה משער שבמקרי קצה כאלה המכונית יכולה אולי להתהפך ולעלות באש. לדעתי המצב טוב בהרבה.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בסופו של דבר הדיוק של כל מערכת הוא סופי. השאלה היא היכן שמים את הגבול, ביחסי עלות תועלת.

במערכות מסויימות שבהן אני עוסק (בצד שמתאים את השימוש למקרה הספציפי) התברר שרגישות מוגזמת גורמת לתגובתיות יתר. עם הזמן למדנו להתאים את הרגישות למקרה הספציפי, במקומות בהם הסכנה גדולה מוכנים לסבול הפעלות שווא, במקרים בהם הסיכון יותר נמוך נותנים למערכת יותר זמן לקבלת ההחלטה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חודש מאוחר יותר...

מה נסגר עם אובר בישראל?

ראיתי באתר שלהם שהם מגייסים נהגים בתל אביב והסביבה.

האם יש כבר דרך חוקית לנהוג בשביל אובר בארץ?

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אובר פועלת היום במתכונת שנהג מונית יכול להיות נהג אובר בדיוק כמו שהוא נהג גט-טקסי.

הסעה (אעלק) חברתית שכל רוצח סידרתי עם פיאט 124 נהפך לנהג מונית מטעם אובר אסורה בארץ וטוב שכך!

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוצח סדרתי יכול גם להוציא רישיון למונית. עניין של כסף.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השתמשתי כמה פעמים בMOVITCARPOOL(כנהג) ליעדים שהייתי אמור להגיע אציין שהתעריף שלהם לא משקף את מחיר התחבורה הציבורית באותה שעה אלא נמוך בהרבה יותר.

אין לך יכולת באמת לדעת מי עולה לרכב עד הדקה התשעים,עד כה הטרמפיסטים היו סבירים חוץ מנסיעה אחת לכיוון שדרות שהקפצתי שני צעירים מעצבנים לכיוון אשדוד .

אחד מהם אפילו שכח את חוגר שלו ברכב שלי הייתי צריך לחזור יום למחרת לאשדוד כדי לשים את החוגר בתחנת משטרה שיקח אותו,תוך כדאי שאני מסביר לו שאני לא הולך לזרוק את ההחוגר מתחת לעציץ ליד הביג שהוא יבוא ויקח מחר.

אני לא ארצה שחברה שלי תיסע בכזאת אפליקציה כל עוד אין פיקוח כלשהו על זהות הנהגים והמשתמשים בלייב עם גישה לרשויות החוק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרבה רחובות בת"א , ובערים נוספות , מרושתים במצלמות עיליות ,מצלמות על גבי רכבי פיקוח ,פקחים על ווספות עם סמרטפונים לצילום מהיר למתן דוחו''ת

כשיתחילו לקבל דוחו"ת בהורדת /העלאת נוסעים , נראה אותם מתמודדים עם בתי משפט.

אומנם גם לנהגי מוניות זה קורה ,אף על פי שהרבה פקחים /שוטרים אינם מודעים לחוק ולתקנות בדבר העלאת /הורדת נוסעים ,באדום /לבן ,ברחבי העיר ,אבל החלה מגמה של מלחמה בבתי משפט בלא מעט זיכויים .

פועל יוצא שפקחים ושוטרים מתחילים להמנע מכך בגלל כמות לא מבוטלת של נזיפות מטעם התובעים העירוניים ,המשפטיים ומהשופטים.

לי באופן אישי היו עימותים בהעלאת נוסעים /נכים באדום לבן עם פקחים ושוטרים אלימים (מילולית) עם מערכות כריזה . הפניתי אותם למצלמה ברכב בלווי משפט קבוע : "תרשום - נפגש בבית משפט"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רוצח סדרתי יכול גם להוציא רישיון למונית. עניין של כסף.

לפחות לא ישחט אותך בפיאט 124.

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 689 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...