Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ביטקויין - השקעה כדאית?

Aino

פוסטים מומלצים

כל התיאוריות האלו של אינפלציה ודפלציה באות מעולם אחר, שבו כמות הכסף בשוק לאו דוקא מוגבלת. הן לא ממש דנות במצב כזה, שבו ערך המטבע עולה בגלל שכמותו קבועה.

השינויים המהירים בערך הביטקוין באמת הופכים את השימוש בו במטרתו המקורית (מטבע) לבעייתי, לפחות כרגע. השאלה היא מה יקרה בעוד כמה שנים, והאם העסק יתייצב על מספר סביר.

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 1.4 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

1. בעיקר לטוב? הוא עלה מאות אחוזים בחצי שנה. מה אומר לך שהוא לא ירד במאות אחוזים בחצי שנה הבאה? (הוא כנראה לא, אבל שוב - מה אומר לך שלא?)

2. רק לאן הוא יגיע לפני שהוא יגיע לדפלציה? ומי יוכל להשתמש בו אז? מה יהיה הערך שלו? אין לך תשובה לאף אחת מהשאלות הללו - וזאת הבעיה.

3. אוקיי, אז מה טוב בזה?

4. והנה עוד בעיה - מעל 200 מטבעות שונים? קודם כל, אתה מתכוון מעל 1000 מטבעות שונים, כולל דוגקוין, המטבע שנוצר בתור בדיחה והיום שווה מעל 100 מיליון דולר. והשד יודע כמה יש עוד... מעבר לזה - איך בדיוק מעריכים את השווי של מאות מטבעות שונים? איך עושים את זה כשכל אחד יכול לייצר מטבע חדש במחשב הנייד שלו? למה שמישהו יחליט שכל המטבעות הללו באמת שווים כסף?

5. אולי קשה מאוד לפרוץ את הביטקוין, אבל אפשר לפרוץ בורסות ביטקוין (וזה קרה בעבר) ואפשר לעשות עוד הרבה נזקים אחרים. וצודקים האומרים שאם זה יקרה - מי יגן עליך?

1. המטבע בוודאות לא ירד במאות אחוזים, במקסימום ירד ב 100% וערכו יהיה שווה ל 0, מנגד הוא כן יכול לעלות במאות אחוזים.

2. אני יכול לחזות את ערך הביטקויין בדיוק באותו דיוק שבו אני יכול לחזות את ערך הדולר, הזהב או הנפט - וכן אתה צודק, אין לי דרך לחזות אף אחד מהם.

3. לא יודע, ציינתי עובדה.

4. שווי של מטבע נקבע על ידי היצע וביקוש, בדיוק כמו מניות. העובדה היא שנכון לרגע זה יש אנשים שמוכנים לשלם מעל 5600$ לביטקויין יחיד מעידה על כך שיש לו ערך ממשי.

5. ממה שזכור לי נפרצה "בורסה" אחת לפני כ 5 שנים, אם אני לא טועה זה היה עסק של gaming שהתפתח לזה, מאז עברו הרבה מים מתחת לגשר, האם בנקים, וכרטיסי אשראי לא נפרצים ? נכון, אתה תאמר ובצדק שהם גופים מבוטחים אבל מי אמר שבעתיד שירות זה לא יהיה קיים גם עבור הביטקויין ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אבל המשתמש יכול לפתוח כמה ארנקים שהוא ירצה. חוץ מזה, כיום, אם אני רוצה לתמוך בדע"ש, ברגע שאני אנסה להעביר כספים לחשבון בנק המתאים, הבנק הישראלי לא יאשר את הטרנזקציה - בצדק, והשב"כ יבוא לבקר אותי. איך זה נתמך בעידן של ביטקואין?

אם אני מבין נכון מדבריך, העובדה שניתן להשתמש בביטקויין למימון טרור או לסחר לא חוקי כזה או אחר, ביתר קלות מאשר עם מטבע פיזי, מטרידה אותך, למען האמת, גם אותי, אבל עובדתית, אתה יכול היום להכנס לחנות לקנות חולצה שעון מסטיק ורובה צלפים, האם זה לא פתח משמעותי יותר לטרור ופעילות בלתי חוקית ? לדעתי כן ועדיין הכלכלה הגדולה בעולם תומכת בכך.

מטבעות וירטואלים, לא ביטקואין, משמע שיכול להיות שהמטבעות שיתפסו חלק מרכזי בעתיד - עדיין לא קיימים.

האמנם? האם קיים בית עסק בעולם שמחירי המוצרים נקובים בביטקואין?

כן

לגבי פופולריות - זוכר את נוקיה?

זוכר, לא מבין את הקשר.

האם גם אתה "משקיע" רק כספים שאתה מוכן להפסיד?

איני משקיע בביטקויין - אין ברשותי אף לא אחד.

ההיכרות שלי עם המטבע היא יותר בצד הטכנולוגי, בתור סטודנט בטכניון, אחד מפרוייקטי הגמר שלי היה לתכנן מעבד מבוזר, יעודי לכריית ביטקויין, לפני 5 שנים לא היו כאלה, היום ניתן למצוא בקלות.

בנוסף לכך תחום האלגו-טרייד הוא תחום קרוב לליבי (סוג של תחביב בין עבודה בהייטק וגידול 3 ילדים), הביטקויין הוא מטבע שמגיב לאט מאוד לאירועים חדשותיים (בניגוד למטבעות אחרים ששם התגובה היא מיידית) מה שיוצר הזדמנויות מסחר נדירות שלא קיימות במטבעות אחרים, ושוב אני מדגיש - מסחר ולא השקעה, לדעתי בשנים הקרובות כאשר הביטקויין יתייצב ההזדמנויות האלו יעלמו.

כמו בכל מסחר בשוק ההון, תמיד כדאי לסחור אך ורק בסכומים שאתה יכול להרשות לעצמך להפסיד.

תגובותיי באדום

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

4. שווי של מטבע נקבע על ידי היצע וביקוש, בדיוק כמו מניות. העובדה היא שנכון לרגע זה יש אנשים שמוכנים לשלם מעל 5600$ לביטקויין יחיד מעידה על כך שיש לו ערך ממשי.

מסכים עם רוב מה שכתבת אבל הסעיף הזה לא נכון. בכלכלה המודרנית מחיר של כל דבר נקבע על ידי היצע וביקוש, גם מחירי עגבניות, אבל זה לא בהכרח מעיד על הערך. כמו שכתבתי מקודם, יש הבדל עצום בין הערך שמאחורי מניה (תזרים המזומנים הצפוי מהחברה) וערך שמאחורי מטבע וירטואלי (ככל הנראה, יכולת שימוש כאמצעי תשלום). זה ש- X נסחר במחיר Y בזמן Z לא בהכרח מעיד שהערך האמיתי שלו אכן קרוב ל- Y. לדוגמאות היסטוריות קיצוניות, ראה בועת הצבעונים בהולנד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. המטבע בוודאות לא ירד במאות אחוזים, במקסימום ירד ב 100% וערכו יהיה שווה ל 0, מנגד הוא כן יכול לעלות במאות אחוזים.

2. אני יכול לחזות את ערך הביטקויין בדיוק באותו דיוק שבו אני יכול לחזות את ערך הדולר, הזהב או הנפט - וכן אתה צודק, אין לי דרך לחזות אף אחד מהם.

3. לא יודע, ציינתי עובדה.

5. ממה שזכור לי נפרצה "בורסה" אחת לפני כ 5 שנים, אם אני לא טועה זה היה עסק של gaming שהתפתח לזה, מאז עברו הרבה מים מתחת לגשר, האם בנקים, וכרטיסי אשראי לא נפרצים ? נכון, אתה תאמר ובצדק שהם גופים מבוטחים אבל מי אמר שבעתיד שירות זה לא יהיה קיים גם עבור הביטקויין ?

1. טכנית אתה צודק, אבל הבנת את כוונתי...

2. אתה טועה מאוד. כל הרעיון סביב מטבע כמו הדולר הוא שכל העולם מקבל אותו וערכו מושפע ממגוון אדיר של גורמים מייצבים שמשמעותם היא שמרבית הסיכויים שהאמריקאי הממוצע לא יתעורר מחר בבוקר ויגלה שהוא לא יכול להרשות לעצמו כיכר לחם, או לחילופין שהוא יכול לקנות את זימבבואה. ספיקינג אוף זימבבואה - מה שקרה שם ב-2008 אפשר להקביל לביטקוין, רק בכמה דרגות גרוע יותר - הייתה אינפלציה של 80 מיליארד אחוז (לא המצאתי את המספר הזה). אותו הדבר עם הנפט והזהב - אלו סחורות שערכן אמנם משתנה תדיר, אבל בסכומים קטנים יחסית בהתאם למגוון סיבות. אם הנפט יעלה במאות אחוזים בחצי שנה יהיה משבר עולמי.

4. לא נכון. ברוב המקרים אתה יכול לנגב עם ביטקוין את התחת (וירטואלית) כי למעט למכור אותו לבנאדם הבא (שלא יהיה לו מה לעשות איתו חוץ מלמכור אותו) אין לך יותר מדי מה לעשות איתו. עגבניות, לעומת זאת, אתה יכול לאכול. אם יש מחסור בעגבניות ואתה ממש רוצה עגבניה, אתה תשלם עליה יותר. אם יש המון עגבניות, אתה תשלם פחות. עם ביטקוין המחסור הוא מכוון וזו אחת הסיבות לעלייה.

5. היו דווקא לא מעט פריצות או בעיות אחרות. אבל הרעיון הוא שבגלל שהביטקוין הוא מבוזר, אין אף גוף שלוקח עליו אחריות. כאמור - לטוב ולרע.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברוב המקרים אתה יכול לנגב עם ביטקוין את התחת (וירטואלית) כי למעט למכור אותו לבנאדם הבא (שלא יהיה לו מה לעשות איתו חוץ מלמכור אותו) אין לך יותר מדי מה לעשות איתו

מסכים כמעט לחלוטין - רק הייתי משנה את "ברוב המקרים" ל - "בכל המקרים".

עכשיו ברשותך הסבר במה זה שונה מהשטר של ה 100 ש''ח ששוכב אצלי בארנק ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים עם רוב מה שכתבת אבל הסעיף הזה לא נכון. בכלכלה המודרנית מחיר של כל דבר נקבע על ידי היצע וביקוש, גם מחירי עגבניות, אבל זה לא בהכרח מעיד על הערך. כמו שכתבתי מקודם, יש הבדל עצום בין הערך שמאחורי מניה (תזרים המזומנים הצפוי מהחברה) וערך שמאחורי מטבע וירטואלי (ככל הנראה, יכולת שימוש כאמצעי תשלום). זה ש- X נסחר במחיר Y בזמן Z לא בהכרח מעיד שהערך האמיתי שלו אכן קרוב ל- Y. לדוגמאות היסטוריות קיצוניות, ראה בועת הצבעונים בהולנד.
זה אולי נכון למניות שמשלמות דיווידנד, אבל למניות שלא משלמות זה פשוט לא נכון.

העובדה שמשקיעים מייחסים קשר בין מחיר המניה לביצועי החברה היא מעניינת, אבל הרווח היחידי של המשקיע (הקטן) ממניה שלא משלמת דיווידנד יהיה ממכירתה למשקיע אחר, וחוזר חלילה. בדיוק כמו ביטקוין.

כמובן שלמשקיעים גדולים (מאוד) יש עוד יתרון במניה (השתתפות באסיפת בעלי מניות ומינוי דירקטורים), אבל זה לא ממש משנה את העובדה שהמשקיע הקטן מרוויח רק במכירה.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים כמעט לחלוטין - רק הייתי משנה את "ברוב המקרים" ל - "בכל המקרים".

עכשיו ברשותך הסבר במה זה שונה מהשטר של ה 100 ש''ח ששוכב אצלי בארנק ?

מה? על מה אתה מדבר? עם 100 שקל אני יכול ללכת למכולת. עם ביטקוין לא.

אמרת קודם שיש עסק שבו מחירי המוצרים נקובים בביטקוין - אפשר דוגמא?

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה אולי נכון למניות שמשלמות דיווידנד, אבל למניות שלא משלמות זה פשוט לא נכון.

העובדה שמשקיעים מייחסים קשר בין מחיר המניה לביצועי החברה היא מעניינת, אבל הרווח היחידי של המשקיע (הקטן) ממניה שלא משלמת דיווידנד יהיה ממכירתה למשקיע אחר, וחוזר חלילה. בדיוק כמו ביטקוין.

כמובן שלמשקיעים גדולים (מאוד) יש עוד יתרון במניה (השתתפות באסיפת בעלי מניות ומינוי דירקטורים), אבל זה לא ממש משנה את העובדה שהמשקיע הקטן מרוויח רק במכירה.

אתה טועה. שווי של מניה נובע, כמו שאמרתי, מתזרים המזומנים הצפוי ממנה, גם אם זה אומר שהוא צפוי להתחיל בעוד 10-20 שנים. חברה שתצהיר כי לעולם לא תחלק דיבידנדים, ושלא יהיה ניתן להשתלט עליה ולשנות מדיניות זו או לפרק אותה ולתת את ערך המימוש למשקיעים, שווה ל- 0.

תעשה את ההפרדה מרווח של המשקיע לתזרים הצפוי של החברה. אם חברה לא מחלקת דיבידנד כעת אבל צומחת ומשקיעה את רווחיה בהמשך הגדלת פעילות בתשואה גבוהה אז הערך שלה יעלה כי הדיבידנד העתידי הצפוי ממנה עולה (וכנראה שגם המניה תעלה). גם אם חברה מפסידה כעת, אבל המשקיעים צופים שבעתיד הרחוק תשתלט על נתח שוק מהותי בענף שלה ותוכל להציג רווחים ולחלק אותם, תהיה שווה בהתאם לרווח העתידי שתוכל לחלק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלו הנחות מאוד, מאוד, תאורטיות. ולרוב לטווח השקעה מאוד רחוק.

כמעט תאורטיות כמו ההנחה שהביטקוין יהפוך לאמצעי תשלום מקובל.

ולדעתי, בדיוק אותו סוג של פירמידה.

שזה לאו דוקא רע, רק צריך להבין מאיפה ולמה אתה מקבל כסף בסוף.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממש לא אותו סוג של פירמידה. אני לא טוען ששוק המניות הוא הגיוני ב-100%, כי הוא ממש לא, אבל לפחות הוא נשען על בסיס משהו מוחשי - המצב העסקי של החברה. בדיוק בשביל זה חברות מחויבות לדווח על עסקיהן, ובדיוק בגלל זה כשחברה מצליחה יותר המניה שלה עולה (בדר"כ) וכשהיא נכשלת המניה שלה יורדת (שוב, בדר"כ).

אל תשכח גם שחלק משמעותי מאוד מהכסף שיושב בבורסה הוא בקרנות פנסיה וחסכונות למיניהם - ואלו לא קונים ומוכרים כמו ברוקר על אקסטזי אלא יושבים על חברות שיש להן בסיס מוצק ותוכניות ברורות לעתיד.

עם ביטקוין אין לך שום ערבונות שהכסף שלך יהיה שווה משהו בעוד X שנים. עם הבורסה, בין אם היא תקרוס או לא, יש לך (כי גם אם היא קורסת, היא מתישהו תתחיל לטפס שוב למעלה).

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הטענה כי ערך מניות נובע מהתזרים הצפוי מהן היא לא תאורטית.

מה שתאורטי הוא הההנחה לגבי תזרים הצפוי- בעוד אני יכול להניח שזה יהיה X, אתה יכול להניח חצי X. ההערכה לגבי התזרים הצפוי עצמו היא שדומה להנחה שביטקוין יהפוך לאצמעי תשלום מקובל ולא הטענה לגבי מקור הערך של מניות. ביחס להנחה לגבי הביטקוין, תחזיות לתזרים הצפוי ממניות בדרך כלל קלות יותר, מבוססות על מידע רחב יותר והטווחים שלהן נמוכים יותר (שוב, בממוצע, ביחס לביטקוין, לא אבסולוטית).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחד הטוקבקים השנונים בכתבה בכלכליסט:

" איך זה יכול להיות שכל הכורים האלה והסוחרים כ"כ מטומטמים, משקיעים כ"כ הרבה כסף בכריה וקניה, לוקחים את מטבע העתיד שהוא הדבר הכי טוב שקרה לעולם מאז המצאת הגלגל וממירים אותו בניירות צבעוניים חסרי ערך שמפיקה איזה ממשלה בולשביקית. ממש טיפשים..."

מחפש חלפים יעודיים לאימפרצה סטיישן ניו אייג'.

אשמח לדעת אם מישהוא מכיר אחת בפירוקיה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מתנצל אם לא הובנתי נכון.

אני לא טוען שביטקוין ומניות הן השקעות באותה רמת סיכון.

אני כן טוען שמניות שלא משלמות דיווידנד הן השקעה ספקולטיבית. היכולת של מאן דהו לחזות את הדיווידנד העתידי שתשלם חברה בצמיחה בעוד 10 שנים היא, במקרה הטוב, שולית (ובמקרה הפחות טוב, מסתמכת על כלום ושום דבר לגמרי).

שוק ההון מסתמך גם, כפי שכבר שנאמר, על משקיעים שפשוט מחויבים להשקיע בו (קרנות פנסיה וכאלו). זה מקור להמון כסף שזורם פנימה באופן די קבוע. רק העובדה הזו מווסתת את התנודתיות. כל זה לא קיים בביטקוין.

אבל להגיד שאני, כמשקיע קטן, מרוויח משהו ממניה רק בגלל שהחברה הרוויחה או מכרה יותר, זה פשוט לא נכון. מה שכן נכון זה שאם הרבה משקיעים מחזיקים באמונה הזו אז לביצועי החברה יכולה להיות השפעה על מחיר המניה, אבל רק בגלל שמשקיעים אחרים מאמינים בעיקרון הזה ויהיו מוכנים לקנות את המניה בסכום גבוה יותר. ושוב, מבחינתי כמשקיע, אני לא רואה דיווידנד, רק רווח במכירה. להלן, פירמידה.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ועוד משהו - השקעה במדד כנראה תתאושש גם אחרי קריסה של הבורסה. השקעה במניה בודדת, לעומת זאת, יכולה פשוט להימחק אם החברה נסגרת.

הביטקוין, לצערינו, הוא נכס אחד, להשקעה בו יכולה להמחק בדיוק כמו השקעה במניה בודדת.

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...