Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ייצור קרוס פסיבי עצמאית. תורה משמיים או פרוייקט פשוט?

שימו לב! השרשור הזה בן 3539 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בפוסט הזה באוף טופיק http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=534013 בחנתי את האופציה להפוך ספק מחשב לבסיס למערכת ניידת מבוססת ספק מחשב מגבר רכב ורכיבי 4ohm הראשון מסוג דיספרשיין טוויטר והשני וופר של פייטאל פרו מדגם. 10fe200 שסטאס כבר דיבר עליו. למי שלא מעוניין לקרוא הכל, הצלחתי. באמצעות ספק 550 ממותג בדבקה סיני פשוט הצלחתי להניע ערוץ מגושר של jbl gto 75.4 באופן מרשים יחסית באיזור ה10 אמפר (מדידה של מולטי מטר) אני מניח שספק 850 ממותג איכותי בדירוג ״גולד״ שאומר בגדול 90% נצילות 90-100% תפוקה. אני מאמין שאני אצליח להוציא הספק קבוע של 40-60 אמפר בלי בעיה (הזרם אמור להיות 70~ אמפר ב12v מקסימלי). מכיוון שהמערכת אמורה להיות ״קומבינה״ אני מעוניין להוזיל עלויות, והפתרון היחידי לקרוס אקטיבי זול יהיה מיני dsp עם פלאגאין קרוס 2way, הווה אומר 400 ש״ח לפני מע״מ. נראה לי שקרוס אקטיבי פשוט בסלופ 12 עם היפוך פאזה למיד יוזיל עלויות דרסטית, עוד נראה באמצעות מחשבוני אינטרנט לקרוסים שלא מדובר על מעגל מורכב.

פה אתם, מיודעי פורום אודיו, נכנסים לתמונה. אין לי מושג איך למצוא את הסלילים והקבלים המתאימים, ואשמח אם תסכימו לעזור להבין מה אניחפש ואיך לחפש, ככל הנראה. החלקים ירכשו דרך מדיסאונד,אלא אם אין הבדל מהותי בבמחירים בארץ.

נ.ב.

יש לכם רעיון כיצד להעלות את הוולטאז׳ ל13.8 או 14.4? להגיע ל17 זה לא בעיה באמצעות שילוב של החיווט 3.3 וה-12v לפי שהאינטרנט אומר, אבל לא רשום כלום על קומבינציות של 13-5 וולט

עריכה אחרונה על ידי urban.racer

Mazda diesel rat in the making

Stay tuned

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המחשבונים קיימים, אך הם לא קשורים למציאות - רק נותנים כיוון כלשהו בבחירת ערכים.

בצורה נכונה - מודדים את impedance וfrequency response של כל דרייבר בתוך תיבה שבו זה הולך לעבוד, ומתכננים את הקרוס כך ש

- סכום של frequency responses של הדרייברים בסימולציה יהיה ישר

- הפיכת פאזה של אחד הדרייברים תגרום לnull (חור) בfrequency response - מה שמסמל שילוב פאזות נכון בין הדרייברים.

בונים את הקרוס, ובודקים שוב במציאות האם הוא ישר והאם יש התאמת פאזות בין הדרייברים.

אך זה הרבה התעסקות. בנוסף, צריך גם לשמוע איך זה יוצא תוך כדי, וגם לשים לב לדברים קטנים כמו עיוותים של דרייברים בתחום פעילות שלהם - האם כדאי להעלות\להוריד תדרי חיתוך, לעלות סלופ וכו, דיאגרמת פיזור ולך תידע מה עוד.

סיפור.

לפשט?

המחשבונים שיש ברשת - מחשבים את הערכים לפי עכבה ספציפית שתקליד בהם. בתאכלס לכל דרייבר יש גרף impedance שבעצם מסמל את תלות עכבה שלו בתדר.

כדי שמחשבון יהיה קרוב יותר למציאות, צריך להקיש בו את ערך עכבה של דרייבר בתדר שמעניין אותך.

למשל עם פייטל הזה, בא לנו לחתוך ב4K:

http://www.faitalpro.com/products/files/10FE200/4/10FE200_datasheet_4.pdf

^^ דרייבר של 4OHM

לפי גרף ב4K יש לו כ8OHM של עכבה, זה הנתון שצריך להקליד במחשבון.

אם היינו מקלידים 4OHM במחשבון, היינו מקבלים טעות של פי2 :)

ככל שאנחנו עולים בסלופ של קרוסובר, הוא נהיה יותר רגיש לערכים של כל הרכיבים (כולל עכבה של דרייבר). כך מחשבונים יותר מסלופ מסגר שני - סוג של חסרי משמעות.

מה הייתי עושה במקומך?

אם תשלב את דרייברים סביב 6-8K ומעלה, לא תהיה לך יותר מידי בעיה לשלב בינהם בגלל שאוזן אנושית לא ממש רגישה בתחום זה :)

אך... הייתי נזהר מטויטרים שכאלו (מסוג piezo). אפילו מוותר עליהם...

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תיקח בחשבון שיש לך אפשרות גם להסתיר את עכבת הרמקולים מהקרוס הפסיבי ולגרום להם לראות עכבה יציבה יותר בעזרת הוספת רכיבים כמו מנחת מסוג LPAD לטוויטרים או מעגל זובל.

הבעיה היא שזה פתרון טוב לטוויטרים ואולי למידריינג'ים אבל וופרים זה כבר נהיה קצת בעייתי בגלל כמות ההספק שהרכיבים האלו יצטרכו לעמוד בו ולספוג והעומס הכללי שיפול לך על המגבר.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ועוד דבר... אם אני מבין את התאןריה הזו של אוקטבות, הוופר, בחיתוך של, נאמר 3200, בחיתוך תחתון של 50 ינגן טווח של 7 אוקטבות, זה לא יותר מדי קצת? איך אני יודע אם אני לא "דורש" מהרמקול יותר מדי?

Stay tuned

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כמות אוקטבות... לא הכרחי. אומנם תמיד עדיף להקטין אותם, אך זה יוצר סיבוך רב במימוש.

נגיד ויש לנו את הפייטל הזה (שאגב מנגן גם לכיוון 7-8K).

מה לעשות איתו?

או לשים איזה טויטר ויעשה עבודה מ4-5K ומעלה, או לקחת טויטר רציני של 1.4", בתוך שופר, שינגן מ1-1.5K.

כמובן השופר הוא הרבה יותר מומלץ, אך המחיר שלו הוא סביב 350-400$ ליחידה לפני משלוח ומיסים. אולי אפשר לרדת לכיוון 200$ ליחידה, ולהעלות את תדר חיתוך לכיוון 2-2.5K.

טויטרים שהבאת - זה "supertweeters", נועדו לנגן מ5-7K.

אז איזה טויטר לשים ליד הפייטל?

הבעייה שאין לי מושג.

או שהם עקומים, או גרועים, או יקרים.

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפי מה שקראתי, מה שהבאתי הם סופר טוויטרים בוראצייה שונה בגלל העיצוב. יש להם טוויטר 1.25 ושופר של 3 ומשהו מה שנותן טווח הענות רחב יותר, בשביל 20 דולר אני אקח את הסיכון. יש לי את האופצייה ללכ. על פול ריינג' קטן וחזק, כנראה יהיה יקר, אבל כנראה גם חכם יותר

Stay tuned

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ולמקרה שלא חפרתי מספיק: אז נגיייייד שהלכתי קרוס פסיבי, ונגייייד שבחרתי הורנים. איך מגבר רכב מתמודד עם התנגדות של אלמנט 8אוהם? האם אני פשוט מתייחס אליו כאלמנט שיקבל כחצי מהעוצמה המוצהרת בערוץ (הווה אומר, בgto 75.4 כ200 וואט לערוץ אז בעצם 100? איך זה מסתדר בין שני האלמנטים כאשר אחד הוא 4 ואילו השני 8? האם אני נדרש לשני אלמנטים בעלי התנגדות זהה כאשר הערוץ הוא משותף?

איזה בור חפרתי לי... האמת שמעניין ומאתגר.

Stay tuned

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תן לי לזרוק פצצת עומק נוספת לתוך הבור שחפרת :-)

ול פצצת העומק הזאת קוראים זווית הפריסה של גל הקול של הרמקול, עלומת שידור או כווניות, בקיצור באיזה רוחב הרמקול מקרין את הסאונד.

תיקח מידבאס שש וחצי ותיתן לו לנגן מעל שלוש קילו ופריסת הניגון שלו תהיה בזווית צרה מאוד, בכדי לפצות על כך שלא תאבד פירוט, היענות ובכדי שהרמקול לא ימשוך כלפיו את כל הצליל אתה תיאלץ להפנות אותו יותר לכוון הציר, האקסיס.

אם אני זוכר נכון אתה בונה קיקים לL8? אם כן אתה יכול להתחמק מזה די טוב!

אם לא, מציע לשקול או מעבר לשלושה חלקים או לעבור לאלמנט רחב פס כמו ריבון או מיד טוויטר.

מבולבל? גם אנחנו :-)

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3539 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...