Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

הקפצה!

אחי (האמיתי) העלה בפייסבוק שלו את התמונה הבאה:

[ATTACH=CONFIG]487848[/ATTACH]

וצירף את הטקסט הבא:

כמעט ולא קיבל לייקים. רק אני עשיתי Share.

עכשיו, יכול להיות שהטקסט ארוך מדי, יכול להיות שלאנשים לא אכפת, יכול להיות שהם מיצו את כמות הלייקים היומית על תמונה של חתול שישן מכורבל בחיק של כלב, אבל אז מכר מהעבודה כתב לי "בואנה, ראיתי את הפוסט הזה. ממש מפחיד. מספרים מפחידים". אמרתי לו שיעשה שייר. ענה לי "אני עדיין גר בארץ. ינדו אותי". עניתי לו - הנה, זאת הבעיה.

לסיכום - שיהיה לנו בהצלחה. גם אם הטבלה טועה בכמה אחוזים לרעה, כבר בשנות ה-20 יהיה רוב דתי בכנסת. לא "אין ממשלה בלי חרדים" אלא "אפשר ממשלה בלי חילונים". ומשם - לכו תדעו...

למה המספרים צריכים להפחיד?

זה מפחיד רק כאשר הלוגיקה גורסת כי אם חרדי או דתי לאומי או מסורתי אזי מדינת הלכה (או: הלכה המדינה).

אישית, יש פער גדול בין חיזוי גדלי אוכלוסיות יחסיים לבין מצבה החברתי של ישראל בעוד 40~ שנה (שזה יותר מחצי שנות קיומה של המדינה).

בנוסף, איך אפשר לענות ברצינות כאשר מסמנים את החרדים הדתיים לאומיים והמסורתיים תחת אותה קטגוריה?

כלומר אפשר להבין, בעצם ממש כותב, שכבר בשנות ה-20 תתחיל לא פחות מאשר הדרה של החילוניים מהכנסת (או: המדינה). נו, מה אפשר כבר לענות על זה.

אכן ואכן

תראה, אם הייתי *יודע* שאני נשאר רווק (=ללא ילדים), הייתי פחות מוטרד. היה לי מזל/שכל וכרגע אני נמצא במקום 'בסדר גמור' מבחינת רמת החיים וכו'.

אבל היות ואני מעריך שכן נשבר ו'נלך בתלם', אז במבט לרחוק אני לא חושב שארצה לגדל כאן משפחה, לצערי. יש לכך המון סיבות וזה נושא לשיחה שלמה (שאפשר בכיף לנהל במדיה אחרת).

ייתכן שלאחר התנסות כזו או אחרת אגלה שהדשא של השכן וכו', אבל אני מרגיש שחובה עלי לנסות - לטובת דור העתיד הפוטנציאלי.

לכן הווקטור כרגע די ברור... :(

דווקא ההיבטים הפוליטיים שכן קשורים לדיון הזה מעניינים, לפחות אותי אם לא אנשים נוספים כאן. שפוך, שפוך את הלב :type:

מצחיק (ואולי עצוב) שמשווים את הליברליזם והאתאיזם לדת, או לכפיה.

כאילו שהרצון שלי לחיות כרצוני, כל עוד אני לא פוגע באחרים, שקול למישהו שכופה עלי מעשים או איסורים, כי זו האמונה שלו.

יש רב אחד, חיים נבון שמו, לא חרדי בכלל שהעלה פוסט לפני כמה ימים, שבו הוא טוען שבעיית הנשים מסורבות הגט, נובעת רק מהכפייה הליברלית, שאוסרת להלקות סרבני גט...

נשמע מטורלל? יש לו לא מעט תומכים...

בינתיים אני בכל שבת מקלל את הקב"ה בזמן שאני מחכה עשר דקות למעלית בבניין שלי, כי כמה דיירים בטוחים שאם הדת שלהם אוסרת על שימוש במעלית בשבת, זכותם להפקיע מעלית אחת (מתוך שתיים), למעלית שבת. והחוק במדינת השריעה היהודית לצידם.

תגדיר לי מה זה "פוגע", ואני אשמח לסובב כל מצב ולהיות ה"נפגע".

מבחינתי, האמונה (שלו) שקולה לחלוטין לרצון (שלו). הבעיה היא הרבה יותר עמוקה ופילוסופית מאשר מעלית שבת אחת מתוך שתיים, אבל לחלוטין מתמצתת את המציאות שלנו.

וואו נטקו, באמת ארוך מהרגיל.

אני לא יכול להגיב להכל כמובן אז אנסה לתת כמה נקודות לדבריך:

1. היחס להומואים נובע מהעדר ליברליות. הדת היא שמרנית והשפעתה רבה - מכאן אין לצפות שחיזוק הדת יקל על להט"בים.

אתה יכול לקבל מציאות של להט"בים, אבל אם אתה שולט במדינה, למה שתקבל? לא טוען שנהפוך לאיראן ונסקול למוות הומואים, אבל בוודאי נתייחס אליהם הרבה פחות טוב מהיום (ולא שהיום אנחנו מתייחסים אליהם כראוי).

2. אין שום תוכנית להשתלט על המדינה, זה פשוט מה שיקרה מעצמו. ואני עובד לחלוטין לפי לוגיקה כשאני אומר - אם כיום הדתיים פוגעים בחילונים במגוון דרכים, כשהם יהיו רוב אין שום סיבה שהפגיעה לא תגדל. משמעותית.

3. קל להגיד "אם יהיה ביקוש לעסק אז הוא יפעל בשבת" - הטענה היא שכשהדתיים יהיו רוב, לעסק כזה לא תהיה יכולת לעבוד בשבת וכתוצאה החילונים ייפגעו.

4. ברור שהאוכלוסיה החרדית צריכה להשתלב בעולם המודרני וברור שזה קורה, אבל זה קורה מאוד מאוד לאט ועם המון המון הגבלות. הכל מתחיל בחינוך ואם גם כיום הילדים לא מקבלים חינוך שיאפשר להם להשתלב, אז כשהם יהפכו לבוגרים בעוד עשור, הם לא ישתלבו. זה כמו שינויי האקלים - אם לא נתחיל לפעול עכשיו, נסבול הרבה יותר מוקדם משנדמה לנו.

5. אתה באמת חושב שהדת היהודית כל כך טולרנטית כלפי חילונים, שאם היא תהיה הרוב בארץ אז הדתיים יעזבו את החילונים לנפשם? מצטער, אני בספק. מה גם שהבעיה יותר עמוקה מזה - אם קצב הגדילה של החרדים יהיה גבוה יותר מקצב המודרניזציה שלהם (וזה אכן המצב, כך נראה) אז ההתדרדרות תהיה מהירה וכואבת.

6. מספר הילדים למשפחה פוחת כאשר ילדים שורדים (קיים), אין צורך בהרבה מהם לעבודה (קיים חלקית), נשים מקבלות השכלה ומצטרפות לכוח העבודה (קיים חלקית מאוד) וכשיש הבנה שעדיף לתת חיים טובים יותר לפחות ילדים מאשר חיים פחות טובים ליותר ילדים (לא ממש קיים - ואתה הולך להתווכח איתי על זה כמובן).

7. חרדים בארץ (בניגוד לבחו"ל) רגילים לתקציבים גבוהים ולתרומות. התקציבים והתרומות לא הולכים להפסק, ולכן האינסנטיב שלהם לעבוד ימשיך להיות נמוך.

8. אתה באמת מקביל בין "שטויות טבעוניות וירוקות" שילדים שומעים בבתי הספר, להעדר לימוד אבולוציה, לפימפום שאנחנו העם הנבחר ולהטפה לאוכל כשר?

שייכות לקבוצה מסוימת המאופיינת על ידי דת, היא עניין של שאלה כזו או אחרת. פעם פלוני הוא חילוני בכל רמ"ח איבריו, מחר הוא לא פחות מאשר מסורתי הדוק. לפחות לפי הלמ"ס ב-2011, בסקר החברתי, 43% מהיהודים הגדירו את עצמם כחילוניים. המכון הישראלי לדמוקרטיה (מ-2008 ) הראה בשני סקרים כי אחוז החילוניים הוא 20% ובסקר אחר לא פחות מ-51% (מסתבר שזו הייתה פרשנות שגויה).

ועכשיו לנקודות עצמן:

- אני לא בטוח שהחרדים פוגעים בחילוניים. אני דווקא חושב שהחילוניים לא מספיק מאוגדים ובעלי הסכמה רחבה על הנקודות שבאמת חשובות להם.

- כמו שהיום לעסקים שפתוחים בשבת אין סיכוי להצליח באזור בו ריכוז האוכלוסייה החרדית גבוה, אפשר להניח כי מקומות שיפעלו בריכוזי אוכלוסיה חילוניים יוכלו לשגשג.

- מסכים, הכל מתחיל בחינוך (בעיקר מהבית). אם יצליחו להגיע להסכמה כי לימודי ליבה הם נדבך חובה לכל אזרח במדינה, וכך גם עבודה ותרומה יצרנית אזי כולנו נוכל לנשום לרווחה, והרבה יותר מהר ממה שנהוג לחשוב.

- למה שהתקציבים ימשיכו? כלומר, ברור לי למה המגזרים הללו רוצים שהם לא יפסקו- אך ניתן לקדם הרבה מאוד, עוד היום, חוקים ותקנות כדי לעצור את הגלגל (אוכלוסיה גדולה חסרת השכלה הנשלטת על ידי קיצוניים).

עושה רושם שאנחנו חיים במדינות ישראל שונות.

מחר אני רוצה לנסוע בערב לארוחה משפחתית אצל ההורים שלי. הייתי שמח לנסוע באוטובוס. אבל נחש מה, יום שישי בערב מחר.

אני לא משוכנע שאתם רוצים למנוע. אתם מונעים כל דבר שאתם יכולים. החרדים ביותר אגרסיביות (ע״ע האיומים של ליצמן, דרעי ושאר הנסיכים בגלל הבגצ הסופרים בתל אביב בשבת), הדתיים הלאומיים בפחות אגרסיביות (סתם בחיים לא יתמכו באף חוק שיאפשר תחבורה ציבורית בשבת).

אתה לא מעמיד ״דברים על דיוקם״. אתה מתעלם מהמציאות. ובכל פעם שמישהו כותב לך על חקיקה דתית בישראל, אז אתה מספר שיש גם כפיה חילונית. אז שוב, אני לא יודע איך להסביר את זה ביותר פשטות. כפיה חילונית תהייה כאן ביום בו ימנעו ממך ללכת לבית כנסת או יטילו מגבלות על זכותך ללכת עם כיפה על הראש. ואם אתה לא מבין שזה בדיוק מה שאתם, הדתיים, עושים לנו, אז זה רק בגלל מה שכתבתי קודם גם: אתה לא מבין את משמעות המושגים שאתה זורק עלינו.

דתיים הם לא איזו קבוצה חבויה שאף אחד לא מכיר. שיררתי שש שנים בצבא עם לא מעט דתיים. עבדתי ואני עובד עם כאלו גם היום. אני קורא, לא רק תקשורת. זו עובדה שהציונות הדתית מבקשת לשנות את אופיה של המדינה. על זה מדברים כל המנהיגים שלכם. החל מאלי סדן ועד לבצלאל סמוטריץ׳.

אם זה לא ברור - זה לא אומר ש״כל הדתיים רוצים״. לא כל הדתיים מצביעים לאחים היהודים או לליכוד. יש אפילו דתיים שמאלנים, שמצביעים מרצ. יופי.

ביקשת להפריט את מערכת החינוך. אתה מספר על הליברליות של הדתיים. אז הנה, דוגמא מוחשית שמלמדת מה אתם עושים בפועל.

זה נורא נורא פשוט.

אין אף דתי. אף אחד. 0 מוחלט שסובל מכפייה כלשהי. ביום שתבינו את עולם המושגים הזה, או סתם תפסיקו לעוות אותו, המציאות תהייה הרבה יותר פשוטה לכולם. אתם זו הבעיה. אתם. ביום שתפנים את זה, ביום שתבחרו בהנהגה אחרת, ביום שתפסיקו לנסות ולהכתיב לכולם איך להיות ערכיים וצדיקים - הכל יסתדר מעצמו.

עד אז, תמשיכו לספר סיפורים על אהדכתם לכלכלה חופשית וחינוך חופשי, אבל תעשו אפס צעדים כדי לפרק את הרבנות הראשית ותמשיכו לסחוט כסף למכינות המהוללות שלכם, שבעיקר יודעות לגדל עוד דורות של גזענים הומופובים, ותמשיכו לפעול לחינוך יהודי יותר במערכת החינוך.

אבל, שוב, אפילו האסימון הבסיסי הזה, על מה זה ״בסיס הסכמה רחב״ לא נופל אצלך. ככל שיש פחות דברים שהמדינה עושה בכפייה, כך יש פחות דברים לריב עליהם, לא? אתה באמת לא מבין את הפרדוקסליות בגישה שלך?

מונעים כל דבר שיכולים? אתה בטוח?

אני חושב שהם יכולים הרבה, הרבה יותר. פשוט זה לא באמת מעניין אותם, לפחות כרגע.

מהו אותו האופי אשר מנסים הדתיים לאומיים לשנות? האם בכלל קיים אופי כזה למדינת ישראל?

הרי בהגדרה הבסיסית (דמוקרטית ויהודית, בה"כ סידור המילים האלו), יש התנגשויות רבות כל כך שאני לא יודע מאיפה להתחיל.

אמרו כי כור ההיתוך נכשל. אני לא בטוח כל כך שהחרדים הם הבעיה. אני דווקא מניח ששורש העניין הוא בצורך להגדיר ולהתוות את הכיוון של הספינה הזו. לשם כך דרושים מנהיגים עם עמוד שדרה וכריזמה. ושוב חוזר הניגון "שרשור פוליטי לאחר בחירות".

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 56.3 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4614

• SlowRide

4434

• פינדר

3494

• m3x7r3m3

2926

גוסר1860,

המספרים מפחידים כשמבינים שהמדינה הולכת למקום לא טוב. נכון שהחיזוי לא מדויק, אבל זה המידע הטוב ביותר שיש בידינו כרגע ויהיה לא נכון להתעלם ממנו.

הסימון של החרדים הדתיים והמסורתיים תחת אותה קטגוריה נועד רק להראות שכאשר יהיה רוב חרדי ודתי, המסורתיים לא יעצרו שום חקיקה אנטי חילונים.

אתה צודק שלא תמיד השאלות נכונות. יכול מאוד להיות שהשאלה הייתה "האם אתה מאמין באלוהים" והתשובה החיובית הובילה לסימון "מסורתי" כשבפועל הנשאל הוא כופר מארץ הכופרים. עדיין, צריך לבחור איזה נתון ביניים שייצג במידה כלשהי את המציאות. אחרת כל סטטיסטיקה תהיה חסרת משמעות בכאילו, ולא נעשה דבר.

בנוגע לנקודות:

- החרדים בוודאי פוגעים בחילונים. ניתנו מספיק דוגמאות בשרשור. למשל: היעדר תח"צ בשבת וסגירת מקומות בשבת באופן כללי.

- התקציבים ימשיכו ואף יגדלו, כי הכוח של החרדים והדתיים בכנסת יגדל. איך אתה מצפה לעשות תקנות שיעצרו את הגלגל, כשהוא כבר בשיא המרץ במורד ההר?

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

נא לא לבקש ממני גישה לאוף טופיק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתור מישהו עם משפחה מורחבת חרדית ברובה, שמכיר מה הולך שם וגם נמצא בקבוצות תמיכה לחוזרים בשאלה, אני לא כל כך מודאג.

יש שינויים בתוך הקהילה החרדית, שהולכים להיות מאוד משמעותיים בשנים הקרובות.

כל הכניסה של סמארטפונים, אינטרנט והצורך של הרבה חרדים להכנס למעגל העבודה (וכיום יש 50% מהגברים שעובדים), מייצרת תהליכים מאוד חשובים, שמזיזים מוקדי כוח וגורמים לבניה מחדש של כל צורת החיים החרדית.

כמות החוזרים בשאלה מתוך המגזר היא אדירה. כמה אלפים בשנה, וזה רק מתגבר ככל שהם נחשפים לעולם החילוני דרך המסכים ובעבודה.

גם ההשכלה של נשים כל הזמן גדלה, ויש קשר הפוך בין השכלת נשים וכמות ילדים.

יש את ההארד-קור של העולם החרדי, אלו שמנפצים סמארטפונים ויורקים על בנות 8 שמראות את המרפק, והם לא הולכים להשתנות כל כך מהר.

אבל הרוב של החרדים מתחילים לסגל לעצמם צורות חיים שלא הכרנו עד עכשיו, ובתוך זה גם ילודה מופחתת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יוסי - זה מעודד מאוד לשמוע. מעניין אותי אם יש מחקרים וסטטיסטיקות על הנושא ואם נגלה שינוי מגמה לאורך השנים הקרובות. נחכה ונראה...

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמונים שנה עד שהציבור החרדי ישלים את תהליך המודרניזציה, מתאים לך? :wink::grin:

וברצינות, יש תהליך כזה. הוא קורה בכל קהילה דתית שמרנית בעולם. גם אצל החרדים.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הקפצה!

אחי (האמיתי) העלה בפייסבוק שלו את התמונה הבאה:

[ATTACH=CONFIG]487848[/ATTACH]

וצירף את הטקסט הבא:

כמעט ולא קיבל לייקים. רק אני עשיתי Share.

עכשיו, יכול להיות שהטקסט ארוך מדי, יכול להיות שלאנשים לא אכפת, יכול להיות שהם מיצו את כמות הלייקים היומית על תמונה של חתול שישן מכורבל בחיק של כלב, אבל אז מכר מהעבודה כתב לי "בואנה, ראיתי את הפוסט הזה. ממש מפחיד. מספרים מפחידים". אמרתי לו שיעשה שייר. ענה לי "אני עדיין גר בארץ. ינדו אותי". עניתי לו - הנה, זאת הבעיה.

לסיכום - שיהיה לנו בהצלחה. גם אם הטבלה טועה בכמה אחוזים לרעה, כבר בשנות ה-20 יהיה רוב דתי בכנסת. לא "אין ממשלה בלי חרדים" אלא "אפשר ממשלה בלי חילונים". ומשם - לכו תדעו...

יכול להיות גם שהצורה בה זה נכתב מגעילה ומעליבה ומכלילה את כל ה״דתיים״ כגורם הזוי ושלילי באוכלוסיה.

אני אומר זאת כדתי שגר בארץ ולא אכפת לו מה צורת החיים של אדם כזה או אחר, גם ביום כיפור.

Sent from my iPhone using Tapatalk

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא שותף לאופטימיות של יוסי.

לא צריך חרדים בשביל כפיה דתית. רוב האנשים בארץ מאמינים במידה זו או אחרת באלוהים.

ורוב האנשים ירגישו סבבה עם זה שהם נוסעים בשבת, אבל יאסרו עלי להתחתן בחתונה אזרחית, כי "זו מדינה יהודית ואם לא טוב לך תעבור לברלין".

בדיוק עכשיו הבן הצעיר שלי, לפני שנרדם, מלמל משהו על אלוקים (אצלנו בבית לא משתמשים במילה הזו), שהוא בלתי נראה אבל כל יכול... ואת זה הוא לומד בגן ממלכתי...

בחיי שאני קורא את הדברים של אור, על הרצון לחיות במקום אחר, ומצטער שלא עשיתי את זה פעם, לפני שהקמתי משפחה, וזה הפך להיות הרבה יותר מסובך.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יכול להיות גם שהצורה בה זה נכתב מגעילה ומעליבה ומכלילה את כל ה״דתיים״ כגורם הזוי ושלילי באוכלוסיה.

אני אומר זאת כדתי שגר בארץ ולא אכפת לו מה צורת החיים של אדם כזה או אחר, גם ביום כיפור.

טענה לגמרי לגיטימית, אבל שים לב שלמעט כמה חידודי לשון משעשעים יותר או פחות, אין כאן טענה שדתיים הם גורם הזוי או שלילי. יש כאן אמירה שנשענת על סטטיסטיקה (ואפשר כמובן לבטל או להקטין מערכה של הסטטיסטיקה, זכותך) שדתיים יהוו חלק גדול הרבה יותר מהאוכלוסיה בעוד לא הרבה שנים. אם אתה לא מבין למה זה מטריד חילונים, אז אין לי מה לומר. ושים לב שזה שלך לא אכפת מה צורת החיים של אדם כזה או אחר, לא אומר שלנבחרי הציבור שלך גם לא אכפת.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

לא כל מי שנולד דתי נשאר דתי, ולא כל מי שנשאר דתי מאמין שכפיה זה טוב. המספרים מפחידים, אבל באמת שקשה להאמין שאם 50% מהאזרחים היהודים בארץ יהיו דתיים, כולם בלי יוצא מן הכלל יפעלו בעד כפייה דתית.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה בדיוק מה שאנשים לא קולטים: כפיה דתית ומדינת הלכה לא עוברות מאפס למאה בדקה. אבל בוא נהיה ריאליים לרגע: גם כשיהיו פה רק 40٪ חרדים ודתיים, אף פוליטיקאי שפוי בדעתו לא יצא נגדם. כל מה שצריך זה איזה תואם ביבי אינטרסנט בראשות הממשלה, אפילו אם הוא חילוני גמור (ניר ברקת מישהו?) שיתדרדר לאט לאט במדרון החלקלק הזה, ובסוף נמצא את עצמנו כולנו צפרדעים מבושלות.

זה מתחיל בסגירת עסקים בשבת, ממשיך בחינוך ושיעורי "מורשת", טיפה צנזורה פה ושם (כי לא נעים "לפגוע ברגשותיהם" של השותפים הקואליציוניים הטבעיים), סגירה של איזה כביש ראשי שמחבר רק שתי שכונות דתיות, ואז עוד אחד ועוד אחד, ובסוף אתה מתעורר במדינה שיש לך את כל הזכויות להיות חילוני, אבל שום יכולת באמת לעשות עם זה משהו (שלא לדבר על גובה המס שתשלם ורמת השירותים שתקבל).

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיוק. וגם, סלואורייד, תבין שזה לא משנה מה הציבור רוצה או לא רוצה, כאשר נבחרי הציבור מחליטים. אם מחר הדתיים בכנסת ינסו לחוקק משהו אנטי-חילוני, החילונים יצעקו והח"כים החילונים יטרפדו את זה. עוד עשור או שניים, כשיהיה רוב דתי בכנסת, אני כבר לא כ"כ בטוח שזה מה שיקרה.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, זה תהליכים איטיים.

goser, בהחלט חושב שמונעים מה שיכולים. בוא נזכור שהמפלגות הדתיות מכל הסוגים גם לא בהכרח חברות טובות זו של זו.

מה זה לשנות את אופיה של המדינה, או מה הוא האופי שמנסים לשנות? שאלה טובה. היום, למשל, בישראל יש לפחות 3 אוניברסיטאות, שמדורגות מאוד גבוה בערך כל סקר או מחקר בנושא. כבר היום אנחנו גם שומעים שיש נסיגה ברמת החינוך בישראל, ומצד שני, פורסמו בשנים האחרונות שמשרד החינוך דוחף לעוד שעות של לימודי יהדות ותנך. האם אתה חושב שבמדינה בה ילדים לומדים תנך, במקום מתמטיקה, תוכל לתחזק אוניברסיטאות מחקר מצטיינות (שלא בתחום הדת)? אני בספק, וזו רק דוגמא.

אגב, כדיעה כללית יותר על הימין בארץ, מציע לקרוא את הטור הזה מאתר מידה (כן, כן, ימני שמבקר את הימין).

כתבתי קודם לנטקו על הברית הלא קדושה בין הימין החילוני לבין הציונות הדתית. זה די מעניין, כי רק לפני שנתיים, עפי הסקרים, דתיים לאומיים נטו להאמין בצדק חברתי כערך. האם זה באמת השתנה, מעבר לזה שבמצע של המפדל עוד דיברו על "תחיקה חברתית" ואצל בנט מדברים על כלכלכה חופשית?

הניחוש שלי (ולא רק שלי) הוא, שיש כאן פשוט רצון עז להתנתק מכל מה שנתפס כסמולנות. צעדים מעשיים בכיוון, כמו סגירת הרבנות, אנחנו כמובן לא נראה בחיים.

עריכה אחרונה על ידי יבגניפ
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא ההיבטים הפוליטיים שכן קשורים לדיון הזה מעניינים, לפחות אותי אם לא אנשים נוספים כאן. שפוך, שפוך את הלב

זה דווקא לא קשור בצורה הדוקה לפוליטיקה

אפתח במובן מאליו - כל הכתוב מטה פונה אלי בלבד, אני לא טוען שמה שנכון עבורי נכון עבור X וכו':

בהינתן שיש לי את היכולת להגר לרוב המקומות אליהם הייתי מוכן לשקול להגר, אז אם אני מסתכל במבט-על על החיים בישראל ומנסה לנתח אותם אני רואה את התמונה הבאה -

היתרונות למגורים בישראל מבחינתי:

+ משפחה וחברים נמצאים כאן, זה ה-יתרון המשמעותי והמרכזי ביותר (באיזה שניים-שלושה סדרי גודל), ליתרון הזה אני קורא 'אנרציה' מהסיבה שזה יתרון שאינו ייחודי לישראל, אלא נכון לכל מקום בו הייתי נולד וגדל.

+ הכל מוכר (שפה, מנטליות)

+ רמת המחיה שלי די טובה

+ רשת בטחון בריאותית סבירה יחסית לחלק מהאלנטרנטיבות, כאשר מדובר במקרי קצה

+ ההשכלה הגבוהה במצב די טוב (בעיקר רלוונטי עבור דור ההמשך)

החסרונות, כאשר ההשוואה היא נגד מדינה מערבית מפותחת (ארה"ב / קנדה / סקנדינביה / בריטניה) ומטבע הדברים החסרונות יקבלו פירוט-יתר:

- הפן הכלכלי האישי: הן מבחינת יוקר המחיה ("כוח הקניה") והפער בעלית השכר הריאלי בינינו לבין המערב, והן מבחינת מדיניות המיסוי כנגד התמורה המתקבלת - אין לי בעיה עם מיסוי גבוה כל עוד נדמה שחלק ממנו חוזר בצורה סבירה לאזרח, בפועל אני לא סבור שזה המצב.

- הפן הכלכלי העתידי: שינויים דמוגרפיים שחלק קיבלו בביטול מטרידים אותי לא מעט, וגורמים לי לא לבטוח במשק הישראלי בטווח הרחוק. תוסיף לזה פופוליזם-על של פוליטיקאים בשילוב עם תנאי התחלה מחורבנים שיש לנו בגלל עניינים מדיניים/גאוגרפיים/תרבותיים... מה לעשות, אני לא אופטימי. כשאני מסתכל על אנשים צעירים - דור שלי ומטה - שמרוויחים שכר ממוצע (ואני אפילו לא מדבר על חציוני) ולא מגיעים מבית מבוסס, אז אני לא מבין איך סוגרים את החודש בצורה סבירה יחסית לאפשרויות בחו"ל. אשתי אדריכלית, לאחר השקעה של 5 שנים בטכניון ועוד 3-4 שנות סטאז' היא הייתה יכולה להתברג במשרד ולהרוויח שכר ממוצע (בשנות הסטאז' מרוויחים קצת פחות מכך, לפי מידע ממחזור הלימודים שלה). בפועל אחרי קרוב לשנה היא הבינה שזה לא בשבילה, וכיום היא עצמאית בתחום עיצוב הפנים ועושה חיל - אבל זה התאפשר בעיקר בגלל שהקריירה שלי סיפקה 'אוויר לנשימה'

(*) סיידנוט: לפני בדיוק שבוע אני והיא דיברנו על כל מיני דברים, והיא הזכירה לי משהו שהספקתי להדחיק - ממש נמחק לי האזור הזה בזיכרון עד שהיא הזכירה לי: איך אחרי הצבא ובמהלך התואר הייתי כל הזמן מוטרד בטירוף מהעתיד וחוסר ההבנה כיצד נוכל לחיות בצורה סבירה בארץ בהינתן חוסר ב'תנאי ההתחלה' שלנו... לבינתיים קרו כל מיני דברים ורוב השאלות נפתרו, אבל אני זוכר טוב מאוד את התחושה הזו ומעוניין לנסות להימנע מלהעביר אותה הלאה.

- הפן התרבותי: אני מאוד לא מתחבר לתרבות העכשווית בארץ כפי שהיא נתפסת בעיני, שאם צריך לסכם אותה בשלושה מילים אז לדעתי היא נסכמת ל"אני ואפסי עוד". אנשים מתנהגים באלימות וכוחניות ברמה לא סבירה, נימוס נתפס כאקט של חולשה, זלזול מופגן בבר פלוגתא ונטיה 'לשרוף' אנשים על כלום ושום דבר וכו'. ה'חוצפה' הישראלית שרבים גאים בה, היא דבר שגורם לי לבושה. אין לי בעיה עם ישירות ("דוגרי") ואני אדם שפיו וליבו שווים - אבל לי נראה שזה מכבר בוצעה התמרה בין אותה כנות ישראלית שמתורגמת כבוטות - לסתם בוטות פרופר במסגרתה שורפים את כל מי שלא ב'שבט' שלך (וזה לא קשור לפוליטיקה, זה יכול להיות ב1001 מסגרות אחרות).

- הפן החינוכי (מתקשר גם לתרבות): הן הרמה החינוכית במסגרת היסודית/תיכונית מציגה התדרדרות כבר שנים ע"ג שנים, ובנוסף קיימות חששות רציניות מהחיבור ההדוק של הדת-מדינה-חינוך-צבא.

- הפן הפוליטי (מדיני-בטחוני): רשמתי פירוט ארוך, מדי. אז מחקתי (: יש כאן מספיק מידע בשרשור, בגדול: אני פחות מתחבר למה שקורה כאן כיום, ובעיקר ל(חוסר ה)תכניות בטווח הרחוק יותר.

הלא רלוונטי מבחינתי:

~ הפן הקוסמי - מסורתי: לא מעניין אותי שאנחנו העם הנבחר, לא מעניין אותי 2000 שנות גלות, לא מעניין אותי שאם אני לא אגור בישראל אז קיימת סבירות שמחר יבואו הנאצים ובלי החוגר מילואים שלי הם ירצחו לי את כל המשפחה, לא מעניין אותי שמקמפל-עולם הבטיח את האדמה הזו לעם הנצח ולכן חזקה עלינו להגשים זאת. כל השיקולים האלו פשוט מקבלים אצלי דירוג 0.

זה לא אומר שאני סבור כי הם צריכים לקבל דירוג 0 אצל אנשים אחרים, רבאק - הלוואי שהיו מקבלים אצלי דירוג גבוה יותר! בגדול - אם זה לא טריוויאלי - אני לא מחפש סיבות בעד הגירה אלא דווקא מחפש סיבות נגד, ישראל היא הComfort zone המוכר והנוח. הגירה, ברגע שמורידים את המשקפיים הוורודים ועומדים בצומת האמיתית, זה חתיכת חרא של דבר שממש לא קל לעשות, לפחות לא עבורי, בגלל שאתה מייצר באמצע החיים SETBACK אדיר בכמה וכמה מישורים קריטיים.

~ ישראל ממוצבת לא רע בכלל ברמה הגלובלית, עדיף לגור כאן מאשר ברוב העולם - נ כ ו ן. אבל... לא כ"כ מעניין. כאילו, ברמה האנקדוטלית זה מעניין (ואפילו מרתק), אבל ברמה הפרקטית זה לא מעניין אותי. כאמור זה לא באמת שיקול, זו אנקדוטה.

יש עוד הרבה דברים לומר, וקצרה היריעה (/סבלנות) במדיה הזו.

אם פעם השאלה הקשה היתה 'למה כן', עבורי היום היא נהפכה ל- 'למה לא'. התשובה ללמה לא היא בעיקר משפחה וחברים, ואולי (באופן אבסורדי מעט) הפן הכלכלי האישי כי בתור 'רווקים' בסה"כ די נוח לנו כאן, וקיימת סבירות גבוהה שהגירה תגרור ירידה(!) בכושר ההשתכרות האפקטיבי בשנים הראשונות, בגלל עניינים אינדיווידואלים. אבל אני מאמין שזה יתנרמל די מהר, ובעיקר מאמין שלדור ההמשך אם/כש יהיה כזה - הגירה תכיל הרבה הרבה יותר יתרונות.

זה ככה בקצרה, אם אפשר לקרוא לזה בקצרה...

אני מסיים בתזכורת שכל הנאמר לעיל זו דעתי האישית ונוגע בחיי בלבד, ואני לא חושב שמדובר בפרמטרים שנכונים עבור כל אחד ואני בטח לא ממליץ לאף אחד לעשות שום דבר.

עריכה אחרונה על ידי oryo

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתור אחד שעשה מעבר אני יכול לומר לגבי היתרונות בישראל, שאכן משפחה וחברים הוא הגורם המרכזי ואין לי חדשות טובות בנושא - אם אתה טיפוס "משפחתי" ו"חברתי" אז זה יכול להיות גורם קריטי עבורך, שימנע את המעבר.

כל האנשים שברילוקיישן מסביבי הם מהסוג שלא חייב את המשפחה והחברים סביבו. אלו שאינם כאלה פשוט לא מצליחים לעשות את המעבר.

מעבר לכך, שפה ומנטליות לא ממש מהווים בעיה - נכון שמתגעגעים לקשקש בעברית אבל איכשהוא תמיד מוצאים ישראלים מסביב - אנחנו בכל מקום :lol:

רמת מחיה - במקצוע שלך לדעתי לא תהיה לך בעיה למצוא עבודה מכניסה שתספק לך את אותה רמת חיים.

בריאות - תלוי מיקום.

השכלה גבוהה - גם תלוי מיקום.

BMW 325i E46

שלום, רוכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, זה תהליכים איטיים.

goser, בהחלט חושב שמונעים מה שיכולים. בוא נזכור שהמפלגות הדתיות מכל הסוגים גם לא בהכרח חברות טובות זו של זו.

מה זה לשנות את אופיה של המדינה, או מה הוא האופי שמנסים לשנות? שאלה טובה. היום, למשל, בישראל יש לפחות 3 אוניברסיטאות, שמדורגות מאוד גבוה בערך כל סקר או מחקר בנושא. כבר היום אנחנו גם שומעים שיש נסיגה ברמת החינוך בישראל, ומצד שני, פורסמו בשנים האחרונות שמשרד החינוך דוחף לעוד שעות של לימודי יהדות ותנך. האם אתה חושב שבמדינה בה ילדים לומדים תנך, במקום מתמטיקה, תוכל לתחזק אוניברסיטאות מחקר מצטיינות (שלא בתחום הדת)? אני בספק, וזו רק דוגמא.

מצד שני, יש לך אוניברסיטה שהיא דתית במוצהר, והתלמידים שלה (חילונים, דתיים וערבים) לא התנזקו כתוצאה מכך. ביניהם גם עבדך הנאמן.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...